AMD Radeon RX 6900 XT recenzija
Datum objave 08.12.2020 - Krešimir Matanović
Radeon RX 6900 XT
Stigao je i taj dan kada AMD na tržište lansira svoju flagship Radeon RX 6900 XT grafičku karticu. Najjača je to kartica bazirana na novoj RDNA 2 arhitekturi, a kao i slabije dvije donosi istih 16 GB video memorije. Izgledom i dimenzijama je identična RX 6800 XT kartici, i jedino što je drugačije je GPU koji ima 80 računskih jedinica, s ukupno 5.120 shadera, te 80 ray ubrzivača.
Kartica dolazi u istoj kutiji kao i RX 6800 XT, no ovaj put je AMD karticu umotao u tanku gumiranu podlošku za miša – zgodan dodatak. Kartica je identičnih dimenzija kao i RX 6800 XT, a u videu možemo vidjeti njenu usporedbu s RX 6800 karticom koja je pola slota tanja.
I tako pred sobom imamo najmoćniju karticu baziranu na RDNA 2 arhitekturi koja donosi punu verziju GPU-a s 80 računskih jezgri. Nakon testa dvaju slabijih kartica, RX 6800 i RX 6800 XT, ostali smo iznenađeni njihovim odličnim performansama i povratkom u sam vrh ponude gdje AMD konačno opet može parirati Nvidiji. Jasno, pariraju im u svemu osim u Ray Tracing performansama, a to će možda malo promijeniti ova kartica koja ima 80 ray ubrzivača – u svakoj računskoj jedinici po jedan. Uz to, AMD igra i na kartu ekosustava u kojem je uz Ryzene 5000 serije i X570/B550 ploče moguće izvući i dodatne performanse koristeći Smart Access Memory tehnologiju.
Kao što smo već napisali, kartica je i dimenzijama i izgledom identična RX 6800 XT modelu. To znači da je dužina 267 milimetara, visina 120 milimetara, a debljina točno 5 centimetara ili dva i pol slota. Kartica izgleda odlično u sivo – crnoj kombinaciji, s crvenim akcentima. Na vrhu se kartice nalazi osvijetljeni Radeon logo, a od danas je moguće putem softvera i mijenjati mu boje jer je u RGB LED tehnologiji. Ipak, nama je nekako standardna crvena Radeon boja najbolja. Kvaliteta izrade i materijala je vrhunska, oklop je masivan, a kartica teži 1,508 grama.
AMD je posebnu pažnju u izradi posvetio hlađenju pa se tako na kartici nalazi masivni crni aluminijski hladnjak koji pokriva cijeli PCB, a sastavljen je od tankih aluminijskih limova te ima veliku površinu disipacije. Integrirana u hladnjaku se nalazi i velika “vapour” komora koja čini dodirnu površinu s GPU-om, koja radi na principu toplovodne cijevi. Između grafičkog procesora i hladnjaka se nalazi grafitni termalni materijal koji odlično provodi toplinu, a osigurava duži životni vijek od klasične paste. Na PCB-u se nalazi okvir od lijevanog aluminija koji povećava strukturalnu čvrstoću. Na GDDR6 čipovima i MOSFET-ima se nalaze mekane termalne podloške za efikasan prijenos topline. Aksijalni ventilatori su posebno napravljeni za nove kartice, imaju spojene lopatice, a podržavaju Zero RPM mod, tj. ne vrte se pri nižim opterećenjima. Sve zajedno je s prednje i stražnje strane zatvoreno u već spomenuti oklop od lijevanog aluminija i stražnju aluminijsku ploču. Pravo malo remek djelo i po pitanju izgleda i kvalitete, AMD tu nije štedio.
14-slojni PCB je napravljen od IT-170 materijala visoke temperaturne gradacije (175°C), koji je halogen free epoxy te udovoljava “zelenim” standardima. U PCB-u su četiri sloja 2oz bakrenih vodova. Za razliku od RX 6800 XT (15 faza) na 6900 XT PCB-u se nalazi 16-fazna napojna jedinica koja je raspoređena s lijeve i desne strane grafičkog procesora, oko kojeg je pak raspoređeno osam GDDR6 memorijskih čipova ukupnog kapaciteta 16 GB. Dvije od 16 faza su namijenjene memoriji. Desno gore su smještena dva 8-pinska PCIe Power konektora pa je ukupna snaga koju kartica može “povući” 375 W, premda je deklarirani TBP (total board power) 300W kao i kod 6800 XT. GPU u sebi imaju mnoštvo temperaturnih senzora i u stanju je bolje i brže reagirati na promjene na tzv. “hotspotovima” na različitim mjestima na procesoru u odnosu na starije generacije. Ovo omogućava agresivnije podizanje taktova sve dok jedan od senzora ne dostigne tzv. “junction” temperaturu od 110°C. Rad na toj temperaturi je normalan i zapravo očekivan prilikom opterećenja (igranja igara).
Tehničke specifikacije:
- Arhitektura GPU-a: RDNA 2
- Proizvodni proces: 7 nm TSMC
- Broj tranzistora u GPU-u: 26,8 milijardi
- Površina jezgre: 519 kvadratnih milimetara
- Broj računskih jedinica: 80
- Broj Ray akceleratora: 80
- Broj stream procesora: 5.120
- Game GPU takt: do 2.015 MHz
- Boost GPU takt: do 2.250 MHz
- Vršne performanse: do 23,04 TFLOPS-a single precision; do 46,08 TFLOPS-a double precision
- Vršni fill-rate tekstura: do 720 GT/s
- Broj ROP-ova (render back-end jedinica): 128
- Broj teksturnih jedinica: 320
- Vršni fill-rate piksela: do 288 GP/s
- AMD Infinity Cache: 128 MB
- Video memorija: 16 GB GDDR6; 16 Gbps, 256-bitno sučelje (512 GB/s propusnost)
- TBP (total board power): 300W
Na RX 6900 XT kartici se nalazi najjači za sada procesor baziran na RDNA 2 arhitekturi o kojoj smo pisali ranije. Iste je površine kao i procesori u slabije dvije kartice, no ima aktivnih 80 računskih jedinica u svakoj od kojih se nalazi 80 ray ubrzivača. Broj stream procesora je 5.120 što je za 512 više nego kod RX 6800 XT kartice, a deklarirani radni taktovi su isti. To znači da su sirove performanse narasle za oko 11.1%, što bi otprilike trebao biti i porast performansi u igrama – ako radni taktovi budu isti.
A kada su taktovi u pitanju izračunali smo prosječan takt GPU-a u 21 benchmarku od 2.295 GHz. Podaci su izvađeni iz GPU-Z loga te je izračunat prosjek svakog pojedinog benchmarka, i onda prosjek svih benchmarka. Maksimalan takt koji je zabilježen je visokih 2.573 MHz, no to je samo na trenutke. Maksimalna brzina vrtnje ventilatora je iznosila 1.695 okretaja u minuti što je malo više od RX 6800 XT, te jednako kao i kod RX 6800 pa je buka iznosila vrlo ugodnih 38 dB(A) izmjerenih Meterk MK09 uređajem. Još podataka iz GPU-Z loga govore i kako je maksimalna snaga GPU-a iznosila 257 W pri maksimalnom naponu od 1.175 V. Ono što smo primijetili u radu je da RX 6900 XT ima izraženije “cvrčanje” zavojnica od slabije dvije kartice kod kojih je to također lagano čujno.
Sve nove RDNA 2 kartica imaju četiri izlaza – dva DisplayPorta 1.4b, jedan HDMI 2.1 VRR (FRL, 8K50, 4K144) i USB Type-C (s podrškom za napajanje head mounted ekrana (HMD)). Postojeće tehnologije kao što su Radeon Anti-Lag i Boost su standardno podržane, baš kao i FreeSync.
Radeon Media i Display mehanizmi su poboljšani da ubrzaju transkodiranje videa za streaming ili gledanje bez ikakvog utjecaja na performanse. Podržani su popularni CODEC-i (coder – decoder), kao što su VP9 (decode only, 4K90 i 8K24), H.264 (1080p600, 4K150 decode i 1080p360, 4K90 encode), H.265 (1080p360, 4K90, 8K24 decode i 1080p360, 4K60 encode), te AV1 8K30 decode only).
I ova kartica kao i slabije podržava poveći set AMD FidelityFX tehnologija. Postojećim Contrast Adaptive Sharpening, Ambient Occlusion, Screen Space Reflections, HDR Mappper i Downsampler tehnikama dodane su dvije nove – Variable Shading i Denoiser. Variable Shading ili VSR analizira osvijetljenost i pokrete na sceni te prema tome optimizira renderiranje scene, a Denoiser poboljšava vizualnu kvalitetu real-time raytracinga. Neke od ovih tehnologija primijenjene su u novim naslovima poput DIRT 5 (Ambient Occlusion – CACAO, VSR, Downsampler – SPD, Denoiser), Godfall (Contrast adaptive sharpening – CAS, HDR Mapper (LPM) i Denoiser), WoW Shadowlands (CACAO), The Riftbreaker (CAS, VSR, Denoiser) i Far Cry 6 (CAS).
Forum
Objavljeno prije 5 minuta
Koji mobitel kupiti? - 2. dioObjavljeno prije 34 minute
Kupnja kuhinjskog posuđa (informacije i savjeti)Objavljeno prije 35 minuta
EA SPORTS WRCObjavljeno prije 39 minuta
Sandisk Ultra Fit, ne prepoznavanje...Objavljeno prije 44 minute
Teretana, utezi i sprave za vjebanjeNovosti
Hoće li fotografije s mobitela izgubiti boju nakon prijenosa na računalo? Osim kompresije i pretvorbe formata, i AI igra veliku ulogu!
Danas, u eri kad svi fotkamo mobitelima, ti uređaji postali su pravi "artefakti" za hvatanje trenutaka života. Kad pogledamo fotku na ekranu mobitela, sve izgleda spektakularno – boje pršte, detalji su toliko oštri da se čini kao da možemo... Pročitaj više
LG lansira 31,5" 4K Swing Smart Monitor, s postoljem na kotačima, s Microsoft Officeom
LG je upravo lansirao Smart Monitor Swing zaslon s postoljem na kotačima, visokom prenosivošću, integriranim s mnogim pametnim značajkama. Ovaj zaslon ima točnu veličinu od 31,5", 4K UHD rezolucija podržava multi-touch za vizualnu interakci... Pročitaj više
USB 2.0: Od "kralja brzine" 2000. godine do trajne ikone nakon 25 godina
Iako je USB 2.0 prvi put predstavljen 2000. godine, trebalo je nekoliko godina da postane stvarno popularan na osobnim računalima. Danas, 25 godina kasnije, još uvijek ostavlja svoj trag kao jedan od najvažnijih tehnoloških standarda za pri... Pročitaj više
Zašto se Samsung odrekao svega kako bi premjestio svoje telefonsko carstvo u Vijetnam?
Samsung je nekoć bio veliki igrač u Kini, ali nakon nekoliko ključnih događaja, tvrtka je odlučila premjestiti proizvodnju pametnih telefona u Vijetnam i druge zemlje. Što se dogodilo? Zašto su se Koreanci odlučili odreći Kine, unatoč tome... Pročitaj više
Digital Realty u Hrvatskoj dobitnik priznanja Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike za unapređivanje zaštite na radu
Digital Realty (NYSE: DLR), najveći globalni pružatelj rješenja za data centre, kolokacije i međusobno povezivanje neovisnih o oblaku i operatoru, dobitnik je još jednog priznanja za unapređivanje zaštite na radu. Riječ je o godišnjem prizn... Pročitaj više
Sve novosti