Sredinom tekućeg mjeseca je u varšavskom Hiltonu predstavljeno nekoliko novih AMD-ovih proizvoda. Novi procesor kodnog naziva Phenom, čipset serije 7, grafičke kartice serije Radeon 38xx i kao šlag na tortu, softver naziva Overdrive koji zajedno čine platformu nazvanu AMD Spider. Jučer je AMD-ovo izaslanstvo ove proizvode predstavilo i u Zagrebu, a kako smo i mi prisustvovali predavanjima i benchmarkfestu, imali smo priliku iz prve ruke saznati nešto više o svemu tome i isprobati ove divne điđe. Kako rade i od čega se sastoje možete pročitati u ovome članku, a koliko clockaju i kakve su performanse ćete moći saznati u drugome dijelu članka kada ih udomimo u svome labu.

Na početku moramo napomenuti da nas je AMD zaista zatrpao informacijama. Najprije su na nas bacili 3 nova potpuno različita proizvoda, čipset, procesor i grafičke kartice, što je prilično neuobičajeno za jedan “običan” launch novog proizvoda. Nakon toga su nam rekli i da su dovršili svoju aplikaciju nazvanu Overdrive kojom su omogućili svima clockanje njihovih proizvoda bez ikakvog predznanja, te da to sve nazivaju Spider. Nakon svih tih divota su nas obvezali na držanje ovih informacija u tajnosti do datuma izlaska u javnost, koji je različit za sva tri proizvoda. Tako da nam je autor ovih redaka, zajedno sa još stotinjak kolega na kraju dana ostao prezbunjen da bi išta suvislo napisao o nekom od predstavljenih proizvoda bez kršenja NDA-a za ostale, još nelansirane proizvode.



“Pauk (Arenaida) nije insekt, pripada klasi zglavkara.” (Wikipedia)

Najzanimljivije na početku – naziv “spider” dolazi od engleske riječi “pauk” a odabran je kao metafora za četiri jezgre procesora i četiri grafičke kartice ujedinjene pomoću čipseta. Sjetimo se da pauk, ukoliko nije izašao iz Stalkera ima 8 nogu. U platformi nema ničega što bi neki prosječni g33k smatrao/la pretjerano posebnim. To je najpametniji način na koji je AMD mogao reći n00bovima da korištenjem svih triju AMD-ovih komponenti za izradu konfiguracije, mogu osjetiti velike prednosti pred korištenjem istih s konkurentnim proizvodima. Tako u teoriji možemo napraviti svoju konfiguraciju baziranu na nVidia čipsetu, s AMD-ovim procesorom i koristiti AMD-ove grafičke kartice, ali prema riječima AMD-ovih predstavnika nećemo imati performanse kakve bismo imali korištenjem svih triju elemenata iz AMD-a, a da ne spominjemo nešto naprednije opcije poput korištenja više grafičkih kartica. Ma koliko besmisleno ovo na prvi pogled zvučalo, stvar ima smisla jer većina današnjih prodavača računalnih komponenti nema gotovo nikakvog pojma o razlici između sabirnica HyperTransport 3 i 2, te ostalim detaljima koji znatno mogu utjecati na performanse pojedinih komponenti i u finalu na performanse cijelog računala. Stoga je uvođenjem pojma platforme, AMD odlučio olakšati život svima – krajnjim korisnicima i prodavačima. Ovo je sasvim zgodan potez, a da je netko od konkurencije prije imao slično rješenje, ovakav pristup bismo već prije vidjeli.


 


Četiri kartice su napokon postale stvarnost


 


I da, driveri su dostupni i rade – barem AMD-u.