Sintetika

PCMARK 10

Za početak otvaramo s PCMarkom koji mjeri općenite performanse sustava i daje nam dobar uvid u performanse cjelokupnog računala. S početnih je 5.188 bodova samo s HDD-om u sustavu, rezultat skočio na 5.710 kada smo kreirali StoreMI particiju sa Samsungovim SSD-om, te na još viših 5.915 bodova kada smo u cijelu priču dodali DRAM. Inicijalni porast samo sa SSD-om je impresivan, a ako imamo viška RAM-a u sustavu ne škodi i njega dodati u sustav jer je više no očito kako ćemo time lijepo profitirati na ukupnim performansama.

AIDA64

amd_store_mi_16 amd_store_mi_17

amd_store_mi_18

Sintetiku nastavljamo s AIDA 64 softverom i Read testom. Ovdje vidimo kako su performanse tvrdog diska sasvim prosječne i ujednačene. Dodavanjem SSD-a u sustav (slika 2), rastu samo performanse čitanja početnog dijela diska, što je i logično jer je brza particija velika samo 250 GB. Dodavanjem i DRAMA u sustav performanse početnog dijela rastu drastično, no zanimljivo je kako se i preko cijelog diska performanse solidno podižu. Vrijeme pristupa koje je raslo dodavanjem samo SSD-a se ponovo spušta uvođenjem DRAM-a.

AS SSD

Kako ne bi sve bilo samo u screenshotima tu ćemo pokazati performanse sekvencijalnog čitanja i zapisa ponovno u grafu. Vidimo kako performanse dodavanjem SSD-a lijepo rastu, ali ne nadmašuju one prosječnog SATA SSD-a ili u ovom slučaju SATA M2. SSD-a. Ni dodavanje DRAM-a nije dramatično promijenilo perofimanse u načinu kako ih AS SSD mjeri.

ATTO Disk Benchmark

amd_store_mi_13 amd_store_mi_14 amd_store_mi_15

ATTO već radi znatno drugačije od AS SSD-a i kod njega vidimo veliki porast performansi u čitanju, dok je zapis rastao nešto manje.

Crystal Disk Mark

amd_store_mi_10 amd_store_mi_11 amd_store_mi_12

Crystal Disk nije naročito impresioniran dodavanjem SSD-a u sustav, i tek malo “živne” kada uključimo DRAM u sustav (kod čitanja), a zanimljivo je kako malo narastu i 4 Gb performanse.

Svakodnevne operacije

Na kraju dolazimo do zanimljivog dijela svakodnevnih operacija s računalom. Za početak uključivanje operativnos sustava koje se prepolovilo s dodavanjem SSD-a (RAM ovdje nema i ne može imati značaja). Vrijeme podizanja Steam-a je također skraćeno upola, dok je učitavanje Warhammer benchmarka više no upola skraćeno. Za kraj, učitavanje nivoa u The New Colossosu nije značajnije promijenjeno, a dovoljno je brzo bilo i samo sa HDD-om. RAM nije imao značajniju ulogu ovdje jer su sve aplikacije pokretane prvi put. Kada se pokrenu drugi put, tj. kada je dio podataka već u memoriji tada sve ide još malo brže. Najviše se to osjeti primjerice kod browsera s puno otvorenih tabova.