Antec P380 Antec P380

Detalj – tiskana pločica s jednim Molex konektorom i šest tropinskih za ventilatore. Pametno je postavljen jer grupira sve kabele na stražnjo strani, a i svi ventilatori u kućištu mogu doprijeti do njega. Ujedno, iza njega vidi i prekidač sa 140 mm ventilatora kojim mijenjamo njegovu brzinu vrtnje u dva položaja. Dno kućišta između mjesta na koje nasjeda napajanje i kaveza za diskove Antec nije iskoristio za ništa jer će ga ionako zauzeti kabeli iz napajanja, ali su u metal ugravirali Antec Design (inače, dizajn studio im je u Kaliforniji).

Antec P380 Antec P380

Antec P380

Ladica za diskove je plastična, tool-less tipa i lako ju je izvaditi i vratiti u položaj. Za 3.5″ diskove ima antivibracijske podloške, dok to 2.5″ SSD-ima naravno ne treba. U pakiranju uz kućište dolazi i ladica za Slim ODD koji montiramo iza aluminijske ploče. U vrećici se pak nalaze svi potrebni vijsci za montažu, odstojnici, dodatni ublaživač vibracija za diskove, vezice za aranžiranje kabela te kratke korisničke instrukcije za inatsalaciju. Inače, puno izdašnije se instrukcije nalaze na Antecovim stranicama pa preporučujemo skidanje istih prije montaže.

Antec P380 Antec P380

Prilikom instalacije matične ploče nema velike filozofije i nju jednostavno ugrađujemo na odstojnike koje smo postavili da odgovaranju njenim rupama. Kod ugradnje smo koristili Antecov 700W PSU kojem je zamjerka ta da ima mrvicu prekratak kabel s 8-pinova za dodatno napajanje VRM-a pa smo ga umjesto u prvu rupu za aranžiranje morali podići u drugu. S obzirom da smo sistem vrlo brzo i rastavljali nismo se potrudili apsolutno savršeno aranžirati kabele, no zbog konfiguracije kućišta to je lako, i čak će se i početnici brzo snaći. Kao što sa slike vidimo prostora do velikog D15 hladnjaka ima dovoljno za 120 mm radijator i ventilator naše R9 295X2 kartice, no malo smo problema imali s njenim cijevima.

Antec P380 Antec P380

Ujedno, zbog poznatog problema D15 hladnjaka s vanjskim ventilatorom koji strši iznad kućišta imali smo taman na milimetar mjesta za zatvoriti bočnu stranicu. Straga ponovno manji kaos kabela jer ih nismo sve aranžirali no to je ovo kućište sve pretrpjelo i stranica se bez problema zatvorila. Pristup diskovima je kao što vidimo vrlo lak zbog pametnog dizajna ladica. Ovdje ujedno i vidimo kako kabel s 8-pinskim 12V kabelom putuje poprijeko zbog svoje kratkoće.

Antec P380 antec_p380_24

Jednom kada je sve u pogonu P380 djeluje zanimljivo, čemu naravno doprinose i osvijetljeno Antec napajanje, Gigabyteova ploča s efektnim osvjetljenjem stražnje I/O pločice te naravno R9 295X2 sa svojim osvijetljenim Radeon grbom i ventilatorom.

Antec P380

Unatoč relativno moćnom i7-5820K procesoru i R9 295X2 grafici zagrijavanje svih komponenata je bilo u granicama normale. Koristili smo PSU test pri čemu je sistem vukao oko 440W iz utičnice, a OCCT je jedino krivo očitavao napone i temperaturu diska. Buka koja je pri tome generirana je iznosila sasvim ugodnih 43 dB i kućište je odlično prigušivalo buku komponenata, pa je i rad i igra svakako vrlo ugodna.

Antec P380

Antec je još jednom napravio vrlo kvalitetan i odlično dizajniran proizvod koji apsolutno nije bez mana, no one pozitivne stvari i odlična rješenja ih svakako nadmašuju. Nije nam se jedino svidio malo teži pristup prednjoj stranici i meki aluminij podložan oštećenjima. Kvaliteta materijala, odlične rashladne performanse, prigušenje buke, prostornost, uređenje unutrašnjosti uz neka pametna rješenja kao što je razdjelnik napona za ventilatore, Slim ODD nosač, okretni prednji panel, tool-less ladice s antivibracijskim podloškama, filtrirani usisi – sve su to detalji koji P380 čine vrlo primamljivim. Preporučena cijena od 230 USD, ili oko 1.400 kuna na našem tržištu smještaju ga u gornju klasu kojoj po apsolutno svemu i pripada.