Arctic Accelero Xtreme IV test

Datum objave 03.08.2014 - Krešimir Matanović

Arctic Accelero Xtreme IV - prvi dio

Arctic Accelero Xtreme IV Arctic Accelero Xtreme IV

Tvornički hladnjaci, bilo iz AMD-a ili Nvidije, često znaju biti zatvoreni sistemi koji su efikasni no pri tom i vrlo bučni. Tu kupcima, tvrtke kao što je Arctic nude rješenja otvorenog tipa, koja su najčešće vrlo glomazna no i jako efikasna te ono najbitnije - tiha. Accelero linija je sad već vrlo dugo vremena na tržitu i dobro je poznata. S vremenom je Arctic usavršavao hladnjak i prilagođavao njegovu kompatibilnost s novijim grafičkim karticama, no u osnovi je ostao sličan originalu. Na kutiji se može vidjeti kako hladnjak izgleda ali i sa svih strana saznati informacije koje su nam bitne kao korisnicima. Uz to, tu je i lista kompatibilnosti, pa odmah možemo vidjeti da li hladnjak podržava i našu karticu.

Arctic Accelero Xtreme IV Arctic Accelero Xtreme IV

Unutar zaštitne se kutije nalazi dobro zaštićen hladnjak i dodatni elementi koji dolaze uz njega. Na bazu je hladnjaka već nanesena teromovodljiva pasta, pa je prozvođač cijelu bazu zaštitio plastičnim pokrovom. Accelero Xtreme IV je dobro zaštićen od eventualnih mehaničkih oštećenja i sigurno će dočekati vađenje iz zaštite. U zasebnom bijelom kartonu se nalazi i lim kojim učvršćujemo karticu kada ju montiramo u kućište, a stražnji, pasivni hladnjak je smješten u najlonsku zaštitu.

Arctic Accelero Xtreme IV Arctic Accelero Xtreme IV

Sam glavni hladnjak je vrlo sličan prethodnim Accelero modelima gdje dominiraju tri ventilatora u plastičnom nosaču, koji pokriva veliki aluminijski rebrasti hladnjak sa pet toplovodnih cijevi koje završavaju u bakrenoj bazi. Hladnjak je dug 288 mm, visok 104 mm i širok 54 mm. Time će grafička zauzeti tri slota, a dodavanjem i stražnjeg hladnjaka još jedan. Ukupna pridodana masa će biti 991 gram. Toplovodnih cijevi je ukupno pet, a promjera su 5 mm. Aluminijskih pak listova ima 83 i debljine su 0.3 mm. Velika je to disipacijska površina koja se proteže i izvan granica PCB-a najdužih kartica, a ukupna disipacijska snaga je 300 W, što je dovoljno i za najjače kartice. Ventilatori su promjera 92 mm, vrte se između 900 i 2000 okretaja (PWM), stvaraju buku od 0.4 Sone-a pri  maksimalnoj brzini, vuku 0.12A struje, te troše 4.32W energije (proizvođačevi podaci). Ventilatori imaju Fluid Dynamic ovješenje, sa čeličnom osovinom i pojačanom pločom ventilatora koja stvara manje trenje.

Arctic Accelero Xtreme IV Arctic Accelero Xtreme IV

Masivni se aluminijski hladnjak montira na stražnju stranu PCB-a, a nasjeda na poseban termovodljivi materijal i na zaštitnu plastičnu foliju koja štiti od kratkog spoja. Ovaj je hladnjak namijenjen ponajprije hlađenju RAM i VRM modula ali sa stražnje strane, tj. odvođenju topline koja se nakuplja na toj strani PCB-a. S gornje strane PCB-a gdje se zapravo i nalaze ti elementi, hladnjaka nema, a komponente hladi zračna struja iz ventilatora. Postupak montaže nismo posebno fotografirali pa ćemo ga pokušati objasniti čim bolje, no zapravo velike mudrosti ni nema. Potrebno je jedino puno strpljenja i preciznosti.

Arctic Accelero Xtreme IV - drugi dio

Arctic Accelero Xtreme IV Arctic Accelero Xtreme IV

S obzirom da je hladnjak kompatibilan s mnoštvom AMD i Nvidia grafičkih kartica Arctic je morao smisliti pametan način montaže koji ne zatjeva puno komponenata. S AMD strane podržane su R9 290(X), 270(X), R7 265, HD 8870, 7870(XT, GHz), 7850, 6970, 6950, 6870, 6850, 6790, 5870, 5850, 5830, 4890, 4870, 4850, 4830, 3870, 3850 i 3690 kartice, a s Nvidjine GTX Titan (Black), 780 (Ti), 770, 760, 750 (Ti), 680, 670, 660 (Ti), 650 (Ti,Ti boost), 580, 570, 560 (Ti,SE), 550 Ti, 480, 460(SE), GTS 450, 250, 240 (OEM) i GT 740. Dakle stvarno šarolik set kartica, što novih što starijih koje je Arctic riješio sa tri različite rupe na nosaču, ali i proizvođači su tu pomogli jer nema previše varijacija od serije do serije.

Arctic Accelero Xtreme IV Arctic Accelero Xtreme IV

Za ovaj test smo odlučili koristiti našu referentnu AMD R9 290 karticu koja ima visoku potrošnju, dosta se zagrijava i relativno dosta buči, što je pogotovo izraženo u Uber modu. Dakle, nema bolje kartice za aftermarket hladnjak (osim možda 290X). Ta nam se 290 pod visokim opterećenjem grijala sve do 94°C, te bučila i do 49 dB. Nakon što smo karticu ogoljeli njenog tvorničkog hladnjaka potrebno je utvrditi gdje su joj komponente koje se najviše zagrijavaju - RAM i VRM. Nakon toga na stražnju stranu PCB-a na ta mjesta zalijepiti plavu termalnu pjenu koju na odgovarajuće komade režemo skalpelom. Nakon što smo polijepili pjenu, potrebno je zaštitnu foliju izrezati na mjestima gdje se nalazi pjena i položiti ju da sjedne točno na PCB gdje će nasjesti stražnji hladnjak kako ne bi došlo do eventualnog kratkog spoja. Ovaj dio nismo poslikali jer nije najuzornije složen, no ono najvažnije je da je funkcionalan :)

Arctic Accelero Xtreme IV Arctic Accelero Xtreme IV

Nakon toga, potrebno je karticu postaviti na gornji hladnjak, prije toga pogledati u koje rupe je potrebno pričvrstiti duguljaste vijke i s gornje strane na ta četiri vijka pričvrstiti stražnji hladnjak. S obzirom da dolazi do savijanja PCB-a uslijed teškog hladnjaka i samo četiri vijka, Arctic je priložio i stezaljke kojima na bokovima stegnemo stražnji hladnjak za PCB i poravnamo ga. Čitav proces nije jednostavan, a najkompliciranije je rezanje zaštitnog filma koji je tanak i mekan, no tko god je malo vještiji s rukama će sve skupa brzo svladati. Ventilatori se napajaju iz jednog Molex konektora iza kojeg se nalaze dvije opcije - 7V i 12V ukoliko ne želimo PWM funkciju. Upravo ove dvije smo mi i koristili tijekom testiranja, jer je bilo najlakše vidjeti kako se ponaša hladnjak u punoj brzini i u minimalnoj.

Arctic Accelero Xtreme IV Arctic Accelero Xtreme IV

Jednom kada je sve na svome mjestu, kartica i hladnjak su spremni za upotrebu. Za testiranje smo naravno koristili naš standardni test stroj koji se sastoji od Asusove Rampage IV Extreme ploče, i s Intelovog i7-3960X procesora. Karticu smo morali postaviti u drugi PCIe x16 slot, i pri tome je zauzimala jako puno prostora. Tako postavljena, mjesta je ostalo još eventualno u posljednjem PCIe x1 slotu i PCIe x8. To je nešto na što kupci moraju računati. Sve u svemu, instalacija ima nekoliko mana i nije jednostavna, no to je očito cijena koju moramo platiti zbog velike kompatibilnosti hladnjaka.

Rezultati testova i zaključak

Rezultati testova [ichart headers="ID,°C" title="Temperature" htitle="Load (°C)" labels="R9 290 @ Xtreme IV 12V, R9 290 @ Xtreme IV 7V,R9 290 @ Stock" values="60,72,94" colors="blue,orange,red" height="800", min="0" max="100"] Testove zagrijavanja smo proveli s nekoliko naslova a temperature pratili preko GPU-Z-a. Uvijek smo gledali najveću postignutu. Jasno je kako Stock hladnjak dozvoljava kartici temperaturu od 94°C samo kako bi buka bila svedena na najmanju moguću mjeru. Masivni Xtreme IV taj problem izvrsno rješava čak i kada je na najnižem broju okretaja a temperaturu kao što vidimo spušta na sasvim prihvatljivih 72°C. Ukoliko nam to nije dovoljno, ili želimo overclockirati onda brzinu vrtnje podignemo na maksimum gdje temperatura pada na izvrsnih 60°C. Što se OC potencijala tiče on se nije povećao (forsirati karticu sa dodatnim naponom nismo htjeli), no sve je bilo ugodnije jer je bilo na nižim radnim temperaturama. [ichart headers="ID,°C" title="Buka" htitle="dB" labels="R9 290 @ Xtreme IV 7V, R9 290 @ Xtreme IV 12V,R9 290 @ Stock" values="39,48,49" colors="blue,orange,red" height="800", min="0" max="50"] Osim smanjenja temperature, Xtreme IV donosi i smanjenje buke. Na 7V je vrlo tih sa 39 dB, dok je na 12V ipak čujan sa 48 dB. No, pri tome je i dalje malo tiši nego stock hladnjak na Uber načinu rada. Zaključak Accelero Xtreme IV nastavlja dobru tradiciju Arcticovih aftermarket hladnjaka jer donosi izvrsne performanse u hlađenju, te smanjenje radne buke, barem u odnosu na AMD-ov referentni hladnjak. Svoje najbolje sposobnosti pokazuje upravo na ovakvim grafičkim karticama, čiji stock hladnjaci nisu idealan izbor. Kvaliteta izrade i materijala kod Xtreme-a je na vrlo visokoj razini, baš kao i završna obrada. Jedini problem je kod komplicirane instalacije koja je takva zbog široke liste kompatibilnih kartica. Nekima se naravno neće svidjeti ni činjenica kako zauzima četiri mjesta (slota) u kućištu, no ipak treba uzeti u obzir sniženje temperature koju donosi, i zbog toga je odličan izbor. Cijenom od preko 420 kuna nikako nije jeftin (Arctic preporučena cijena je 70 €), ali kvaliteta materijala, te svakako performanse ju opravdavaju.