Asus GeForce GTX670 DirectCU II TOP test

Datum objave 14.05.2012 - Krešimir Matanović

Opis

Za razliku od prijašnje serije Nvidia kartica, Asus je dosta izmijenio izgled pakiranja. Sada je pretežno zelenu boju na GTX570 pakiranju zamijenila tamno siva, a detalj koji se najviše ističe na grafici kutije su tri "poderotine" od kandži. Na prednjoj se strani kao i uvijek nalaze osnovne informacije o modelu, a ovaj put i sa rasčlanjenim DirectCU II hladnjakom. Na stražnjoj se strani nalaze podrobnije informacije o proizvodu i tehnologijama, a kartica je unutar kutije kao i uvijek adekvatno zaštićena debelim spužvama i antistatičkom vrećicom.

U zasebnoj se kartonskoj kutijici nalazi i ne prebogati bundle. On se sastoji samo od medija s upravljačkim programima i aplikacijama, knjižice s brzim uputstvima za instalaciju i korištenje te jednim napojnim adapterom. Za ovaj cjenovni razred poprilično mršav bundle. Nvidia očito ne ostavlja svojim partnerima prevelik prostor za maržu.

Asus je u dizajnu ove kartice napravio veliki korak naprijed u odnosu kako na starije modele, tako i na one aktualne iz AMD i Nvidia serija. Kao prvo, DirectCU II hladnjak više nije triple slot dizajna, nego su se prebacili na dual slot. Ovo je vrlo važno zbog činjenice kako su triple slot ionako preglomazne kartice, koje zauzimaju previše mjesta kada radimo CFX ili SLI kombinaciju. GTX670 DCU II je tako hvale vrijedan korak u naprijed pa pitanju očuvanja prostora u kućištu. Asus je bio u mogućnosti napraviti ovakav hladnjak ponajprije zbog smanjenja energetskih zahtjeva same kartice što naravno rezultira i manjim zagrijavanjem. Ako pogledamo na stražnju stranu uočiti ćemo karakteristiku GTX670 serije - aluminijsku ploču (backplate) koja se nalazi kako na referentnom tako i na svakom custom dizajnu GTX670 kartica koje smo vidjeli do sada. Ploča pokriva kompletan stražnji dio a ostavljen je tek prostor oko četiri kondenzatora s donje strane PCB-a točno ispod grafičkog čipa. Mat crni PCB dug je malo preko 23 cm, dok je aluminijska ploča od njega duža za malo manje od 2 cm. Cjelokupna je pak dužina kartice malo preko 27 cm, čemu je pridodao sam hladnjak i njegov oklop. DirectCU II hladnjak je konstruiran na način da je dodirna površina sa IHS-om GPU-a bakrena, dok je glavnina baze aluminijska. Na bazu se nastavljaju tanki aluminijski listovi koji se šire na obje strane preko PCB-a. Vezivno tkivo su tri vrlo duge i 8 mm debele bakrene toplovodne cijevi koje prolaze kroz bazu hladnjaka i kroz aluminijske listove i to na pet mjesta. Sve to hlade dva tanka 70 mm ventilatora koja su zadovoljavajuće tiha u radu. Kako se ovaj rashladni sistem nosi sa karticom provjerit ćemo u testu zagrijavanja. Crni oklop s karakterističnim crvenim trakama prekriva kompletan hladnjak a za njega je pričvršćen vijcima. Kako ne bi nastala rupa između kraja hladnjaka i kartice, stražnji je lim produžen u unutrašnjost kartice za oko dva i pol centimetra. Ispod se tog prednjeg dijela kartice nalazi i 8 fazno napajanja koja ima svoj crni aluminijski hladnjak za efikasnije odvođenje topline. Grafički čip je poznati GK104, kojem je ugašena jedna SMX jedinica pa sada broji 1344 stream procesora ili ti CUDA jezgre. Broj teksturnih jedinica je sa 128 pao na 112, a render back endova je ostalo 32. Stream procesori, baš kao i ostatak čipa rade na 915MHz osnovnog takta, odnosno 980MHz u boostu. Na Asusovoj DCU II TOP kartici ti su taktovi podignuti na 1058MHz osnovnog takta, odnosno 1137MHz u boostu. Ovako visoki taktovi znače kako će se ova kartica vrlo vjerojatno jako približiti osnovnoj GTX680 po performansama.

Memorijski je podsistem ostao identičan pa je tako na kartici 2GB Hynixove memorije koja sa GPU-om komunicira preko 256-bitne sabirnice na brzini od 6.008MHz. Osam fazna jedinica napajanja je podijeljena na šest faza za GPU i dvije za memoriju a Digi+ VRM čip se brine za kontrolu. Preporuka za ovu karticu je dobro 550W napajanje, dok sama kartica ima TDP od otprilike 170W. Za to joj uz struju koju dobiva preko PCIe 3.0 sučelja treba i dodatna struja iz dva šest pinska PCIe Power konektora. Sa stražnje se strane PCB-a iza PCIe Power konektora nalaze i kontrolne LED-ice koje svijetle crveno kada konektori nisu ukopčani, odnosno zeleno kada jesu. Gdje god se pogleda ova Asusova kartica odaje dojam kvalitete, tj. kvalitetnih materijala i kvalitetne izrade. Takav je slučaj uostalom sa svim njihovim custom karticama viših klasa pa nije ni čudno da su iznimno popularne kod power usera sa dubljim džepom.

Raspored i broj video izlaza je klasičan za Nvidijinu seriju 6. Standardno su tu jedan Display Port, jedan HDMI te dva DVI-I konektora. Kartica standardno podržava 3-way SLI kombinaciju, s konektorima na uobičajenom mjestu. Kartica kao što smo rekli ima PCIe 3.0 sučelje, podržava DX11.1 i OpenGL 4.2 API-e, te standardne 3D Vision, 3D Vision Surround, CUDA i PhysX tehnologije. Kao što znamo sve Kepler kartice imaju novi display mehanizam, koji je napravljen za novu generaciju 4k i 3GHz HDMI monitora, te za multi-display igranje sa NVIDIA Surround tehnologijom, multi-stream audio, i poboljšano transkodiranje video materijala. Display mehanizam na GTX 670 kartici može simultano pogoniti do četiri monitora, s podrškom za nativni Surround iz jedne GTX670 kartice. GTX670 naravno podržava i novi hardverski video H.264 encoder NVEC, čime je smanjena potrošnja a povećana brzina za gotovo četiri puta. Aplikacije mogu birati žele li koristiti NVENC ili tradicionalno softversko kodiranje. NVENC nudi kodiranje video materijala full HD rezolucije (1080p), do osam puta brže od realnog vremena, podržava H.264 Base, Main i High Profile Level 4.1 (isti kao i Blu-ray standard), Multiview Video Coding, te kodiranje do 4096x4096. Uz Asusovu karticu dolazi i poznati GPU Tweak koji uz standardne mogućnosti podizanja taktova GPU-a i memorije, nudi i promjenu brzine vrtnje ventilatora, promjenu maksimalne snage grafike (TDP-a) na 117% te promjenu napona grafičkog procesora. Uz to je moguće i koristiti in game video snimanje u 720p rezoluciji, spremati OC profile i vršiti nadzor temperatura, napona i taktova. Toliko u opisu, krenimo na testove.

Test sistem, način testiranja i overclocking

Test sistem

Test sistem :: Hardware
Platforme

Asus Rampage IV Extreme

Procesor(i)

Intel Core i7 3960X

Memorija

4x 4GB DDR3 G.Skill @ 1866MHz

Grafičke kartice

Asus GTX670 DCU II TOP,

Asus GTX680 DCU II,

Gigabyte GTX560Ti SOC,

Gigabyte GTX580 SOC,

Driveri: Forceware , 295.73, 301.10, 301.34;

AMD Radeon HD7970,

Asus HD7950 DCU II

Driveri: Catalyst 12.4

Zvučna kartica

On Board

Napajanje Thermaltake Grand 1.05kW
Hard disk(ovi)

Hitachi 500GB SATA II

DVD-RW HP GSA-H60L

Testni sistem :: Software
OS Windows 7 Ultimate 64-bit SP1
Chipset datoteke

Intel 9.1.0.1007

DirectX verzija 11
3DMark 2011 Latest patch
F1 2011 Max. details, In game benchmark
Battlefield 3

Maximum details, DX11, HBAO ON, Multiplayer - Conquest Large

Crysis 2 v1.9, DX11, Maks. detalji, Fraps
Heaven Benchmark v.2.5
Hard Reset Demo Max. Details
Batman Arkham City DX11, max. detalji, in game benchmark
DIRT 3 Maks. detalji, DX11
Shogun 2 Maks. detalji, DX11
S.T.A.L.K.E.R. Call of Pripyat Demo, DX11, Very high, SSAO High
 

Način testiranja i overclocking

U ovome smo se članku u potpunosti oprostili od našeg starog i vjernog test stroja baziranog oko Asusove Sabertooth X58 ploče, Intelovog Core i7-980X procesora te šest gigabajta Exceleramove radne memorije u 3 x 2GB kombinaciji. Okrenuli smo se novoj mašini baziranoj na Asusovoj Rampage IV Extreme ploči, Intelovom moćnom i7-3960X procesoru i ukupno 16GB (4x 4GB) G.Skillove radne memorije brzine 1866MHz. Set benchmarka koji smo koristili poznat je iz naših ranijih testova, a sve smo dostupne nam kartice ponovno izvrtjeli na novoj test mašini. Primijetili smo kako povećanje performansi prelaskom na novu test mašinu varira od kartice do kartice, te od naslova do naslova. U nekima uopće nema povećanja (Crysis 2, BF3), dok u nekim starijim tipa DiRT3 i F1 2011 raste i do 10%. U prosjeku se taj porast kreće oko 5% što i nije tako puno. No, napredak gura i vrijeme je došlo za umirovljenje starog i pouzdanog stroja.

Koristili smo Asusovu GTX680 DCU II (recenzija uskoro), a s njom smo simulirali i osnovnu GTX680 (sniženjem taktova na referentne vrijednosti. Uz to smo iz NV tabora koristili i Gigabyteovu GTX560Ti SOC karticu koja je odglumila referentnu GTX560Ti a na SOC taktovima i otprilike GTX570 performanse. Gigabyteova je GTX580 SOC poslužila kao osnovica za referentnu GTX580 (sniženjem taktova), a rezultate će te vidjeti i na SOC taktovima. Iz suparničkog smo crvenog tabora koristili Asusovu HD7850 DCU II kao referentnu (sniženjem taktova), a vidjet će te i njene performanse. I za kraj, izvrtjeli smo i AMD-ovu referentnu HD7970 karticu kako bi imali potpunu sliku novog high-end segmenta. Koristili smo različite drivere jer ne žele sve kartice raditi sa najnovijima. Za GTX670 smo koristili 301.34, za GTX680 i GTX560Ti 301.10, te za GTX580 najstarije 295.73. Test zagrijavanja i potrošnje smo proveli sa Hard Reset i DiRT3 naslovima koji su se pokazali kao najveći potrošači resursa grafičkih kartica i test mašine. Kao i uvijek mjerena je potrošnja cijelog sistema.

Za overclocking smo koristili Asusovu GPUTweak aplikaciju koja nudi dovoljno opcija za igranje, te stabilno radi. Nažalost, izgleda da je ova Asusica već dovoljno tvornički nategnuta, pa je naknadni overclocking bio relativno slab. uspjeli smo takt GPU-a podići za svega 50MHz na 1187MHz u boostu, te takt memorije za oko 75MHz na 6.308MHz (na slici vidite memoriju podignutu za samo 50MHz, a to je zbog toga što nam se prava sa 75MHz nekako zagubila). Koliki su dobici, provjerite u zasebnoj tablici.

Rezultati testova - 1. dio

3DMark11

GPU Score
Asus GTX680 DCU II
10264
  
ASUS GTX680
9448
  
ASUS GTX670 DCU II TOP
9370
  
ASUS GTX670
8544
  
AMD Radeon HD7970
7873
  
ASUS HD7950 DCU II
7263
  
Gigabyte GTX580 SOC
6721
  
ASUS HD7950
6585
  
Gigabyte GTX580
6103
  
Gigabyte GTX560Ti SOC
5227
  
Gigabyte GTX560Ti
4337
  
 
0260052007800104
00
 

 

Pogledom na novo obnovljenu tablicu stječe se jasna slika performansi mid i high end grafičkih kartica u ovom sintetskom no ipak popularnom testu. Ono što vidimo je da je GTX670 brža od HD7970, a da se Asusov TOP model približava performansama GTX680. Za početak nije loše za novu GTX670 karticu, idemo vidjeti kako će to biti u stvarnom životu.

Batman Arkham City

1920x1200 @ 4xAA
Asus GTX680 DCU II
99
  
ASUS GTX680
97
  
ASUS GTX670 DCU II TOP
96
  
ASUS GTX670
94
  
AMD Radeon HD7970
92
  
ASUS HD7950 DCU II
85
  
ASUS HD7950
79
  
Gigabyte GTX580 SOC
78
  
Gigabyte GTX580
72
  
Gigabyte GTX560Ti SOC
56
  
Gigabyte GTX560Ti
47
  
 
025507510
0
 
1920x1200 @ 4xAA (PhysX High)
ASUS GTX670 DCU II TOP
57
  
ASUS GTX670
56
  
Asus GTX680 DCU II
55
  
ASUS GTX680
53
  
Gigabyte GTX580 SOC
52
  
Gigabyte GTX580
50
  
Gigabyte GTX560Ti SOC
42
  
Gigabyte GTX560Ti
36
  
 
020406
0
 
 

Arkham City pokazuje slične rezultate kao i prethodni test s tim da je razlika u odnosu ne overclockirane GTX670 i Asusovog TOP modela nešto manja. Kada prijeđemo na visoki stupanj fizike stvari se čudnovato mijenjaju u korist GTX670 grafike. Vjerojatno je u pitanju razlika u upravljačkim programima.

Battlefield 3

1920x1200 @ 4xAA, 16xAF
Asus GTX680 DCU II
69,2
  
ASUS GTX670 DCU II TOP
63,1
  
ASUS GTX680
61,222
  
ASUS GTX670
59,21
  
Gigabyte GTX580 SOC
58,691
  
AMD Radeon HD7970
55,96
  
Gigabyte GTX580
52,713
  
ASUS HD7950 DCU II
35,12
  
ASUS HD7950
32,871
  
Gigabyte GTX560Ti SOC
24,552
  
Gigabyte GTX560Ti
19,74
  
 
0357
0
 
 

Za igranje su se Battlefielda 3 u maksimalnim detaljima najbolje pokazale Nvidije, dok AMD modeli ipak malo kaskaju za njima. Razlika između GTX670 i HD7970 je oko 6% što i nije tako strašno, a GTX680 joj bježi za nešto ispod 10%. Treba znati kako kod ove igre nije moguće ponoviti dvije identične situacije, jer ih benchamo u multiplayeru sa FRAPS-om i jasno je da će uvjeti na mapi uvijek biti malo drugačiji. No bili kako bilo, za uživanje u maksimalnim rezultatima trebat će vam HD7970, GTX580 ili GTX670.

Crysis 2

1920x1200 @ 4xAA
AMD Radeon HD7970
56,14
  
Asus GTX680 DCU II
54,5
  
ASUS HD7950 DCU II
51,92
  
ASUS GTX680
51,71
  
ASUS GTX670 DCU II TOP
51,16
  
ASUS GTX670
48,05
  
ASUS HD7950
47,93
  
Gigabyte GTX580 SOC
47,22
  
Gigabyte GTX580
41,24
  
Gigabyte GTX560Ti SOC
33,15
  
Gigabyte GTX560Ti
27,75
  
 
020406
0
 
 

Zanimljivo, no na vrhu poretka u Crysisu je HD7970, a ni HD7950 nije daleko. Nvidijine su kartice nešto lošije pa ovdje po prvi put vidimo situaciju u kojoj GTX670 gubi i od HD7950.

DiRT 3

1920x1200 @ 4xAA
Asus GTX680 DCU II
118,44
  
ASUS GTX670 DCU II TOP
109,39
  
ASUS GTX680
109,24
  
ASUS GTX670
100,97
  
AMD Radeon HD7970
89,42
  
Gigabyte GTX580 SOC
82,9
  
ASUS HD7950 DCU II
81,21
  
Gigabyte GTX580
75,43
  
ASUS HD7950
73,15
  
Gigabyte GTX560Ti SOC
67,24
  
Gigabyte GTX560Ti
56,79
  
 
030609012
0
 
 

DiRT3 je naklonjenija Nvidia karticama, pa se tu situacija opet vraća na svoje mjesto. Asusov je TOP model ovdje brži od referentna GTX680, dok je referentna GTX670 za oko 13% brža od HD7970.

F1 2011

1920x1200 @ 4xAA
Asus GTX680 DCU II
105
  
ASUS GTX670 DCU II TOP
103
  
ASUS HD7950 DCU II
103
  
ASUS GTX680
101
  
ASUS GTX670
100
  
Gigabyte GTX580 SOC
98
  
Gigabyte GTX580
95
  
AMD Radeon HD7970
95
  
ASUS HD7950
90
  
Gigabyte GTX560Ti SOC
80
  
Gigabyte GTX560Ti
69
  
 
05511
0
 
 

I u F1 je priča vrlo slična s tim da se u sam vrh upleo i HD7970 DCU II model, koji je brži i od referentnih GTX670 i 680 modela. Overclockirana bi HD7970 vjerujemo skočila i iznad GTX680 DCU II modela. GTX670 se u ovom naslovu odlično drži uz GTX680.

Rezultati testova - 2. dio

Hard Reset Demo

1920x1200 @ 4xAA, 16xAF
Asus GTX680 DCU II
98,4
  
ASUS GTX680
90,9
  
ASUS GTX670 DCU II TOP
90,1
  
ASUS GTX670
83,8
  
AMD Radeon HD7970
77,3
  
Gigabyte GTX580 SOC
74,3
  
ASUS HD7950 DCU II
71,4
  
Gigabyte GTX580
67,9
  
ASUS HD7950
65,3
  
Gigabyte GTX560Ti SOC
59,3
  
Gigabyte GTX560Ti
49,5
  
 
025507510
0
 

 

U Hard Resetu vidimo sličan scenarij kao i do sada. GTX670 se na referentnim taktovima drži dosta iznad HD7970, dok njena DCU II TOP varijanta opasno prijeti GTX680 kartici.

Heaven Benchmark

1920x1200 @ 4xAA, 16xAF, Extreme Tess.
Asus GTX680 DCU II
54,3
  
ASUS GTX680
50,6
  
ASUS GTX670 DCU II TOP
50,2
  
ASUS GTX670
47,2
  
AMD Radeon HD7970
41,5
  
ASUS HD7950 DCU II
39,6
  
Gigabyte GTX580 SOC
36,6
  
ASUS HD7950
36,3
  
Gigabyte GTX580
33,1
  
Gigabyte GTX560Ti SOC
31,2
  
Gigabyte GTX560Ti
26,7
  
 
020406
0
 
 

I jedan i drugi proizvođač su poboljšali teselacijske performanse svojih novi kartica pa se tako GTX560 i GTX580 vuku po dnu tablice. Na vrh je suvereno zasjeo GTX680 a u stopu ga prati GTX670 DCU II. HD7970 zaostaje za oko 12% iza GTX670.

Shogun 2

1920x1080 @ 4xAA, 16xAF
AMD Radeon HD7970
77,99
  
ASUS HD7950 DCU II
70,51
  
Asus GTX680 DCU II
69,71
  
ASUS GTX670 DCU II TOP
65,11
  
ASUS GTX680
64,95
  
ASUS HD7950
63,66
  
ASUS GTX670
60,39
  
Gigabyte GTX580 SOC
57,5
  
Gigabyte GTX580
52,48
  
Gigabyte GTX560Ti SOC
45,08
  
Gigabyte GTX560Ti
37,57
  
 
02040608
0
 
 

Shogun 2 je AMD-ov teritorij i to se jasno vidi. GTX680 DCU II je tako po performansama čak malo i pretekla GTX680, dok je referentna GTX670 malo ispod HD7950 modela.

S.T.A.L.K.E.R. Call of Pripyat

1920x1200 @ 4xAA
Asus GTX680 DCU II
81,5
  
ASUS GTX680
77
  
ASUS GTX670 DCU II TOP
76,75
  
AMD Radeon HD7970
73
  
ASUS GTX670
72,25
  
Gigabyte GTX580 SOC
72
  
Gigabyte GTX580
65,75
  
ASUS HD7950 DCU II
61,5
  
ASUS HD7950
59,75
  
Gigabyte GTX560Ti SOC
49
  
Gigabyte GTX560Ti
41
  
 
0418
2
 
 

Dobri stari Call of Pripyat još uvijek nije za (iz)baciti. I ovdje je situacija slična kao i prije s tek jednom razlikom. GTX670 DCU II TOP je vrlo blizu referentnoj GTX680, no GTX670 je na svojim referentnim taktovima mrvicu sporija od HD7970.

Overclocking

3D Mark 11
ASUS GTX670 DCU II TOP @ OC
9902
  
ASUS GTX670 DCU II TOP
9370
  
ASUS GTX670
8544
  
 
0250050007500100
00
 
DiRT3 (1920x1200 @ 4xAA)
ASUS GTX670 DCU II TOP @ OC
114,97
  
ASUS GTX670 DCU II TOP
109,39
  
ASUS GTX670
100,97
  
 
030609012
0
 
Heaven Benchmark (1920x1200 @ 4xAA, 16xAF, Extr. Tess.)
ASUS GTX670 DCU II TOP @ OC
53
  
ASUS GTX670 DCU II TOP
50,2
  
ASUS GTX670
47,2
  
 
020406
0
 
 

S obzirom da overclocking i nije baš bio bajan, izvrtjeli smo tek tri testa kako bi vidjeli koliki su dobici. U 3D Marku oko 5.5%, u DiRT-u oko 5.6% te u Heavenu ponovno oko 5.5%. Ukoliko to stavimo u kontekst s referentnim taktovima dolazimo do ubrzanja od oko solidnih 15% u prosjeku.

Potrošnja i zagrijavanje

Potrošnja

Idle (W)
ASUS HD7950 DCU II
150
  
AMD Radeon HD7970
152
  
ASUS GTX670 DCU II TOP
170
  
Gigabyte GTX560Ti SOC
170
  
Asus GTX680 DCU II
175
  
Gigabyte GTX580 SOC
186
  
 
011022033044
0
 
Load (W)
ASUS HD7950 DCU II
331
  
ASUS GTX670 DCU II TOP
382
  
Asus GTX680 DCU II
389
  
Gigabyte GTX560Ti SOC
403
  
AMD Radeon HD7970
404
  
Gigabyte GTX580 SOC
434
  
 
011022033044
0
 

 

Iako im potrošnja u stanju mirovanja i nije najuzornija (ovdje nije uračunato i Long Idle stanje kod AMD-a kod kojeg potrošnja pada za dodatnih 20-tak W), potrošnja prilikom opterećenja je i više no uzorna. Ipak GTX680 DCU II se po našem ukusu malo preblizu približila GTX680 DCU II no što je tu je. I dalje je to niže nego kod HD7970 i GTX560 Ti SOC, te znatno niže od GTX580 SOC modela.

Temperatura

Idle (°C)
ASUS GTX670 DCU II TOP
32
  
ASUS HD7950 DCU II
32
  
Asus GTX680 DCU II
33
  
Gigabyte GTX560Ti SOC
34
  
Gigabyte GTX580 SOC
35
  
ASUS Radeon HD7970
40
  
 
02040608
0
 
Load (°C)
ASUS HD7950 DCU II
58
  
Asus GTX680 DCU II
66
  
Gigabyte GTX560Ti SOC
68
  
ASUS GTX670 DCU II TOP
71
  
Gigabyte GTX580 SOC
71
  
AMD Radeon HD7970
80
  
 
02040608
0
 
 

Nešto viša temperatura od 71°C prilikom opterećenja jamstvo je tišine rashladnog sustava. Jasno je da ne može biti uspješan kao triple slot DCU II na GTX680 modelu, no i ovo je zadovoljavajuć rezultat.

Zaključak

GTX670 je svoju misiju izvršila i više no uspješno. Brža je, jeftinija i troši manje električne energije od konkurentne HD7970. Nvidia je napravila pun pogodak sa GK104 čipom, još samo kad bi yield bio bolji i više primjeraka kartica dolazilo u skladišta distributera. Bilo kako bilo, ukoliko se želite igrati u stilu, GTX670 je prava kartica za vas uz preporučenu cijenu od 400 USD, i kraj nje ne trebate ni razmišljati o GTX680. U Njemačkim se dućanima najjeftinije GTX670 kartice mogu naći po cijeni od oko 375 €, dok se primjerice najjeftinije HD7970 kreću oko 390 €. U Hrvatskoj se najjeftinije HD7970 daju naći po cijeni od oko 3.400 kuna, što je zapravo vrlo blizu tek pridošlim GTX670 modelima kojima cijene variraju od nešto malo ispod 3.400 kuna pa sve do oko 3.600 kuna.

Asus je sa svoje strane ponovno odradio odličan posao. Gdje god pogledate i gdje primite ovu karticu jasno je kako u ruci držite premium proizvod. Potrudili su se, i DirectCU II su hladnjak sveli na dva slota, a uz to su zadržali učinkovitost i relativno tih rad. Kažemo relativno, jer je jasno kako jedna high-end kartica nikada ne može u potpunosti biti tiha, no Asus je buku sveo na minimalnu razinu. Tvornički je ovaj TOP model solidno overclockiran sa 915MHz baznog takta na solidnih 1058MHz, ili sa 980MHz u boostu na 1137MHz i to je njegova najveća vrijednost. Nažalost, visoko podizanje takta nije ostavilo puno prostora za dodatni overclocking i iz GPU-a smo izvukli tek dodatnih 50MHz, te 300MHz iz memorije. Ipak, vrlo dobri tvornički taktovi uz jamstvo proizvođača, jamče odlične performanse na razini referentnih GTX680 kartica. Uz nešto slabiji OC potencijal, jedina prava mana ove kartice je i nešto slabiji bundle. Sve ostalo je napravljeno vrhunski, uključujući i 8 faznu napojnu jedinicu s digitalnim kontrolerom te tihi i učinkoviti rashladni sistem. Ovaj premium proizvod nosi i svoju premium cijenu. U našim ga dućanima nema, no u Njemačkoj košta oko 410 €, što je između 10 i 15 € više od konkurencije koja ipak radi na nešto nižim taktovima (EVGA GTX670 Superclocked košta oko 390 €, a GPU joj radi na taktu od 967MHz). Za odlično odrađen posao, Asusu ide naš Editor`s Choice.