ASUS Maximus IX Hero & PRIME Z270-A recenzija

Datum objave 12.01.2017 - Krešimir Matanović

ASUS Maximus IX Hero - prvi dio

asus_m_ix_hero_1 asus_m_ix_hero_2

Prethodnice ove ploče, VIII Hero i Hero Alpha su predstavljene još tamo 2015. godine, a bile je jasno opremljene Z170 čipsetom. Te su ploče još uvijek imale neke tehnologije za koje se mislilo kako će zaživjeti na desktopu, no nisu. Jedna od njih je bila SATA Express, a druga U.2. Obje su sada uklonjene, a ostavljeni su M.2 Socketi kojih je na novim pločama po dva. Hero Alpha je ipak donijela jedan trend koji je zaživio i danas je praktički teško zamisliti mid i high end ploču bez RGB LED osvjetljenja. Još jedan trend koji i ova ploča podržava je ukrašavanje iste s razno raznim 3D Print amblemima. Za IX seriju je Asus redizajnirao pakiranja, koja su sada jednostavnija no i dalje jasno naglašavaju kako je riječ o ROG proizvodima, namijenjenim igračima, overclockerima i općenito entuzijastima.

asus_m_ix_hero_3 asus_m_ix_hero_4

3D Print, je između USB 3.1, novog SupremeFX CODEC-a i AURA osvjetljenja i glavna marketinška značajka na stražnjoj stranici kutije. Unutar kutije, koja se elegantno otklapa nalazi se odvojena matična ploča u kartonu i ispod prozirne plastike, te ispod nje vrlo bogati bundle. On uključuje iscrpne korisničke upute, DVD s aplikacijama i upravljačkim programima, četiri SATA 6Gbps kabela, dva M.2 vijka, instalacijski alat za CPU, Q-Shield (zaštita za stražnje I/O portove), jedan SLI HB 2-way mostić, jedna velika "plahta" s ROG naljepnicama, jedna 10-u-1 ROG naljepnica za obilježavanje kabela, jedan Q-connector, jedan produžni kabel za RGB LED trake dužine 80 cm, jedan paketić s vijcima za pričvršćivanje 3D Print znakova te konačno jedan ROG podmetač za šalice. Kao malo iznenađenje će te u korisničkim uputama naići i na kupon za 20% popusta na CableMod kabele.

asus_m_ix_hero_5 asus_m_ix_hero_6

Za razliku od modela koje zamjenjuje, IX Hero je puno smirenija po izboru boja i dizajn elemenata je puno decentniji. I dalje se na njenoj desnoj strani nalazi plastični pokrov stražnjeg I/O sučelja, no ovaj put je bez crvenih slova, koje je na gornjoj strani zamijenilo AURA RGB LED osvjetljenje koje se naravno može i ugasiti. Ploča je klasičnog ATX formata, PCB je mat crni, a zbog mnoštva elemenata ne njemu djeluje malo prenatrpano. Ipak, layout je odlično posložen i ništa ničemu ne bi trebalo smetati.

asus_m_ix_hero_7

VRM jedinica je kao i kod STRIX Z270G Gaming ploče deset fazna, no malo drugačije posložena. DIGI+ VRM kontroler je zadužen za kontrolu rada, tu je i 5-way optimizacija rada uz TPU i EPU kontrolere, zatim Fan Xpert 4 i Turbo Core App. Za VRM su korišteni MicroFine Alloy prigušnice, 10K Black Metalic solid state kondenzatori te NexFET Power Block MOSFET-i. Dva su odvojena aluminijska hladnjaka zadužena za hlađenje MOSFET-a, a dizajnirani su tako da imaju veliku disipacijsku površinu, te su pod nagibom kako bi osigurali maksimalnu kompatibilnost s hladnjacima za CPU. Oko LGA1151 socketa (Skylake & Kaby Lake) ima dovoljno mjesta, a jedino treba paziti na ugradnju M.2 SSD-a prije hladnjaka, ako je potonji toliko širok da prekrije socket. M.2 Socket 3 radi u SATA modu i kada je u upotrebi SATA port broj 1 nije funkcionalan. Treba napomenuti i kako M.2 podržava nadolazeću Intelovu Optane tehnologiju. Uz gornji rub ploče se nalaze tri četveropinska konektora za ventilatore (jedan je namijenjen i za pumpe vodenih hlađenja), te četveropinski konektor za RGB LED trake.

asus_m_ix_hero_8

Četiri DIMM utora podržavaju maksimalno 64 GB DDR4 memorije brzine 4133 MHz (OC) u dvokanalnom režimu rada. Na rubu ploče, počevši od vrha se nalazi LED dijagnostika, MemOK! tipka, ATX konektor i elegantni interni USB 3.1 konektor koji je zamijenio široke interne USB 3.0 konektore. USB 3.1 je na ploči omogućen s jednim od dva ASM2124 kontrolera. Za sada je broj kućišta koja mogu iskoristiti ovaj konektor malen, no očekuje se kako će ih biti sve više s vremenom. Između gornjeg M.2 socketa i DIMM utora se nalazi i jedno od dva mjesta za montažu 3D Print elemenata.

ASUS Maximus IX Hero - drugi dio

asus_m_ix_hero_9

Audio jedinica je kao i uvijek smještena na odvojenom dijelu PCB-a, a ovaj puta je kanal koji odvaja ispunjen RGB LED-icama, kao što će te kasnije moći i vidjeti na videu. Središnji element audio jedinice je oklopljeni SupremeFX S1220 osam kanalni HD Audio CODEC, koji podržava jack detection, multi streaming, front panel jack retasking, a osigurava kvalitetu reprodukcije sa SNR odnosom od 120 dB, te snimanja 113 dB i podrškom za 32-bitni/192kHz playback (no ne i na svih osam kanala). Posebnost audio jedinice je i ESS-ov ES9023P DAC za slušalice, zatim pozlaćeni kontakti na jackovima i audio kodenzatori. Softverska podrška dolazi u obliku Sonic Radar-a III i Sonic Studia III. LAN kontroler je poznati Intelov I219-V (Anti Surge, GameFirst IV). Prva su dva PCIe x16 utora pojačana metalnim pločama, a samo je prvi x16, dok su druga dva s x8 vezama. Treći je zapravo brzine x2, jer bandwidth dijeli s posljednjim PCIe x1 slotom, kojih je ukupno tri. Ploča dolazi s podrškom za 3-way CFX i 2-way SLI polja grafičkih kartica, a u bundleu dolazi i 2-way SLI mostić. Ovime će zadovoljiti malo ozbiljnije gamere koji žele dvije kartice u sistemu.

asus_m_ix_hero_10

Na samom se dnu ploče, uz AAFP i Tunderbolt header nalaze Start, Reset, Safe Boot, Retry Button i Slow mode tipke i prekidači. Tu je smješten i LN2 jumper (cold boot) koji pokazuje i ozbiljne namjere ploče za rad s ekstremnijim tipovima hlađenja. U nastavku su TPM i interni USB 3.0 konektori, zatim ROG External konektor, USB 2.0 konektor, Chassis Fan 3, još jedan RGB LED strip konektor te front panel konektor. Na ovom dijelu ploče su i EPU, TPU i AURA kontroleri, te drugi M.2 socket s podrškom za uređaje dužine 110 mm. M.2 Socket radi u PCIe x4 modu pri čemu su SATA konektori 5 i 6 ugašeni. Uz desni rub ploče se nalaze konektori za ventilatore, vodenu pumpu i Water Flow, te Water In i Out konektori. Iznad je šest SATA 6 Gbps konektora koji su postavljeni horizontalno, a lijevo od njih je postavljen Z270 PCH pokriven aluminijskim hladnjakom koji se zna zagrijati prilikom dužih tortura i pod overclockingom.

asus_m_ix_hero_12 asus_m_ix_hero_13

Stražnji je I/O panel zanimljiv jer se na njemu nalaze Clear CMOS i BIOS flashback tipke, kao i M.2 WiFi slot za WiFi + Bluetooth karticu koju je potrebno zasebno kupiti. Tu je čak osam USB utora (4x USB 2.0 i 4x USB3.0), dv avideo izlaza (DP i HDMI), dva moderna USB 3.1 Type A i C utora (ASM2142), LAN port te pozlaćeni audio konektori.

asus_m_ix_hero_15 asus_m_ix_hero_16

asus_m_ix_hero_17 asus_m_ix_hero_18

UEFI sučelje i softverska podrška su identični kao i kod STRIX Z270G Gaming modela, s tom razlikom da ova ROG ploča ipak ima malo više postavaka okrenutih overclockingu, pa se tu nalazi i šest pred podešenih profila u Extreme Tweaker meniju. Ploča je bez problema naš i7 6700K održavala na 4.7 GHz, što je ograničenje procesora i nipošto ploče. Ona može i puno više, a to će moći i pokazati s Kaby Lake procesorima koji se kako čitamo bez problema OC-aju na 5 GHz na zraku. Zanimljivosti u UEFI sučelju su i Tweaker`s Paradise meni, zatim ROG SSD Secure Erase, GPU.DIMM post, O.C. Profile itd. Sa strane softvera je najzanimljivije spomenuti AiSuite 3, RAMDisk, CloneDrive, RAMCache II itd.

Aura osvjetljenje u akciji

ASUS PRIME Z270-A - prvi dio

asus_prime_z270a_1 asus_prime_z270a_2

Prime serija zamjenjuje nekadašnju Signature seriju, a za početak je Asus predstavio pet Z270 modela  - Z270-A, Z270-AR, Z270-K, Z270M-Plus i Z270-P. Dizajn pakiranja je doživio samo kozmetičke promjene u odnosu na Z170-A ploču, koju smo testirali krajem 2015. godine. Usporedbom slika proizvoda na kutijama vidimo kako se ni izgled Z270-A ploče nije previše izmijenio u odnosu na Z170-A, no detaljnija inspekcija će nam ipak otkriti poneke izmjene.

asus_prime_z270a_3 asus_prime_z270a_4

Za početak, bundle je nešto drugačiji, tj. bogatiji, a sastoji se od korisničkih uputa, Q-Shileda (zaštite za stražnji I/O panel), zatim tri SATA 6Gbps kabela, jednog paketa M.2 vijaka, instalacijskog alata za CPU, DVD-a s aplikacijama i upravljačkim programima, jednog 2-wa HB SLI mostića i jednog Q-connectora za prednji panel.

asus_prime_z270a_5 asus_prime_z270a_6

Ako pobliže pregledamo Z170-A i ovu njenu Z270-A nasljednicu vidimo kako su se inženjeri jedino potrudili oko postavljanja novoga M.2 socketa tik ispod ležišta za procesor, a u tom je procesu baterija završila malo južnije ispod prvog PCIe x16 utora. Zatim su razmjestili još poneke elemente, dodali metalnu zaštitu na prva dva PCIe x16 slota, uklonili SATA Express konektor te malo promijenili dizajn VRM hladnjaka. Naravno, ima još ponekih sitnih promjena i novih kontrolera, ali možemo zaključiti kako većina korisnika neće primijetiti razliku. Najveća je razlika naravno u čipsetu, koji donosi podršku za Kaby Lake procesore. S obzirom na to da je već stara ploča imala dobar layout na površini od 30.5 x 24.4 cm i bila kvalitetno napravljena isto možemo zaključiti i za ovu.

asus_prime_z270a_7

Napojna je jedinica 8 + 2 fazna, sa DIGI+ VRM kontrolerom i klasičnom 5-way optimizacijom (TPU, EPU, DIGI Power Control, Fan Xpert 4 i Turbo App). Hladnjaci na MOSFET-ima su dovoljno masivni i svoj posao dobro odrađuju i prilikom overclockinga. Oko socketa je dovoljno mjesta za sve tipove hladnjaka, a i VRM hladnjaci pomažu u povećanju kompatibilnosti jer su nagnuti prema unutra. Oko socketa još nalazimo i četiri četvero pinska konektora za ventilatore, od čega e jedan za AIO vodenu pumpu a drugi je prilagođen ventilatorima koji vuku više struje. Pored osam pinskog EPS konektora se smjestio i CPU Overvoltage jumper no ipak će rijetko tko ovu ploču koristiti s ekstremnim hlađenjima da mu zatrebaju viši naponi nego što ih standardno u UEFI-u možemo podesiti.

asus_prime_z270a_8

 Ispod socketa je i spomenuti M.2 socket koji podržava samo PCIE mod rada i uređaje dužine do 80 mm. Treba napomenuti da on dijeli bandwidth s prvim SATA portom. Na desnoj strani ploče su kao i uvijek smješteni memorijski utori, a ploča podržava maksimalno 64 GB DDR4 memorije brzine do 3866 MHz (OC). Uz rub ploče su smješteni ATX konektor, MemOK! i Power On tipke te još jedan četvero pinski konektor za ventilatore.

ASUS PRIME Z270-A - drugi dio

asus_prime_z270a_9

Uz lijevi je rub smještena audio jedinica na odvojenom dijelu PCB-a, sa Realtekovim ALC S1220A osam kanalnim HD audio CODEC-om koji podržava Crystal Sound 3. U suštini je riječ o istom čipu kao i kod Hero ploče, no popratna je elektronika audio jedinice izvedena nešto jednostavnije. Za povezivost sa svijetom se brine Intelov I219V gigabit LAN kontroler s podrškom za Turbo LAN i LAN Guard tehnologije. Ispod LAN kontrolera nalazi se Nuvotonov Super I/O kontroler i Aura kontroler osvjetljenja. Aura osvjetljenje na ovoj ploči dolazi u kanalu koji odvaja PCB dio za audio jedinicu, gdje su obične LED-ice zamijenjene RGB LED-icama. Na samom rubu ploče se nalaze i dva mjesta za montažu 3D ispisanih dijelova. Ploča ima četiri PCIe x1 3.0 utora, dva PCIe x16 utora od kojih je drugi x8 brzine. Zadnji PCIe x16 utor radi na maksimalnih x4. CFX je podržan u 3-way obliku (x16 ili x8/x8 ili x8/x8/x4), a SLI u 2-way (x8/x8).

asus_prime_z270a_10

Donji dio ploče donosi AAFP, COM, RGB Strip i TPM konektore, te tri USB 2.0 interna i jedan USB 3.0 interni konektor. Do njih je još jedan konektor za ventilator, te konektor za prednji panel, a iznad se nalazi EZ XMP prekidač te jedan konektor za tzv. Extension Fan. Iznad toga je drugi M.2 socket koji radi u SATA i x4 PCIe modovima i podržava uređaje dužine do 110 mm, a svoj bandwidth dijeli sa SATA 5 i 6 portovima. SATA portova je ukupno šest i svi su horizontalne orijentacije. Z270 PCH se nalazi ispod širokog aluminijskog hladnjaka koji se zagrijava tek prilikom dužih opterećenja ploče i overclockinga.

asus_prime_z270a_11 asus_prime_z270a_12

Stražnji I/O panel kao i ranije ima plastični natkrov ispod kojega se smjestilo četiri USB 3.0 utora, dva USB 3.1 (Type A i C - ASM2142), tri video izlaza (DVI, DP i HDMI), PS/2, LAN port te audio izlazi. Oba USB 3.1 porta podržavaju izlaznu struju od 3 A. Na drugoj slici vidimo i AURA osvjetljenje u kanalu koji razdvaja PCB, a kako to izgleda u akciji možemo vidjeti niže u videu.

asus_prime_z270a_16 asus_prime_z270a_14

asus_prime_z270a_15 asus_prime_z270a_17

UEFI sučelje je poprilično klasično za ovu seriju Asusovih ploča i nije znatnije mijenjano u odnosu na prethodnu generaciju. Prilikom prvog ulaska će nas dočekati EZ Mod kojeg s F7 tipkom odmah možemo prebaciti u Advanced mod. Sučelje je jednostavno za korištenje, prepuno opcija za tweaking i overclocking, što je i uobičajeno za jednu Asus ploču. Za one manje vične overclockingu tu su dva TPU moda, jedan malo konzervativniji i jedan malo žešći koji je naš i7 6700K podigao sve do 4.6 GHz.

asus_prime_z270a_18

Softverska je podrška također vrlo bogata s AI Suite 3 aplikacijom koja nadzire sve parametre rada, a dodatno je tu i Ai Charger, Turbo LAN, Crystal Sound 3, PC Cleaner, Cloud GO!, File transfer itd. Aura Sync softver je nešto bogatiji opcijama nego kod Hero ploče.

Aura osvjetljenje u akciji

Test sistem, način testiranja i overclocking

Test sistem
Test sistem :: Hardware
Matična ploča Asus Maximus IX Hero & PRIME Z270-A
Procesor Intel Core i7-6700K
Memorija G.Skill DDR4 2x 8GB 3200MHz C15
Grafičke kartice HD530
Zvučna kartica On Board
SSD Corsair Neutron XT 480GB; Kingston G2 SSDNow M.2 240GB
Napajanje Superflower Leadex 1200W Platinum
Monitor Dell UltraSharp U2713HM
 
Testni sistem :: Software
OS Windows 10
Chipset datoteke Intel Chipset Driver 10.1.2.19
DirectX verzija 12
AIDA 64 Extreme Edition v.5.80.4000
7-Zip 9.20
PCMark 8 Home, Conventional
TrueCrypt 7.1
  Način testiranja i overclocking

asus_m_ix_hero_14

S obzirom na to da se Intel i službeno povukao iz naše regije i općenito jugoistočne Europe nemamo više njihovu podršku još uvijek nemamo Kaby Lake procesore za testiranje sa Z270 pločama. Srećom pa ploče podržavaju Skylake pa je naš vjerni i7 6700K odlično poslužio za testiranje obje ploče, baš kao i ranije testirane STRIX Z270G Gaming. Procesor smo hladili Noctuom D15, a koristili smo i G.Skillovu F4-3200C15D-16GTZKY memoriju.

asus_prime_z270a_13

Koristili smo standardne SSD-e, ali i Kingstonov G2 M.2 SSD. Testovi koje smo provukli su identični kao i kod zadnjeg testa. Obje ploče kao i sve prije njih forsiraju sve četiri jezgre procesora na 4.2 GHz.

asus_m_ix_hero_19a

Obje smo ploče ručno overclockirali i uspjeli dobiti stabilnih 4.7 GHz kao i do sada. Z270-A smo uz to i overclockirali uz pomoć automatske TPU opcije, gdje smo u agresivnijem II profilu dobili 4.6 GHz, što je sasvim solidan rezultat i takt koji možemo koristiti 24/7.

Rezultati testova

[ichart headers="ID,Score" title="PCMark 8" htitle="Score"  labels="Asus Maximus VIII Formula,Gigabyte Z170X-Ultra Gaming,Asus Z170 Pro Gaming/Aura,Asus Maximus VIII GENE,Asus Z170-A,Asus Z170 Pro Gaming,Asus Prime Z270-A,Gigabyte Z170X-Gaming G1,Asus Maximus IX Hero,ASRock Z170 Gaming-ITX/ac,Asus Maximus VIII Ranger,Asus Strix Z270G Gaming,Asus Z170 Deluxe,Gigabyte Z170X-Gaming 7,Gigabyte Z170X-Gaming 3,Asus H170M-E D3,Gigabyte Z170-HD3 DDR3" values="3974,3971,3969,3946,3943,3921,3891,3878,3878,3874,3867,3841,3829,3828,3825,3748,3730" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,orange,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="600" min="0"] [ichart headers="ID,Score" title="3DMark Firestrike" htitle="Score"  labels="Asus Prime Z270-A,Asus Maximus IX Hero,Asus Strix Z270G Gaming,Asus Maximus VIII Formula,Asus Z170-A,Asus Maximus VIII GENE,Asus Maximus VIII Ranger,Gigabyte Z170X-Ultra Gaming,Asus Z170 Pro Gaming/Aura,Asus Z170 Pro Gaming,Gigabyte Z170X-Gaming G1,Asus Z170 Deluxe,Gigabyte Z170-HD3 DDR3,ASRock Z170 Gaming-ITX/ac,Asus H170M-E D3, Gigabyte Z170X-Gaming 7,Gigabyte Z170X-Gaming 3" values="1204,1196,1194,1193,1181,1150,1146,1142,1140,1135,1092,1086,1076,1073,1068,1055,1002" colors="orange,red,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green" height="600" min="0"] PCMark mjeri općenite performanse sistema, a 3DMarkom provjeravamo koliko procesor i ploča mogu izvući performansi iz grafičke kartice. Ploče imaju vrlo ujednačene PCMark konvencionalne rezultate i vrlo različite Accelerated (OpenCL) rezultate. Hero je postigla 4330, dok je Z270-A postigla čak 4556. U 3DMarku su obje na samom vrhu poretka. [ichart headers="ID,Read (MB/s)" title="AIDA64 - RAM Read" htitle="Read (MB/s)"  labels="Asus Maximus IX Hero,Asus Maximus VIII Formula,Asus Z170 Pro Gaming/Aura,Asus Strix Z270G Gaming,Asus Prime Z270-A,Gigabyte Z170X-Ultra Gaming,Asus Z170-A,ASRock Z170 Gaming-ITX/ac,Gigabyte Z170-HD3 DDR3,ASRock E3V5 WS,Asus H170M-E D3" values="44484,44023,43998,43991,43502,42892,41957,41888,35542,31628,27771" colors="blue,blue,blue,blue,red,orange,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="500" min="0" max="49000"] [ichart headers="ID,Write (MB/s)" title="AIDA64 - RAM Write" htitle="Write (MB/s)"  labels="Gigabyte Z170X-Ultra Gaming,Asus Maximus VIII Formula,Asus Strix Z270G Gaming,Asus Prime Z270-A,Asus Z170-A,Asus Maximus IX Hero,ASRock Z170 Gaming-ITX/ac,Gigabyte Z170-HD3 DDR3,ASRock E3V5 WS,Asus H170M-E D3" values="48461,48352,48350,48064,46610,46562,43880,43792,36020,32652,27956" colors="green,green,green,green,red,orange,green,green,green,green,green" height="500" min="0" max="49000"] [ichart headers="ID,Copy (MB/s)" title="AIDA64 - RAM Copy" htitle="Copy (MB/s)"  labels="Asus Z170 Pro Gaming/Aura,Asus Maximus VIII Formula,Asus Strix Z270G Gaming,Gigabyte Z170X-Ultra Gaming,Asus Prime Z270-A,Asus Maximus IX Hero,Asus Z170-A,ASRock Z170 Gaming-ITX/ac,Gigabyte Z170-HD3 DDR3,ASRock E3V5 WS,Asus H170M-E D3" values="43571,43321,43255,43016,41762,41658,38220,38195,35041,31060,27391" colors="blue,blue,blue,blue,orange,red,blue,blue,blue,blue,blue" height="500" min="0" max="49000"] Obje imaju i vrlo ujednačene performanse memorije. [ichart headers="ID,MIPS" title="7-Zip (32MB library)" htitle="MIPS"  labels="Asus Maximus IX Hero,Asus Z170 Pro Gaming/Aura,Asus Maximus VIII Formula,Gigabyte Z170X-Ultra Gaming,Asus Strix Z270G Gaming,ASRock Z170 Gaming-ITX/ac,Asus Prime Z270-A" values="26988,26946,26944,26888,26878,26478,26464" colors="red,green,green,green,green,green,orange" height="400" min="0" max="27000"] Hero izvlači nešto malo veće performanse iz procesora što je pokazao ovaj test ali i neki drugi koje smo proveli.

Zaključak

asus_m_ix_hero_prime_2

Maximus IX Hero ploča nastavlja ROG tradiciju i donosi vrlo kvalitetnu izvedbu, sa značajkama koje ju okreću ka ekstremnom overclockingu. Pri tome je i odlično opremljena pa će korisnici dobiti sve blagodati modernih tehnologija koje su danas uobičajene. Jedino što fali na ovako high end ploči je WiFi kartica, no zahvaljujući konektoru na stražnjem I/O panelu i ona se može naknadno ugraditi. Kao i uvijek, odličan hardver prati i odličan softver te UEFI sučelje, i Asus je na tom polju kao i do sada na samom vrhu. S obzirom na to da je riječ o ROG ploči, i cijena je u skladu s tim pa smo ju tako u njemačkim webshopovima pronašli za oko 280 €. Svima onima kojima ekstremni overclocking nije bitan dobra će biti i PRIME Z270-A, koja donosi i nešto nižu razinu opreme od Hero-ice. Nema interni USB 3.1 konektor, nema SupremeFX zvuk i softversku podršku, te ima nešto opskurnije Aura osvjetljenje i siromašniji bundle. Naša najveća zamjerka bi išla na samo četiri USB 3.0/2.0 porta na stražnjem I/O panelu, koji se vrlo brzo popune (Hero-ica ih primjerice ima 8). No, napravljena je po najvišim standardima, radi odlično a i overclockira se sasvim solidno (na zračnom je hlađenju sasvim u rangu sa Hero-icom). I softverska je podrška vrlo solidna, a i UEFI sučelje je bogato opcijama. Ploča se u Njemačkoj prodaje po cijeni od oko 170 € pa je tako pravi best buy.