asus_z170d_1 asus_z170d_2

Druga ploča koju nam je Links poslao je Deluxe-ica. Asus ime Deluxe odavno koristi za svoje najopremljenije i najekskluzivnije ploče pa je to tako i ovaj put. Ploča odmah prepoznaje jer za razliku od svoje prethodnice ima bijeli plastični pokrov preko stražnjeg I/O panela i dijela audio jedinice, što je preuzeto iz X99 serije.

asus_z170d_4

Dizajn pakiranja je vrlo sličan kao i kod prethodne serije, a i bundle je poprilično bogat. Uz izdašne korisničke upute tu je i jedan Q-Shield za stražnji I/O, zatim pesta SATA 6Gbps kabela, jedan tzv. “feature manual” (upute za dodatne značajke ploče), zatim dva paketića M.2 vijaka, CPU instalacijski alat, DVD s upravljačkim programima i aplikacijama, jedna 3T3R dual band WiFi+Bluetooth antena (802.11ac), jedna HyperM.2 x4 add-in kartica za PCIe SSD-e, jedan SLI mostić i jedan Q-konektor.

asus_z170d_5 asus_z170d_6

U odnosu na prethodnicu ova ploča dosta drugačije izgleda. Redizajnirani su hladnjaci pa sada više nisu zlatni nego srebrni a i oblik im je promijenjen. Ipak, zadržana je ista ona efikasnost hlađenja kao i kod prethodnice. Najveći se hladnjaci nalaze na napojnoj jedinici, a toplovodnom cijevi su povezani onaj na glavnom dijelu VRM-a i hladnjak koji se nalazi na ASM1187 PCIe switchu. Na cijeloj lijevoj strani ploče se nalazi plastični pokrov koji natkriva stražnji I/O i odvojenu audio jedinicu.

asus_z170d_7 asus_z170d_8

S obzirom da je napojni kontroler uklonjen s procesora proizvođači opet rade kompleksne napojne jedinice pa ova na Deluxe-ici ima čak dvadeset faza (16 za CPU i 4 za iGPU).  Kontrola napajanja je digitalna kao i do sada, te je dio Asusove 5-way tehnologije (TPU, EPU, DIGI+ Power Control, Fan Xpert). Napojna jedinica za DIMM utore je dvofazna, a podržana memorija je DDR4 i to do brzine od 3466 MHz i kapaciteta 64 GB u dvokanalnoj konfiguraciji.

asus_z170d_9 asus_z170d_10

Ploča ima dva PCIe 3.0 utora x16, jedan x4 i četiri x1. Podrška za 2-way SLI i 3-way Crossfire je standardna, a video izlazi uključuju DisplayPort 1.2 i HDMI 2.0. Na ovoj luksuznoj ploči naime, nema nikakvih legacy konektora. Za proširenja skladišnim prostorom brine se Z170 čipset s podrškom za jedan SATA Express port, jedan M.2 Socket 3, šest SATA 6Gbps portova, a dodatno je tu i ASMedijin kontroler sa još dva SATA 6Gbps porta. USB konektora je pregršt a podržani su USB2.0, 3.0 te se na ploči nalazi čak šest USB 3.1 konektora – pet klasičnih (Type A) i jedan Type C. zanimljivost i posebnost ove ploče je što je moguće dva PCIe SSD-a AHCI/NVMe upogoniti u RAID 0 polje – jedan jasno na ploči a drugi na add-in kartici.

Za kvalitetan se zvuk brine Realtekov ALC1150 8-kanalni codec a čitava je audio jedinica odvojena na zasebnom dijelu PCB-am te ima zasebna pojačala za slušalice i zvučnike, Japanske premium kondenzatore itd. Mrežna LAN sučelja su dva, oba gigabitna i oba Intelova. Za bežičnu povezivost se brine dual-band WiFi modul, na ploči koji podržava 802.11ac standard te Bluetooth 4.0.

asus_z170d_11

Stražnji je I/O panel riješen legacy utora a na njemu se nalazi pet Teal plavih USB 3.1 Type-A utora brzine 10 Gbps i jedan USB 3.1 Type-C utora. Tu su i dual LAN utori, DisplayPort i HDMI, ali i WiFi GO! modul s tri antenska priključka za WiFi 802.11ac i Bluetooth v4.0.

asus_z170d_13 asus_z170d_14

asus_z170d_15 asus_z170d_16

Softverska podrška, baš kao i UEFI sučelje BIOS-a su standardni, te tu nije bilo većih izmjena u odnosu na stariju seriju. UEFI sučelje je bogato opcijama za overclocking (Precision Tweaker 2), baš kao i svim ostalim funkcijama u kojima se oni manje iskusni možda neće ni snaći. WiFi GO! softverska podrška je bogata i uključuje Cloud GO!, Remote Desktop, Remote Keybaorad & Mouse i File Transfer opcije, a tu je i NFC Remote App za iOS i Android uređaje. Nabrajanje svih ostalih funkcija bi nas predaleko odvelo i dovoljno je samo reći kako je ova ploča prebogata funkcijama i mogućnostima i kako će zadovoljiti i najizbirljivije.