ASUS Maximus VIII Ranger & Z170 Deluxe test
Datum objave 31.08.2015 - Krešimir Matanović
ASUS Z170 Deluxe
Druga ploča koju nam je Links poslao je Deluxe-ica. Asus ime Deluxe odavno koristi za svoje najopremljenije i najekskluzivnije ploče pa je to tako i ovaj put. Ploča odmah prepoznaje jer za razliku od svoje prethodnice ima bijeli plastični pokrov preko stražnjeg I/O panela i dijela audio jedinice, što je preuzeto iz X99 serije.
Dizajn pakiranja je vrlo sličan kao i kod prethodne serije, a i bundle je poprilično bogat. Uz izdašne korisničke upute tu je i jedan Q-Shield za stražnji I/O, zatim pesta SATA 6Gbps kabela, jedan tzv. “feature manual” (upute za dodatne značajke ploče), zatim dva paketića M.2 vijaka, CPU instalacijski alat, DVD s upravljačkim programima i aplikacijama, jedna 3T3R dual band WiFi+Bluetooth antena (802.11ac), jedna HyperM.2 x4 add-in kartica za PCIe SSD-e, jedan SLI mostić i jedan Q-konektor.
U odnosu na prethodnicu ova ploča dosta drugačije izgleda. Redizajnirani su hladnjaci pa sada više nisu zlatni nego srebrni a i oblik im je promijenjen. Ipak, zadržana je ista ona efikasnost hlađenja kao i kod prethodnice. Najveći se hladnjaci nalaze na napojnoj jedinici, a toplovodnom cijevi su povezani onaj na glavnom dijelu VRM-a i hladnjak koji se nalazi na ASM1187 PCIe switchu. Na cijeloj lijevoj strani ploče se nalazi plastični pokrov koji natkriva stražnji I/O i odvojenu audio jedinicu.
S obzirom da je napojni kontroler uklonjen s procesora proizvođači opet rade kompleksne napojne jedinice pa ova na Deluxe-ici ima čak dvadeset faza (16 za CPU i 4 za iGPU). Kontrola napajanja je digitalna kao i do sada, te je dio Asusove 5-way tehnologije (TPU, EPU, DIGI+ Power Control, Fan Xpert). Napojna jedinica za DIMM utore je dvofazna, a podržana memorija je DDR4 i to do brzine od 3466 MHz i kapaciteta 64 GB u dvokanalnoj konfiguraciji.
Ploča ima dva PCIe 3.0 utora x16, jedan x4 i četiri x1. Podrška za 2-way SLI i 3-way Crossfire je standardna, a video izlazi uključuju DisplayPort 1.2 i HDMI 2.0. Na ovoj luksuznoj ploči naime, nema nikakvih legacy konektora. Za proširenja skladišnim prostorom brine se Z170 čipset s podrškom za jedan SATA Express port, jedan M.2 Socket 3, šest SATA 6Gbps portova, a dodatno je tu i ASMedijin kontroler sa još dva SATA 6Gbps porta. USB konektora je pregršt a podržani su USB2.0, 3.0 te se na ploči nalazi čak šest USB 3.1 konektora – pet klasičnih (Type A) i jedan Type C. zanimljivost i posebnost ove ploče je što je moguće dva PCIe SSD-a AHCI/NVMe upogoniti u RAID 0 polje – jedan jasno na ploči a drugi na add-in kartici.
Za kvalitetan se zvuk brine Realtekov ALC1150 8-kanalni codec a čitava je audio jedinica odvojena na zasebnom dijelu PCB-am te ima zasebna pojačala za slušalice i zvučnike, Japanske premium kondenzatore itd. Mrežna LAN sučelja su dva, oba gigabitna i oba Intelova. Za bežičnu povezivost se brine dual-band WiFi modul, na ploči koji podržava 802.11ac standard te Bluetooth 4.0.
Stražnji je I/O panel riješen legacy utora a na njemu se nalazi pet Teal plavih USB 3.1 Type-A utora brzine 10 Gbps i jedan USB 3.1 Type-C utora. Tu su i dual LAN utori, DisplayPort i HDMI, ali i WiFi GO! modul s tri antenska priključka za WiFi 802.11ac i Bluetooth v4.0.
Softverska podrška, baš kao i UEFI sučelje BIOS-a su standardni, te tu nije bilo većih izmjena u odnosu na stariju seriju. UEFI sučelje je bogato opcijama za overclocking (Precision Tweaker 2), baš kao i svim ostalim funkcijama u kojima se oni manje iskusni možda neće ni snaći. WiFi GO! softverska podrška je bogata i uključuje Cloud GO!, Remote Desktop, Remote Keybaorad & Mouse i File Transfer opcije, a tu je i NFC Remote App za iOS i Android uređaje. Nabrajanje svih ostalih funkcija bi nas predaleko odvelo i dovoljno je samo reći kako je ova ploča prebogata funkcijama i mogućnostima i kako će zadovoljiti i najizbirljivije.
Forum
Objavljeno prije 12 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 25 minuta
P: Napajanje LC 600-12 V2.31Objavljeno prije 30 minuta
NAS - Network Attached Storage ili mrezni diskObjavljeno prije 36 minuta
Aplikacije za prijavljivanje prometnih kameraObjavljeno prije 39 minuta
VW popravak modula u autuNovosti
Hoće li fotografije s mobitela izgubiti boju nakon prijenosa na računalo? Osim kompresije i pretvorbe formata, i AI igra veliku ulogu!
Danas, u eri kad svi fotkamo mobitelima, ti uređaji postali su pravi "artefakti" za hvatanje trenutaka života. Kad pogledamo fotku na ekranu mobitela, sve izgleda spektakularno – boje pršte, detalji su toliko oštri da se čini kao da možemo... Pročitaj više
LG lansira 31,5" 4K Swing Smart Monitor, s postoljem na kotačima, s Microsoft Officeom
LG je upravo lansirao Smart Monitor Swing zaslon s postoljem na kotačima, visokom prenosivošću, integriranim s mnogim pametnim značajkama. Ovaj zaslon ima točnu veličinu od 31,5", 4K UHD rezolucija podržava multi-touch za vizualnu interakci... Pročitaj više
USB 2.0: Od "kralja brzine" 2000. godine do trajne ikone nakon 25 godina
Iako je USB 2.0 prvi put predstavljen 2000. godine, trebalo je nekoliko godina da postane stvarno popularan na osobnim računalima. Danas, 25 godina kasnije, još uvijek ostavlja svoj trag kao jedan od najvažnijih tehnoloških standarda za pri... Pročitaj više
Zašto se Samsung odrekao svega kako bi premjestio svoje telefonsko carstvo u Vijetnam?
Samsung je nekoć bio veliki igrač u Kini, ali nakon nekoliko ključnih događaja, tvrtka je odlučila premjestiti proizvodnju pametnih telefona u Vijetnam i druge zemlje. Što se dogodilo? Zašto su se Koreanci odlučili odreći Kine, unatoč tome... Pročitaj više
Digital Realty u Hrvatskoj dobitnik priznanja Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike za unapređivanje zaštite na radu
Digital Realty (NYSE: DLR), najveći globalni pružatelj rješenja za data centre, kolokacije i međusobno povezivanje neovisnih o oblaku i operatoru, dobitnik je još jednog priznanja za unapređivanje zaštite na radu. Riječ je o godišnjem prizn... Pročitaj više
Sve novosti