asus_rog_maximus_z890_hero_1 asus_rog_maximus_z890_hero_2

Core Ultra 9 285K procesor smo testirali baš na ROG Maximus Z890 Hero ploči pa je red da niz recenzija Z890 modela započnemo upravo njoj. Upoznali smo ju jako dobro, pa ćemo te dojmove i prenijeti u recenziji. Većina čitatelja PCEksperta vjerojatno jako dobro zna što stoji iza riječi Hero jer su to vjerojatno najpopularnije ROG ploče u zadnjih desetak i više godina. Ova je nadograđena u svakom segmentu u odnosu na prethodnicu, i prava je šteta što su novi procesori malo razočarali.

Asus je Hero ploču odabrao za nositelja serije i spakirao ju u press kit kutiju u kojoj je još trebao biti i ROG Ryujin III 360 ARGB Extreme hladnjak, no njega smo ipak dobili zasebno ranije. Unutar velike i zanimljivo dizajnirane ROG kutije se nalazi klasična retail kutija u kojoj se nalazi matična ploča i sve ono popratno što uz nju stiže. S obzirom na to da je riječ o ROG proizvodu, znamo da je bundle bogat, a način na koji je sve složeno u kutiji malo drugačiji – ekskluzivniji. Otvaranje ROG ploče je uvijek poseban događaj pa svakako pogledajte video, a popis onoga što se nalazi u pretincima ispod ploče slijedi:

  • 1 x ARGB RGB extension cable
  • 4 x SATA 6Gb/s cables
  • 1 x DDR5 fan holder
  • 1 x Thermal pad for M.2 22110
  • 1 x ASUS WiFi Q-Antenna
  • 1 x Q-connector
  • 1 x M.2 Q-Latch package
  • 3 x M.2 Q-Slide packages
  • 1 x ROG stickers
  • 6 x M.2 rubber packages
  • 1 x ROG thank you card
  • 1 x ROG Bottle Opener
  • 1 x USB drive with utilities and drivers
  • 1 x Quick start guide

Vrlo bogato kao što vidimo, a podebno treba izdvojiti hladnjak za DDR5 module koji je uvijek koristan dodatak, ali i zgodan ROG otvarač za boce. Osim toga, tu je sve što je potrebno za slaganje sistema, kao i nekoliko rezervnih dijelova koji će dobro doći u budućnosti.

asus_rog_maximus_z890_hero_3

Z790 Hero i Z790 Dark Hero ploče su bila i lijepo dizajnirane i odlično opremljena, a Z890 Hero to diže na novi nivo. Zadržava onaj osnovni dizajn, ali ga nadograđuje novim vizualima, kao i novim dizajnom hladnjaka. Sada na pokrovu stražnjih I/O portova ima veliki natpis Maximus iza kojeg je Polymo Lighting II rasvjeta s ROG natpisom i još poneki detaljom. Zanimljivo je kako su izbacili srednji PCIe x16 slot, umjesto njega ubacili još M.2 slotova i postavili veliki zajednički hladnjak za sve koji sada pokriva dobrih 25% ploče. Uz to, odrekli su se duguljastog pokrova audio jedinice i postavili aluminijski hladnjak sa Superme FX natpisom. Srećom, zadržali su istu kombinaciju boja, nema kiča i Heroica izgleda jednostavno odlično.

asus_rog_maximus_z890_hero_4

Za ovu su se generaciju ploča i dodatno potrudili s hladnjacima prvih M.2 slotova pa je na ovoj ploči on ogroman i nosi naziv Hero, kako ne bi bilo zabune. Novost za ovu generaciju je i postavljanje VRM jedinice na tri strane oko ležišta procesora pa je i hladnjak trostran, te povezan s toplovodnom cijevi. Naravno, i VRM hladnjaci su povećani kako bi pratili kapacitet nove i jače VRM jedinice. Layout ovako nakrcanih ploča nije lako do kraja savršeno složiti no Asusu to već generacijama jako dobro ide. Sve je pametno razmješteno po rubovima ploče, i sve je lako dostupno. To će svakako pomoći lakšem spajanju i aranžiranju kabela, kako bi poboljšali protok zraka kroz kućište, ali i svima pokazali ovu lijepu ploču.

asus_rog_maximus_z890_hero_5

Novost uz Z890 čipset je i novo LGA1851 ležište koje je povećano za 151 pin u odnosu na prethodnu generaciju, ali je ostalo u istim gabaritima. Novi Core Ultra 200S procesori zahtijevaju veći pin-out zbog više I/O mogućnosti i kontrolera, ali je lijepo da je Intel zadržao sve u istim dimenzijama. To znači i kako su rupe oko ležišta na istim udaljenostima pa će i stariji LGA1700 hladnjaci biti kompatibilni. Barem nešto što nije potrebno mijenjati, no ipak provjerite je li vaš na listi kompatibilnosti. Problem CPU hladnjacima će možda predstavljati veliki i masivni VRM hladnjaci s koji okružuju socket s tri strane. Vjerujemo da će se najčešće koristiti AIO hladnjaci, no ipak, ako poželite zračni, dobro se informirajte hoće li stati. Isto tako, i poneka vodena neće, kao što je novo Arctic Freezer III.

asus_rog_maximus_z890_hero_6

Kao što smo spomenuli, VRM jedinica je nadograđena i to s 20+1 na 22+1+2+2 faznu. Korištena su 22 Infineonova PMC41430 integrirana MOSFET-a maksimalne struje 110 A (Vccore), tri 90-amperska (Vccgt + Vccsa) i dva 80-amperska (Vnnaon), u teamed up konfiguraciji gdje jedan kanal VRM kontrolera kontrolira dvije faze. Kao što znamo svaka se faza sastoji od filtar kondenzatora na ulazu i izlazu (Black Metallic 10K) integriranog MOSFET-a ili Power Stagea, te MicroFine prigušnice visoke permeabilnosti (do 45 A). Za dodatno napajanje se kao i do sada koriste dva 8+8-pinska ProCool II EPS 12V konektora. Asus i na ovoj ploči koristi sklop za detekciju diferencijalnih struja koji omogućava precizniji prikaz napona u softverima za očitanje, što poboljšava i olakšava overclocking.

asus_rog_maximus_z890_hero_7

Kako bi sve ostalo pod kontrolom i kod ekstremnog overclockinga, Asus je ugradio masivna tri aluminijska rebrasta hladnjaka i povezao ih toplovodnom cijevi. Pod maksimalnim dugotrajnim opterećenjem Ultra Core 9 285K procesora smo izmjerili vanjsku temperaturu hladnjaka od 54,7°C što je uzvrstan rezultat. HWiNFO još uvijek nije ispravno prepoznao sve kontrolere na ploči koji su povezani s temperaturnim sondama pa nismo imali očitanje direktno s VRM-a, ali bez problema možemo zaključiti kako je VRM jedinica spremna za najteže zadatke ekstremnog overclockinga.

asus_rog_maximus_z890_hero_8

Na desnoj i gornjoj strani ploče su smješteni uobičajeni konektori. Tu su 4-pinski konektori na gornjoj strani za procesor i pumpu vodenog hlađenja, a do njih je Q-CODE LED dijagnostika kao i POST dijagnostika s četiri malene LED-ice. Četiri DIMM slota maksimalno podržavaju 192 GB DDR5 radne memorije brzine transfera do 9.200 MT/s. Podržana je DIMM i CUDIMM memorija, a upotrijebljena je i NitroPath tehnologija kao i kod X870 ploča. Podržani su XMP i AEMP III profili, kao i DIMM FIT tehnologija (analizira module za optimizaciju performansi i potencijale probleme).

chipset-z890

Pored 24-pinskog ATX konektora nalaze se i Start te Flex tipke s jedne strane, kao i dva USB 3.2 Type C interna konektora, Prvi do napajanja je propusnosti 20 Gbps te podržava 60-vatno PD & QC 4+ punjenje uređaja kada spojimo 8-pinski konektor s napajanja koji se nalazi tik do njega. Ako ne spojimo PCIe Power konektor tada je maksimalna snaga punjenja 27 W. Ispod njega je i jedan USB 3.2 Type C propusnosti 10 Gbps, a nešto niže je i jedan interni USB 3.0 header.

asus_rog_maximus_z890_hero_9

Na donjem se dijelu ploče nalaze i PCIe slotovi, barem na mjestima gdje im to dopušta veliki M.2 hladnjak. Gore je jedan oklopljeni PCIe 5.0 x16 slot koji podržava X16 ili X8/x4/x4 modove rada. Ono na što trebamo paziti, kako ne bi nepotrebno gubili performanse grafičke kartice je da taj slot svoje resurse dijeli s M.2_3 i M.2_4 slotovima, pa je njih bolje ne koristiti. Kod AMD ploča nećete imati ovakvih problema. Niže ispod njega je PCIe 4.0 x1 slot, a na dnu je oklopljeni PCIe 4.0 x16 slot koji radi u x4 propusnosti.

Za žičano povezivanje sa svijetom ova ploča ima dva kontrolera – Intelov 2,5-gigabitni i Realtekov 5-gigabitni. Na oba LAN porta je naravno postavljena i LANGuard tehnologija, tj. osigurači.

asus_rog_maximus_z890_hero_10

M.2 hladnjaci su priča za sebe. Gornji je s novim Q-Slide mehanizmom i izrazito je masivan. Odlično hladi i najtoplije SSD-e kao što je jedan od naših testnih – Corsair MP600. Ostalih pet M.2 slotova pokriva veliki aluminijski hladnjak koji ima termalne podloške. Četiri M.2 porta koji su kontrolirani od strane procesora imaju i donje aluminijske hladnjake s termalnim podloškama, i to novog dizajna kakav je premijerno izašao na Z890 pločama.

Na dnu ploče, uz sami se rub nalaze uobičajeni headeri, konektori i prekidači. Tako tu nalazimo prekidač za PCIe Alternate Mode, dva ARGB headera, tri 4-pinska konektora, oklopljeni USB 3.0 header, dva USB 2.0 headera, Retry Tipka, header prednjeg panela i slično.