ASUS ROG Crosshair X870E Extreme recenzija
Objavljeno prije 8 sati - Krešimir Matanović
ROG Crosshair X870E Extreme - prvi dio
Konačno je došao red na predstavljanje Extreme verzije ploče opremljene s X870E, nakon što je Z890 Extreme ploča več više od pola godine na tržištu, a i drugi modeli X870E ploča su već odavno tu. Extreme predstavlja vrhunac onoga što u datom trenutku Asusovi inženjeri mogu ponuditi za jednu platformu, a s obzirom na to da su novi AMD-ovi procesori ipak puno bolji od Intelovih, čekala se ova ploča. I nije razočarala! Kako je opremljena i što sve može, čitajte u dalje u tekstu.
Baš kao i kod njene sestre blizanke Maximus Z890 Extreme, i kod ove su ploče kutija i način pakiranja na najvišem ROG nivou. Extreme modeli su namijenjeni svima koji nemaju ograničenja s budžetom, a žele samo najbolje od date serije ploča. I u ovoj generaciji itekako ima više smisla kupiti X870E Extreme nego Z890, jer su AMD-ovi procesori u ovoj generaciji bolji od Intelovih – pogotovo oni za igranje kao što je 9950X3D ili njegova malo slabija braća. Kupac neograničenog budžeta želi samo najbolje, pa će osim same ploče u paketu naći i vrlo bogatu opremu:
Kabeli
- 1 x 1-to-3 ARGB razdjelni kabel
- 1 x 1-to-2 ARGB razdjelni kabel
- 2 x 1-to-4 fan razdjelni kabel
- 2 x ROG SATA 6G paketić kabela
- 1 x 3-u-1 paket termistora
ROG Q-DIMM.2 s hladnjakom
- 1 x ROG Q-DIMM.2 s hladnjakom
- 1 x M.2 paket podložaka za ROG Q-DIMM.2
- 2 x termalne podloške za ROG Q-DIMM.2
Dodatan kit za hlađenje
- 2 x termalne podloške za M.2 22110
- 1 x DDR5 držač ventilatora
- ROG Fan kit
Razno
- 1 x ASUS WiFi Q-antena
- 1 x Q-konektor
- 1 x ROG logo pločica
- 1 x ROG odvijač
- 1 x ROG naljepnice
- 1 x ROG VIP kartica
- 1 x M.2 Q-Slide paketić
- 5 x M.2 gumica za donje rashladne ploče
- 1 x ROG otvarač za boce
Instalacijski medij
- 1 x USB thumb disk s upravljačkim programima i aplikacijama
Dokumentacija
- 1 x vodič za brzi početak rada
Dodatna oprema je izuzetno bogata kao što možete vidjeti u popisu, ali i u videu otpakiranja u kojem smo detaljno pokazali svaki komad opreme. Tu je sve što svaki entuzijast može poželjeti, što uključuje i razdjelne kabele za ARGB, termistore, termalne podloške i ostalo. Najzanimljiviji je svakako Q-DIMM.2 modul koji uz pomoć petog DIMM utora koji se nalazi na ploči, omogućava ugradnju dva M.2 PCIe 4.0 x4 NVMe diska koje kontrolira čipset. Za razliku od Z890 ovdje imamo ROG Fan kit, tj. ventilator za hlađenje memorijskih utora, te imamo jedan M.2 Q-Slide paketić manje i jedan paketić M.2 gumica manje – ništa značajno.
I premda je ponešto šarenila na njoj, baš kao i Z890 Extreme, ni ova nije naročito upadljiva i na prvi pogled ne djeluje kao najbolja i najskuplja u ponudi. Uzimanjem u ruke i detaljnim pregledom se to itekako vidi. Prvenstveno su tu masa i dimenzije – Extended ATX formata je i mjeri 30,5 x 27,7 centimetara, što znači da je za tri centimetra šira od ATX ploča. Kada ploča radi svakako je najupadljiviji njen dio veliki ekran na I/O panelu koji je pomičan kako ne bi smetao ispušnom ventilatoru. Desna strana ploče je dizajnirana tako da su svi konektori u horizontali i pokriveni plastičnim pokrovom. Višak od tri centimetra u odnosu na ATX ploče je dozvolio ovakvu orijentaciju, baš kao i dodatak petog DIMM utora u koji postavljamo Q.DIMM2 dodatnu karticu.
Svi hladnjaci na ploči su iznimno masivni, a u to ulaze dva velika na na VRM jedinici (Z890 Extreme je imala i treći), zatim veliki hladnjak na prvom M.2 slotu, kao i veliku aluminijsku ploču koja pokriva tri M.2 slota. Na njoj se nalazi i velika ROG grafika, a ispod na njenoj desnoj strani se nalazi i aluminijski hladnjak čipseta. Svi su hladnjaci crne boje, kao i PCB i utori i ploča će se u potpunosti stopiti s crnim kućištem. Layout, tj. raspored elemenata po ploči je odrađen odlično, gdje neki su elementi smješteni na mjesta na kojima ih ne bi očekivali, ali ovo je ploča s ekstremnim mogućnostima, pa je sve to bilo potrebno smjestiti na najbolje pozicije.
VRM jedinica se proteže u L obliku, za razliku od Z890 Extreme gdje je u U. Rupe oko AM5 ležišta su standardnog rasporeda i svi kompatibilni hladnjaci tu stanu bez problema. Neki od AIO hladnjaka neće stati jer je M.2 hladnjak ogroman, pa se oko toga treba informirati. Napojna jedinica ove ploče je malo slabija nego kod Z890 Extreme i sastoji se od 20+2+2 faza, tj. 24 integrirana MOSFET-a. Korišteno je 20 integriranih MOSFET-a maksimalne struje 110 A (Vccore), dva 110-amperska (Vccgt + Vccsa) i dva 80-amperska (Vnnaon) u teamed up konfiguraciji gdje jedan kanal VRM kontrolera kontrolira dvije faze. Kao što znamo svaka se faza sastoji od filtar kondenzatora na ulazu i izlazu (Black Metallic 10K) integriranog MOSFET-a ili Power Stagea, te MicroFine prigušnice visoke permeabilnosti (do 45 A). Za dodatno napajanje se kao i do sada koriste dva 8+8-pinska ProCool II EPS 12V konektora. Asus i na ovoj ploči koristi sklop za detekciju diferencijalnih struja koji omogućava precizniji prikaz napona u softverima za očitanje, što poboljšava i olakšava overclocking. Dva masivna hladnjaka drže temperature pod kontrolom i zagrijavanje ni u jednom trenutku nije visoko s testnim Ryzenom 9950X.
Na vrhu se ploče nalaze tri 4-pinska konektora za ventilatore procesora i pumpu vodenog hlađenja, a ispred njih su mjerne točke napona (rupice s kontaktima) koje će koristiti ekstremni overclockeri. Popis mjernih točaka je odmah iznad petog DIMM utora i na njega vas vodi strelica, a pored popisa se nalaze još dvije mjerne točke. Uz sami rub, na plastici koja ga pokriva se nalaze Start i Flex tipke te Q-CODE LED dijagnostika. Četiri DIMM slota maksimalno podržavaju 256 GB DDR5 radne memorije brzine transfera do 8.200 MT/s. Korištena je NitroPath DRAM tehnologija, a podržani su XMP i AEMP profili.
Većina konektora i headera na desnoj strani ploče je u horizontalno orijentaciji, a dva su USB 3.2 porta vertikalno orijentirana. S lijeva na desno tu nalazimo (a na vrhu plastičnog poklopca su i natpisi) dva 4-pinska konektora za ventilatore, dva USB 3.0 5 Gbps headera između kojih su četiri SATA porta, Power Delivery PWR 8-pinski konektor za napajanje 20-gigabitnog USB porta do njega (on može puniti uređaje snagom do 60 W), do kojeg je i 10-gigabitni USB Type C interni port. Nadalje, tu je 24-pinski ATX konektor, pa jedan 4-pinski Chassis Fan konektor, jedan 4-pinski konektor za vodenu pumpu i jedan 6-pinksi ARGB header za koji postoji i splitter u bundleu.
Donji dio ploče je malo drugačije ustrojen nego kod Z890 Extreme pa za početak vidimo da je veliki aluminijski hladnjak malo drugačiji, a i nema najvišeg PCIe 4.0 x4 slota. Iznad i ispod hladnjaka su dva PCIe slota. Oba su oklopljena, a prvi PCIe 5.0 x16 slot koji podržava X16, x8/x8 ili X8/x4/x4 modove rada. Onaj na dnu je isto PCIe 5.0 x16 slot, a podržava X16, x8/x8 ili X8/x4/x4 modove rada. Oba svoje resurse dijele s M.2 slotovima pa to izgleda ovako: M.2_3 slot dijeli resurse s i gornjim i s donjim PCIe 5.0 x16 slotom. Kada je M.2_3 u upotrebi tada će prvi PCIe 5.0 x16 slot (PCIEX16(G5)_1) raditi u x8 modu, a drugi (PCIEX16(G5)_2) u x4 modu. Ako su i M.2_2 i M.2_3 u funkciji tada će PCIEX16(G5)_2 biti onemogućen. Možda je tako bolje ni ne koristiti M.2_2 i M.2_3 slotove paralelno, no ova je situacija puno bolja nego na Z890 Extreme ploči koja donosi malo više ograničenja. Za žičano povezivanje sa svijetom ova ploča ima dva kontrolera – Realtekov 5-gigabitni i Marvellov AQtion 10-gigabitni. Na oba LAN porta je naravno postavljena i LANGuard tehnologija, tj. osigurači. I ovdje je situacija malo bolja nego na Intel ploči, koja ima 2,5 + 10-gigabita LAN opcije.
Donji rub ploče je prepun različitih headera, konektora i prekidača i ovdje se vidi zašto je ploča namijenjena ekstremnim overclokerima. S desna na lijevo tu nalazimo Front audio header, dvije tipke za promjenu CPU Base Clocka (promjena on-the-fly kod overclockinga), dva ARGB headera, dva USB 2.0 headera, dva RSVD prekidača, Slow Mode prekidač, Pause prekidač, ALT_PCIE_MODE prekidač, BIOS prekidač, Retry tipka, Safe Boot tipka, 4-pinski header za vodenu pumpu i header prednjeg panela. Ploča je posebna po činjenici da ima sva 256-megabitna Flash ROM-a u kojima se nalazi BIOS i njegovo UEFI sučelje, pa zato postoji i prekidač za promjenu BIOS-a. Uz to, tu je i Slim SAS konektor koji podržava PCIe 4.0 x4 mod rada putem SFF-8654 adaptera koji se kupuje zasebno.
Forum
Objavljeno prije 2 sata
P:Thinkcentre M720q, TinyObjavljeno prije 2 sata
P:Valken Assault Suits,Eliminate Down,Valken Ass-117A,I5 6400+asrock h170m pro4sObjavljeno prije 2 sata
K:AM4 plocaObjavljeno prije 2 sata
M:I5 6400,ASrock H170m Pro4S za AM4 PlocuObjavljeno prije 4 sata
Ne vide se svi dokumenti u mreiNovosti
Noctua predstavila specifični offset kit za montažu NH-D15 G2 hladnjaka na LGA1851 ležište
Noctua je danas predstavila nove NM-IMB8 offset montažni mehanizam za flagship NH-D15 G2 CPU hladnjak. Pomakom hladnjaka od 3,7 mm prema sjevernoj i 2 mm prema istočnoj strani ležišta za procesor, ostvaruje se veći pritisak neposredno iznad... Pročitaj više
NVIDIA je lansirala novi model otvorenog koda za automatsko prepoznavanje govora za obradu 60 minuta audio datoteka u 1 sekundi
Nvidia je nedavno predstavila svoj najnoviji open-source model za automatsko prepoznavanje govora – Parakeet TDT 0.6B. Ovaj model može obraditi čak 60 minuta audio zapisa za samo 1 sekundu, što je 50 puta brže od većine današnjih open-sourc... Pročitaj više
Apple mijenja AI strategiju: Siri kasni, tim se reorganizira, a oči su uprte u WWDC
Apple se u utrci umjetne inteligencije zasad ne snalazi najbolje. Njegov osnovni AI proizvod, Siri, još uvijek nema generativne mogućnosti koje konkurencija poput Samsunga, Googlea i Mete već nudi. I dok su drugi već duboko zakoračili u AI... Pročitaj više
Objavljena je samostalna aplikacija AI pomoćnika Meta AI za integraciju društvenih elemenata radi poboljšanja interaktivnosti
Meta je nedavno službeno lansirala svoju novu, samostalnu aplikaciju – Meta AI. Radi se o AI asistentu koji nije samo klasičan pomoćnik za tekst i glas, već nudi i generiranje slika, pretraživanje weba u stvarnom vremenu i zanimljive društv... Pročitaj više
Apple Discovery dodaje AI funkciju pretraživanja u preglednik i uvodi brojne pružatelje usluga, uključujući OpenAI
Apple je nedavno otkrio da ozbiljno razmatra uvođenje AI pretraživanja u svoj preglednik Safari. Prema riječima Eddyja Cuea, višeg potpredsjednika u Appleu, plan je dovesti više pružatelja AI pretrage – među njima su OpenAI i Perplexity – k... Pročitaj više
Sve novosti