asus_maximus_z690_hero_9

Kada je u pitanju storage, na ploči se nalaze tri M.2 slota, a kao što znamo uz pomoć dodatne kartice možemo iskoristiti još dva M.2 slota. Najviši slot je spojen na procesor i on radi u PCIe 4.0 x4 modu, a podržava uređaje dužine do 110 milimetara. Donja dva su podijeljena na lijevi koji podržava PCIe 3.0 x4 mod i 80-milimetarske uređaje, te desni koji podržava PCIe 4.0 x4 i SATA modove rada te 80-milimetarske uređaje. Svi su slotovi pokriveni aluminijskim hladnjacima, a samo oni PCIe 4.0 specifikacije imaju i s donje strane aluminij. Svi slotovi imaju Q-latch za lako pričvršćivanje SSD-a. Uz M.2 na ploči se nalazi i šest SATA portova s RAID podrškom. Čipset je pokriven velikim hladnjakom koji se proteže preko cijele ploče, a pod opterećenjem sonda na njemu mjeri visokih 79°C pa mu je potrebno osigurati i nekakav protok zraka.

asus_maximus_z690_hero_10

Stražnji je panel vrlo bogat opcijama za povezivanje, a i općenito je ploča odlična po pitanju I/O mogućnosti. Na stražnjem panelu koji jasno ima integriranu zaštitu nalazi se sljedeće:

  • 2 x Thunderbolt 4 USB Type-C ports
  • 7 x USB 3.2 Gen 2 ports (6 x Type-A + 1 x USB Type-C)
  • 2 x USB 2.0 ports (2 x Type-A)
  • 1 x HDMI port
  • 1 x Wi-Fi Module
  • 1 x Intel 2.5Gb Ethernet port
  • 5 x Gold-plated audio jacks
  • 1 x Optical S/PDIF out port
  • 1 x BIOS FlashBack button
  • 1 x Clear CMOS button

Posebno zanimljivi za spomenuti su jasno Thunderbolt 4 portovi, njih dva u Type C izvedbi (podrška za DisplayPort 1.4), zatim WiFi modul koji je po 6E (802.11ax) standardu s 2×2 konfiguracijom te jasno 3 band podrškom (2.4/5 i 6 Ghz). Uz to podržan je i Bluetooth v5.2. WiFi radi odlično, i uz vanjsku je okretnu antenu prijem vrlo dobar. USB portova na ploči ima 11, a uz dva spomenuta Thunderbolta 4, tu je i sedam USB 3.2 Gen 2 portova (6x Type A i 1x Type C), zatim jedan interni USB 3.2 Gen 2×2 (podrška za Type C konektor na prednjem panelu), te dva USB 2.0 interna headera. Svi USB portovi na stražnjem I/O-u imaju tzv. Truevolt USB funkciju koja se brine o isporuci stabilnog napona od 5V s minimalnim fluktuacijama.

asus_maximus_z690_hero_11 asus_maximus_z690_hero_12

Sve osvjetljenje koje se nalazi na ploči je na aluminijskom hladnjaku, tj. nadsvodu stražnjih I/O konektora, a riječ je o tzv. polymorfnom osvjetljenju koje prikazuje ROG i HERO oznake u RGB bojama. Ploča naravno podržava Aura Sync softver za sinkronizaciju podržanog hardvera, i naravno LED traka koje je moguće spojiti na ploču.

Ploča inače ima i odličan termalni menadžment koji ne smijemo izostaviti. Na njoj se nalazi pet termalnih senzora, čak 10 4-pinskih konektora za ventilatore, AIO pumpe, vodene pumpe, Water In & Out headere, i jedan 3-pinski za Water Flow header.

asus_maximus_z690_hero_13 asus_maximus_z690_hero_14 asus_maximus_z690_hero_15 asus_maximus_z690_hero_16

asus_maximus_z690_hero_17 asus_maximus_z690_hero_18 asus_maximus_z690_hero_20 asus_maximus_z690_hero_21

asus_maximus_z690_hero_19 asus_maximus_z690_hero_22 asus_maximus_z690_hero_23 asus_maximus_z690_hero_24

Ploča podržava i standardnu Asusovu 5-way optimizaciju koja uključuje TPU, EPU, Fan Xpert 4, Digital Power kontrolu i Turbo Core app. BIOS, tj. njegovo UEFI sučelje je tipično Asusovo, brzo i pregledno. No, kao i na svakoj pravoj ROG ploči ovdje se nalazi mnoštvo podmenija, koji su većinom u Extreme Tweaker dijelu. Tu se nalazi pravo carstvo za overclockere i entuzijaste koji se mogu poigrati s gotovo svaki aspektom procesora, memorije i ploče. Naponi za overclocking su vrlo izdašni, a tu je i mnoštvo preddefiniranih memorijskih profila koji će olakšati overclocking. Za snalaženje u svemu tome stvarno morate dobro poznavati platformu i procesor, za što točno svaka funkcija služi i dobro paziti da s nečim ne pretjeramo. Proizvođači matičnih ploča su se stvarno potrudili omogućiti naprednim korisnicima maksimalni pristup svim opcijama ove nove platforme, a Asus je kao i uvijek predvodnik.

asus_maximus_z690_hero_25 asus_maximus_z690_hero_26

asus_maximus_z690_hero_27 asus_maximus_z690_hero_28

Armoury Crate je početni softver koji će vas voditi u instalaciju svega ostalog što dolazi uz ovu ploču, a kod Asusa je to uvijek kao što znamo bogato. Ono što zamjeramo je što nam je Armoury Crate doslovno masakrirao instalaciju Windowsa 11 koja je nakon njegove instalacije bila neupotrebljiva. Dakle, koristite ga samo uz Windowse 10. Softver koji dolazi uz ovu ploču uključuje ROG CPU-Z, GameFirst IV, Sonic Studio III (+Sonic Studio Virtual Mixer + Sonic Suite Companion), Sonic Radar III, DTS Sound Unbound, AI Suite 3, te BullGuard Internet Security (1-year full version). Asus uz ovu ploču daje i jednogodišnju licencu za AIDA64 Extreme softver što je svakako pohvalno.