recenzija_ Asus_ ROG_Phone_5s_naslovnica (1)

S razvojem industrije  mobilnih igara i esporta sve više potrošača prepoznaje  telefone za igre, a Asus ROG modelima u izradi pridaje visok stupanj pažnje sofisticiranim, dizajnerskim, softverskim i hardverskim dodacima. Kako bi provjerili koju razinu dosežu ovi uređaji, testirali smo najnoviji Asus ROG Phone 5s.

Tehničke karakteristike:

  • DIMENZIJE:  172,8 x 77,3 x 9,9 milimetara
  • MASA: 238 grama
  • ZASLON: AMOLED, 6,78 inča,  1080 x 2448 piksela,  144Hz, HDR10+,  1200 nita
  • SoC:  Qualcomm Snapdragon 888+ 5G,   osmojezgreni CPU (1×2,99 GHz Kryo 680 i 3×2,42 GHz Kryo 680 i 4×1,80 GHz Kryo 680), Adreno 660 GPU
  • MEMORIJA: LPDDR5 RAM od 8 GB – 16 GB i UFS 3.1 do 512 GB
  • GLAVNA KAMERA: 64 MP, f/1.8, 26 mm (široko), 1/1.73″, 0.8 µm, PDAF + 13 MP, f/2.4, 11 mm, 125˚ (ultrawide) + 5 MP, f/2.0, (makro); 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps, 720p@480fps; žiro-EIS
  • SELFIE KAMERA:    24 MP, f/2,5, 27 mm (široko), 0,9 µm, HDR, 1080p@30fps
  • ZVUK:  stereo zvučnici, 2 pojačala,  3,5 mm priključak, 24-bita/192 kHz audio
  • POVEZIVOST I KOMUNIKACIJA:  Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e,  Bluetooth 5.2 ( A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive), GNSS (A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS), NFC,  USB Type-C 3.1 (bočno), USB Type-C 2.0 (donji),  USB On-The-Go, Dual SIM, 5G
  • SENZORI: Otisak prsta (ispod zaslona, ​​optički), akcelerometar, žiroskop, blizina, kompas, okidači za igre
  • BATERIJA: Li-Po 6000 mAh,  brzo punjenje 65 W,  obrnuto  10W
  • PLATFORMA:   Android 11, ROG UI
  • OSTALO: Gorilla Glass Victus, Gorilla Glass 3,  RGB svjetlosna ploča (na stražnjoj strani)
  • CIJENA: od oko 7.500,00 kn (za 12/512GB)
  • USTUPIO: ASUS Hrvatska

Što se nalazi u kutiji?

Asus ROG Phone 5s dolazi zapakiran u kutiji nekonvencionalnog interijera. Nakon što se otvori, dočekuju nas ilustrirane scene s Miyamoto Akirom, poznatim ROG subjektom, a koje uz AR skeniranje postaju interaktivan strip i omogućavaju dizajniranje  osobnog avatara. Odličan dodatan sadržaj za sve gamere!

recenzija_ Asus_ ROG_Phone_5s_prodajni paket (2)

Ostatak paketa je standardan. Uključuje mobitel, brzi punjač od 65 W, kabel (USB Type A na Type C), cool zaštitnu futrolu, nekoliko ROG naljepnica, iglu za izbacivanje ladice za kartice i priručnik za korisnike.

Dizajn i kvaliteta izrade

recenzija_ Asus_ ROG_Phone_5s ( slika3)

Corning Gorilla Victus staklo prednjice i Gorilla Glass 3 sa stražnje strane neprimjetno se spajaju s matiranim crnim aluminijskim okvirom.  Osim ove fine strukturne čvrstoće kućište je udobnog hvata, no spada u tešku kategorija s masom od 238 grama. Mikrofon za poništavanje buke je na gornjem bridu, a tu su i trake iza kojih su antene.

recenzija_ Asus_ ROG_Phone_5s ( (slika4)

Na donjem su dijelu 3.5 mm priključak za slušalice, još jedan mikrofon i USB Type-C 2.0  ulaz. I ovdje u tijelu vidimo s lijeva i desna trakice iza kojih su antene, a kako gornji, tako je i donji mikrofon integriran u jednu od tih trakica.

recenzija_ Asus_ ROG_Phone_5s (slika5)

Utor za SIM kartice, USB 3.1 Type-C sučelje za punjenje i 5-pinski sustav za spajanje dodatne opreme smjestili su se na lijevom boku.

recenzija_ Asus_ ROG_Phone_5s (slika6) recenzija_ Asus_ ROG_Phone_5s (slika7)

recenzija_ Asus_ ROG_Phone_5s (slika8)

AirTrigger 5 ultrasonički gumbi (o kojima ćemo nešto više napisati kasnije), klackalica glasnoće, tipka uključivanja/isključivanja rada i treći   mikrofon popunjavaju desni bok.

recenzija_ Asus_ ROG_Phone_5s (slika9)

Hiperboloidna stražnja strana dizajnerski je najupečatljivija. Pri vrhu se smjestio asimetrični klaster kamera s tri objektiva u pratnji bljeskalice i  četvrtog mikrofona. Kabere su pokrivene otpornim staklom, a izbočina nije visoka.

recenzija_ Asus_ ROG_Phone_5s (slika10)

Nešto niže se na stražnjoj strani uređaja ističu dekorativne linije, oznaka robne marke i pikselizirani ROG LED logotip s prilagodbom boja, svjetla i animacija za šest scenarija (punjenje, ulazak u igru, pozive….). Izgleda atraktivno, ne postoji jedan problemčić. Korisnicima ovi efekti nisu često vidljivi, no zato će svakako privući pažnju okoline.

recenzija_ Asus_ ROG_Phone_5s (slika11)

Kao gejming telefon gotovo ravnu prednjicu što pomaže u smanjenju pojave lažnih dodira u igri, no ipak je u 2.5D izvedbi koja je ugodnija oku. Širina okvira iznad i ispod zaslona nije prema trenutnim standardima, no cjelokupni je dojam ipak povoljan.

recenzija_ Asus_ ROG_Phone_5s ( slika12)

Spomenuti malo širi prostor okvira je iskorišten za smještaj simetričnih zvučnika (12 x 16 milimetara), prednje kamere, LED-ice za obavijesti i standardnog seta senzora.

Zaslon

E4 AMOLED zaslon nosi potpis Samsunga. Dijagonala je duljine 6,78 inča, omjera stranica 20.4:9, rezolucije 2.448 x 1.080 piksela i beskonačnog omjera kontrasta. Stopa uzorkovanja na dodir od 360 Hz trenutno je najviša specifikacija za mobilne telefone, a stopa osvježavanja je visokih 144 Hz, uz vrijeme odziva od samo 1 ms. Stopu osvježenja je moguće sniziti na vrijednosti od 60 Hz i 120 Hz ili pak odabarati automatski način rada.

recenzija_ Asus_ ROG_Phone_5s (slika13)

Zahvaljujući Pixel works i6 procesoru ekran podržava 111% DCI-P3 širok raspon boja, te čak 150,89 % sRGB raspona. POdržan je i HDR 10, dok certifikat SGS Eye Care donosi smanjenje plavoa svjetla za 6.5 %. Lako lovi i Pokemone na suncu jer vršne je svjetline 1.200 nita. Možda vam ove sirove specifikacije i ne govore puno, ali zaslon je pravi užitak za koristiti i to ne samo za gaming već i YouTube ili Netflix i slične servise. Palac gore!

Uz sve ostalo, zaslon ima i funkciju Always On Display (AOD) kao i optičko prepoznavanje otiska prsta za otključavanje, provjeru identiteta transakcije itd. Senzor nije najbrži koji smo koristili, ali je pouzdan.

Značajke SoC-a i mjerenje učinkovitosti

Qualcomm Snapdragon 888+ mobilna platforma srce je ovoga mobitela. Kombinira CPU s Cortex-X1 jezgrom na taktu 3 GHz, Adreno 660 GPU, od 8 do 16 GB LPDDR5 radne memorije i od 128 do 512 GB UFS 3.1. Testni model opremljen je bio sa 16 GB RAM-a i  512 interne flash memorije od koje  ostaje korisnički dostupno oko 493 GB. Čipset integrira Hexagon 780 AI motor s do 26 TOPS -a i  Spectra 580 ISP čip.

Djelotvornost u  svakodnevnoj uporabi ili obradi videa, kao ni u igrama nisu problem. Imamo osjećan da bi mogli pokrenuti i tri igre jednu pored druge, a bez bojazni od prekida ili usporavanja – da, toliko je moćan sustav. Primjerice, PUBG Mobile uglađeno se igra s ultra visokim brojem detekcije i kvalitetom slike  najviše razlučivosti. Isto tako “otmjeno” se igra i Call od Duty.

Dvadeset minutni 3DMark Wild Life Stress Test izdržljivosti pokazao je  stabilnost od 97,2% što je ugledan rezultat. Proveli smo i druge  sintetičke testove s brzinom ažuriranja zaslona od 144 Hz  i gejming načinom rada. Pogledajte rezultate:

 

 

Struktura odvođenja topline

Hlađenje  mobitela bio je vjerojatno najveći izazov za proizvođača zbog primjetnog zagrijavanja SOC-a Snapdragon 888+,  iako ipak manje katastrofalno nego u slučaju Snapdragona 810 (tko se sjeća).

recenzija_ Asus_ ROG_Phone_5s (slika14)_hlađenje

Mora se priznati da  je Asus po pitanju hlađenja bio uspješan. Kako bi se telefon održao u radu visokih performansi, aplikativni procesor je u sredini kućišta, dok preoblikovana “parna komora” i velike grafitne ploče efikasno raspršuju toplinu na sve rubove i kutove u unutrašnjosti.

Zvuk

GameFX zvučni sustav odlikuju  dvojni zvučnici s po sedam magneta s Cirrus Logic CS35L45 pojačalima i podrškom za HD Sound zvučne efekze švedske tvrtke Dirac. Zbog potpuno simetričnog dizajna stereo efekt je vrlo jak s kristalno jasnim zvučnim efektima, a osjećaj pozicioniranja cijelog zvuka u igrama je sasvim očit. Osim toga, u ostalim scenarijima ovaj par zvučnika također znatno pridonosi audio doživljaju – prilikom gledanja filmova i slušanja glazbe. Čak nije pretjerano smatrati da može čvrsto stajati na vrhu među trenutnim pametnim telefonima.

Ugodno iznenađuje i  korištenje žičanih slušalica  s gotovo nultim kašnjenjem u stvarnom vremenu.  Razlog je pojačalo klase G ESS Sabre s izlazom do 2Vrms i ESS Sabre ES9280AC Pro 8-kanalni DAC s HyperStream II QUAD tehnologijom koja je sposobna obraditi i mikrofon u svoj integrirani ADC dio.

recenzija_ Asus_ ROG_Phone_5s (slika15)

Za fino ugađanje ovih audio blagodati u aplikaciji AudioWizard nudi se 10-pojasni ekvilajzer i audio stilovi za poboljšanje zvučnih efekata, basa i vokala. Tu su i 4 radio mikrofona za snimanje prijenosa uživo kako bi se osiguralo da bez obzira na orijentaciju, svi neće biti istovremeno pokriveni, a što će  itekako cijeniti gejmeri dok dijele svoje nevjerojatne vještine.

Povezivanje i komunikacija

Poznato je da igranje u oblaku (Cloud Gaming) ne zahtijeva snažnu hardversku opremu, ali itekako kvalitetnu mrežnu povezivost bez zagušenosti i prekida. Stoga ROG Phone 5s ima dualnu 4G/5G podršku i više antena raspoređenih po cijelom kućištu, a među kojima su tri za Wi-Fi  (uključujući Wi-Fi 6E). Također nudi Hyper Fusion tehnologiju inteligentnog prebacivanja na mobilnu mrežu kada je Wi-Fi loše kvalitete ili  obrnuto, za održavanja stabilne veze.

Na popisu specifikacija su Bluetooth 5.2. (A2DP, LE, aptX HD, prilagodljivi aptX) , GNSS ( A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS) i  NFC. Na rad ovih modula nemamo primjedbe.

Baterija – izdržljivost i punjenje

Li-Po baterije od 6.000 mAh podijeljenog je dizajna s dvostrukim žicama. Dostatna je od jutra do kasnih večernjih sati za komunikaciju i dugotrajne sesije igranja, osobito ako se koristi neka od opcija za uštedu energije.  Što kažu PCMark  3.0 testovi?

Sa svjetlinom zaslona 50 %, Wi-Fi vezom, 144 Hz brzinom osvježavanja zaslona i aktivnim gaming načinom rada dok  kapacitet nije pao sa 100  na 20 posto proteklo je 10 sati i 18 minuta.  Nije loše, niti nevjerojatno. Pod istim uvjetima, ali sa 60 Hz osvježavanjem zaslona izmjereno vrijeme je 14 sati i 50 minuta.

recenzija_ Asus_ ROG_Phone_5s (slika16)

USB-C punjač je  65 W (5V/3A, 9V/3A, 12V/3A ili 15V/3A i 20V/3,25 A) s podrškom ASUS HyperCharge PD 3.0 i QC 5.0 tehnologije. Za punjenje baterije ovim punjačem od 2% do 100 % potreban je sat i 4 minute. Proces punjenja bočnim priključkom je 8 minuta kraći.

Preciznije, od 2 % do 10%  potrebne su 2 minute i 36 sekundi. Do 20 % pet minuta i 21 sekunda, 30% oko  osam minuta, 40% oko  jedanaest minuta i 50% šesnaest minuta. Potom dolazi do znatnog usporavanja pa će proteći od početka punjenja 55 minuta do 96% i 60 minuta do 98%  napunjenosti baterije.

recenzija_ Asus_ ROG_Phone_5s ( slika17)

Uz brzo punjenje ima i nekoliko  dodatnih načina  za njegu baterije. Uključuju  prilagođeno, ograničeno  (na 90% ili 80%), stabilno i planirano punjeno. Konačno, baterija se može puniti i tijekom igranja bez straha od oštećenja bočnim priključkom.