asus_rog_ryuo_iv_slc_360_argb_1 asus_rog_ryuo_iv_slc_360_argb_2

Asus je početkom godine pokazao svoje novo AIO vodeno hlađenje za procesore sa zakrivljenim AMOLED ekranom, a od nedavno je konačno i na tržištu. ROG Ryuo IV SLC 360 ARGB je nasljednik hvaljenih Ryuo modela od kojih smo mnoge i testirali na PCEkspertu. Ovaj je osim po zakrivljenom 6,67-inčnom AMOLED-u poseban i po skraćenim cijevima od samo 200 milimetara za uredniju unutrašnjost. Osim toga stvari su uobičajene, 360-milimetarski radijator, tri 120-milimetarska ventilatora u daisy chain vezi i moćna pumpa.

S obzirom na to da je riječ o ROG proizvodu, pakiranje je nešto ekskluzivnije, a hladnjak i ostale komponente su smješteni u zasebne kutijice i pretince. Zaštita je odlična i ne bi trebalo doći do oštećenja osjetljivih dijelova tijekom transporta. Kod AIO-a osjetljivih dijelova uvijek ima, kao što su aluminijski listići hladnjaka, a ovaj još ima i plastični okvir na pumpi koji služi kao nosač za AMOLED ekran. Osim AIO hladnjaka i AMOLED ekrana, u pakiranju se nalazi i papirologija, te kutija u kojoj su nosači za sockete, a podržani su AMD-ovi AM4 i AM5, kao i Intelovi LGA 1851 i 1700. Neki prijašnji ROG modeli su imali i plastičnu zaštitu na obje strane radijatora, no ovaj Ryuo dolazi s tvornički postavljenim ventilatorima, a i kartonska zaštita je sasvim solidna. Zanimljivo je da Asus daje 6-godina jamstva na proizvod, ali i samo dvije godine na AMOLED ekran.

asus_rog_ryuo_iv_slc_360_argb_3 asus_rog_ryuo_iv_slc_360_argb_4

Party piece ovog hladnjaka je svakako 6,67-inčni zakrivljeni AMOLED ekran koji se nalazi na vrhu i boku plastičnog kućišta koje je smješteno u zasebnu kutiju. Kućište se postavlja u poseban okvir/nosač na vrhu pumpe, koji je uz to i klizni. Sve ste to mogli zorno vidjeti prikazano u videu otpakiranja pa ovdje nećemo dužiti. Spomenimo samo kako kućište AMOLED ekrana ima razno ROG znakovlje, a na dnu se nalazi i kabel s internim USB 2.0 konektorom za spajanje na ploču.

asus_rog_ryuo_iv_slc_360_argb_5 asus_rog_ryuo_iv_slc_360_argb_6

Kućište vodene pumpe je plastično, dolazi s predinstaliranim nosačem koji je kompatibilan sa svim podržanim socketima, a na njegovom vrhu se nalazi i spomenuti klizni okvir ili nosač za AMOLED ekran. Unutar kućišta se nalazi vodena pumpa čija se brzina vrtnje kreće između 1.800 i 3.200 okretaja u minuti. Pumpa je nepoznatog proizvođača, premda nam sustav nosača govori kako bi mogla biti riječ o Asetekovom dizajnu. Vodeni blok je dimenzija 133 x 105 x 123 milimetra, a hladna ploča je napravljena od bakra.

asus_rog_ryuo_iv_slc_360_argb_7

Radijator je aluminijski, dimenzija 394 x 140 x 32, te je pobojan u crnu boju. Aluminijski limovi u njemu su složeni na uobičajeni valoviti način kako bi bili što gušći i bolje primali na sebe toplinu. Na radijatoru se nalaze ROG znakovi, kao i mjesta za montažu do šest ventilatora. Tvornički jasno dolaze tri. Ovaj je Ryuo IV SLC 360 ARGB je poseban po tome što ima znatno kraće cijevi od sličnih proizvoda. One su opletene FEP cijevi dužine samo 200 milimetara, a ideja je bila skratiti ih radi čim manje materijala koji opstruira zračnu struju unutar kućišta. Asus navodi i neke od svojih modela koji su kompatibilni s ovim hladnjakom – ROG Hyperion GR701, ROG Strix Helios GX601, ProArt PA602, TUF Gaming GT502  TUF Gaming GT302. Naravno, hladnjak je kompatibilan i s mnoštvom kućišta drugih proizvođača.

asus_rog_ryuo_iv_slc_360_argb_8

Ventilatori kojima je Asus opremio ovaj hladnjak su ROG RYUO IV MF-12C ARGB, imaju daisy chain povezivanje i standardnih su dimenzija – 120 x 120 x 25 milimetara. Brzina im je promjenjiva (PWM) i kreće se između 800 i 2.650 okretaja u minuti. Statički pritisak im je jako dobrih 5,45 mmH2O što ih čini pogodnima za ovakvu primjenu. Maksimalni protok zraka je 71,44 CFM-a, a prema proizvođačevim podacima maksimalna buka iznosi 39,6 dB(A). No, na maksimumu su ovi ventilatori puno bučniji nego što to ta brojka sugerira pa smo mi Meterk MK09 uređajem s udaljenosti od oko pola metra izmjerili visokih 51,7 dB(A). Zanimljivo je da Asus na stranici s tehničkim detaljima za ventilator navodi jedne podatke, a na stranici proizvoda druge. Mi smo prenijeli one s tehničkih detalja.

asus_rog_ryuo_iv_slc_360_argb_9 asus_rog_ryuo_iv_slc_360_argb_10

Na kućište je već unaprijed montiran nosač za sockete oba proizvođača, a s obzirom na to da je vjerojatno riječ o Asetekovom dizajnu, zanimnljivo je da su ga konačno objedinili. Cijeli postupak montaže na AM5 socket ste mogli vidjeti u videu, a kod Intela je jedan korak više – postavlja se i donji nosač. Sve u svemu, postupak je vrlo jednostavan. Već smo ranije spomenuli da je kavez u koji se postavlja AMOLED ekran klizni (što ste mogli vidjeti u videu), a odlično je da su u Asusu na to mislili kako ne bi smetao ostalim komponentama.

asus_rog_ryuo_iv_slc_360_argb_11

Jednom kad smo postavili pumpu, u nosač umetnemo kućište AMOLED ekrana i spojimo ga na interni USB 2.0 header. Pumpu (idealno) spajamo na konektor za pumpu, a ventilatore na CPU 4-pinski konektor. Kabela nema previše, i lako ih je organizirati. Uz to, u pakiranju dolazi i plastični organizator za cijevi koji ih dodatno stisne jednu uz drugu. S ovim je hladnjakom moguće složiti poprilično urednu unutrašnjost.

asus_rog_ryuo_iv_slc_360_argb_12

Svakako najveća zanimljivost ovoga hladnjaka je zakrivljeni AMOLED ekran kakav smo imali prilike vidjeti i kod Tryx Panorama SE 360 ARGB modela. Ekran ima dijagonalu od 6,67 inča i 2K rezoluciju i vrlo je živopisne i oštre slike. Ekran podržava i naked-eye 3D efekte, s preddefiniranim 3D sadržajem koji izgleda vrlo zanimljivo i efektno. Osim preddefiniranog materijala, u zasebnoj aplikaciji kojom kontroliramo ovaj hladnjak je moguće dodati i vlastite vizualizacije.

asus_rog_ryuo_iv_slc_360_argb_13

Uz veliki ekran, svjetlosne efekte stvaraju i ventilatori koji osim što imaju lopatice osvjetljenje, imaju i osvijetljene ROG elemente na bočnim stranicama. Sve izgleda jako efektno, boje su odlične i svi koji vole bogato osvjetljenje unutrašnjosti računala će svakako uživati.

asus_rog_ryuo_iv_slc_360_argb_soft_1 asus_rog_ryuo_iv_slc_360_argb_soft_2

asus_rog_ryuo_iv_slc_360_argb_soft_3 asus_rog_ryuo_iv_slc_360_argb_soft_4

Za upravljanje hladnjakom je potrebno instalirati posebnu ASUS InfoHub aplikaciju koja osim što pokazuje temperature, napone, frekvenciju i brzinu ventilatora, dozvoljava i prilagodbu AMOLED ekrana. I upravo je ta prilagodba i najzanimljivija jer možemo birati preddefinirane grafike, postavljati neke svoje fotografije i videe, kao i snimati custom animacije. Ekran je moguće postaviti u jednu zonu ili podijeliti u dvije, mijenjati jačinu osvjetljenja te dodavati prikaz različitih informacija o sistemu u šest zona. Moguće je mijenjati boje naslova te sadržaja po željama. Sve u svemu, vrlo zanimljivo te dobro izvedeno. Ipak, da bi upravljali Aura osvjetljenjem ventilatora, morate koristiti odvojenu aplikaciju, Armoury Crate i Aura Sync modul. Malo je nespretno baratati s dvije aplikacije.