asus_strix_b550-f_10

Asus se potrudio i oko izgleda donje strane ploče koja je dobila sivu traku na sredini s Republic of Gamers natpisima na engleskom, njemačkom i ruskom. Uz to, tu je i Join the republic natpis te ROG znak, a iznad se nalazi i puno ime ploče. Prava je šteta što se ovo neće vidjeti u kućištu.

asus_strix_b550-f_11

Ploču smo ogolili od hladnjaka kako bi vidjeli što se još krije na njenom PCB-u. Kao što vidimo, B550 je poprilično veliki čip pa nije ni čudno da mu je potreban veći hladnjak. No, na sreću nije kompliciran kao X570 (nema toliko PCIe Gen 4 stazica) pa mu nije potrebno aktivno hlađenje. Razlike između B450 i B550 čipseta su te da je za grafičko i sučelje diska podrška skočila s PCIe Gen 3 na Gen 4, a nativna je i podrška za USB 3.2 Gen 2. Poboljšanja uključuju i podršku za CrossFire (dual graphics), te skok s PCIe Gen 2 na Gen 3 kod stazica opće namjene. Uplink je ostao PCIe Gen 3, baš kao što i oba čipseta podržavaju overclocking.

asus_strix_b550-f_12

Napojna je jedinica doživjela velike promjene u odnosu na B450-F ploču. Razlog tome su novi procesori, i mogućnost ugradnje i najjačega od 16 jezgara. Tako je kontroler poznati Digi+ EPU, a on kontrolira 12 + 2 faze koje se sastoje od 14 SiC639 integriranih napojnih jedinica, prigušnica i black metallic kondenzatora. SiC639 je Vishay Siliconixov integrirani power stage koji se sastoji od low i high side MOSFETA i Schottky diode. Svaki je u stanju isporučiti 50 A struje, pa je ukupna struja ove napojne jedinice čak 700 Ampera. Tako ova ploča ima vrlo sposobnu jedinicu koja je u stanju napajati i 16-jezgreni Ryzen 9 3950X pa čak i prilikom povećanih potreba za strujom, tj. kod overclockinga. Hladnjaci su solidno dimenzionirani i osmišljeni i dobro rade svoj posao. Prilikom overclockinga 3900X procesora smo zabilježili maksimalnu temperaturu VRM-a od 84°C na jednom od senzora, dok je površinska temperatura iznosila maksimalnih 50°C mjerena infracrvenim termometrom.

asus_strix_b550-f_13

Ono što hladnjaci još pokrivaju su i dva M.2 socketa, koji oba primaju SSD-e dužine do 110 milimetara, te oba race u SATA i PCIe 4.0 x4 modovima. Gornji je povezan s procesorom, a donji s čipsetom i taj donji dijeli resurse sa SATA 5 i 6 portovima. Oba su pokrivena dovoljno velikim i masivnim aluminijskim hladnjacima koji imaju termalne trake kao dodirne površine.

asus_strix_b550-f_14

Stražnji je I/O panel bogat portovima i konektorima:

  • 1 x Intel I225-V 2.5Gb Ethernet
  • 1 x DisplayPort
  • 1 x HDMI
  • 2 x USB 3.2 Gen 2 (1 x Type-A+1 x USB Type-C)
  • 4 x USB 3.2 Gen 1
  • 2 x USB 2.0
  • 1 x Optical S/PDIF out
  • 5 x Audio jacks
  • 1 x BIOS FlashBack Button
  • ASUS Wi-Fi module (Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac and Bluetooth v5.0)

S obzirom na segment kojem pripada ova ploča ima dovoljan broj USB 3.2 Gen 2 utora , a k tome i dovoljno USB 3.2 Gen 1 utora, dok se ostatak može naći na unutarnjim konektorima. Ploča nudi i dva video izlaza za slučaj da koristimo procesore s integriranom grafikom, a tu je i korisna BIOS FlashBack tipka te pripadajući USB port koji omogućavaju flash BIOS-a bez procesora. Odličan dodatak opremi je i Wi-Fi 6 modul koji podržava AX mrežu, te Bluetooth v5.0. Ovaj modul smo već imali prilike i ranije isprobati uparen s AX routerom, i performanse su mu izvrsne, kao i domet.

asus_strix_b550-f_15

Asus se potrudio i oko osvjetljenja ploče pa je plastični pokrov stražnjih I/O portova dobio osvijetljeni ROG logo čije je svjetlo i efekte moguće kontrolirati uz pomoć Aura Sync softvera. Isti softver koristimo i za kontrolu ostalog osvijetljenog i kompatibilnog hardvera. Ploča ima i dva normalna LED headera, te jedan za Addressable LED-ice.

asus_gigabyte_b550_uefi_1 asus_gigabyte_b550_uefi_2

asus_gigabyte_b550_uefi_3 asus_gigabyte_b550_uefi_4

asus_gigabyte_b550_uefi_5 asus_gigabyte_b550_uefi_6

UEFI sučelje BIOS-a se snije znatnije mijenjalo u odnosu na X570 ROG ploče, a samo je uklonjena tu i tamo koja naprednija funkcija bitna zagriženim overclockerima. Ipak, ni oni nisu ostali zakinuti, a i opcija za tweakanje je mnoštvo. Sučelje je pregledno i jasno, a kao i do sada radi vrlo glatko.

Softverska podrška ove ploče uključuje RAMCache III, ROG CPU-Z, GameFirst VI, Sonic Studio III + Sonic Studio Virtual Mixer, Sonic Radar III, DTS Sound Unbound, Overwolf, Anti-virusni program, zatim Armoury Crate, Aura Creator, Aura Sync, AI Noise Cancelling Microphone te AI Suite 3.