ASUS ROG Strix X870-A Gaming WiFi recenzija
Datum objave 09.10.2024 - Krešimir Matanović
ROG Strix X870-A Gaming - prvi dio
Testirali smo najmoćniju pripadnicu ROG Strix X870 serije, model X870E-E, a sada je red došao i na najslabiju – X870-A. Ova je po nama i najzanimljivija jer donosi sve ono što ROG Strix obitelj nudi, svijetlih je tonova, a najpristupačnija je. Ploča donosi robusnu napojnu jedinicu, velike hladnjake, USB 4.0 portove, WiFi 7 i sve one zanimljive tehnologije koje smo već vidjeli kod X870 serije ploča.
U videu otpakiranja ste mogli vidjeti da je ploča smještenu kutiju s tipičnim ROG Strix dizajnom koji je sličan kao i u dosadašnjim serijama, te je u svijetloj varijanti. Sama je ploča smještena u najlonsku antistatičku vrećicu te položena na kartonsko ležište. Ispod toga se nalazi bundle dostojan ROG Strix ploče koji se sastoji od:
- 2 x SATA 6Gb/s kabela
- 1 x termalna podloška za M.2 22110
- 1 x ASUS WiFi Q-antena
- 1 x paketić vezica za kabele
- 1 x M.2 Q-Latch paketić
- 1 x M.2 Q-Slide paketić
- 1 x ROG privjesak za ključeve
- 1 x ROG Strix naljepnice
- 4 x paketić gumica za M.2
- 1 x brzi vodič za korištenje
Karakteristično za ovu generaciju ploča je da je razlika između X870-F i X870-A samo u boji – prva u crno – sivim, a druga u bijelo – sivim tonovima. Isto tako, u odnosu na prethodnice su izgubile ono E nakon X870 što znači da je su u Asusu procijenili da im za ove dvije ploče nije potreban drugi čipset, te kako ima sasvim dovoljno I/O opcija i s jednim.
Sada kad smo to razjasnili možemo zaključiti i kako je ova X870-A ploča jako lijepo dizajnirana sa sivim masivnim hladnjacima na VRM-u i na M.2 slotovima, kao i na čipsetu. PCB je bijel, kao i PCI-e slotovi te pokrov stražnjih I/O portova, a jedino u oči “bodu” crni elementi poput DIMM utora ATX konektora, nosača za hladnjak i donjih headera. Kada bi i oni bili u bijeloj ili sivoj boji ploča bi zaslužila čistu peticu. Na ploči se nalaze i uobičajeni ROG Strix natpisi, a veliki je ROG logo na VRM hladnjaku osvijetljen ARGB LED-icama.
Ploča je puno ljepša u odnosu na prethodnicu koja je imala crni PCB, a ono što je izbačeno i što nam svakako fali je izbacivač za prvi PCIe slot koji sada umjesto toga ima Q-Release Slim mehanizam – to znači kako bez straha možete primiti za grafičku karticu i povući ju prema van. Po pitanju layouta je ploča uvelike slična X870E-E modelu, no uz jasno određene promjene u dizajnu M.2 slotova i njihovog položaja. X870-A ima malo manje opreme namijenjene overclockerima pa je i tu određena razlika, no po pitanju razmještaja komponenata na ploči sve je kako treba biti!
Oko AM5 socketa su se smjestile planine od VRM i M.2 hladnjaka no mjesta za hladnjake ima dovoljno. Ponavljamo, manji hladnjaci s dva ventilatora kao što je primjerice Arctic Freezer 36 A-RGB White će se lako smjestiti na ploču, ali onim većima poput Noctue D15 će vanjski ventilatori stršati iznad hladnjaka. Stoga je možda i najbolje birati AIO rješenje, a Asus za ovu ploču ima u ponudi ROG STRIX LC III 360 ARGB LCD White Edition AIO koji će biti savršen izbor i po pitanju performansi i dizajna.
Hladnjaci napojne jedinice su dovoljno masivni, no nemaju toplovodnu cijev koja ih veže pa su u dva odvojena komada. Uz to, imamo i aluminijski hladnjak koji se nalazi na USB 4.0 kontroleru. Napojna jedinica je 16 + 2 + 2 teamed up izvedbe. To znači kako Digi+ VRM kontroler s jednim svojim kanalom kontrolira dva napojne jedinice. Ploča ima integrirane MOSFET-e MP87691 maksimalne struje 90 A na svih 16 kanala kao i na dva SoC kanala, dok su na Misc. kanalima SiC629 integrirani MOSFET-i struje 80 A. Korištene su kvalitetne prigušnice, te 5K Black metallic kondenzatori.
VRM hladnjaci se solidno zagriju i na najtoplijem smo dijelu IC termometrom izmjerili 69,9°C, a HWiNFO aplikacija je pokazala čudne vrijednosti temperatura koje mjeri Nuvotonov NCT6701D Super I/O kontroler tako da se u njih ne možemo pouzdati. Čipset se nije strašno grijao i na najtoplijem vanjskom dijelu hladnjaka smo izmjerili 47,9°C.
Na desnoj i gornjoj strani ploče (najružnijoj zbog crnih slotova) su smješteni uobičajeni konektori. 4-pinski konektori na gornjoj strani su pokriveni gumenim čepićima, a do njih je i POST dijagnostika s četiri malene LED-ice. Četiri DIMM slota maksimalno podržavaju 192 GB DDR5 radne memorije brzine transfera do 8.000 MT/s za Ryzen 9000, 8000 i 7000 serije. Sweet spot za sve procesore je 6.000 MT/s. Ispod 24-pinskog ATX konektora se nalazi USB 3.2 Type C interni header koji je propusnosti 20 Gbps te podržava 30-vatno PD & QC 4+ punjenje uređaja, a tu su i dva interna USB 3.0 headera.
Na južnom se dijelu ploče kao i obično nalaze M.2 i PCIe slotovi, te hladnjak za jedan X870 čipset. Tu su i svi headeri, utičnice i portovi uobičajeni za donji rub ploče. Tu nalazimo i bateriju, jumper za CPU Overvolt, konektori za temperaturne senzore, start tipku, prekidač za alternativni PCIe mod itd. Sve je dobro posloženo. Audio jedinica je ROG SupremeFX 7.1 Surround Sound High Definition se Audio CODEC-om ALC4080 što se i nije mijenjalo u odnosu na prethodnicu. ALC4080 CODEC podržava 120 dB SNR playback, 113 dB SNR snimanje, 32-bit/384 kHz playback, a tu su i kvalitetni audio kondenzatori, Savitechovo SV3H712 pojačalo za slušalice, pozlaćeni jackovi, itd.
Gornji PCIe x16 slot podržava PCIe 5.0 standard te radi u punoj x16 propusnosti s Ryzenima 9000 i 7000 serije, dok će s nekim slabijim modelima u Ryzen 8000 seriji raditi u PCIe 4.0 x16 (x8/x4) modu. Ima i metalnu košuljicu da izdrži pritisak masivnijih grafičkih kartica. Donji PCIe 4.0 x16 slot radi s x4 propusnosti. Lijepo je da su oba PCIe slota bijela.
Forum
Objavljeno prije 3 minute
F1 sezona 2025Objavljeno prije 11 minuta
K:Synology 2-bay NAS, noviObjavljeno prije 28 minuta
Alibaba, AliExpress iskustva?Objavljeno prije 44 minute
Windows 11 - info, how-to, pitanja, novosti, savjeti...Objavljeno prije 44 minute
deronjeNovosti
Zašto iPhone često "pobjeđuje" Android telefone?
Odgovor nije samo "Apple je brend" ili "ima bolju kameru", već se skriva u načinu na koji Apple razvija, testira i podržava svoje proizvode – posebno iPhone. Evo ključnih razloga zašto je iPhone često isplativiji i dugotrajniji izbor: 1. 90... Pročitaj više
ASUS TUF Gaming Series 5 ultraširoki 21:9 monitor za esport
ASUS je najavio da će njihov TUF Gaming podbrend uskoro lansirati novu liniju monitora — TUF Gaming Series 5. Radi se o pet modela veličine od 23,8" do 34", a nude razne rezolucije poput Full HD, QHD i WQHD. Glavna zvijezda serije je TUF Ga... Pročitaj više
Američki Senat odbacio saveznu zabranu umjetne inteligencije – državama ostaje sloboda donošenja vlastitih AI zakona
Američki Senat glasao je 99 prema 1 protiv prijedloga zakona koji bi državama ograničio pravo na vlastitu regulaciju umjetne inteligencije. Ovim potezom zadržana je decentralizacija – što znači da svaka američka savezna država i dalje može... Pročitaj više
Uspomene s godišnjeg odmora – kako nam SSD diskovi i memorijske kartice mogu pomoći u očuvanju najdragocjenijih uspomena
Godišnji je odmor vrijeme kada stvaramo neke od najljepših uspomena – pamtimo slikovite krajolike, spontane avanture i nezaboravne trenutke sa svojim najdražim osobama. Zahvaljujući modernoj tehnologiji te trenutke možemo sačuvati u obliku... Pročitaj više
AGON by AOC nastavlja putovanje uz G2 Esports
AGON by AOC s ponosom obilježava 10. godišnjicu G2 Esportsa te pritom slavi i sedam godina partnerstva kao službeni monitor-partner jedne od najuspješnijih esport organizacija u Europi. Podrška desetljeću dominacije Od osnutka u listopadu 2... Pročitaj više
Sve novosti