ASUS ROG Strix Z890-A Gaming WiFi recenzija
Datum objave 20.01.2025 - Krešimir Matanović
ROG Strix Z890-A Gaming WiFi - prvi dio
Nakon F i E modela, na red dolazi i A ploča iz ROG Strix Z890 serije. Ova je posebna po tome što je svijetlih tonova, no nažalost nije potpuno bijela kao neke konkurenske ploče. Ipak, Z890-A je moćna ploča koja dolazi s mnoštvom opreme i moćnom 16+1+2+2 faznom napojnom jedinicom. Ima Thunderbolt 4 podršku, sve Asusove AI značajke kao i WiFi 7 te 2,5-gigabitni ethernet. Što još ima od opreme i kako nam se svidjela čitajte u recenziji.
U otpakiravanju, tj. unboxingu ploče možete vidjeti da su sve Strix ploče pakirane na jednak način, a ova je posebna po tome što ima bijelu kutiju. Unutar kutije se ploča nalazi u antistatičkoj vrećici i položena u kartonsko ležište. Tu je WiFi antena, a ispod se nalazi ostatak bundlea:
- 2 x SATA 6Gb/s kabela
- 1 x termalna podloška za M.2 22110
- 1 x ASUS Wi-Fi Q-antena
- 1 x paketić plastičnih vezica
- 1 x M.2 Q-Latch paketić
- 1 x ROG privjesak za ključeve
- 1 x ROG Strix naljepnice
- 5 x paketića M.2 gumica
- 1 x brzi vodič za korisnike
Ploča je posebna po tome što za razliku od ostatka Strix ploča, ali i prošlogodišnje Z790-A donosi bijeli PCB i većina toga na njoj je svijetlih tonova. Prava je šteta što Asus nije otišao do kraja kao Gigabyte i predstavio potpuno bijelu ploču, no to je valjda nešto što su ostavili za nove modele. Po rasporedu se elemenata ova ploča ne razlikuje previše ni od Z790-A ni od Z890-F, a donosi i mnoštvo istih značajki kao potonja. Novost u odnosu na prošlogodišnju seriju je povećani hladnjak na prvom M.2 slotu i to što nema Q-release mehanizma s tipkom na prvom PCIe slotu već je sada tu Quick Release tehnologija unutar samog PCIe slota – kartica se samo izvadi.
Nova ploča ima i robusniju napojnu jedinicu od prethodnice (identičnu kao i Z890-F), pa su i hladnjaci doživjeli određene promjene u dizajnu, kao i u dimenzijama no to nije ništa radikalno. Novi je dizajn i čipset hladnjaka, kao i hladnjaka za M.2 slotove. Onaj gornji i najbrži sada ima debeli hladnjak s novom Q-Slide tehnikom kopčanja, a donja dva su normalne debljine. Dizajn ploče je sve u svemu jako dobar, a layout je prenesen s F modela i tu također nemamo nikakvih zamjerki.
VRM hladnjaci koji su smješteni oko novog LGA1851 ležišta su masivni i identičnog dizajna kao na F ploči. Kao i tamo, moglo bi biti problema s velikim hladnjacima koji imaju vanjske ventilatore, kao i s pojedinim AIO rješenjima kao Arcticov Freezer III – poglavito zbog masivnog M.2 hladnjaka. Iza VRM hladnjaka, uz gornji rub ploče se nalaze dva standardna 8-pinska ProCool II konektora koji služe za dodatno napajanje procesora.
Brige oko napajanja procesora nema jer je napojna jedinica poboljšana i vrlo je masivna. Riječ je o teamed up dizajnu (svaki kanal na VRM kontroleru kontrolira po dvije faze), sa 16 (90 A) + 1 (90 A) + 2 (90 A) + 2 (80 A) faznom konfiguracijom. 90-amperski integrirani MOSFET-i (SPS-i) su MPS2424, a 80-amperski su MPS2415. Sve ih dakle proizvodi Monolithic Power Systems. VRM kontroler je DIGI+ EPU oznake ASP2432 i on se nalazi s donje strane ploče. Za napojnu jedinicu su korišteni i kvalitetni filtar kondenzatori Black Metallic 5K, kao i kvalitetne prigušnice.
VRM jedinica je nešto malo slabija nego kod Z890-F ploče (90 A umjesto 110 A SPS-i), no kao što vidimo hladnjak je identičan, što je odlično. Riječ je o dva spojena masivna aluminijska rebrasta hladnjaka. Pod dugotrajnim smo opterećenjem Core Ultra 5 245K procesora vanjskim IC termometrom izmjerili maksimalnih 51,2°C što je izvrstan rezultat. Naravno, ovaj procesor ne vuče ni približno struje kao 285K, no ova napojna jedinica bez problema može podnijeti i njega.
Na desnoj i gornjoj strani ploče su smješteni uobičajeni konektori. Tu su 4-pinski konektori na gornjoj strani za procesor (dva komada) i pumpu vodenog hlađenja, a do njih je POST dijagnostika s četiri malene LED-ice kao i CPU Overvolt jumper. Četiri DIMM slota maksimalno podržavaju 192 GB DDR5 radne memorije brzine transfera do 8.600 MT/s. Podržana je DIMM i CUDIMM memorija, a podržani su i XMP i AEMP III profili. Kao i kod Maximus modela tu je i DIMM FIT tehnologija (analizira module za optimizaciju performansi i potencijale probleme), kao i DIMM Flex. Pored 24-pinskog ATX konektora nalazi se i Start tipka s jedne strane, kao i jedan USB 3.2 Type C interni konektor, koji je propusnosti 20 Gbps. Ispod njega su je jedan oklopljeni USB 3.0 header.
Na donjem se dijelu ploče nalaze i PCIe slotovi. Gore je jedan oklopljeni PCIe 5.0 x16 slot koji podržava X16 mode rada, a na dnu se nalazi PCIe 4.0 x16 slot koji radi u x4 modu. Na lijevoj se strani nalazi ROG SupremeFX 7.1 audio jedinica iza koje kao u prošloj seriji stoji ALC4080 CODEC, Savitechovo SV3H712 pojačalo, pozlaćeni audio konektori, premium audio kondenzatori i poznati Dolby Atmos. Za mrežnu se povezivost brine standardni Intelov 2,5-gigabitni kontroler s Asus LANGuard zaštitom (osigurač). Sve ovo je identično kao i kod Z890-F modela matične ploče.
Forum
Objavljeno prije 9 minuta
EON TV (Telemach)Objavljeno prije 20 minuta
Vrijeme i nevrijemeObjavljeno prije 1 sat
Stari hardware za kojim se sliniloObjavljeno prije 2 sata
AutomobiliObjavljeno prije 5 sati
Tablet računalaNovosti
Mobitel miruje, a podaci cure! Android korisnici tuže Google
I dok mobitel leži na stolu i vi mislite da se ništa ne događa, ali Google potajno šalje podatke! Upravo zbog toga su korisnici Androida u SAD-u tužili Google, a porota u San Joseu donijela je presudu – Google mora isplatiti 314,6 milijuna... Pročitaj više
Meta je dobila tužbu, ali je otkrila "ključ pobjede" u budućem ratu za autorska prava umjetne inteligencije
Prema TechCrunchu, američki savezni sudac Vince Chhabria nedavno je presudio u korist Mete u tužbi za autorska prava koja uključuje obuku AI modela. Slučaj je podnijelo 13 autora knjiga navodeći da je Meta koristila njihov rad zaštićen auto... Pročitaj više
Nadogradnja za iPhone: Whoscall sada brže prepoznaje pozive – ali ne za sve korisnike
U doba sve učestalijih prijevara i dosadnih oglasnih poziva, sve više ljudi koristi aplikaciju Whoscall kako bi na vrijeme znali tko ih zove. No, iPhone korisnici do sada su bili u nepovoljnijem položaju zbog ograničenja samog iOS sustava –... Pročitaj više
Anthropic, poznata po AI modelu Claude, uništio milijune knjiga kako bi trenirali umjetnu inteligenciju
Otkriće da je tvrtka Anthropic, poznata po AI modelu Claude, uništila milijune knjiga kako bi trenirala umjetnu inteligenciju, izazvalo je snažnu etičku i kulturnu raspravu. Iako je pravno sve bilo "čisto", mnogima je ovaj potez upalio alar... Pročitaj više
Ventilator za cirkulaciju zraka vs. obični ventilator: 4 ključne razlike koje će vam pomoći da odaberete najbolji uređaj za hlađenje
S razvojem tehnologije na tržištu su se pojavile brojne vrste ventilatora, a među njima se ventilator za cirkulaciju zraka ističe svojim posebnim funkcijama i prednostima. Prilikom kupnje ventilatora mnogi se pitaju: Koja je razlika između... Pročitaj više
Sve novosti