Brzi test – ASUS RT-AX88U

Datum objave 14.01.2019 - Krešimir Matanović

RT-AX88U - prvi dio

Opis

asus_rt_ax88u_1 asus_rt_ax88u_2

ASUS nam je poslao moćni novi RT-AX88U router koji podržava 802.11ax WiFi tehnologiju - prvi takav na svijetu. Router donosi teoretsku kombiniranu propusnost od 6 Gbps preko dva pojasa - 2.4 GHz i 5 GHz, pa zbog toga i nosi oznaku AX6000. AX88U ima četiri antene, osam gigabitnih LAN portova, podržava AiProtection Pro, kompatibilan je s Asusovom AiMesh tehnologiju te s Amazonovom Alexom, a donosi i tehnologiju adaptivnopg QoS-a za ubrzavanje igara, tj. smanjenje ping vremena i gubitka paketa.

asus_rt_ax88u_3 asus_rt_ax88u_4

AX88U dolazi u standardnom Asusovom pakiranju, a na vanjskim stranicama kutije se nalaze sve bitne informacije o ovom novom tipu routera koji podržava i neke do sada viđene Asusove tehnologije. Unutar je tvrde kartonske kutije, router odlično zaštićen u zasebnoj kutiji i najlonu, dok su antene i ostala oprema u zasebnim odjeljcima. Na dva se lista papira nalaze i brze upute za puštanje uređaja u rad i korištenja WTFast opcije, sve kako bi korisniku bilo čim lakše odmah započeti s upotrebom.

asus_rt_ax88u_5

U zasebnoj se kutiji nalazi ostatak opreme - četiri antene (za MU-MIMO), debele korisničke upute na mnoštvu svjetskih jezika, jamstvene upute, LAN kabel za povezivanje s modemom, switchom ili drugom opremom te standardni 19-voltni AC/DC adapter (2.37 A).

asus_rt_ax88u_6

Router je dizajniran vrlo slično kao i ostatak Asusove mrežne opreme i to je prepoznatljiv dizajn na koji smo do sada već navikli. U nekim dijelovima funkcija prati formu, pa imamo rešetke za hlađenje ispod kojih se nazire bakreni hladnjak koji se svojom bojom uklapa u zlatne detalje na antenama i razbija monotoniju crne boje koja prevladava na plastičnom kućištu. Dimenzije routera uglastog dizajna su 299.7 x 187.9 x 60.9 milimetara, a masa je 1010 grama. RT-AX88U je router s podrškom za IEE 802.11a/b/g/n/ac i ax mrežne standarde te IPv4 te IPv6 internet protokole. Namijenjen je pokrivanju vrlo velikih domova. Zapravo, dobro će poslužiti i za manje urede, s obzirom na to da AX rješava glavni problem današnjih AC routera, a to je zasićenje mreže velikom količinom spojenih uređaja (OFDMA) no o tome ćemo nešto kasnije. Data rate na pojedinom standardu izgleda ovako:
  • 802.11a : 6,9,12,18,24,36,48,54 Mbps
  • 802.11b : 1, 2, 5.5, 11 Mbps
  • 802.11g : 6,9,12,18,24,36,48,54 Mbps
  • 802.11n : do 600 Mbps
  • 802.11n (1024 QAM) : do 1000 Mbps
  • 802.11ac (1024 QAM) : do 4333 Mbps
  • 802.11ac : do 3466 Mbps
  • 802.11ax (2.4GHz) : do 1148 Mbps
  • 802.11ax (5GHz) : do 4804 Mbps
Zbrajanjem propusnosti na 2.4 GHz i 5 GHz dolazimo do ukupne propusnosti od 5,95 Gbps, zbog čega router i nosi oznaku Dual Band AX6000 koja marketinški ljepše zvuči. RT-AX88U ima četiri eksterne antene koje rade u 4 x 4 modu (transmit/receive) na oba frekventna pojasa.

asus_rt_ax88u_7

Rešetkasto dno nam govori koliko je moćan hardver ovoga routera, tj. kolika je potreba za njegovim hlađenjem koje je jasno pasivno. Asus za RT-AX88U koristi Broadcomov SOC naziva BCM49408, koji ima integrirane četiri ARM procesorske jezgre koje rade na 1.8 GHz. Radne je memorije 1 GB i nju isporučuje Nanya u obliku dva NT5CC256M16EP-DI modula, a flash memorija na kojoj je operativni sustav je kapaciteta 256 MB proizvođača Macronix.

asus_rt_ax88u_9

Na stražnjoj se strani nalaze I/O portovi, i to s lijeva na desno - USB 3.0 Type A, WAN port (RJ45), 8 LAN portova (RJ45), WPS tipka, Reset tipka, barrel ulaz za napajanje i Power tipka. Ethernet kontroler je integriran u BCM49408, a switch je BCM53134. Osam LAN portova podržava maksimalno 1 Gbps propusnost, a takav je i WAN port koji pdržava Automatic IP, Static IP, PPPoE (MPPE), PPTP i L2TP tipove veza. WiFi kontrolera su dva identična - BCM43684 je zadužen za an/ac i ax protokole, a BCM43684 za b/g/n + ax protokole. Straga se još nalaze i dva antenska konektora (U.FL na RP-SMA), dok su dva na boku uređaja.

asus_rt_ax88u_10

S prednje strane nalazimo još jedan USB 3.0 port skriven iza vratašaca, a desno od njega su LED tipka za isključivanje notifikacijskih LED-ica, te WiFi tipka za brzo isključivanje ili uključivanje iste. LED-ice na vrhu uređaja s lijeva na desno služe za indikaciju - power on, 5 GHz WiFi, 2.4 GHz WiFi, internet, LAN, USB downstream, USB upstream i WPS.

RT-AX88U - drugi dio

Što je IEEE 802.11ax i po čemu se razlikuje od 802.11ac?

asus_rt_ax88u_8

Prije nego krenemo na softver, tj. mogućnosti koje RT-AX88U nudi, zadržat ćemo se nakratko na novom IEEE 802.11ax standardu koji će u široku upotrebu ući ove godine. Na hardveru rade mnogi, Broadcom, Quantenna, Qualcomm, Intel, Marvell itd. Upravo prvi AX ruter za SOHO upotrebu na tržištu je ovaj RT-AX88U. Wi-Fi Alliance je 802.11ax nazvao još i Wi-Fi 6, a protokol kao takav još uvijek nije javno pušten. U ovoj se godini očekuje Wi-Fi Certified 6 certifikacijski program za sve nove uređaje. Prvi su se AX uređaji najavljivali još 2017., a prvi su pokazani na CES-u 2018. AX radi u postojećim 2.4 i 5 GHz frekvencijskim pojasevima (s mogućnošću proširenja na nove 1 do 7 GHz kanale kada oni budu dostupni), podržava OFDMA (orthogonal frequency-division multiple access), tj. više-korisničku digitalnu modulaciju i podršku za 1024-QAM modulaciju višeg reda koja omogućava veći protok podataka na standardnim 20, 40, 80 i 160 MHz kanalima. AX odgovara na probleme s kojima se bori AC, a to je sve veći broj uređaja u današnjim kućanstvima koji se spajaju na router i zagušuju mrežu. Tehnička poboljšanja u odnosu na uključuju uvođenje OFDMA, MU-MIMO (multi-user) u oba smjera (kod AC je radilo samo u Downlinku), trigger-based random access-a koji sprječava koliziju kada dva uređaja pokušavaju pristupiti istom podnosiocu signala, zatim Spatial frequency reuse (coloring, adaptive power i sensitivity thresholds), uvođenjem drugog NAV-a (network allocation vectora) za poboljšani virtual carrier sensing, Target Wake Time koji smanjuje potrošnju energije tako što grupira uređaje da ne pokušavaju u isto vrijeme pristupati bežičnoj mreži, dinamička fragmentacija paketa koja smanjuje overhead (u AC je bila statička), a povećali su i Guard te Symbol intervale. OFDMA je najzanimljivija i najznačajnija novost koja dolazi uz AX, a ona omogućava višestruke pristupe tako što dodjeljuje podskupine podnositelja (modulirani signal) individualnim korisnicima. Time je omogućen simultani prijenos od strane višestrukih korisnika. Drugim riječima svaki se kanal dijeli u podkanale različitih frekvencija, pa do 30 klijenata može istovremeno dijeliti isti kabal, a ne kao do sada gdje je svaki morao čekati u redu. Softver i zaključak

asus_rt_ax88u_11 asus_rt_ax88u_12

asus_rt_ax88u_13 asus_rt_ax88u_14

Operativni sustav, tj. njegovo web sučelje je klasično, već viđeno kod Asusovih router. Pristupa mu se putem IP adrese ili još jednostavnije router.asus.com. Sastavljeno je od dva seta opcija - General i Advanced Settings. Veći dio toga smo prošli kod ranijih testova Asusovih routera kao Blue Cave pa tu nećemo previše duljiti. Ono što je ovdje drugačije je Game Boost opcija koja sadrži WTFast za automatsko praćenje prometa, ubrzanje propusnosti, smanjenje pinga i gubitaka paketa. Tu je i Lan Boost koji koristi Adaptive QoS funkciju za optimizaciju odlaznog i dolaznog bandwidtha kako na bežičnim tako i na žičanim vezama, a tu je i real-time zaštita mreže AiProtection razvijena u suradnji s Trend Microm. Sučelje je vrlo brzo, puno je responzivnije od onoga na Blue Cave routeru, a pri tom je jednako lako za snalaženje. U njemu će i početnici i mrežni profesionalci biti zadovoljni.

asus_rt_ax88u_15

Jasno je kako ovo nije moglo biti ništa osim brzog testa jer AX sposobnosti nismo mogli s ničim testirati iz jednostavnog razloga - nikakvih AX uređaja još nema na tržištu. No, ovaj router ostaje trajno, kao glavni u labu i u budućnosti ćemo svakako isprobati sve njegove mogućnosti. Kao AC router radi izvrsno, pokrivenost mu je odlična i u praksi je puno moćniji od šminkerskog Blue Cave-a kojeg smo imali do sada. Tome u prilog ide i činjenica kako su nam se AC uređaji na njega spajali puno većom brzinom i ostvarivali znatno veću propusnost, a pri tom i ostajali dalje u njegovom dometu. Tako su nam se najbrži mobilni uređaji na istoj etaži kuće spajali brzinom od 1 Gbps (Tx) i 800 Mbps (Rx), uz velike brzine transfera. RT-AX88U je pionir AX svijeta, prvi svoje vrste i jedva čekamo prve AX uređaje kako bi ga isprobali u praksi. Ono što vidimo iz skoro trotjednog dosadašnjeg korištenja da je izvrstan AC router, ne zagrijava se previše i radi kao "urica". Sučelje je brzo i glatko, a i dizajnom se lijepo uklapa u prostor. S cijenom od oko 330 € je u skupljem cjenovnom razredu, no to je vrlo slično cijenama za high-end kućne routere iz Asusa. Za sada nije moguće iskoristiti njegov puni potencijal, no ako nadograđujete mrežu, vrijedi razmisliti o kupovini kao ulogu za budućnost.