asus_tuf_gaming_lc_iii_360_argb_lcd_1 asus_tuf_gaming_lc_iii_360_argb_lcd_2

Pretprošlogodišnji model LC II je upravo dobio zamjenu i novi je TUF Gaming LC III 360 ARGB LCD AIO hladnjak za procesore pred nama. Hladnjak je doživio značajne promjene u dizajnu i načinu na koji je izveden, pa tako sad više nema pumpu ukomponiranu u cijevi, nego je ona na standardnom mjestu, u vodenom bloku. Model koji smo testirali je bio opremljen i 2,8-inčnim LC ekranom koji može prikazivati različite funkcije.

Kao i do sad, u videu otpakiranja možete vidjeti kako izgleda kutija, kako je hladnjak smješten u njoj, način na koji je zaštićen i što sve dolazi uz njega. U videu u nastavku možete vidjeti i kako radi LCD ekran, te kako izgleda rasvjeta na ventilatorima. Način montaže nismo snimali, jer je vrlo jednostavan i ne razlikuje se previše od sličnih modela hladnjaka i mnoštva Asusovih koje smo testirali samo ove godine. Uz hladnjak dolazi set za montažu na podržane AM4/5 sockete s AMD-ove strane i LGA 1851, 1700 i 1200 sockete s Intelove strane. U setu je sve potrebno za montažu, a pasta je nanesena tvornički na “hladnu ploču”. Jamstvo koje proizvođač daje na hladnjak je 6-godišnje, i to se nije promijenilo u odnosu na prethodnika.

asus_tuf_gaming_lc_iii_360_argb_lcd_3

Prije dvije godine smo testirali prethodnika ovog hladnjaka, model TUF Gaming LC II 360 ARGB koji je bio vrlo specifičnog dizajna, s izvučenom pumpom i postavljenom u sustav cijevi. LC III model se vraća klasičnom dizajnu i pumpa je sada kao i kod mnoštva drugih u vodenom bloku. Asus je taj dizajn pumpe na cijevima koristio radi tišeg rada i manjeg prijenosa vibracija pumpe, no ni kod ovog novog modela nema neke velike buke ili vibracija iz bloka. Redizajniran je i radijator, a novi su i ventilatori koji sada rade na višim okretajima i imaju viši statički pritisak. Sad su ventilatori tvornički postavljeni pa je korisnik oslobođen i tog posla, a i kabeli su uredniji. Kad kažemo ventilatori, mislimo na tri rotora, ali novost je da su ovdje oni sada u jedinstvenom kućištu.

asus_tuf_gaming_lc_iii_360_argb_lcd_4a

Radijator je klasičan, aluminijski s valovitim limovima za veću površinu disipacije topline, a na sebi imaju mjesto za montažu šest ventilatora. Tvornički kao i uvijek dolaze tri, koji su u pravilu sasvim dovoljni. Radijator je pobojan u crno, ima TUF oznake po sebi, a dimenzija je 397 x 120 x 27 milimetara kao i kod LC II modela.

asus_tuf_gaming_lc_iii_360_argb_lcd_4b asus_tuf_gaming_lc_iii_360_argb_lcd_5

Kako ne bi bilo zabune, na radijatoru se nalaze TUF Gaming oznake, a i kućište ventilatora je ukrašeno TUF detaljima. Iz radijatora izlaze dvije 400 milimetara duge opletene gumene cijevi koje imaju fiksne spojnice na strani radijatora i okretne L spojnice na strani vodenog bloka. Njihova je dužina sasvim dovoljna za ugradnju i u velika kućišta.

asus_tuf_gaming_lc_iii_360_argb_lcd_6

Ventilatori su smješteni u jedinstveno kućište, tvornički postavljeni i pojednostavljenog sustava povezivanja. Na sebi imaju i gumene površine kojima naliježu na radijator pa je prijenos vibracija smanjen. Ventilator nosi naziv TUF GAMING LC III 360 ARGB MF-12 FAN, a ukupne dimenzije su mu 360 x 120 x 26,6 milimetara. Ukupna debljina radijatora i ventilatora je tako 53,7 milimetara. Ventilatori imaju promjenjivu brzinu vrtnje od 650 do 2.600 okretaja u minuti. Na maksimumu proizvode statički pritisak od 3,82 mmH2O, protok zraka od 90,78 CFM-a i buku od 37,4 dB(A). Kontrola se vrši putem PWM-a. Ventilatori su na maksimumu poprilično bučni i proizvode buku od izmjerenih 51,7 dB(A) što smo izmjerili uređajem Meterk MK09 s udaljenosti od oko 50 centimetara. Naravno, na testnom stolu. U kućištu će biti nešto tiši, a brzinu okretaja možemo i smanjiti.

asus_tuf_gaming_lc_iii_360_argb_lcd_7 asus_tuf_gaming_lc_iii_360_argb_lcd_8

Vodeni blok je dimenzija 80,9 x 77 x 67,1 milimetar, kvadratičnog je oblika i na njegovom se vrhu nalazi LC ekran dijagonale 2,8 inča. Na suprotnom se kraju nalazi bakrena “hladna ploča” koja ima tvornički nanesenu termalnu pastu. Unutar bloka se nalazi vodena pumpa nepoznatih karakteristika. Kućište bloka je plastično, i solidne je kvalitete.

asus_tuf_gaming_lc_iii_360_argb_lcd_9

Iz bloka izlaze dva kabela – jedan s internim USB 2.0 konektorom za komunikaciju, te drugi 4-pinski za napajanje pumpe. Oba kabela su opletena i dovoljno dugačka. Druga dva konektora na strani ventilatora su 4-pinski za napajanje i kontrolu brzine ventilatora, a drugi je ARGB konektor za LED osvjetljenje. I ova dva kabela su vrlo dugačka, te su također opleteni za duži životni vijek.

asus_tuf_gaming_lc_iii_360_argb_lcd_10a asus_tuf_gaming_lc_iii_360_argb_lcd_10b

Montaža nosača je malo drugačija nego kod prethodnika, no i ovaj smo sistem već ranije vidjeli. Kod LC II je postojao jedinstveni nosač koji se samo nataknuo, a ovdje su dva koje je potrebno pričvrstiti vijcima. Mrvicu je kompliciranije, no ništa što ni početnici neće brzo svladati.

asus_tuf_gaming_lc_iii_360_argb_lcd_11 asus_tuf_gaming_lc_iii_360_argb_lcd_12

Za montažu na AM5 socket je potrebno postaviti nosače iznad i ispod procesora i pričvrstiti ih vijcima. Postupak je jednostavan, a nosači su označeni. Nakon toga postavljamo vodeni blok, i pričvršćujemo ga s četiri vijka koji se nalaze na oprugama za optimalnu silu.

asus_tuf_gaming_lc_iii_360_argb_lcd_13 asus_tuf_gaming_lc_iii_360_argb_lcd_14

Postupak je dakle vrlo jednostavan, i tko je god već jednom montirao AIO hladnjak će se lako snaći. Postupak za Intel ploče je samo malo kompliciraniji jer je potrebno postaviti još dodatni nosač s donje strane matične ploče. Sve u svemu, ništa pretjerano komplicirano.

asus_tuf_gaming_lc_iii_360_argb_lcd_15 asus_tuf_gaming_lc_iii_360_argb_lcd_16

asus_tuf_gaming_lc_iii_360_argb_lcd_17

LC ekran dijagonale 2,8 inča je solidne gustoće piksela i lijepo pokazuje animacije, informacije o sustavu ili sat. Što je sve moguće s ekranom ste mogli vidjeti u videu. Ventilatori su lijepo osvijetljeni, jačina svjetlosti je visoka, a boje su žive i precizne. Tranzicije su zadovoljavajuće brze.

asus_tuf_gaming_lc_iii_360_argb_lcd_soft_1 asus_tuf_gaming_lc_iii_360_argb_lcd_soft_2

Kao i kod Ryuo IV SLC hladnjaka, za upravljanje LC III hladnjakom je potrebno instalirati posebnu ASUS InfoHub aplikaciju koja nije ista kao i za prvi hladnjak. Svaki ima svoju verziju. Aplikacijom možemo natjerati LC ekran da povrh preddefiniranih ili nekih vlastitih animacija pokazuje i temperature, napone, frekvenciju i brzinu ventilatora. Osim Info vizuala, moguće je ekran koristiti i za prikaz vremena, a dva su preddefinirana sata – digitalni i analogni. Da bi upravljali Aura osvjetljenjem ventilatora, morate koristiti odvojenu aplikaciju – Armoury Crate i Aura Sync modul. Nespretno je baratati s dvije aplikacije, no što je tu je.