ASUS VG278, LG D2342 & Samsung T27A950 – tri 3D monitora

Datum objave 13.03.2012 - Krešimir Matanović

ASUS VG278H

S obzirom da smo o sličnom monitoru već pisali nećemo vas previše gnjaviti detaljima (jedina prava razlika je napredak u 3D Vision tehnologiji), i u ovome ćemo se testu zapravo više koncentrirati na Samsungov model, koji nam je zapravo najzanimljiviji. ASUS u svojoj VG seriji uz 23" model kojeg smo testirali još pretprošle godine ima i ovaj 27" VG278H model. Oba monitora dijele izgled pakiranja, tehnologiju izrade, rezoluciju ekrana, 3D tehnologiju, a razlikuju se po dijagonali. Razlika je i u tome što je ovdje riječ o 3D Vision tehnologiji druge generacije, no o tome nešto kasnije. Kutija u koju je monitor pakiran je od tvrdog kartona, a uređaj je dodatno zaštićen debelim stiroporom i najlonom. Baza je u kutiji odvojena, a montaža je jednostavna. Uz monitor dolaze i upute za korištenje, strujni kabel, Dual Link DVI kabel, VGA kabel, Audio kabel i Nvidia 3D Vision kit. Pakiranje je dimenzija 732 x 560 x 176 mm, dok je masa popriličnih 10 kg.

Monitor je vrlo sličnog dizajna kao i manji 23" brat. S prednje je strane korištena crna i sjajna plastika, a sa stražnje je klasična mat. Prednja strana i postolje su zbog sjajne površine magnet za prašinu i otiske prstiju pa je krpica za čišćenje uvijek dobrodošla. Razlika između manjeg modela i ovoga je u Nvidijinoj 3D vision tehnologiji. I dok je VG236H imao 3D naočale i zaseban primopredajnik koji se USB-om spajao na računalo, ovaj model IR primopredajnik ima ugrađen u monitor. Nalazi se na samome vrhu ekrana, pomičan je za bolji prijem, a time je znatno olakšano i pojednostavljeno korištenje. Uz to, određena su se poboljšanja napravila i u upravljačkim programima pa je cijeli dojam bolji nego kod prethodne generacije. Baza monitora je vrlo masivna i stabilna, a monitor je podesiv po visini, oko osi i po nagibu (+15°~-5° ) što bi trebalo biti dovoljno većini korisnika.. LCD ekran je TN tipa, dijagonale je 27" (68.6 cm), odnosa stranica 16:9 i rezolucije 1920x1080 (Full HD). Piksel pitch je 0.311 mm, svjetlina ekrana 300cd/m2 a dinamički kontrast 50000000:1. GTG odziv je 2 ms, a vidljivi kutevi gledanja su 170°(H)/160°(V). 3D tehnologija je omogućena preko 3D Vision 2 naočala sa 3D LightBoost tehnologijom i 120Hz stope osvježavanja ekrana. O tome kako radi smo sve napisali u recenziji VG236 monitora. Naočale su udobne za nošenje a baterija osigurava oko 15-20 sati neprekidnog rada.

Kontrole monitora su dizajnerski malo drugačije izvedene nego kod manjeg modela. Oznake se nalaze u donjem desnom kutu, dok su same tipke na donjem rubu monitora. Vrlo su funkcionalne baš kao i dobro osmišljen meni za podešavanje parametara slike i ostalih značajki monitora. Putem "brzog" odabira tipke imaju automatske funkcije za odabir SPLENDID izbora, zatim automatskog podešenja slike, podešenja osvjetljenja i kontrasta te za odabir ulaza video signala. Asus sa ovim monitorom donosi i set svojih poznatih tehnologija kao što su Trace Free, SPLENDID Video Preset Modes (Theater, Gaming, Scenery, Night View i Standard), Skin-Tone Selection (3 izbora), podrška za HDCP i Color Temperature Selection (5 izbora). Na gornjoj slici možete vidjeti koliko su refleksivne obje površine i koliko je teško napraviti kvalitetnu fotografiju bez studija i bolje opreme.

Monitor nije naročito bogat video ulazima. Tu su po jedan HDMI (1.4), DVI i VGA. S obzirom da ima ugrađena 2 x Stereo zvučnika RMS snage 3W tu su i Audio priključci. Ono što fali u odnosu na slabiji model su komponentni ulaz (Y-Pb-Pr), a mi bi vrlo rado htjeli vidjeti moderniji DisplayPort. Napojni sklop je unutar monitora, a Euro utičnica se nalazi s lijeve stražnje strane. Potrošnja monitora u radu se kreće oko 65W. Dimenzije monitora su 643x460x220 mm, a masa je 8 kg.

Kvaliteta slike ovog monitora je nažalost u prosjeku klase za jedan 27" TN monitor, i ničime nas posebno nije ni oduševila ni razočarala. Oštrina prikaza je vrlo dobra, raspored boja po površini jednoličan, no boje nisu naročito vjerne. Naš je model imao i lagani backlight bleeding oko rubova, no ukupno osvjetljenje je ravnomjerno raspoređeno. Sve u svemu ovo je (nažalost) prosječan TN ekran. Na slikama iznad možete vidjeti usporedbu slike sa Samsungovim T27A950 modelom o kojem ćemo pisati kasnije - razlika je očigledna. Ukupan dojam VG278H modela je ipak zbog 3D Vision tehnologije vrlo dobar. Nekako nam je igranje na ovom monitoru najbolje "sjelo" u usporedbi sa LG-om i Samsungom, zbog "prirodnijeg" 3D efekta. Ovaj se model u domaćim dućanima informatičke opreme prodaje po cijeni od oko 5000 kuna što stavlja u gornji razred. Cijena je to koju plaćamo više za Nvidijinu 3D Vision tehnologiju nego za kvalitetu slike.

LG D2342P

LG-ev je monitor za razliku od Asusovog na sasvim drugoj strani cjenovnog spektra. Jeftin je to uređaj, sa jeftinijim pristupom 3D-u i predstavlja ulaz u 3D svijet onima najtanjeg novčanika. To se već vidi po pakiranju koje nije naročito maštovito, no ipak pruža sasvim adekvatnu zaštitu monitoru od vanjskih mehaničkih utjecaja. Na pakiranju nalazimo osnovne informacije o proizvodu, pa je tako već na prvi pogled jasno kako je ovaj monitor pripadnik LG-eve Cinema 3D porodice s LED pozadinskim osvjetljenjem, kako ima FullHD rezoluciju, te HDMI video ulaz. Dimenzije pakiranja su 617x410x126 mm, a masa mu je 5,2 kg. Po otvaranju kutije ukazuje nam se bundle koji se sastoji od uputa za korištenje, 3D naočala, medija s programima te napojnog i VGA kabela. Nema DVI, a bogme ni HDMI kabela :(

LG se odlučio za jednostavan dizajn bez previše ušminkavanja. S prednje je strane korištena sjajna crna boja, a sa stražnje je klasična mat. Postolje je također napravljeno od sjajne plastike koja pokriva metalnu konstrukciju, ali nije naročito masivno. Na podlozi monitor stoji dobro, no ipak bi voljeli da je stabilniji. Kvaliteta plastike kućišta monitora nije na najvišoj razini i to se osjeti na svakom mjestu na kojem ga dotaknete. Premda se na slici to slabije vidi (nemamo prave fotografske uvjete, pogotovo za monitore), kontrole monitora se nalaze na desnoj strani gdje dominira tipka za paljenje. Lijevo od tipke za paljenje nalazi se ukupno pet tipaka kojima se krećemo kroz dobro odrađeni i logični meni. Dijagonala ovog monitora je za 4" manja od ostalih danas testiranih. Riječ je o ne naročito kvalitetnom TN LCD ekranu koji ima pozadinsko LED osvjetljenje. Dijagonala je 23" (58,4 cm), a rezolucija je standardnih 1920x1080 piksela. Piksel pitch je sitnih 0,265 mm, svjetlina 250 cd/m2, dinamički kontrast 5000000:1, kutevi gledanja 170/160° a odziv 5 ms (GTG). Tako to izgleda na papiru. U stvarnosti je slika i ispod prosjeka kvalitetnijeg TN ekrana. Oštrina i raspored osvjetljenja su dobri preko cijele površine, no prikaz boja nije vjeran. Ekran ima Anti-glare premaz pa nema prevelikog odraza i korištenje je ugodno i pri dnevnom svjetlu. Izboj pozadinskog osvjetljenja je vidljiv po rubovima i u obliku je jastučića.

Video ulazi ovoga modela su klasični - HDMI, DVI i VGA. Nije loš izbor kada je riječ o ovom cjenovnom rangu, no uz monitor se ne isporučuju DVI i HDMI kabeli. Uz video, tu ej i jedan Audio izlaz, tj. prolaz iz HDMI-a na slušalice. Lijevo od A/V izlaza nalazi se klasičan Euro konektor za napojni kabel. Što se ergonomije tiče monitor je tek moguće podešavati po nagibu i to od -5° prema naprijed do +15° prema nazad. Dimenzije monitora s postoljem su 546x179x407 mm, a masa mu je 3,5 kg. Potrošnja u radu pak iznosi 39W. 3D efekt se kod ovoga monitora postiže pasivno. To znači kako se pretvorba slike iz 2D u 3D dešava uz pomoć softvera, a vama su za 3D efekt dovoljne samo polarizirane pasivne naočale. Znatno je to drugačiji pristup od npr. 3D Visiona, a i nedostaci su očiti. 3D Vision sliak je "prirodnija" i dobiva se bolji 3D efekt.

LG-ev D2342P je monitor za ulaz u 3D svijet svima onima koji su vrlo ograničeni budžetom, i spremni su zažmiriti na njegove očigledne nedostatke. U domaćim mu se webshopovima cijena kreće već od 1.600 kn na više. Korektan je to iznos za 23" TN monitor koji uz to pruža i 3D efekt, no oštra mu konkurencija diše za vratom.

Samsung T27A950

Za kraj nam je ostao i najzanimljiviji primjerak na ovome testu. Samsungov je T27A950 pravi multifunkcionalac, a prvi je puta javnosti prikazan na CES-u 2011. godine. Riječ je o dizajnerskom PC monitoru koji je ujedno i TV, a ima i mogućnost reprodukcije audio i video fajlova (Media Player), te mogućnost spajanja na kućnu mrežu i Internet. Monitor dolazi u stiliziranoj kutiji koja naglašava njegov poseban dizajn. Na kutiji odmah uočavamo kako je riječ o 3D monitoru s LED pozadinskim osvjetljenjem, a i ostatak se važnih informacija nalazi po ostalim rubovima kutije. Dimenzije pakiranja su 691 x 543 x 216 mm a masa je tik ispod 10 kg. Na vrhu se kutije nalazi plastična ručka za lakše prenošenje.

Samsungov monitor dolazi s bogatom opremom koja se sastoji od garantnog lista, opširnih uputa za korištenje, krpice za čišćenje monitora, instalacijskog medija, daljinskog upravljača i baterija za njega, audio kabela, eksternog AC/DC pretvarača, upletenog HDMI kabela i aktivnih 3D naočala. Naočale su crne, klasičnog dizajna i ergonomski su dizajnirane. Imaju aktivne zatvarače na lećama, a za upotrebu je potrebna jedna CRC2032 baterija koja nije priložena.

S koje ga god strane pogledali, ovaj je monitor pravo malo umjetničko djelo. Dizajn je izvrstan, i rijetko do sada viđen kod ovakvih uređaja. Veliki i vrlo tanki 27"ekran, na bazu se naslanja na desnoj strani uz pomoć stiliziranog nosača koji omogućava pomicanje monitora prema naprijed (10°) i nazad (10°). Nosač nasjeda na dugačku bazu u kojoj je sva elektronika i na kojoj su svi priključci. Zbog podređenosti dizajnu monitor nema integrirano napajanje, već je ono izvedeno pomoću eksternog AC/DC adaptera. Prednja je strana ekrana crna, sa crnim rubom i staklom koje se nalazi ispred TN matrice. Staklo je vrlo sjajno i refleksivno pa je teško poslikati ekran bez da je nešto u odsjaju. Crnom se bojom i sjajnim površinama dobilo na ekskluzivnosti, koju dodatno naglašava potpuno aluminijska stražnja strana ekrana te aluminijsko podnožje. Dizajn dakle zaslužuje čistu peticu dok je jedina zamjerka na prerefleksivnu staklenu površinu. 27" TN LCD ekran je 1920x1080 rezolucije, ima 3ms GTG vrijeme odziva, 120Hz frekvenciju osvježavanja, 300cd/m2 jačinu osvjetljenja, 5.000.000:1 dinamički kontrast, te kuteve gledanja od 170/160 stupnjeva. Za kvalitetu slike se brinu DNIe + 3D Hyper Real tehnologije, a monitor/TV ima ugrađena 2 zvučnika snage 7W. A950 je masivan i teži skoro 6 kg, a dimenzije su mu 621 x 472,5 x 185,5 mm. Kvaliteta izrade i materijala je naravno na najvišoj razini i nikakvih manjkavosti nismo pronašli.

Daljinski upravljač nosi naziv TM1060, dolazi s baterijama i klasičnog je dizajna. Većina tipaka na njemu je ugodna za rad a njihov je raspored logičan. Vrhom dominiraju velika tipka za paljenje i gašenje te tipka za paljenje i gašenje osvjetljenja daljinskog upravljača. To će posebno dobro doći u mračnom ambijentu i dok još niste popamtili raspored tipaka. Daljinski je upravljač izveden kvalitetno, premda i nije ekstravagantnog dizajna kao i monitor. osim klasičnih tipaka daljinski upravljač donosi i tipke za simulaciju kretanja miša po ekranu, kao i tipke specijalno prilagođene ovom tipu uređaja (E-manual, Social, Ad/Subtitle, Smart, Guide itd.). Kretanje menijem osim daljinskim upravljačem moguće je i putem tipaka osjetljivih na dodir koje zasvijetle onda kada ih trebate, a nalaze se na desnom dijelu tik ispod ekrana.

Sa stražnje se strane postolja nalazi pregršt konektora. S lijeva na desno tu su komponentni AV ulazi (kabel priložen), RJ11 konektor za lokalnu mrežu, digitalni optički audio izlaz, servisni konektor, DVI audio ulaz, konektor za slušalice, Kensington lock, ulaz za napajanja električnom energijom (14V), zatim Common Interface konektor, pa dva USB 2.0 utora (drugi je namijenjen za eksterne HDD-e), a do njih su dva HDMI konektora od kojih jedan ne prenosi zvuk. Na kraju je mjesta ostalo još samo za antenski ulaz i proreze za ventilaciju unutrašnjosti. Po nama ovakav bi monitor morao imati još i DVI ulaz, jer će te uz PC možda poželjeti na njega spojiti i PS3 ili Xbox360 pa bi dva HDMI-a moglo postati premalo. Nedostatkom DVI-a nedostaje i mogućnost prijenosa 1080p sadržaja i gledanja u punih 120Hz (iliu 2x 60Hz kod 3D slike).

Glavni je izbornik posložen logično i daljinskim se upravljačem vrlo lako kretati kroz njega. Od vrha prema dnu se nalaze izbornici za podešavanje slike, zvuka, TV kanala, mrežnih postavaka, sistemskih postavaka i izbornik za podršku. Kvalitetu slike je moguće podešavati odabirom jednog od preddefiniranih profila, ili se ručno poigrati sa postavkama. Kada jednom pokrenete traženje dostupnih kanala postupak je brz a uređaj će sam memorirati kako TV tako i Radio kanale. S obzirom da smo kakvih 30-tak km udaljeni od hrvatsko-mađarske granice, ulovili smo gotovo sve programe naših sjevernih susjeda te se iznenadili i pokojem HD signalu. Sve u svemu, meni na A950 monitoru je dobro posložen, s logičnim rasporedom i svatko bi se s lakoćom trebao snaći. U uređaj je ugrađen DVB-T tuner, a monitor nudi i funkciju slike u slici pomoći jednog tunera.

Izbor preddefiniranih postavaka kvalitete slike je moguće izvršiti i bez ulaska u glavni meni, a dostupne su četiri - Dynamic, Standard, Natural i Movie. Nama se najviše svidjela postavka Standard uz naravno neizbježno ručno podešavanje. Za jedan TN, ovaj Samsung daje poprilično kvalitetnu sliku. Oštrina je vrlo dobra, ghostinga nema, osvjetljenje odlično preko cijelog ekrana a jedino se nikako nismo mogli priviknuti na ipak malo prenaglašene boje. Koliko god ih pokušali "smiriti" nismo uspjeli. No, Samsung sa svojim televizorima i monitorima to zna napraviti pa nas to previše ni ne čudi. Oni to nazivaju Photo Accuracy 100% (kod pregledavanja fotografija snimljenih fotoaparatom), no za naš je ukus ipak malo prenaglašeno. Izboja pozadinskog osvjetljenja ima, no svedeno je na prihvatljivi minimum. 3D slika se kao i kod Asusovog monitora generira faznim pomakom dvije 60Hz slike, što onda uz pomoć 3D naočala s aktivnim zatvaračem daje 3D efekt. Igrali smo igre, gledali TV i možemo reći kako smo bili zadovoljni s 3D prikazom. Ono s čim nismo bili zadovoljni je činjenica kako uz uređaj dolaze samo jedne naočale, te kako je kupovina dodatnih dosta skupa. Zanimljivost na ovom uređaju je i Smart Hub koji nudi pretraživanje interneta i korištenje različitih aplikacija za socijalne mreže, vremensku prognozu, internetske video servise, vijesti, muziku itd.

Za one koji ne mou bez televizije, nudi se i detaljan pregled rasporeda programa, teletekst, a kanale je moguće birati i preko brzog izbornika. Naši su sjeverni susjedi znatno napredniji od nas, pa uz besplatne HD kanale, nude i kanale koji su kodirani i čije gledanje treba platiti. Ukupno gledajući, A950 je vrlo dobar proizvod koji nažalost nije bez mane. Vrline su mu odličan dizajn, koji je pravo osvježenje u svijetu monitora. Zbog tog odličnog dizajna ne možemo se odlučiti bi li ga promatrali sa stajališta monitora ili TV-a. Svakako je i zbog smanjenje ergonomije primjereniji korištenju uz HTPC i za igraće konzole nego za klasičan rad na PC-u. Dijagonala od 27" je dovoljna da vam posluži i kao TV, naravno ukoliko nemate veliki dnevni boravak, a 3D funkcionalnost će dobro doći kod gledanja filmova ili igranja na konzoli. Koliko god se rudili ne možemo ga vizualizirati na radnom stolu, a i boje su prenaglašene za svakodnevni rad i gledanje izbliza. Zanimljiv je i zbog Smart Huba koji nudi pregršt internetskih funkcionalnosti, ali i zbog funkcionalnosti Media Playera. Nažalost, cijena od preko 5.000 kuna u Hrvatskoj čini ga preskupim za jedan 27" TV, ali i za 27" TN PC monitor. Dobro će se uklopiti u manjim dnevnim boravcima spojen na mrežu, te na kakav HTPC ili igraću konzolu.