asus_x99a_II_7 asus_x99a_II_8

Oko socketa se kao i na svim X99 pločama smjestila VRM jedinica i osam DIMM utora za DDR4 memoriju. Podržano je maksimalno 128 GB memorije brzine 3333 MHz (OC) u dva puta četiri kanala. VRM jedinica je osam fazna s digitalnim kontrolerom i Asusovom 5-way optimizacijom (TPU, EPU, DIGI+ VRM, Fan Xpert 4 i Turbo Core App).

Napojna jedinica az DRAM je pri tome četvero fazna i također ima digitalni kontroler. Zbog robusne je VRM jedinice tako overclocking potencijal odličan za zračne i vodene hladnjake, a adekvatan je i za nešto ekstremnije tipove hlađenja. Oko gornjih rubova ploče su se smjestili konektori za ventilatore, vodenu pumpu i naravno napajanje. Tu je MemOK! tipka, dva SATA konektora te USB 3.0 interni konektor.

asus_x99a_II_10 asus_x99a_II_11

U donjoj lijevoj strani ploče se na zasebnom dijelu PCB-a nalazi audio jedinica koja nije mijenjana u odnosu na X99-A model. U centru svega je ALC1150 kontroler s EMI zaštitom, tu je i Hi-Fi operacijsko pojačalo, odvojeni PCB slojevi za lijevi i desni kanal, de-pop strujni krug, audio kondenzatori japanske proizvodnje a sve to rezultira sa 112dB SNR pri reprodukciji i 104 dB SNR pri snimanju. Tu je još svoje mjesto pronašao i Nuvotonov I/O kontroler, ASMedijin USB 3.1 kontroler te Intelov I218V Gigabit LAN kontroler.

PCIe slota dužine x16 su četiri s tim da je drugi po redu x4 2.0. Tako za CFX i SLI polja koristimo prvi (x16 3.0), treći (x16 3.0) i četvrti (x8 3.0), a polja grafičkih kartica možemo slagati u 3-way ili 2-way u ovisnosti da li imamo 40 (x8/x16/x8) ili 28 (x8/x8/x8) stazica iz procesora. Tu su još i dva PCIe x1 2.0 utora za pomoćne kartice.

Na dnu ploče se uz ostalo nalazi i jedan ROG header za LED trake, Power i Reset tipke, LED dijagnostika, interni USB 2.0 i 3.0 konektori, baterija te M.2 slot sa podrškom za uređaje dužine 110 mm. Tu je i TPU kontroler, header za eksterni kontroler za ventilatore, CPU over voltage jumper, te prekidač za učitavanje XMP profila iz radne memorije. Ploča je inače premrežena s temperaturnim senzorima i konektorima za dodatne senzore, a ima i konektor za ventilator koji može isporučiti 3A struje (iznad prvog PCIe slota).

asus_x99a_II_12 asus_x99a_II_13

I/O stražnji panel:

  • 1 x PS/2 keyboard/mouse combo port
  • LAN (RJ45) port2 x USB 3.1 ()Type-A + Type-C
  • 4 x USB 3.0
  • 4 x USB 2.0
  • 1 x Optical S/PDIF out5 x Audio jack(s)
  • 1 x Clear CMOS button

Stražnji je I/O panel uobičajenog layouta a novosti uključuju Type A i C USB 3.1 konektore koje kontrolira ASMedijin kontroler. Na drugoj slici vidimo layout SATA konektora. Prvi je U.2 (NVMe) konektor, zatim su tu četiri SATA III konektora i jedan SATA Express konektor i još dva SATA III konektora, a malo dalje su još dva SATA III konektora.

asus_x99a_II_17 asus_x99a_II_18

asus_x99a_II_19 asus_x99a_II_20

UEFI sučelje izgledom i funkcionalnošću nije mijenjano u odnosu na prethodne ploče. To znači kako je logičnog rasporeda, s mnoštvom opcija, a one za overclocking i tweakanje se nalaze pod Ai Tweaker tabom.

asus_x99a_II_21

asus_x99a_II_14

Ploča dolazi s AURA osvjetljenjem koje kontroliramo iz softvera. Četiri su zasebne zone koje možemo kontrolirati – Audio, PCIE, PCH i LED Strip. Mogućnosti kako će se osvjetljenje ponašati su različite, a možemo ih posložiti i da reagiraju na muziku koju slušamo ili pak na temperaturu procesora. Zanimljiv dodatak koji će znati cijeniti svi koji imaju prozirnu stranicu kućišta i vole malo blještavila.