Asus X99A Asus X99A

Slabija sestra PRO ploče, model A dolazi u identično dizajniranom pakiranju, s jednako iscrpnim objašnjenjima na poleđini i jednako dobro zaštićena unutar kutije. Smisao A modela je donijeti još nižu cijenu koštanja Haswell-E sistema s uštedama na količini opreme koju donosi. Ne treba svakome WiFi+BT kartica, te sva silina PCIe kombinacija ili SATA konektora. Ono bitno, a to je ista kvalitetna VRM jedinica i poštena količina ostale opreme je tu.

Asus X99A

I bundle je malo slabiji od PRO modela a uključuje debele i iscrpne korisniče upute, medij s upravljačkim programima i klasičnim aplikacijama, zatim Q-Shield, četiri SATA 6Gbšs kabela, jedan SLI mostić i jedan Q konektor (2u1). Eh da, tu je i jedna OC Adrenaline naljepnica za kućište.

Asus X99A

A zadržava isti onaj osnovni layout PRO modela sa svim komponentama jednako razmještenim. U ovom slučaju nema hladnjaka na dijelu ispod CPU socketa, nema bijelog plastičnog pokrova na desnoj strani ploče, nema WiFi+BT kartice i to bi manje više bilo to. Rashladni je sistem jednako učinkovit, a overclocking mogućnosti ploče su identične.

Asus X99A Asus X99A

Dio oko ležišta procesora je prostran kao i kod PRO ploče, a dojam prostranosti je i pojačan zbog nedostatka onog karakterističnog plastičnog pokrova na PRO i Deluxe modelima. O prostoru oko DIMM utora smo sve već manje više rekli u ranijim opisima, a možemo još jedino napomenuti kako svaka strana DIMM utora ima svoju dvofaznu VRM jedinicu s digitalnom kontrolom (5-way – TPM, TPU, EPU, DIGI+ i FanXpert 3).

Priča s PCIe utorima je identična kao i kod PRO modela i tu nemamo što za dodati osim da treba paziti prilikom raspoređivanja kartica i ostalih uređaja jer PCIe X16_4 utor i M.2 x4 socket dijele bandwidth, zatim kako PCIe X16_3 utor podržava samo x8 uređaje, te kako PCIe x16_2 i PCIe x1_1 dijele bandwidth sa USB3_E56 portovima, te u slučaju zajedničkog korištenja oba PCIe slota padaju na brzinu od samo x1.

Asus X99A Asus X99A

USB konfiguracija je identična PRO modelu – deset je USB3.0 i osam USB2.0 portova. LAN kontroler je također isti – Intel I218V, baš kao što je i audio jedinica identična, uključujući i softversku podršku, zasebne lijeve i desne kanale, odvojeni PCB “otok”, kvalitetne audio kondenzatore itd. Zanimljivo za spomenuti je kako obje ove ploče imaju Thunderbolt header za prikapčanje dodatne ThunderboltEX II ili slične kartice.

Asus X99A Asus X99A

Na stranu što nema Wi-FI kartice i plastične zaštite, stražnji je I/O panel identičan kao i kod PRO modela, te nudi jednake funkcionalnosti. UEFI sučelje je identično, a i softverska podrška također. Razlika između A i PRO modela je u tih nekoliko elemenata koji su sa A modela izbačeni, a razlika u cijeni je i više no zanimljiva – 500 do 700 kuna.