Asus Xonar U7 Echelon Edition test

Datum objave 07.02.2014 - Krešimir Matanović

Xonar U7 Echelon Edition

Xonar U7 Echelon Edition je u principu eksterna zvučna kartica s osam kanala (7.1) čiji je hardver dobro poznat još od njene prethodnice Xonar U7. Kao što smo u uvodu napisali novosti uključuju kamuflažnu boju kućišta i Sonic Radar softver. Hardver je solidan i već provjeren, pa s te strane straha nema. Pakiranje je osvježeno u skladu sa "vojnom" naravi proizvoda, a na kutiji vidimo sve relevantne informacije vezane za proizvod. Stražnja je strana rezervirana za malo detaljniji opis tehnologija kako bi kupac stekao bolji dojam što to točno kupuje.

I kao da vanjske stranice nisu dovoljne kako bi kupac donio odluku, Asus je u svom stilu napravio i jednu otklopivu stranicu s pogledom na proizvod i detaljnijim objašnjenjem Sonic Radar tehnologije. Uz U7, u paketu dolazi i jamstveni list, korisničke upute, USB kabel za spajanje na računalo, jedan S/PDIF TOSLINK optički adapter i CD sa upravljačkim programima i aplikacijama kao što su Sonic Radar, Sonic Studio Pro i Dolby Home Theater 4.

Dobro poznati obrisi Xonara U7 zakamuflirani su u digitalnu kamuflažu sličnu NWU Type III američke mornarice. Kvaliteta materijala i izrade je na najvišem nivou s vrlo kvalitetnom gumiranom bojom koja pruža odličan grip. Na vrhu se nalaze tri LED-ice statusa - Headphone, Speaker i SPDIF. Promjenu izlaza vršimo pritiskom na gornju tipku koja služi i za regulaciju glasnoće. U7 je dimenzija 130 x 80 x 25 mm (D x Š x V), te relativno malene mase od 182 grama. Na donjoj se strani nalaze četiri gumene nožice koje U7 čvrsto drže na podlozi. Sa hardverske strane se za dobar zvuk brine C-Media 6632A zvučni procesor i Cirrus Logicovi CS4398 (120 dB, 24-Bit, 192 kHz Stereo D/A Converter) i CS4362 (114 dB, 24-Bit, 192 kHz, 6- and 8-Channel D/A Converter) DAC-ovi. Audio performanse od strane proizvođača su 114 dB SNR-a prilikom izlaza, 110dB SNR-a prilikom ulaza, -104dB je izlaz THD+N pri 1kHz. Frekventni opseg pri -3dB, 24bita/96kHz-a je 10 do 46Hz-a. Napon RCA i 3.5mm izlaza je 1 Vrms, a izlaza za slušalice 1.3 Vrms. Pojačalo za slušalice je optimizirano za slušalice impedancije 32 pa sve do 150 Ohma.

CM6632A pruža HDA i I2S I/O sučelja, podržava maksimalnih 10 kanala izlaza i 4 kanala ulaza, integrira 192KHz/24-bit S/PDIF transmitter i receiver, te je opremljen sa 8051 procesorom koji odrađuje comment/protocol transakcije. Analogna reprodukcija se odrađuje u 44.1K/48K/88.2K/96K/176.4K/192KHz pri 16bita/24bita, a snimanje u 44.1K/48K/88.2K/96K/176.4K/192KHz pri 16bita/24bita. S/PDIF digitalni izlaz podržava 44.1K/48K/88.2K/96K/176.4K/192KHz pri 16bita/24bita, a ASIO protokol podržava 44.1K/48K/88.2K/96K/176.4K/192KHz pri 16bita/24bita. Na stražnjoj se strani uređaja nalaze dva RCA konektora (un-balanced), tri 3.5 mm izlaza za zvučnike (Side, Central, Rear), jedan S/PDIF koaksijalni konektor i jedan USB konektor.

Na prednjoj se strani nalaze 3.5 mm izlazi za slušalice i mikrofon uz tipku za kontrolu glasnoće mikrofona. Na donjoj je pak strani prekidač za izbor između USB1.0 i 2.0 audio veze. 1.0 se koristi za plug and play, a 2.0 kod Apple uređaja. Ovim smo završili s opisom uređaja i na sljedećoj nas stranici čeka pregled softvera i mogućnosti.

Sonic Studio Pro i zaključak

Sonic Studio Pro

Najprije ćemo se pozabaviti sa Sonic Studio Pro softverom koji objedinjuje i Sonic Radar te Dolby Home Theater 4. Napomenuti treba kako softver i uređaj neće raditi na Windowsima XP unatoč činjenici kako u specifikacijama ima podršku za taj OS. Ovo smo otkrili sasvim slučajno kada smo probali instalirati uređaj na jedan od starijih diskova sa XP-ima. Ujedno softver je s vremena na vrijeme znao biti nestabilan i ne reagirati na naše komande, u potpunosti se smrznuti itd. To je svakako nešto što Asus mora brzo riješiti. Studio Pro nam omogućuje kontroliranje svih aspekata audio izlaza u što ulazi EQ, balansiranje zvučnika te kontrolu nad različitim funkcijama kao što su Bass Boost, Voice Clarity, Compressor, Noise Gate, Perfect Voice itd. Uz ručna podešenja možemo odabirati i različite pred definirane profile, a svojstvo softvera je i da prepoznaje slušalice te nudi najbolji profil za njih. Uz pomoć Studia Pro pozivamo i Dolby Home Theater 4 opcije za konvertiranje stereo zvuka u 5.1 ili 7.1 surround zvuk. Zanimljiva je Perfect Voice tehnologija, koja služi za otklanjanje šuma uz pomoć algoritama za razdvajanje ambijentalnih šumova od govora.

Sonic Radar je plug-in Studia Pro a gamerima je bitan zbog toga što vizualizira i pojačava zvukove unutar igara. Ovo bi trebalo doprinijeti prednost u pucačinama iz prvog lica jer vas unutar igre upozorava na neprijaetlje koji se približavaju, pojačava zvukove, prati korake neprijateljskih vojnika, pucnjeve i pozive. Odabrati je moguće i pred podešene profile za igre.

U postavkama Sonic Radara možemo mijenjati glatkoću prikaza i prozirnost radara u igrama, ili pak u potpunosti izmijeniti prikaz iz radarskog u geometrijski. Također je moguće i podesiti poziciju radara na ekranu (novi je to element na kojeg se moramo priviknuti unutar igre), ali i odabrati kombinacije tipaka za in-game upravljanje opcijama radara - skrivanje, prozirnost, premještanje pozicije, promjena veličine itd.

 

Zaključak

Xonar U7 Echelon Edition će se savršeno uklopiti u Echelon Gaming Set koji se sastoji od tipkovnice, miša i slušalica. Kvalitetan je to proizvod, s vrlo dobrom hardverskom bazom i odličnim zvukom. Prednost koju donosi je Sonic Radar kojeg smo isprobali u Battlefield 4 igri (radi samo u 32-bitnoj verziji) i nakon nekoliko sati mrežnog igranja možemo zaključiti kako je riječ o korisnom alatu koji igraču može donijeti prednost u igri. Kvalitetu zvuka smo isprobali s nekoliko različitih slušalica od Asusa i Corsaira i bili smo jako zadovoljni, pogotovo u kombinaciji s novim Cerberus slušalicama čiju će te recenziju moći čitati uskoro. Spektar mogućnosti U7-ice je vrlo širok i neće samo oni sa slušalicama biti zadovoljni već će kvalitetu zvuka moći poboljšati svi oni koji imaju klasične zvučnike (stereo, 5.1 ili 7.1), što će se pogotovo osjetiti ako prelaze sa integrirane zvučne kartice slabijih karakteristika. Na kraju, Xonar U7 je vrlo zaokružen proizvod koji vrijedi 100 € koliko otprilike košta u Europi. Kod nas ga u ovome Echelon izdanju još uvijek nema.