Asus ZenWiFi XD5 recenzija
Datum objave 20.01.2023 - Krešimir Matanović
ZenWiFi XD5
Pred nama je danas Asusov ZenWiFi XD5 mesh sustav za pokrivanje cijelog doma WiFi mrežom. Može se kupiti u konfiguraciji od po jedan, dva ili tri uređaja u crnoj ili bijeloj izvedbi čime možemo pokriti do 460 kvadrata prostora. Uređaji su maleni, jednostavni za konfigurirati a podržavaju WiFi 6 tehnologiju i propusnosti su do 3000 Mbps u kombiniranim uvjetima rada.
Nama su na test stigla dva bijela uređaja u istom pakiranju, a kao što smo spomenuli možemo još kupiti jedan ili tri u bijeloj ili crnoj izvedbi. U videu otpakiravanja se vidi kako su pakirana dva bijela uređaja i što sve dolazi uz njih. Naravno, ništa tu nije fancy kao kod skupljih gamerskih routera, no sve što zapravo trebate je tu.
Uz uređaje u pakiranju nalazimo i AC/DC adaptere za europsko tržište, koji imaju ulazni napon od 100 do 240 V (50/60 Hz), a na izlazu daju 12 V napona, 1,5 ampera struje te maksimalnu snagu od 18 W. U radu se ne zagrijavaju previše, baš kao ni routeri. Naravno, adapteri su bijeli kao i routeri, a kabeli su im dovoljno dugački za sve primjene.
Kao što ste u videu mogli vidjeti, XD5 routeri su malenih dimenzija i zauzimaju vrlo malo mjesta. Naravno, oni su više okrenuti manje zahtjevnim korisnicima kojima je bitno pokriti čim veću površinu doma, pa ih stoga u Mesh sustav možete dodati tri. Maleni bijeli uređaji imaju zlatne Asus natpise, a na vrhu je rezani rub iz kojeg prirodno izlazi toplina koja se generira unutar uređaja.
Segmentacija ovih uređaja je AX3000, što znači da im je maksimalna teoretska propusnost 3.000 Mbps. Ovo je sasvim dovoljno za dom u kojem nema previše uređaja koji se “bore” za propusnost. Kombinirano, preko 5 GHz kanala je propusnost 2.402 Mbps u teoriji, a preko 2,4 GHz 574 Mbps. To znači kako ovi uređaji podržavaju WiFi 6 ili 802.11ax standard (i sve prije njega). U unutrašnjosti se svakog uređaja nalaze po dvije antene za prijem i odašiljanje (2.4 GHz 2×2 i 5 GHz 2×2), s podrškom za MIMO tehnologiju i 160 MHz širinu kanala.
S donje se strane uređaja nalaze četiri nožice na kojima stoje u uspravnoj poziciji, ali postoje i rupe za montažu na zid. Tu su još i WPS tipka, Reset tipka, port za napajanje, te LAN i WAN/LAN portovi. Uređaji su maleni i lagani i mogu biti sasvim neprimjetni u prostoru.
Osim WPS tehnologije, uređaji nude i ostale poznate oblike zaštite mreže poput WiFi enkripcije (WPA3-Personal, WPA/WPA2/WPA3-Personal, WPA/WPA2-Enterprise), kao i UTF-8 SSID, Guest Network,
Guest Network Connection time limit. S WAN strane podržani su standardni tipovi veze – PPPoE, PPTP, L2TP, Automatic IP, Static IP, a podržani su i Android tethering, Port forwarding, Port triggering, DMZ, DDNS, Let`s encrypt, Automatic IP, Static IP, PPPoE(MPPE supported), PPTP i L2TP. S LAN strane tu su DHCP Server, IGMP snooping, IPTV i ručna dodjela IP adrese. Uređaj podržava jasno i VPN i to Client L2TP, Client OVPN, Client PPTP, Server IPSec, Server OVPN te Server PPTP. Uređaji podržavaju i Alexa tehnologiju.
Uređaje jednostavno dodajemo i konfiguriramo putem mobilne aplikacije (ASUS Router APP), a na njima se “vrti” poznati ASUSWRT operativni sustav koji podržava besplatne nadogradnje, firewall, Wake on LAN, SSD, spremanje i povlačenje konfiguracija, dijagnostičke alate, sistemsko logiranje itd. Standardno, podržana je i AiProtection tehnologija (AiProtection Classic, Malicious site blocking, Infected Device Prevention and Blocking), zatim roditeljska kontrola, te nadzor prometa (Bandwidth Monitor, Bandwidth limiter, Traditional QoS, Real-time traffic monitor, Wired Traffic Monitor, Wireless Traffic Monitor).
Uređaji se konfiguriraju i funkcioniraju na vrlo jednostavan način. Ako imate dva, odabirete jednog koji će primarni router (usmjerivač) na mreži, dok je ostali pridodani satelit mreži. S obzirom na to da možete kupiti i tri u istom pakiranju, tada će dva biti sateliti. Ujedno, možete i ove uređaje koristiti kao satelite postojećem Asus routeru koji podržava AiMesh – sva ljepota te tehnologije. Ovi uređaji su znatno jednostavniji po softverskim mogućnostima od jačih Asusovih modela i tako ih treba i doživljavati, te ne očekivati previše. Ipak, za prosječnog korisnika bit će i više adekvatni.
ZenWiFi XD5 donosi solidnu pokrivenost prostora. Mi smo uređaje testirali u kući s tri etaže po 80 kvadrata i sve je bilo dobro pokriveno. Na etažama i u prostorijama u kojima su se nalazili je veza bila do oko 600 Mbps, da bi u udaljenijim prostorijama pala na oko 200 Mbps. Uređaji su vrlo kompaktni, uklopit će se u bilo koji prostor, a može ih se montirati i na zid. Zamjeramo što nemaju najnoviju WiFi 6E tehnologiju koja se sve više probija, te jednostavnije QoS i AiProtection opcije neko kod jačih modela. Tu je i manjak LAN portova. No, sve u svemu, za manje zahtjevne kućne korisnike ovo će biti vrlo dobar Mesh sustav koji će im osigurati dobru WiFi vezu po cijelom stanu ili kući. Cijena ovakvog dvostrukog pakiranja u njemačkim dućanima je oko 240 € što je možda malo iznad onoga što bi očekivali za ove ipak jednostavnije Mesh routere.
Ako ste napredniji korisnik, svakako bacite pogled na naše recenzije ZenWiFi AX Hybrid (XP4) i ZenWiFi Pro XT12 uređaja.
ASUS ZenWiFi XD5 | |||
Pozitivno + | Kompaktan Mesh sustav, dobra pokrivenost, mogućnost montaže na zid, mala potrošnja, 160 MHz kanal. | ||
Negativno - | Nema WiFi 6E, jednostavnije opcije u sučelju, manjak LAN portova. | ||
Ocjena |
|
||
Ustupili | ASUS |

Forum
Objavljeno prije 3 minute
Zato je hrana HR proizvođača jefitnija u okolnim zemljamaObjavljeno prije 5 minuta
Procjena: HP OMEN 30L konfiguracijaObjavljeno prije 16 minuta
Diablo IVObjavljeno prije 42 minute
Torrent trackeri (NE traite pozivnice ovdje!)Objavljeno prije 47 minuta
M.2 NVMe SSD - specifikacije, pitanja, rasprava, review, firmware update,...Novosti
Intel potvrdio: Meteor Lake integrira VPU za pružanje AI aplikacija
Prema Intelu, svi modeli proizvodne linije procesora pod kodnim nazivom Meteor Lake bit će u potpunosti opremljeni VPU-ovima, što će omogućiti kontinuirano AI računanje u svakodnevnom PC iskustvu. VPU je izvorno bio Intelovo neovisno rješen... Pročitaj više
Google mijenja važan detalj u sinkronizaciji kontakata
Novo ažuriranje Google kontakata je razlog zašto biste uvijek trebali držati uključenu sinkronizaciju! Sinkronizacija kontakata itekako je dobrodošla značajka na Androidu. Kada je omogućena, može automatski prenijeti nove kontakte u oblak (... Pročitaj više
Linux Foundationov "Open Programmable Infrastructure" projekt najavljuje ARM kao vodećeg člana
The Open Programmable Infrastructure (OPI) projekt, inicijativa pokretana zajednicom u svrhu stvaranja otvorenog ekosustava temeljenog na standardima za arhitekture i okvire sljedeće generacije temeljene na Data Processing Unit (DPU) tehnol... Pročitaj više
TSMC želi 50 posto subvencije za izgradnju tvornice čipova u EU
TSMC pregovara s njemačkom vladom o dobivanju do 50 posto subvencije za svoju potencijalnu tvornicu čipova u Dresdenu, kao dio Europskog zakona o čipovima koji oslobađa 43 milijarde eura za sektor čipova. Bloomberg izvještava da je za sada... Pročitaj više
Twitter napušta Europski kodeks protiv dezinformacija
Twitter je bio među prvim tvrtkama 2018. godine koje su se pridružile dobrovoljnom kodeksu pravila kojih se treba pridržavati kako bi se spriječilo širenje lažnih vijesti. Sporazum zahtijeva od tehnoloških kompanija da se bore protiv dezinf... Pročitaj više
Sve novosti