Kao i SLI, Crossfire sistem čine dvije komponente – matična ploča i grafičke kartice s podrškom za Crossfire. Što se tiče ploče, trenutno su i igri samo modeli bazirani na Crossfire ediciji ATI-jev Xpress 200 čipseta za Intel odnosno AMD. Premda je prema informacijama s predstavljanja tehnologije Crossfire u Beogradu, tehnologija trebala biti rezervirana samo za ATI-jeve čipsete, prema najnovijim vijestima, Crossfire će licencirati i neki drugi proizvođači čipseta – u prvom redu Intel.

ATI-jeva inžinjerska Xpress 200 Crossfire Edition ploča

Ono što Crossfire ploču čini različitom u odnosu na klasičnu ploču baziranu na Xpress 200 čipsetu su dva PCI-E x16 utora za grafičke kartice te Xilinxov CPLD čip XC9572XL. CPLD odnosno Complex Programmable Logic Device je, kao što nam i samo njegovo ime govori, programabilni sklop koji korisnik (u ovom slučaju ATI) može prilagoditi za specifičnu namjenu. Premda u dokumentima u tehnologiji Crossfire ovaj čip nije spomenut, pretpostavljamo da ovaj čip igra neku ulogu pri spajanju kartica u Crossfire polje.

LED dijagnostika i Xilinxov programabilni čip

Što se tiče samih kartica, Crossfire je također fleksibilniji od nVidijinog SLI-a (sudeći prema trenutnim specifikacijama tehnologije SLI). Korisnik ne mora rabiti dvije jednake kartice (isti proizvođač, isti model) već je potrebno imati jednu Crossfire Edition karticu te bilo koju stariju PCI-E karticu iz jednake serije. Konkretno to znači da staru X800XT karticu bez problema možemo upariti s X800XL Crossfire Edition karticom. Što se tiče najavljenih modela Crossfire Edition kartica, prema službenim informacijama biti će ih ukupno tri – X850XT Crossfire Edition (radi sa svim X850 karticama), X800 Crossfire Edition (radi sa svim X800 karticama) te Crossfire kartica bazirana na novoj arhitekturi čipa R520 (radit će s običnim R520 karticama). Što se tiče kompatibilnosti, priča ide nekako ovako. Ako uz Crossfire Edition karticu uparite karticu s 12 shaderskih cjevovoda, obje će kartice raditi kao da imaju 12 cjevovoda (premda sve Crossfire Editon kartice imaju 16 cjevovoda). U slučaju različitog takta kartica, situacije je mnogo bolja – svaka zadržava svoj takt što će reći da se brža kartica ne mora prilagođavati sporijoj. Ako kartice imaju različitu količinu video memorije, iskoristiva memorija na kartici s više memorije se ograničava na količinu koja ima kartica s manje memorije.