ATI Crossfire – ubojica SLI-a?
Datum objave 27.09.2005 - Denis Arunović
Testni sistem i problemi
|
|
Instalacija Crossfirea je prošla relativno mirno izuzev problema s prepoznavanjem Seagateovog SATA diska. Premda je kontroler na ploči bio podešen na IDE emulaciju i disk u BIOS-u uredno prepoznat, instalacija Windowsa na računalu nije pronalazila niti jedan disk. Problem smo riješili prebacivanjem kontrolera u SATA storage mod i instaliranjem pripadajućih drivera pomoću diskete (nikako da je se riješimo).
Našu Crossfire konfiguraciju koje se sastoji od ATI-jeve Xpress 200 CF Edition ploče i dvije X850XT kartice smo odlučili usporediti s najmodernijim SLI sistemom jednake cijene.
Premda je ATI u dokumentaciji priložio i ovu zgodnu tablicu koja nam je trebala pomoći da riješimo dilemu usporednog testiranja, ipak smo se odlučili potruditi i iskopati cijene kartica na našem tržištu.
Grafička kartica
|
Cijena |
---|---|
Radeon X850XT
|
3.200 – 3.500 kn
|
GeForce 6800GT
|
2.200 – 2.500 kn |
GeForce 6800 Ultra
|
4.000 – 4.200 kn
|
GeForce 7800GT
|
3.200 – 3.500 kn
|
GeForce 7800GTX
|
4.000 – 4.300 kn
|
Ovo je nekakav presjek cijena koji izbacuje nabava.net s tim da smo izbacili sve nerealno visoke cijene (naravno, ako postoji jeftinija alternativa). Kao što vidimo, uspoređivanje X850XT kartice s GeForceom 6800 Ultra ne stoji budući da nVidijina kartica ionako nestaje s tržišta, a uz to je u našim trgovinama dostupna mnogo bolja alternativa – GeForce 7800GT. GeForce 7800GTX je preskup, ali ovoj će kartici ionako jedina prava konkurencija biti novi Radeon baziran na jezgri R520. GT verziji čipa 6800 je opako pala cijena i sad je poprilično pristupačan, premda se u sirovoj brzini ne može mjeriti s Radeonom X850XT.
Valja napomenuti da 7800GT kartice u teoriji ne bi trebale imati tako nisku cijenu (nVidijina preporučena cijena je 449 USD), no proizvođači grafičkih kartica su jednostavno poprilično srušili cijenu radi veće konkurentnosti.
Dakle, Crossfire X850XT sistem nismo usporedili s SLI GeForce 6800 Ultra sistemom budući da to nema previše smisla. Umjesto starije Ultra kartice koristili smo novu nVijinu karticu višeg ranga – GeForce 7800GT. Riječ je o skresanoj verziji GeForcea 7800GTX koji u ovoj implementaciji ima 20 pixel shaderskih cjevovoda i 7 vertex shaderskih jedinica, takt od 400/1000 MHz DDR, 256 MB memorije i 256-bitnu memorijsku sabirnicu. XFX-ove 7800GTX kartice nam je velikodušno ustupila tvrtka Links (i time spasila ovaj test u zadnji čas).
SLI sistem
Budući da je za novim nVidijinim karticama trenutno jako velika potražnja, nismo uspjeli nabaviti dvije 7800GT kartice već samo dvije 7800GTX kartice. Kako je GeForce 7800GTX preskup, stvar smo sredili s editiranjem i flashiranjem BIOS-a. Kartice s 24 pixel shaderska cjevovoda i 8 vertex shaderskih jedinica smo pretvorili u kartice s jednim 5 quadova (dakle 20 cjevovoda) i 7 vertex jedinica. Istovremeno smo smanjili takt memoriju i grafičkog procesora, te reducirali geometry clock na nulu.
Mala napomena za tumačenje grafova s uključenim AA i AF algoritmima:
Za svaku od vrijednosti vrijede postavke 4xAA + 8xAF osim kod vrijednosti gdje su naznačene druge postavke (npr. 10xAA). Pri tumačenju svih grafova, imajte na umu da su TSAA (transparency supersampled antialiasing) i gamma cc. (gamma corrected AA) funkcije koje rade paralelno uz normalne postavke antialiasinga. Dakle, ako na rezultatu piše "7800GT gamma cc.", to je rezultat s uključenom gamma korekcijom i 4xAA i 8xAF algoritmima. Isto vrijedi za TSAA – "7800GT SLI @ TSAA" nije rezultat bez običnog AA i AF, već je TSAA algoritam primjenjen uz 4xAA i 8xAF postavke. Uz to, napominjemo da je gamma korekcija bila uključena pri svim testovima s SLI-jem.
Forum
Objavljeno prije 29 minuta
Hobby alati - akcije, recenzije, iskustva...Objavljeno prije 37 minuta
P: Fractal Define Mini C + AC Liquid Freezer 240 1st genObjavljeno prije 49 minuta
Lenovo ThinkPad kutakObjavljeno prije 1 sat
Privatnost i sigurnost podataka i korisnikaObjavljeno prije 1 sat
VW popravak modula u autuNovosti
Hoće li fotografije s mobitela izgubiti boju nakon prijenosa na računalo? Osim kompresije i pretvorbe formata, i AI igra veliku ulogu!
Danas, u eri kad svi fotkamo mobitelima, ti uređaji postali su pravi "artefakti" za hvatanje trenutaka života. Kad pogledamo fotku na ekranu mobitela, sve izgleda spektakularno – boje pršte, detalji su toliko oštri da se čini kao da možemo... Pročitaj više
LG lansira 31,5" 4K Swing Smart Monitor, s postoljem na kotačima, s Microsoft Officeom
LG je upravo lansirao Smart Monitor Swing zaslon s postoljem na kotačima, visokom prenosivošću, integriranim s mnogim pametnim značajkama. Ovaj zaslon ima točnu veličinu od 31,5", 4K UHD rezolucija podržava multi-touch za vizualnu interakci... Pročitaj više
USB 2.0: Od "kralja brzine" 2000. godine do trajne ikone nakon 25 godina
Iako je USB 2.0 prvi put predstavljen 2000. godine, trebalo je nekoliko godina da postane stvarno popularan na osobnim računalima. Danas, 25 godina kasnije, još uvijek ostavlja svoj trag kao jedan od najvažnijih tehnoloških standarda za pri... Pročitaj više
Zašto se Samsung odrekao svega kako bi premjestio svoje telefonsko carstvo u Vijetnam?
Samsung je nekoć bio veliki igrač u Kini, ali nakon nekoliko ključnih događaja, tvrtka je odlučila premjestiti proizvodnju pametnih telefona u Vijetnam i druge zemlje. Što se dogodilo? Zašto su se Koreanci odlučili odreći Kine, unatoč tome... Pročitaj više
Digital Realty u Hrvatskoj dobitnik priznanja Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike za unapređivanje zaštite na radu
Digital Realty (NYSE: DLR), najveći globalni pružatelj rješenja za data centre, kolokacije i međusobno povezivanje neovisnih o oblaku i operatoru, dobitnik je još jednog priznanja za unapređivanje zaštite na radu. Riječ je o godišnjem prizn... Pročitaj više
Sve novosti