Premda nam je na test iz ATI-ja pristigao cijeli Crossfire sistem s dvije X1900 kartice, mi smo se odlučili fokusirati na testiranje model najjačeg model X1900 XTX, dok smo pregled Crossfire ostavili za kraj članka. Naime, premda Crossfire možda zvuči opako, držimo da se, kao i u slučaju SLI-ja, ne radi o nekakvoj revolucionarnoj tehnologiji pa mu stoga i ne pridajemo posebnu pažnju.

Braco i seka – X1900 XTX gore, X1800 XT dole

Kao što je moguće vidjet na priloženim fotkama, X1900 XTX i X1800 XT su vrlo slične kartice. Jedina vidljiva fizička razlika je pojačan sklop za napajanje kartice koji bi čipu i memoriji trebao osigurati jače napajanje. Kao i u slučaju Radeon X1800 XT, nova kartica je prilično zahtjeva po pitanju potrošnje pa vam ne preporučujemo nabavku ako nemate ili niste spremni nabaviti kvalitetno napajanje od 400 ili više vata.

Gabariti čipa su, kako što je bilo i očekivati s obzirom na arhikturu, porasli, a totalna "zapremina" tranzistora promjenila se za 64 milijuna – 320 na 384 milijuna. R580 čip je isto tako proizveden 90-nanometarskim procesom tvrtke TSMC pod imenom Nexsys. Na modelu X1900 XTX također je ugrađena nešto brža, 1.1-nanosekundna memorija GDDR3 kako bi se akomodirao viši radni takt.

X1900 XTX (gore) ima pojačan sklop za napajanje

Hlađenje je također ostalo jednako, ali smo ovaj put s njim mnogo zadovoljniji. Naime, naš testni X1900 XTX imao je sređen power management pa su driveri u 2D-u spuštali radni takt i napon memorije i grafičke jezgre. Također je dobro postavljen algoritam prilagodbe brzine ventilatora zavisno o zagrijavanju kartice pa nam se nije događalo da ventilator bez razloga poludi usred Windowsa kao što smo iskusili na seriji X1800 (na referentnim karticama). Sve je ovo rezultiralo činjenicom da je kartica praktički nečujna tijekom rada u 2D aplikacijama. Naravno, ovo se mijenja nakon ulaska u 3D, no buka je podnošljiva, barem za korisnike koji ne inzistiraju na ekstremno tihom računalu.

Premda je riječ o referentnoj kartici, implementiran je power management

Takt jezgre Takt memorije Količina memorije Preporučena cijena
Radeon X1900 XTX
650 MHz
1550 MHz DDR
512 MB
649 USD
Radeon X1900 XT
625 MHz
1450 MHz DDR
512 MB
549 USD
Radeon X1900 Xfire
625 MHz
1450 MHz DDR
512 MB
599 USD

Što se tiče različitih modela X19000 serije, ATI ih je izbacio tri, ne računajući model All-in-Wonder s integriranom TV karticom. Najjači model je XTX koji zamjenjuje od prije poznati Platinum Edition brand. Čini se da ATI stari brand ne želi više spominjati radi lošeg publiciteta koji se veže uz njega budući da Platinum Edition kartice nisu bile poznate po dostupnosti na tržištu. XTX u odnosu na slabije modele ima nešto brži takt grafičkog procesora i memorije, ali to je ujedno i jedina razlika, ako zanemarimo nemalu razliku u cijeni od čak 100 USD. Nešto jeftiniji modeli su X1900 XT i X1900 Crossfire koji su zapravo identični proizvodi s tom razlikom da Crossfire kartica na sebi ima i kompozicijski čip koji joj omogućava da prima signal od druge X1k kartice i kombinira ga sa svojim što dovodi do drastično većih grafičkih performansi.

Prije nego što se bacimo na testni sistem i same testove, moramo pohvaliti dostupnost novih kartica na tržištu. Premda je ATI s dostupnošću prije imao problema, čini se da su naučili iz svojih grešaka. Tako je tvrtka prije lansiranja X1900 serije skupila solidnu zalihu čipova te ih dostavila svojim partnerima. Rezultat svega je to što je X1900 kartice već moguće kupiti u hrvatiskim trgovinama, a nama su ponuđeni i prvi testni primjerci kartica od ATI-jevih partnera.