Zanimljivo je da se ATI sa svojim AGP inačicama kartica nije odlučio suptilno gurati PCI-Express kartice smanjujući takt AGP kartica u odnosu na nazivno identične PCI-E kartice. Iz tog razloga AGP varijanta Radeona X850XT PT ima jednak takt grafičkog procesora i memorije kao i originalna PCI-E kartica – 540/1180 MHz (procesor/memorija DDR). Što se tiče interne arhitekture grafičkog procesora i dalje je riječ o rješenju sa 16 rasterizacijskih cjevovoda, 6 vertex-shaderskih jedinica i 256-bitnim pristupom memoriji.

Nažalost, ništa od duplih DVI konektora

Budući da kartica radi na ovako visokim taktovima, ATI na Radeonima X850XT PT rabi veliki turbinski hladnjak koji zauzima dva slota. Dotični je je izuzetno bučan, ali samo pri uključivanju računala dok ga sistem za nadzor hlađenja na kartici ne "smiri". Hladnjak prekriva grafički procesor i 256 megabajta GDDR3 memorije. Premda bi u neku ruku trebali kritizirati ATI zbog ovakvog hlađenja budući da je do izdavanja Radeon X850XT ATI pljuvao po nVidiji iz istog razloga, odlučili smo da ćemo ipak držati jezik za zubima. Naime, ovakva su rješenja danas standardna, a to što zauzimaju nešto više mjesta u kućištu ne bi trebalo nikome smetati, a pogotovo ne možebitnim kupcima ovako skupih grafičkih kartica.

I ovoj je kartici potrebno dodatno, kvalitetno napajanje

Kao što se može i pretpostaviti, za pogonjenje Radeona X860XT PT AGP je nužno dodatno napajanje i to u obliku standarnog molex konektora. Dakle nema posebnog 6-pinskog konektora kojeg je moguće naći na PCI-E karticama. Što se tiče povezivanja kartice sa vanjskim svijetom, na njenoj stražnjoj strani se nalaze VGA i DVI konektor te S-Video konektor za VIVO funkcije ATI-jevog Rage Theater čipa. Pomalo nam je misteriozno zašto proizvođači grafičkih kartica danas na svim svojim high-end karticama ne nude duple DVI izlaze. Sve više ljudi prelazi na LCD monitore (koji su, uzgred rečeno, sve jeftiniji i bolji), a spajanje CRT monitora na DVI konektore je jednostavno rješeno sa DVI/VGA konverterom. Još jedna stvar koju moramo pohvaliti kod ove kartice je njezina veličina. Radeon X850XT je mnogo kraći od nVidijinih perjanica GeForcea 6800 Ultra i GT pa je s njim u računalu mnogo lakše prčakti po memoriji ili procesoru.

Prije nego što se bacimo na testiranje, recimo riječ-dvije o dobavljivosti najjačih ATI-jevih kartica. Premda je PCI-E varijanta Radeona X850XT PT predstavljena u prosincu prošle godine, čak je danas, skoro pet mjeseci kasnije, ove kartice u trgovinama potrebno tražiti povećalom. Većinu kartica kupuju OEM proizvođači računala poput Della što je u kombinaciji sa lošim yieldom X850XT PT čipova (što ćemo vam kasnije i dokazati) razlog zašto je ove kartice teško nabaviti u trgovini. Neki će čitatelji na ovo reći da kartica u cjenicima ima, ali moramo vas malo spustiti na zemlju. To što su kartice na nečijem cjeniku ne znači da ih dotična trgovina ima na skladištu. S obzirom na ovakvo stanje situacija što se tiče PCI-E verzija Radeona X850XT PT, čisto sumnjamo da će situacija biti bolja sa AGP verzijama kartice.

To bi bilo to što se tiče fizikalija i teoretskih brbljarija. Warp 6 prema testovima. Engage!