Testiranje

tt_riotoro_600w_2 tt_riotoro_600w_3

Već smo napisali karakteristike sistema s kojim smo testirali, a kao što se s druge slike vidi uz pomoć njega smo generirali oko 490 W maksimalne potrošnje. Nažalost, većina grafičkih kartica danas nema mogućnost Crossfire ili SLI rada pa je to maksimum koji možemo trenutno izvući s dostupnim hardverom. Mjerili smo pad napona na glavnom, tj. +12V vodu na 16% opterećenja (Idle, 95 W), na oko 35% (CPU load, 215 W) i na oko 80% opterećenja napajanja (CPU + GPU load, oko 490 W), i to uz pomoć multimetra UT210E.

16% opterećenja

35% opterećenja

80% opterećenja

Rezultati mjerenja pokazuju da su i jedno i drugo napajanje unutar 5% tolerancije ATX standarda, no Riotoro ima ipak bolju regulaciju. Pad napona na +12V u njegovom je slučaju iznosio 0,65%, a u slučaju Thermaltakeovog napajanja čak 2,94%. Ovo bi se vjerojatno još nešto povećalo na maksimumu od 600 W, pa je jasno da Riotoro ima bolju platformu i bolju kontrolu napona.

Ujedno smo izvršili i mjerenja na +5V vodu i tu je pad napona za Riotoro bio 0,98%, a za Thermaltake je izmjeren porast napona od 0,4%. Na +3,3V vodu je kod Riotora pad napona bio 1,52%, a kod Thermaltakea 1,2%.

 

Zaključak

tt_riotoro_600w_1

Oba se ova napajanja u Futuri IT na popustu prodaju za okruglih i vrlo povoljnih 400 kuna. Testiranjem smo dokazali da mogu uspješno pogoniti moćan stroj koji troši gotovo 500 W snage i da pri tom ostaju unutar tolerancija po pitanju pada napona, a s efikasnosti iznad 80%. Riotoro donosi znatno bolju regulaciju napona, s vrlo niskim padom, dok je kod Thermaltakea pad napona izraženiji. Jasno, električne karakteristike govore u prilog Riotorovom napajanju, ali mnoge bi kupce mogao zainteresirati i blještavi Thermaltakeov model upravo zbog RGB-a, ali i dvije godine jamstva više. Mi bi radije odabrali bolju regulaciju napona.