Prije nego što se bacimo na naš prohod sajmom, valja iznijeti neke općenite činjenice o ovogodišnjem CeBIT-u. Sajam je ove godine posjetilo nešto manje ljudi, "samo" oko 450.000, s tim da je bilo čak 80,4% poslovnih posjetitelja (u odnosu na 77% prošle godine). Ovo je dakako sasvim suprotno od situacije sa Zagrebačkim sajmom INFO koji iz godine u godinu sve više propada, a glavna je meka za klince i casual posjetitelje (otud, naravno, i razlog propadanja). Čak je trećina posjetitelja na CeBIT stigla iz inozemstva, s tim da je broj posjetitelja s američkog kontinenta najviše porastao. Na sajmu je ukupno izlagalo 6.262 tvrtki, što je otprilike jednak broj kao i s prošlogodišnjeg CeBIT-a.

Nekakvi općeniti trendovi koji su se mogli primjetiti na CeBIT-u su sve veća zastupljenost raznih mobilnih uređaja (bilo da je riječ o raznim vrstama prijenosnih računala, PDA-ovima, "pametnim" mobilnim telefonima, GPS uređajima, itd…) te fokus na digitalni dom što uključuje HTPC računala (dakako, ključnu ulogu u ovom igra Intel sa svojim VIIV brandom) te HDTV. Što se tiče nekakvih velikih novosti, nVidia je lansirala novu seriju grafičkih kartica kao i neke druge proizvode (o tome ste već mogli čitati na novostima, a u međuvremenu smo napravili i test jedne od novih grafičkih kartica), Microsoft u kombinaciji s Intelovom novi tip prijenosnika koji je na pola puta između tableta i PDA-a, no nekakvih drugih velikih novosti nije bilo. Sve u svemu, ovogodišnji CeBIT je bio prilično solidan, premda ne i spektakularan, no to je s obzirom na trenutno stanje sa svjetskim IT sajmovima, prilično dobra stvar.

Kako smo ove godine posjetili doista mnogo firmi, izvještaj nećemo pisati sistematski, prema tipu komponenti, već putopisno – kako su nas noge nosile iz dana u dan. Pogledajmo s čim smo se imali prilike susresti tijekom prvog dana.

Naša prva stanica bio je štand Terrateca, njemačke tvrtke poznate po izvrsnim audio rješenjima za računala. Terratec se već davno okrenuo ka razvoju multimedije van okvira zvučnih kartica po kojim je tvrtka toliko poznata. S obzirom na to da tržište odvojenih zvučnih kartica za normalne korisnike prilično rapidno umire, stalno proširivanje palete prozvoda nije ništa čudno. Na sajmu su tako predstaljeni novi DVB-T tuneri za stolna i prijenosna računala.

Hibridne DVB-T/analog kartice su pravi pogodak

Našem će tržištu vjerojatno najzanimljivi biti model Cinergy HT express, odnosno hibridni DVB-T/analog tuner u ExpressCard formatu za prijenosnike. Ista je kartica predstavljena i u PCMCIA formatu, za korisnike sa starijim računalima. Za zemlje s mnogo razvijenijom DVB-T pokrivenošću predstavljena je i dvostruka DVB-T kartica u ExpressCard i USB formatu pod imenom Cinery DT Express Diversity odnosno USB Diversity. Dvostruki tuner služi kako bi osigurao bolju sliku u područjima lošeg signala ili pak kako bi se preko jednog tunera gledao jedan program, a pomoću drugog snimao neki drugi program.

Terratec u suradnji s Senheiserom, može li bolje?

Predstavljeni su i vrlo zanimljivi proizvodi koji spadaju u koncept digitalnog doma. Mi bi smo ih nazvali "kazićima" novog doba, a Terratec ih zove NOXON 2 i NOXON iRadio. Riječ je o uređajima koji imaju integrirane zvučnike i maleni LCD zaslon s kontrolama, a spajaju se na kućnu WiFi mrežu. Kao što se može i pretpostaviti, pomoću njih je moguće pristupati glazbi smještenoj na nekom računalu u mreži, a zgodna caka je što mogu raditi i samostalno u kombinaciji s pristupom na Internet. U ovom modu rada uređaji pristupaju Internetskim radio stanicama (koje su, uzgred rečeno, prilično dobre, a i besplatne) s kojih streamaju glazbu. Sve u svemu, radi se o svojevrsnoj zamjeni za zamašćeni stari radio kojeg mnogi drže u kuhinji.

Proizvod koji je nama posebno zapeo za oko je novi Terratecov headset razvijen u suradnji sa
Senheiserom. Premda, ruku na srce, nismo imali baš divna iskustva sa Senheiserovim headsetima, ovaj nam se čini kao pun pogodak. Valja napomenuti da se radi o USB headsetu, dakle headsetu koji dolazi sa malenom USB zvučnom karticom kojeg je moguće rabiti i na računalima bez zvučne kartice. Šteta što ne postoji i klasična varijanta.

Spireova kućišta s potpisom Pinifarine više nisu samo u stanju prototipa

Prije nego što smo se zaputili do štanda Silverstonea, imali samo nešto malo vremena za švrljanje po okolnim štandovima. Jedan od njih je bio štand Spirea na kojem smo imali prilike vidjeti novu seriju kućišta čiji je dizajn potpisao poznati Pinifarina. Na prošlom CeBIT-u smo vidjeli samo probne modele ovih kućišta, no sada ona imaju produkcijski status. Kao što je vidljivo na slici, ova se kućišta proizvode u nekoliko različitih boja, a nama se nekako najviše svidjela crvena.

Testa Motari kućišta za stolna računala

Još malo HTPC kućišta s istim stilom

A za tajkune je tu i prijenosnik obložen mahagonijem

Osim Spireovih dizajnerskih kućišta primjetili smo i vrlo zanimljiva kućišta tvrtke Testa Motari. Riječ je o njemačkoj tvrtki (s talijanskim imenom :)) koja se bavi proizvodnjom šminkerskih kućišta i prijenosnika. Svi se modeli u ponudi mogu prilagoditi i posebnim željama kupaca, a ne trebamo spominjati da ovakav dizajn ima i popriličnu cijenu. Naš dojam na prvi pogled je da se radi o kućištima koja su namijenjena ljudima s viškom novaca, manjkom tehničkog znanja i velikom željom da budu drugačiji od drugih. Premda izgledaju doista zanimljivo, na prvi pogled isto ne bismo mogli reći za njihovu kvalitetu i funkcionalnost. Tvrtka u ponudi ima i vlastite prijenosnike izvedene u istom stilu, a čini nam se da je jedina dobra stvar na njima samo izgled (npr. tipkovnica na modelu s fotografije propada i savija se kao da se radi o uređaju s placa).

Temjin TJ07 + 2x Opterton dual core + 7900 GTX SLI

Nakon švrljanja došlo je vrijeme i za dogovoreni posjet SilverStoneu. Najimpresivniji dio cijelog štanda je bez sumnje bilo kućište Temjin TJ07 u koje su dečki iz SilverStonea ugradili Tyanovu ploču s dva dvojezgrena Opterona i dva GeForcea 7900 GTX u SLI konfiguraciji. S obzirom da je napajanje smješteno na donjem dijelu kućišta, gornji dio je mnogo veći i uredniji. Još jedna zanimljivost model TJ07 (treba napomenuti da ovo nije novi model) je to što je praktički cijeli vanjski dio kućišta načinjen od jednog komada aluminija u obliku slova "U". Sve u svemu, premda staro, vrlo lijepo i zanimljivo kućište koje ćemo svakako pokušati dovući u lab na testiranje.

Crown CW01 u specijalnom Raptor-X izdanju

Još jedno Raptor-X kućište, ovaj put SG01-E

Još dva vizualna dragulja primjetili smo s lijeve strane dual-Opteron mrcine. Riječ o specijalnim izdanjima CW01 i SG01-E kućišta u koja su ugrađeni prozirni kavezi za diskove. Dakako, riječ o modifikacijama koje su napravljene u dogovoru s Western Digitalom budući da se samo ovaj proizvođač može pohvaliti najcoolerskijim diskovima na svijetu – Raptorima-X kod kojih je jedna stranica prozirna pa je moguće vidjeti mehanizam diska. Premda ne očekujemo da će se ovakve igračke dobro prodavati ili zapravo uopće prodavati kod nas u Hrvatskoj, da imamo love da složimo gamersku mašinu za LAN partye, ova bi kućišta bez sumnje bila naš prvi izbor (posebno SG01-E Evolution, s obzirom da se radi o kućištu barebone formata). Zanimljivo je da u Crown CW01 možemo ugraditi najnormalnije napajanje, a kućište je uz to dovoljno dugo da primi velike grafičke kartice. Ako pogledate malo bolje na fotografiju, primjetit ćete da se u konfiguraciji sa sajma nalaze dva Radeona X1900 XTX u Crossfire polju.

Kućište s LCD monitorom – Lascala LC18

Zadnji izložak koji nam je privukao pažnju je Lascala LC18, aluminijsko HTPC kućište s ugrađenim LCD ekranom rezolucije 1600×1200 osjetljivim na dodir – bolesno, zar ne? Ekran se spaja na drugi izlaz grafičke kartice, a glavna mu je namjena sekundardno upravljanje računalom. Osim što ga je moguće rabiti kao HTPC, s LC18 se isporučuju i nosači za montiranje u serverski ormar gdje maleni LCD zaslon također može biti vrlo koristan dodatak.