Cooler Master MasterBox TD300 Mesh recenzija

Datum objave 18.07.2022 - Krešimir Matanović

MasterBox TD300 Mesh - prvi dio

coolermaster_td300_mesh_1 coolermaster_td300_mesh_2

Prije dvije godine smo testirali Cooler Masterovo bijelo TD500 Mesh mid tower kućište koje nas je osvojilo dizajnom i protokom zraka. Sada je na red došla recenzija modela TD300 Mesh koje je umanjena verzija za Micro ATX i Mini ITX ploče, a slijedi tradiciju većeg modela po dizajnu i ostalim karakteristikama. Također nam je stiglo u modernoj bijeloj izvedbi, opremljeno s dva usisna RGB ventilatora.

coolermaster_td300_mesh_3

Baš kao i kod modela TD500, kućište definira poligonalna 3D mreža na prednjoj strani koja istovremeno pruža visoki stupanj filtracije prašine, te visoku propusnost zraka. Iza nje se nalaze dva SickleFlow PWM RGB ventilatora koji stvaraju svjetlosne efekte, a ovisno o kutu gledanja doživljaj svjetlosti kroz mrežu je različit. Kućište dolazi u bijeloj i crnoj izvedbi, a kao što vidimo na bijeloj je ostatak elemenata siv što daje zanimljiv ukupan dojam. Prednja je strana plastična, može se ukloniti, a na njenoj gornjoj strani se nalazi i prednji panel.

coolermaster_td300_mesh_4

TD300 Mesh je maleno kućište, namijenjeno Micro ATX pločama i manjima, a konstruirano je tako da nema lijevu bočnu stranicu potpuno pokrivenu staklom, nego je donji dio metalni, tj. onaj koji pokriva napajanje i kavez za diskove. Dimenzije kućišta su 366,5 x 210 x 420,5 milimetara što uključuje i nožice. Zapremina je 38,24 litara, pa je odmah jasno da nema previše mjesta za velike komponente. Stražnja strana kućišta je klasično izvedena - na dnu je napajanje, iznad njega četiri proreza za kartice, a iznad njih prorez za I/O portove matične ploče te mjesto za montažu 120-milimetarskog ventilatora. Obje bočne stranice (desna je metalna, bijela), pričvršćene su thumb vijcima.

coolermaster_td300_mesh_5

Prednji se panel nalazi na kosini prednje stranice, koja ga zapravo samo pokriva. On sam je pričvršćen za metalnu šasiju kućišta. Sastoji se od Reset tipke, dva audio porta (3,5 milimetara), osvijetljene Power tipke u obliku CM logoa, dva USB 3.0 Type A porta i dvije indikacijske LED-ice.

coolermaster_td300_mesh_6 coolermaster_td300_mesh_7

Na vrhu je kućišta sivi metalni filtar za prašinu koji ima magnetske trake za prianjanje na stranicu, a ispod je perforirana površina s mjestima za pričvršćivanje ventilatora ili radijatora vodenog hlađenja (2x120/140 milimetara ventilatori ili do 280 milimetara radijator). Na dnu se nalazi još jedan metalni filtar, manjih dimenzija koji pokriva perforaciju za usis zraka u napajanje. Nožice kućišta su visoke oko 10 milimetara, a imaju protuklizne gumene površine.

coolermaster_td300_mesh_8

Prednja maska je plastičnog okvira i metalne mreže, a skidamo ju povlačenjem odozdo. Iza se nalazi prednja stranica šasije na kojoj su tvornički ugrađena dva 120-milimetarska SickleFlow PWM RGB ventilatora koji su spojeni na RGB kontroler. Bijeli su jasno, kako bi bili u skladu s kućištem. Imaju Rifle ovjes, a tehnički podaci govore o promjenjivoj brzini okretaja od 650 do 1.800 u minuti, maksimalnih 2,5 mmH2O pritiska, maksimalnom protoku zraka od 62 CFM-a, i maksimalnoj buci od 27 dB(A). Ovo posljednje uvelike ovisi o načinu mjerenja, a mi smo Meterk MK09 uređajem izmjerili 38 dB(A) s oko pola metra udaljenosti. Umjesto njih je na prednju stranicu moguće ugraditi radijator vodenog hlađenja do 280 milimetara, dva 140-milimetarska ventilatora ili pak dodati još jedan 120-milimetarski.

coolermaster_td300_mesh_9

Bočna je stranica napravljena od kaljenog stakla, a ima metalne okvire koji ju drže unutar šasije kućišta. Metal je bijeli, no stranice koje su prema vani su sive, kako bi bile u skladu s ostatkom elemenata na kućištu.

coolermaster_td300_mesh_10

Gornji dio kućišta je manjih dimenzija i u njega stanu Micro ATX ili Mini ITX ploče. Tvornički su postavljeni odstojnici za Micro ATX matične ploče, a s tri strane postoje i prorezi za provlačenje kabela. Na dva proreza desno od ploče postavljeni su i gumeni organizatori.

coolermaster_td300_mesh_11 coolermaster_td300_mesh_12

Od četiri mjesta za kartice dva su crna i njih možemo ponovno i vratiti, a dva bijela jednom kad uklonimo više ne možemo vratiti. Prostor za stražnju ploču hladnjaka je dovoljno velik, a i prorezi su dovoljno udaljeni od Micro ATX ploče, te naravno još više od Mini ITX. Prostora ima za grafičke kartice dužine do 344 milimetra, a hladnjak procesora može biti visok maksimalno 166 milimetara.

MasterBox TD300 Mesh - drugi dio

coolermaster_td300_mesh_13

Stražnja strana kućišta je namijenjena organizaciji kabela, ali se tu nalazi i hub za ventilatore i LED rasvjetu, zatim dva mjesta za montažu 2,5-inčnih SSD-a, te na dnu mjesto za napajanje i kavez za dva 3,5-inčna diska. Kabeli prednjeg panela su dovoljno dugački da dosegnu sve konektore na matičnim pločama, a i mjesta ta njihovo pričvršćivanje je dovoljno. Prostora nema puno i kreće se između 18 i 22 milimetra, pa je potrebna pametna organizacija kako bi bočnu stranicu bilo lakše zatvoriti.

coolermaster_td300_mesh_14 coolermaster_td300_mesh_15

Na dnu se nalazi kavez za dva 3,5-inčna diska kojeg je moguće ukloniti, a za njega u paketu dolaze nosači za diskove, gumice za umanjenje vibracija i slično. Jasno tu su i detaljne slikovne upute, kao i svi potrebni vijci, te plastične vezice. Prostora za napajanje ima 140 milimetara kada je kavez maksimalno desno, ili pak do 325 milimetara kada kavez uklonimo (drži se na jednom thumb vijku).

coolermaster_td300_mesh_16

ARGB/PWM Hub je smješten tik do otvora za stražnji dio matične ploče što omogućava laku dostupnost i organizaciju kabela. Ima ukupno pet ARGB portova i četiri PWM porta, a njega povezujemo s matičnom pločom kako bi svime upravljala.

coolermaster_td300_mesh_17

Za build smo odlučili koristiti Asusovu malenu Mini DTX ploču Crosshair VIII Impact. Na njoj se nalazio Ryzen 3 3100  procesor kojeg hladi pasivni Arcticov hladnjak. U normalnom radu, tj. za HTPC potrebe ovaj je hladnjak i više nego adekvatan, no vidjet ćemo kako se snalazi u ovakvom kućištu i pod malo većim opterećenjem. Tu je i Kingstonova DDR4 3733 MHz 16GB memorija, Patriotov SSD itd.

coolermaster_td300_mesh_18

Ploča se udobno smjestila na svoje mjesto, a za provlačenje kabela smo mogli iskoristiti i rupu koja se inače nalazi iza Micro ATX ploče. U ovom slučaju je Mini DTX ploča, koja je puno uža, pa ima viška prostora. Sve je kabele moguće uredno organizirati kako ne bi ometali protok zraka.

coolermaster_td300_mesh_19 coolermaster_td300_mesh_20

Gornju stranicu kućišta je moguće ukloniti radi lakše ugradnje ventilatora ili radijatora, ali i postavljanja kabela s EPS konektorom na gornju stranu ploče (naša taj konektor ima pored ATX konektora pa je nešto olakšano spajanje). Za veći protok zraka smo se odlučili ugraditi dva Arcticova P14 Slim PWM PST čiji će te test uskoro imati prilike čitati. Ovi tanki ventilatori su idealni za ugradnju u ovakva manja kućišta.

coolermaster_td300_mesh_21

Za kraj smo u računalo ubacili MSI-evu Radeonku RX 6600 XT kako bi ga učini i gamerskim strojem, ali i malo više zagrijali unutrašnjost TD300 kućišta. Ovakva je kartica idealna za ovo kućište jer nije prevelika, a i kombinacija ploče i procesora će biti adekvatna za izvući solidne performanse iz nje.

coolermaster_td300_mesh_22

Stražnja strana se može relativno uredno složiti, a nama je u interesu bilo samo da možemo zaklopiti bočnu stranicu jer smo ionako sve rastavljali nakon testa. Prostora nema previše i kabele je potrebno dobro organizirati. Eh da, za kraj još spomenimo i napajanje koje je Cooler Masterovo XG Plus 650 Platinum čiju će te recenziju moći čitati uskoro.

coolermaster_td300_mesh_25 coolermaster_td300_mesh_26 coolermaster_td300_mesh_27

U pregledu temperatura ne smijemo zaboraviti da smo koristili potpuno pasivni hladnjak za procesor koji baš i nije najidealniji za iskorištavanje punog potencijala što smo ovdje i činili. U održavanju temperature na tih 95°C su nam pomogli i Arcticovi ventilatori, no za 24/7 rad bi ipak preporuka bila nekakav hladnjak s ventilatorom. Ostale temperature su bile sasvim u redu i maleno kućište TD300 osigurava odličan protok zraka za dobro hlađenje. Temperatura GPU-a primjerice nije prelazila 66°C ili 99°C na hot-spot sondi. Maksimalna buka ovoga builda je na pola metra udaljenosti iznosila 42 dB(A) što je sasvim u granicama normale.

coolermaster_td300_mesh_23

Za kraj moramo spomenuti i ARGB ventilatore koji su solidnih akustičkih svojstava, a proizvode i dobre svjetlosne efekte. Dobro je što se mogu povezati s matičnim pločama različitih proizvođača i upravljati putem softvera. Ventilatori stvaraju dobar protok zraka, a mana im je jedino Rifle ovjes.

coolermaster_td300_mesh_24

MasterBox TD300 Mesh je moderno maleno kućište koje će zadovoljiti sve potrebe graditelja Micro ATX ili Mini ITX računala, a uz to donosi i visok protok zraka pa podnosi i jače komponente. Vidjeli smo to na primjeru našeg builda, gdje se grafička kartica nije pretjerano zagrijavala (procesor ne uzimamo u obzir zbog pasivnog hladnjaka). Dizajn je moderan s poligonalnom 3D mrežom koja ujedno propušta i dovoljno zraka, a kome ne odgovara bijela boja, TD300 Mesh dolazi i u crnoj izvedbi. Za jedno maleno kućište, prostora je dovoljno, pa stanu i malo viši CPU hladnjaci, te malo duže grafičke kartice. Uz to, moguće je ugraditi i do dva 280-milimetarska radijatora - sasvim dovoljno. Prostora iza za kabele je nešto manje, no to je tako u kućištu širine samo 210 milimetara. S cijenom koja kreće na oko 85 € nije među jeftinijima, no svakako je među zanimljivijima na tržištu.