coolermaster_qube_500_1

Ako vam je dosadilo tradicionalno sklapanje računala u klasično kućište onda je Qube 500 Flatpack baš za vas. Kućište dolazi rastavljeno, u dijelovima, i sastavljate ga u procesu gradnje računala. Zvuči zanimljivo? Onda nastavite čitati recenziju ovog neobičnog i vrlo zanimljivog kućišta.

Kao što se vidi po gornjoj slici, Flatpack je sasvim zasluženo ime. Kutija je standardne širine i dubine za jedno kućište, no visina je minimalna – tek dovoljna za da sve stranice kućišta budu jedna na drugoj, na kartonskim ležištima.

coolermaster_qube_500_2

Qube 500 Flatpack je zamišljeno kao visoko modularno kućište, smješteno u manje ekološki prihvatljivije pakiranje, te zabavnije za slaganje DIY entuzijastima. Osim u crnoj boji kakvu smo mi imali na testu, dolazi i u bijeloj boji, ali se može kupiti i s različitim bojama stranica, kao i prilagoditi vlastitim željama 3D printanim dodacima.

Potpuno složeno Qube 500 kućište zapremine je 33,44 litre, i dimenzija 380 x 231 x 381 milimetar bez nožica i ručke za prenošenje. Kada se i to uzme u obzir dimenzije su 406 x 231 x 415 milimetara. No, ubrzali smo prema kraju i gotovom proizvodu. Idemo ispočetka, jer ovo kućište slažete kako ga otpakirate.

coolermaster_qube_500_3 coolermaster_qube_500_4

Otvaranjem kutije na krilima primjećujemo grafike kućišta i načine na koje se može složiti računalo u ovo kućište. Tako na desnom krilu imamo Air Cooler Classic, Fluidly Liqid Cooled i Southpaw Mirror Mode, a na lijevom Totally Rad Mode, Catblender/Testbench Mode i Plug-uatrian/IO-UP Mode. Tko kaže da u Cooler Masteru nemaju i malo smisla za humor?

coolermaster_qube_500_5

Sve upute za sastavljanje se mogu skinuti i putem QR koda, ali i one slikovne koje dolaze uz kućište su prisutne. Na prvom nivou ili kartonskom ležištu se nalazi ležište matične ploče, vrećica s vijcima, odstojnicima i plastičnim vezicama, te nosač napajanja. To su prvi dijelovi koji će nam trebati pri slaganju kao što ćemo vidjeti kasnije. Ležište matične ploče je uobičajeno dizajnirano s tvornički postavljenim odstojnicima, a prima ITX, Micro ATX, ATX, i E-ATX ploče širine do 296 milimetara ako koristimo SFX napajanje ili do 273 milimetara ako koristimo standardno ATX napajanje.

coolermaster_qube_500_6 coolermaster_qube_500_7

Na dalje, kada izvadimo ležište za matičnu ploču nalazimo prednju i stražnju stranicu. Po stražnjoj stranici vidimo da da ima sedam PCIe proreza i pet limova jer s dva već uklonjena za grafičku karticu, zatim da je tu 120-milimetarski ispušni ventilator, prorez za I/O portove matične ploče, kao i prorez za produžni kabel napajanja, tj. za njegovu utičnicu. Prednja se stranica sastoji od dva dijela kao što ćemo kasnije vidjeti – glavne konstrukcije koja ima ni nosače za ventilatore, te poklopca s metalnim filtrom za prašinu. Tu je i sklop prednjeg (gornjeg) panela, te njegovi kabeli.

Na drugoj slici, tj. ispod gore opisanog nalaze se još dva panela i to donji i gornji. Donji je naravno lijevo, on ima također perforacije i nosače za ventilatore, a na njemu se nalazi i metalni filtar s magnetskim trakama. Gornji panel je desno, a baš kao i prednji sastoji se od dva dijela. Donjeg s nosačima za ventilatore i poklopca na kojem je metalni filtar. Sve ovo ćemo detaljnije vidjeti prilikom sklapanja.

coolermaster_qube_500_8 coolermaster_qube_500_9

Još jedan kat ispod nalazi se bočna stranica, tj. ona koja pokriva stražnji dio nosača matične ploče i kabele. Kompletno je perforirana za bolje “disanje” unutrašnjosti kućišta, te s unutarnje strane ima metalni filtar za prašinu. Lijevo od nje se u ležištima nalaze i četiri plastične nožice s gumenim podlogama za bolje prianjanje uz površinu. Posljednja razina skriva staklenu bočnu stranicu s metalnim okvirom i horizontalni nosač za ventilatore. Zanimljivo je da dvije bočne stranice možete mijenjati po želji, pa tako ona od kaljenog stakla može biti i desno, tj. na prostoru iza matične ploče gdje su svi kabeli.

coolermaster_qube_500_10 coolermaster_qube_500_11

Na samom dnu kutije je zahvala za gradnju računala baziranog na ovom kućištu i QR kod koji nas vodi do stranice gdje se nalaze 3D printabilni dodaci za ovo kućište. Upute za montažu i instalaciju ovoga kućišta na prvu djeluju jako komplicirano, a i mnoštvo je toga, no zapravo je sve vrlo logično jednom kada krenete s poslom. Dobro ih treba proučiti, odlučiti kakav setup slažete i krenuti. Mi smo slagali osnovnu konfiguraciju hlađenu zrakom.

coolermaster_qube_500_12

Za tu našu osnovnu konfiguraciju koristimo Gigabyteovu X670E Aorus Pro X ploču s Ryzen 9 7950X procesorom, te Cooler Masterovim Master Air MA824 Stealth hladnjakom koji savršeno staje u ovo kućište. Ploču smo “nasadili” na odstojnike i pričvrstili ju vijcima, a visimo da je oko nje ostalo sasvim dovoljno prostora za provlačenje kabela. Ako vas zanima nastavak, klik na sljedeću stranicu.