Cooler Master Qube 500 Flatpack recenzija
Datum objave 24.04.2024 - Krešimir Matanović
Qube 500 Flatpack - prvi dio
Ako vam je dosadilo tradicionalno sklapanje računala u klasično kućište onda je Qube 500 Flatpack baš za vas. Kućište dolazi rastavljeno, u dijelovima, i sastavljate ga u procesu gradnje računala. Zvuči zanimljivo? Onda nastavite čitati recenziju ovog neobičnog i vrlo zanimljivog kućišta.
Kao što se vidi po gornjoj slici, Flatpack je sasvim zasluženo ime. Kutija je standardne širine i dubine za jedno kućište, no visina je minimalna – tek dovoljna za da sve stranice kućišta budu jedna na drugoj, na kartonskim ležištima.
Qube 500 Flatpack je zamišljeno kao visoko modularno kućište, smješteno u manje ekološki prihvatljivije pakiranje, te zabavnije za slaganje DIY entuzijastima. Osim u crnoj boji kakvu smo mi imali na testu, dolazi i u bijeloj boji, ali se može kupiti i s različitim bojama stranica, kao i prilagoditi vlastitim željama 3D printanim dodacima.
Potpuno složeno Qube 500 kućište zapremine je 33,44 litre, i dimenzija 380 x 231 x 381 milimetar bez nožica i ručke za prenošenje. Kada se i to uzme u obzir dimenzije su 406 x 231 x 415 milimetara. No, ubrzali smo prema kraju i gotovom proizvodu. Idemo ispočetka, jer ovo kućište slažete kako ga otpakirate.
Otvaranjem kutije na krilima primjećujemo grafike kućišta i načine na koje se može složiti računalo u ovo kućište. Tako na desnom krilu imamo Air Cooler Classic, Fluidly Liqid Cooled i Southpaw Mirror Mode, a na lijevom Totally Rad Mode, Catblender/Testbench Mode i Plug-uatrian/IO-UP Mode. Tko kaže da u Cooler Masteru nemaju i malo smisla za humor?
Sve upute za sastavljanje se mogu skinuti i putem QR koda, ali i one slikovne koje dolaze uz kućište su prisutne. Na prvom nivou ili kartonskom ležištu se nalazi ležište matične ploče, vrećica s vijcima, odstojnicima i plastičnim vezicama, te nosač napajanja. To su prvi dijelovi koji će nam trebati pri slaganju kao što ćemo vidjeti kasnije. Ležište matične ploče je uobičajeno dizajnirano s tvornički postavljenim odstojnicima, a prima ITX, Micro ATX, ATX, i E-ATX ploče širine do 296 milimetara ako koristimo SFX napajanje ili do 273 milimetara ako koristimo standardno ATX napajanje.
Na dalje, kada izvadimo ležište za matičnu ploču nalazimo prednju i stražnju stranicu. Po stražnjoj stranici vidimo da da ima sedam PCIe proreza i pet limova jer s dva već uklonjena za grafičku karticu, zatim da je tu 120-milimetarski ispušni ventilator, prorez za I/O portove matične ploče, kao i prorez za produžni kabel napajanja, tj. za njegovu utičnicu. Prednja se stranica sastoji od dva dijela kao što ćemo kasnije vidjeti – glavne konstrukcije koja ima ni nosače za ventilatore, te poklopca s metalnim filtrom za prašinu. Tu je i sklop prednjeg (gornjeg) panela, te njegovi kabeli.
Na drugoj slici, tj. ispod gore opisanog nalaze se još dva panela i to donji i gornji. Donji je naravno lijevo, on ima također perforacije i nosače za ventilatore, a na njemu se nalazi i metalni filtar s magnetskim trakama. Gornji panel je desno, a baš kao i prednji sastoji se od dva dijela. Donjeg s nosačima za ventilatore i poklopca na kojem je metalni filtar. Sve ovo ćemo detaljnije vidjeti prilikom sklapanja.
Još jedan kat ispod nalazi se bočna stranica, tj. ona koja pokriva stražnji dio nosača matične ploče i kabele. Kompletno je perforirana za bolje “disanje” unutrašnjosti kućišta, te s unutarnje strane ima metalni filtar za prašinu. Lijevo od nje se u ležištima nalaze i četiri plastične nožice s gumenim podlogama za bolje prianjanje uz površinu. Posljednja razina skriva staklenu bočnu stranicu s metalnim okvirom i horizontalni nosač za ventilatore. Zanimljivo je da dvije bočne stranice možete mijenjati po želji, pa tako ona od kaljenog stakla može biti i desno, tj. na prostoru iza matične ploče gdje su svi kabeli.
Na samom dnu kutije je zahvala za gradnju računala baziranog na ovom kućištu i QR kod koji nas vodi do stranice gdje se nalaze 3D printabilni dodaci za ovo kućište. Upute za montažu i instalaciju ovoga kućišta na prvu djeluju jako komplicirano, a i mnoštvo je toga, no zapravo je sve vrlo logično jednom kada krenete s poslom. Dobro ih treba proučiti, odlučiti kakav setup slažete i krenuti. Mi smo slagali osnovnu konfiguraciju hlađenu zrakom.
Za tu našu osnovnu konfiguraciju koristimo Gigabyteovu X670E Aorus Pro X ploču s Ryzen 9 7950X procesorom, te Cooler Masterovim Master Air MA824 Stealth hladnjakom koji savršeno staje u ovo kućište. Ploču smo “nasadili” na odstojnike i pričvrstili ju vijcima, a visimo da je oko nje ostalo sasvim dovoljno prostora za provlačenje kabela. Ako vas zanima nastavak, klik na sljedeću stranicu.
Forum
Objavljeno prije 4 minute
P:Projektor,Laptopi,Keychron Tipkovnice,Snes,Mega Genesis IgriceObjavljeno prije 47 minuta
AMD Radeon RX 9000 series (Navi RDNA4) Objavljeno prije 48 minuta
Epic GamesObjavljeno prije 52 minute
Rasprava o akcijama, popustima i super niskim cijena-isključivo informatička oprema!Objavljeno prije 1 sat
AutomobiliNovosti
Tehnologija za bolji san: što sve postoji i što vrijedi isprobati?
Za neke od nas, dobar san je poput luksuza – stalno ga želimo, ali ga ne možemo uvijek dobiti. A kvalitetan san nije samo "lijepo imati" – on je ključan za zdravlje, raspoloženje i energiju kroz dan Ali ako vam je teško zaspati, niste jedin... Pročitaj više
Hrpa mladih opet nosi žičane slušalice? A zar bežične nisu totalno kul? Novo istraživanje otkriva pravo stanje na tržištu
U zadnje vrijeme internet bruja o jednom neobičnom trendu — sve više mladih odustaje od pravih bežičnih slušalica i vraća se starim dobrim žičanima. Iako su prave bežične slušalice godinama bile ogroman hit, čini se da retro ponovno osvaja... Pročitaj više
Ventilator puše, ali nije vam hladno? Ne žurite odmah kupiti novi – možda je samo prljav!
Ljeti su ventilatori spas! Bilo da ih koristite samostalno ili uz klimu, mogu ti ozbiljno uštedjeti na struji. No, ako tvoj ventilator puše, a vi se i dalje kuhate – ne znači odmah da je za baciti. Vrlo je moguće da je samo pun prašine! Mal... Pročitaj više
Kako su Google, OpenAI, Adobe i druge velike tech firme zaronile u svijet AI video generacije
U samo pola godine na tržištu su se pojavili brojni moćni alati — poput Veo 3, Sora, Firefly, Runway Gen-3, Pika Labs i još neki. Svaki od njih ima svoj stil i specifične situacije u kojima najbolje funkcionira. U ovom ćemo tekstu baciti ok... Pročitaj više
DXOMARK 6.0: Novi testovi za mobilne kamere — realniji nego ikad
DXOMARK je krajem lipnja predstavio šestu verziju svog testnog protokola za kamere na pametnim telefonima, i to s razlogom: testovi su sada još bliži stvarnom korisničkom iskustvu. Uz novu strukturu bodovanja i dodatne kriterije, sve se viš... Pročitaj više
Sve novosti