CoolerMaster MasterCase H100 recenzija

Datum objave 05.10.2019 - Krešimir Matanović

MasterCase H100 - prvi dio

coolermaster_h100_1 coolermaster_h100_2

H100 je maleno svestrano kućište koje može poslužiti kako za Mini-ITX igraću mašinu, tako i za HTPC ili jednostavno kao računalo opće namjene koje štedi na prostoru. Riječ je o malenoj kockici koja prima Mini-ITX ploče, grafičke kartice dual slot debljine dužine do oko 180 milimetara, ATX napajanja, te CPU hladnjake do visine 83 milimetra. Donosi dizajn metalne mrežice na prednjoj strani iza koje je 200-milimetarski RGB LED MasterFan ventilator pa je jasno da je orijentirano i prema dobrim rashladnim performansama.

coolermaster_h100_3

H100 dolazi u malenoj kartonskoj kutiji, na kojoj se nalaze ilustracije i sve bitne informacije vezane uz proizvod. Unutar kutije je kućište dobro zaštićeno u najlon i debeli stiropor. Ne zamotane se nalaze još i kratke instalacijske upute.

coolermaster_h100_4

Jasno, H100 nije savršena kocka, nego je kvadar jer je kućište nešto uže nego što je široko i visoko. Dimenzije su mu 312 x 216 x 301 milimetara što uključuje nožice i sve ostale elemente koji malo strše. Neobičnog je dizajna, s istaknutom prednjom stranom koja je napravljena većinom od metalne mrežice i koja osigurava protočnost zraka kojeg uvlači veliki 200-milimetarski ventilator.

coolermaster_h100_5 coolermaster_h100_6

Osim plastične prednje i gornje stranice, ostatak je kućišta napravljen od čelika koji je solidne debljine i dobre završne obrade, a kompletno je pobojan u crno. Prednja se stranica na rubovima sužava prema unutra, baš kao i gornja i to su zanimljivi elementi dizajna. Na stražnjoj se stranici na dnu nalaze dva proreza za grafičku karticu ili neku drugu dodatnu karticu, iznad kojih je prorez za stražnje I/O portove matične ploče, te istureni nosač za ATX napajanja. ATX napajanja mogu biti dužine do 210 milimetara u tvorničkoj konfiguraciji ili do 160 milimetara ako ugrađujemo radijator vodenog hlađenja na prednju stranicu.

coolermaster_h100_7 coolermaster_h100_8

Gornja je stranica kao što smo spomenuli baš kao i prednja plastična, ima metalnu mrežicu u sredini za bolje strujanje zraka, te integriranu ručnu za prenošenje sa stražnje strane. Na donjoj se strani nalaze četiri plastične nožice na kojima kućište stoji, s gumenim podlogama kako ne bi dolazilo do klizanja. Unutar se nožica u limu, nalaze i rupe za 3,5-inčni tvrdi disk ili dva 2,5-inčna. S donje strane vidimo i rupu za prste kojima prema naprijed povlačimo prednju stranicu kada ju želimo skinuti.

coolermaster_h100_9

Prednji panel se nalazi u sklopu gornje plastične stranice na kosini koja se odlično uklapa s prednjom stranicom. Na njemu nalazimo dva jacka za slušalice i mikrofon, reset tipu, LED-icu za aktivnost tvrdog diska, Power tipku s bijelim osvjetljenjem i dva USB 3.0 porta.

coolermaster_h100_10

Lijeva se bočna stranica jedina može skinuti, a ona je pričvršćena s dva thumb vijka. Ispod nje nalazimo metalnu pregradu, tj. nosač za dva 2,5-inčna diska, koji se naravno može ukloniti radi pristupa unutrašnjosti. Za njega je vezana i vrećica u kojoj se nalaze sve potrebno za instalaciju.

coolermaster_h100_11 coolermaster_h100_12

Kabeli prednjeg panela su standardni - interni USB 3.0, audio, i oni za prednji panel (Power, Reset, Power LED i HDD LED). Uz kućište dolaze vijci, gumene podloške za diskove, kontroler za osvjetljenje prednjeg RGB LED ventilatora i plastične vezice za aranžiranje kabela.

coolermaster_h100_13

Skidanjem prednje stranice dolazimo i do velikog MF200R usisnog ventilatora koji ima brzinu vrtnje od 800 okretaja u minuti, i pri tom stvara zračnu struju od 90 CFM-a, te zračni pritisak od 0.88 mmH2O. Rotor je napravljen od mliječne plastike, a oko motora se nalaze RGB LED-ice koje stvaraju različite efekte ili putem priloženog kontrolera, ili putem neke od podržanih aplikacija proizvođača matičnih ploča. Ventilator ima 4-pinski RGB konektor - 12V/R/G/B. U radu nije pretjerano bučan, no huk zraka koji stvara je lagano čujan. Jamstvo na ventilator je dvogodišnje, L-10 životni vijek mu je 25.000 sati (život kugličnih ležajeva), a MTTF je 100.000 radnih sati. Ventilator stvara solidnu zračnu struju preko cijele matične ploče koja će biti dobra i za hlađenje VRM-a i za SSD-e.

MasterCase H100 - drugi dio

coolermaster_h100_14

Pogled u unutrašnjost nam otkriva dovoljno prostora za Mini-ITX ili Mini-DTX ploče, s maksimalnom visinom hladnjaka za procesor od 83 milimetra. Ujedno, moguće je instalirati ukupno 4 (3 + 1) 2,5-inčnih diskova, te jedan 3,5-inčni (umjesto jednog 2,5-inčnog na dnu). I premda proizvođač tvrdi kako su to filtri za prašinu, mrežice na vrhu i na prednjoj strani to zapravo nisu - sitna će se prašina lako nakupljati u unutrašnjosti.

coolermaster_h100_15 coolermaster_h100_16

Na prednju je stranu moguće umjesto ventilatora ugraditi i 120/140 ili 200-milimetarski radijator, no onda više nemamo 210 milimetara za grafičku karticu nego 180, te nemamo 210 milimetara za napajanje, nego 160 milimetara. Nosači za napajanje su standardni ATX i to je velika prednost ovoga kućišta - nije potrebno kupovati mala SFX napajanja. Na dva su proreza za grafičku karticu postavljeni perforirani limovi koji su pričvršćeni vijcima pa ih se lako skida i ponovno montira.

coolermaster_h100_17 coolermaster_h100_18

U kućište smo ugradili nedavno testiranu Asusovu Mini-DTX Crosshair VIII Impact ploču na kojoj je bilo 16 GB G.Skill memorije brzine 3.000 MHz, te AMD-ov Ryzen 5 3400G procesor. Za hladnjak smo upotrijebili BOX verziju koja dolazi uz procesor no ponešto smo ga morali modificirati. Naime, vanjski ukrasni prsten oko nosača ventilatora preširok je da pravilo sjedne na ovu ploču, pa smo ga stoga morali ukloniti. Vezan je samo silikonskim ljepilom i to nije bio naročit problem, te je hladnjak udobno sjeo na svoje mjesto.

coolermaster_h100_19

Čitav je sustav napajalo izvrsno Seasonicovo Focus Gold SGX-650 napajanje SFX formata, a u SO.DIMM2 utoru je bila kartica sa M.2 SSD-om. Eh da, s obzirom na to da Impact ploča nema video izlaz za integriranu grafiku morali smo koristiti diskretnu a za to je poslužila Asusova RX560 s 4 GB video memorije. Slaganje komponenata u kućište je mrvicu skučeno no to je i očekivano kod ovako malene zapremine. Kabeli se mogu koliko toliko uredno složiti, no opcija za njihovo aranžiranje kao kod većih kućišta jednostavno nema.

coolermaster_h100_20

Stražnja je strana zanimljivo izgledala zbog impresivnog stražnjeg panela Impact ploče koji je krcat i prije no što smo ugradili grafičku karticu koja je donijela DVI, HDMI i DisplayPort izlaze. Uz maleno Seasonicovo SFX napajanje dolazi i prilagodnik za ATX nosač pa smo jasno njega iskoristili da bi napajanje ugradili u ovo kućište.

coolermaster_h100_21

Svjetlosna je kulisa kod ovoga setupa višestruka - osim svjetlećeg ventilatora i Imapctica donosi tri zone osvjetljenja, pa će svi ono koji vole blještavilo RGB LED-ica i njihovih efekata ovdje svakako doći na svoje.

Kvaliteta, vjernost prikaza i snaga RGB LED osvjetljenja ventilatora nije na razini primjerice Corsairovih ventilatora, no zadovoljavajuća je. Efekti koje može prikazivati su razni, u skladu s podržanim aplikacijama ili pak onima koje podržava CoolerMasterov kontroler.

coolermaster_h100_21a coolermaster_h100_21b coolermaster_h100_21c

Nakon dugotrajnog opterećenja procesora utvrdili smo kako je BOX hladnjak iznimno neadekvatan i kako bi trebalo investirati u bolji hladnjak, pogotovo ako planirate opterećivati sve jezgre i threadove 3400G procesora. No, ako to nije slučaj bit će adekvatan. Ipak, to je samo u slučaju da računalo ne koristimo kao HTPC jer je tada i previše bučan s izmjerenih 40 dB, što ni Silent profil u UEFI sučelju ne može utišati. Ove opaske dakle nemaju veze s kućištem čiji je ventilator zadovoljavajuće tih i čije su rashladne mogućnosti sasvim solidne, što vidimo po temperaturama ostalih komponenata, u što svakako ulazi i grafička kartica koju smo također maksimalno opteretili i čija se temperatura nije penjala iznad 66°C.

coolermaster_h100_22

S najnižom cijenom od 65 € na njemačkom tržištu, MasterCase H100 je dobar izbor za gradnju malenog gamerskog ili računala opće namjene. Naravno, poslužit će dobro i za HTPC, no neobičan oblik bi mogao odbiti ponekog kupca. Prednosti su mu prihvat ATX napajanja, Mini-ITX i DTX ploča, dobra rashladna svojstva i mnoštvo mjesta za diskove. Mana mu je nešto veće propuštanje buke kroz metalne mrežice, ali i nesposobnost istih u zadržavanju sitnijih čestica prašine. Kvaliteta izrade je vrlo dobra, baš kao i završne obrade. Kućište je vrlo praktično, lako prenosivo i dovoljno atraktivno za sve koji vole RGB LED osvjetljenje.