cm_v750_8 cm_v750_9

Platforma na kojoj je V750 sazdan je provjerena u nizu njihovih proizvoda, a layout je LLC + DC-DC. Proizvođač tvrdi kako je riječ o vrlo stabilnoj platformi koja garantira nizak pad napona, čistu struju i nizak ripple. Kondenzatori su svi japanske proizvodnje (105 °C, Panasonic), a korišten je i 3D Circuit modularni dizajn koji smanjuje broj kabela unutar napajanja i između tiskanih pločica. Zaštite koje donosi su sve moderne – OVP, UVP, OPP, OTP, OCP i SCP.

cm_v750_10

Utori u koje nasjedaju konektori kabela su jasno označeni te podijeljeni u skupine. Konektori lako nasjedaju u utore i čvrsto se drže. Svi su kabeli dovoljno dugački za ovakvo kućište, a dostatni su i za veće midi towere. Napajanje je u tijekom testiranja radilo vrlo tiho, sistem je bio stabilan i pri dugotrajnim opterećenjima u testovima stabilnosti, a izmjereni padovi napona su bili debelo unutar ATX specifikacija.

cm_q300p_19

Jednom kada je sve složeno, moramo priznati kako unutrašnjost djeluje čisto i prozračno. I premda je malih dimenzija, ovo kućište je tako sasvim dovoljno za slaganje gamerskog stroja u srednjem tržišnom razredu. Ovako složen stroj smo podvrgnuli dugotrajnim testovima stabilnosti, s konstantnim opterećenjem procesora i grafike.

cm_q300p_19a cm_q300p_19b cm_q300p_19c

S obzirom na to da je kućište relativno zatvoreno, a procesor moćan malo smo ga morali ukrotiti prije testova. Previše se zagrijavao (91°C), pa smo isključili Hyper-Threading i Turbo. Time smo dobili šest jezgreni procesor takta 3.7 GHz koji je sada radio unutar normalnih temperaturnih okvira. Grafika je bila ta koja se dosta zagrijavala, čak do 89°C a i jedan od SSD-ova je postigao visokih 54°C. Tako možemo zaključiti kako je potrebno ili dodati još ventilatora u kućište (na vrh i dno) sada kada je postalo nešto toplije ili jednostavno koristiti nešto slabije komponente.

Svjetlosni će efekti svoju renesansu doživjeti tek spajanjem na adekvatnu matičnu ploču. S ovim kontrolerom smo ograničeni na nekoliko efekata i boja, a i pri sklapanju ga moramo spremiti u kućište. Alternativa je spajanje Reset tipke na kontroler čime dobivamo mogućnost jednostavnije promjene boja, no i dalje je najbolje rješenje spajanje na ploču i sinkronizacija s ostatkom komponenata. Tada ćemo izvući maksimum iz osvjetljenja.

cm_q300p_20

S cijenom od oko 550 kuna u domaćim informatičkim dućanima Q300P se nameće kao solidan izbor za slaganje računala baziranog na Mini ITX ili Micro ATX pločama. Zatvoreniji dizajn će značiti kako treba pažljivo birati komponente, kako se iste ne bi pretjerano zagrijavale. S druge strane, Q300P nudi nešto što se rijetko sreće u ovom cjenovnom razredu.

Za početak, tu je neobičan dizajn s tri akrilne stranice koje naglašavaju RGB LED osvjetljenje ventilatora i unutarnjih komponenata, zatim integrirano LED osvjetljenje na vrhu ili na “čelu” kućišta, te četiri gumirane ručke za lako prenošenje i stabilno smještanje na podlogu. Ručke se mogu ukloniti, a kućište smjestiti i na desni ili pak lijevi bok u ovisnosti o orijentaciji metalne stranice. Nakon toga, moguće je mijenjati poziciju “prednjeg” panela, kako na lijevoj strani tako i na desnoj. Ove mogućnosti prilagodbe Q300P čine jedinstvenim. Unutrašnjost je zadovoljavajuće prostrana za manje ploče, hladnjake i napajanja, a tu je i mogućnost ugradnje tri diska. Sve što treba za jedno gamersko računalo srednje klase je dakle tu.

V750 napajanje se odlično smjestilo u Q300P a snagom i performansama dozvoljava slaganje i puno moćnijih računala od ovoga. Ipak, kod maksimalne potrošnje ovoga računala od oko 350 W napajanje radi najefikasnije, ne zagrijava se i ne buči. Potpuno modularni dizajn, male dimenzije, flat kabeli adekvatne dužine i sve moderne tehnologije koje ima, čine ga odličnim izborom u klasi “Gold” napajanja. S cijenom od oko 1.000 kuna nije među povoljnijima na tržištu, no svakako nudi najviše u svojoj klasi.