Corsair 5000D White recenzija
Datum objave 10.02.2021 - Krešimir Matanović
Corsair 5000D White - drugi dio
Pogledom u unutrašnjost kućišta otvara nam se pogled na pregradne sustave koje je Corsair osmislio za 5000D. Kao prvo, na dnu je pokrov za napajanje i jedan kavez za dva 3,5-inčna diska, a kao drugo, tu je metalna pregrada s desne strane koja služi za kanaliziranje zraka kojeg usisavaju bočni (opcijski) ventilatori.
Na lijevoj se strani nalazi prostor za matičnu ploču u koji će najbolje stati ona standardnih ATX dimenzija, ako želimo ugraditi veću, tada spomenuta pregrada s desne strane mora van. Osim ATX ploča lagano stanu i sve manje, a kućište dolazi s tvornički predinstaliranim odstojnicima. Kao što vidimo, na lijevoj je strani sedam PCIe proreza čiji su pokrivni limovi sivi, a svaki od njih je pričvršćen s thumb vijkom. Ujedno, tu su i dva vertikalna proreza, a Corsair opcijski nudi i produžni PCIe kabel s već pripremljenim mjestima za montažu na pokrov napajanja za vertikalnu orijentaciju grafičke kartice.
Ispod spomenutog lima koji kanalizira zrak nalaze se dva veća gumirana proreza za provlačenje kabela pa taj prorez ujedno služi i za aranžiranje kabela, tj. njihovo skrivanje od pogleda. Corsair uz ovo kućište isporučuje dva 120-milimetarska ventilatora, a u kućište ih ukupno stane deset. Ako više volite 140-milimetarske njih stanu četiri – dva na vrh i dva na prednju stranu. Uz zračno hlađenje u kućište je moguće ugraditi i radijatore vodenog hlađenja i to njih čak četiri – tri 360-milimetarska (na vrh, na prednju i na bočnu stranicu), te 120-milimetarski na ispuh.
Isporučeni 120-milimetarski ventilatori su poznati Corsairovi AirGuide modeli koji imaju dizajn za smanjenje vrtloženja zraka za bolji protok i efikasnije hlađenje. Ventilatori su tihi u radu, a spojeni su na hub na stražnjoj strani nosača za matičnu ploču.
Poklopac napajanja uz spomenuta mjesta za montažu produžnog PCIe kabela za vertikalnu orijentaciju grafičke kartice ima i rešetku za cirkulaciju zraka, ali i dva mjesta za montažu 2,5-inčnih SSD-a. Ispod matične ploče dva su veća proreza za provlačenje kabela. Prednja strana kaveza je plastična i u ovoj osnovnoj konfiguraciji dozvoljava protok zraka prema diskovima i napajanju. Plastika se može ukloniti i na njeno mjesto staviti poklopac koji dolazi kao standardna oprema.
Inače, mjesta za komponente ima dovoljno. U kućište stanu grafičke kartice dužine do 420 milimetara, te hladnjaci za procesor visine do 170 milimetara.
Desna je bočna stranica metalna, no ima mrežu za usis zraka te plastični filtar za prašinu s unutarnje strane. Na kućište nasjeda kao i lijeva stranica u dva plastična mehanizma u koje ulaze loptice koje se nalaze na stranici. Dodatno, tu su i dva thumb vijka s gumenim podloškama za čvršće pričvršćivanje.
Skidanjem bočne stranice prvo što vidimo su vrata koja pokrivaju stražnju stranu nosača matične ploče, te nosač za tri 120-milimetarska ventilatora ili pak 360-milimetarski radijator. Vrata nemaju mehanizam koji ih drži i tvornički dolaze zalijepljena trakom. Njihova svrha nam nije u potpunosti jasna. Znamo da su tu da sakriju kabele, diskove i napajanje no s obzirom na to da je bočna stranica od punog metala, nije staklena, ne vidimo im baš svrhu.
Vrata su ovješena na dva panta i jednostavno se skidaju te otkrivaju pogled na također vrlo zanimljiv dio kućišta. Corsair je sa stražnje strane nosača matične ploče svašta nešto lijepoga pripremio kupcima. U prvom redu, tu su tri plastična nosača za 2,5-inčne diskove, zatim jedan metalni nosač koji prekriva izrez za matičnu ploču, te dva plastična kanala za aranžiranje kabela. Jedan se proteže lijevom vertikalom, tik uz gumene proreze, a drugi je smješten oko proreza za matičnu ploču u obliku slova L. Za ovaj je sistem Corsair pripremio i jednostavne čičak trake koje je moguće ukloniti ili jednostavno još dodati, a u bundleu dolazi još dodatnih traka kao što ćemo kasnije vidjeti. Između dvije plastične vodilice smjestio se i hub za ventilatore na koji je ukupno moguće spojiti njih pet, a njega putem kabela spajamo na matičnu ploču uz pomoć koje je moguće regulirati brzinu vrtnje istih.
Na lijevoj strani se nalazi nosač za tri ventilatora ili za 360-milimetarski radijator kojeg je moguće i ukloniti, baš kao i pokrov ispod njega koji služi za skrivanje kabela i kanaliziranje zraka kojeg ova tri ventilatora usišu iz okoline.
Forum
Objavljeno prije 2 minute
AutomobiliObjavljeno prije 15 minuta
P: Napajanje LC 600-12 V2.31Objavljeno prije 20 minuta
NAS - Network Attached Storage ili mrezni diskObjavljeno prije 26 minuta
Aplikacije za prijavljivanje prometnih kameraObjavljeno prije 28 minuta
VW popravak modula u autuNovosti
Hoće li fotografije s mobitela izgubiti boju nakon prijenosa na računalo? Osim kompresije i pretvorbe formata, i AI igra veliku ulogu!
Danas, u eri kad svi fotkamo mobitelima, ti uređaji postali su pravi "artefakti" za hvatanje trenutaka života. Kad pogledamo fotku na ekranu mobitela, sve izgleda spektakularno – boje pršte, detalji su toliko oštri da se čini kao da možemo... Pročitaj više
LG lansira 31,5" 4K Swing Smart Monitor, s postoljem na kotačima, s Microsoft Officeom
LG je upravo lansirao Smart Monitor Swing zaslon s postoljem na kotačima, visokom prenosivošću, integriranim s mnogim pametnim značajkama. Ovaj zaslon ima točnu veličinu od 31,5", 4K UHD rezolucija podržava multi-touch za vizualnu interakci... Pročitaj više
USB 2.0: Od "kralja brzine" 2000. godine do trajne ikone nakon 25 godina
Iako je USB 2.0 prvi put predstavljen 2000. godine, trebalo je nekoliko godina da postane stvarno popularan na osobnim računalima. Danas, 25 godina kasnije, još uvijek ostavlja svoj trag kao jedan od najvažnijih tehnoloških standarda za pri... Pročitaj više
Zašto se Samsung odrekao svega kako bi premjestio svoje telefonsko carstvo u Vijetnam?
Samsung je nekoć bio veliki igrač u Kini, ali nakon nekoliko ključnih događaja, tvrtka je odlučila premjestiti proizvodnju pametnih telefona u Vijetnam i druge zemlje. Što se dogodilo? Zašto su se Koreanci odlučili odreći Kine, unatoč tome... Pročitaj više
Digital Realty u Hrvatskoj dobitnik priznanja Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike za unapređivanje zaštite na radu
Digital Realty (NYSE: DLR), najveći globalni pružatelj rješenja za data centre, kolokacije i međusobno povezivanje neovisnih o oblaku i operatoru, dobitnik je još jednog priznanja za unapređivanje zaštite na radu. Riječ je o godišnjem prizn... Pročitaj više
Sve novosti