Sukladno trendovima krov Corsairovog kućišta ima prostor za ugradnju ventilatora. Ventilatori nisu tvornički ugrađeni već to možete učiniti naknadno ako vam baš treba bolje hlađenje. S obzirom da je riječ o kompaktnom kućištu, ovdje nije moguće ugraditi vodeno hlađenje već samo par 120 ili 140-milimetarskih ventilatora. Zgodno je što Corsair s kućištem isporučuje gumene odstojnike, pa ventilatori ne nasjedaju izravno na kućište.

Stražnja strana kućišta crne je boje i tu vidimo da su zapravo samo metalne ploče koje zatvaraju kućište s gornje, donje, lijeve i desne strane obojane narančasto dok je kostur kućišta crn. Na stražnjoj strani nalazi se jedno mjesto za 120-milimetarski ventilator i ono je tvornički popunjeno. Na stražnjoj strani kućišta također vidimo (preporučamo da pogledate veću sliku) da su bočne stranice fiksirane na mjesto sa samo dva vijka (thumbscrewa – vijka sa zadebljanom glavom) odnosno jednim po stranici.

Štos je u tome da se bočne stranice ne izvlače s kućište prema straga već prema naprijed što je zanimljiv pristup kakav još nismo imali prilike vidjeti. Prilikom skidanja bočnih stranica također dolazi do izražaja kvaliteta izrade kućišta. Stranice su naime natprosječno debele i teške, a obojene su izvana i iznutra. Lijeva bočna stranica kućišta na našem je testnom primjerku opremljena i s prozorom od pleksiglasa. On ne prekriva kompletnu bočnu stranicu već samo njen stražnji dio što će reći da je su matična ploča, procesor, kartice i napajanje otkriveni, dok su diskovi i kabeli skriveni.

Na donjem dijelu kućišta smješten je prostor za ugradnju napajanja te mjesto za ugradnju jedno 120 ili 140-milimetarskog ventilatora. Zanimljivo je da je otvor za uvlačenje zraka za napajanje zaštićen s filtrom, dok prostor za dodatni ventilator nije. Kućište inače stoji na četiri gumena odstojnika koji osiguravaju dobar kontakt s radnim stolom ili podom – čitaj, kućište se ne kliže.

Prije nego što se bacimo na unutrašnjost kućišta, pogledajmo i prednje usisne ventilatore koji su tvornički ugrađeni. Kao i stražnji ventilator, spajaju se na matičnu ploču putem tropinskih konektora te su opremljeni crnim urednim kabelima čije su žice tvornički spojene odnosno stopljene jedna za drugu. Za razliku od stražnjeg ventilatora ovi prednji imaju ugrađene ledice i to narančaste boje. Kao što možete vidjeti na gornjoj slici, kućište zbog toga izgleda još atraktivnije.
Corsair na službenim stranicama ne navodi specifikacije ventilatora, no mjerenjem smo ustanovili da im je maksimalna brzina 1.300 rpm. Pri ovoj brzini ventilatori nisu bučni, ali nisu ni nečujni. Da bi buka postala neprimjetna, brzinu im je potrebno smanjiti na 900-injak rpm.