Kao i u prošloj recenziji, za dobivanje što boljeg uvida u kvalitetu izrade napajanja, potrebno je zaviriti i ispod “haube“ te proanalizirati korištene dijelove i način rada. U tom slučaju, odvijanje 4 imbus vijka (i garancijska naljepnica) dijele unutrašnjost od znatiželjnih pogleda.

Otvaranjem metalnog poklopca (na kojeg je pričvršćen 140mm ventilator) dobivamo vrlo dobar uvid u konstrukciju samog napajanja. Corsair se ovog puta (kao i u prošloj GS seriji) odlučio za CWT-ovu platformu uz jednu novost – radi se o novoj, ali i u manjoj mjeri modificiranoj PUQ platformi. Može se reći da je ova platforma zapravo nasljednik njihove PSH platforme poznate iz Corsairovih prvotnih modela poput VX550/TX750/TX850, a s obzirom na te modele iz prošlosti kao i njihove karakteristike, itekako se može govoriti o napretku u kvaliteti ispravljanja napona (poboljšana robusnost i dinamički odziv na promjene u opterećenju), ali i efikasnijem radu. Na slici desno nailazimo na već spomenuti 140mm ventilator tvrtke Hong Hua (HA1425H12B-Z) sljedećih karaktereistika:

Regulacija brzine vrtnje spomenutog ventilatora je odrađena termalnim putem, tj. brzina ovisi o razvijenoj temperaturi unutar samog napajanja (točnije na sekundarnoj tiskanoj pločici zaduženoj za ostvarivanje +12V raila).

Kao što je bilo moguće primjetiti u dosadašnjem tekstu, korišteni ventilator osim same funkcije hlađenja ima ulogu i estetskog osvjetljenja u tri boje. Osim estetike, naravno nije naodmet spomenuti i njegovo ponašanje u radu, koje je sasvim prosječno i relativno nenametljivo (napajanje uglavnom ostaje mlako na dodir čak i pri većem opterećenju). Jedini izuzetak čine trenuci pokretanja i zaustavljanja. Dakle, radi se o načinu regulacije brzine koja pri manjim opterećenjima (<20%) potpuno zaustavlja njegovu rotaciju, ali ono što nije moguće isčitati iz posvemašnog marketinga je pomalo iritantan zvuk koji njegov motorić ispušta pri pokretanju/zaustavljanju. Ova problematika se uglavnom javlja u situacijama kada je napajanje opterećeno u toj mjeri da regulacija ventilatora ostaje neodlučna – pokrenuti ventilator ili ne (cca 200-300W). Iskreno se nadamo da je ovaj nedostatak zahvatio samo manji dio proizvodnih primjeraka, jer je uz malo korištenja tražilice bilo moguće naći i još poneki ovakav primjer na globalnoj razini. O čemu se ovdje točno radi možete pogledati tj. poslušati u sljedećem videozapisu.

Corsair se u ovoj inačici napajanja odlučio na kombinaciju konzervativne ali svakako i moderne platforme koju su realizirali u suradnji sa tajvanskim CWT-om.

Riječ je o kombinaciji provjerenih tehnologija poprilično robusne izrade (što će biti moguće primjetiti i na rezultatima testiranja).
Ulazni filtar na ovom napajanju je odrađen školski, te je zaista malo ostalo što bi se dalo zamjeriti ovakvoj izvedbi. Četiri plava pločasta kondenzatora (dva zalemljena na ulaznu utičnicu), dva žuta poliester kondenzatora, kao i dvije „mesnate“  zavojnice (omotane gumenim omotačem) postavljene uz glavni osigurač i MOV (metal-oxide varistor) čine potpunu zaštitu u slučaju prenapona i raznih RF/EM smetnji.

Nakon ovog ulaznog dijela dolazimo do prvog stupnja ispravljanja napona –  Graetzovog elementa (GBU1506, 15A), koji je postavljen između dva hladnjaka (manji crni hladnjak sa rebrastim „krovićem“). Upravo pri ovom stupnju ispravljanja dolazi do pretvorbe izmjeničnog u istosmjerni signal.

Nadalje, napon i struja bivaju fazno usklađeni unutar aktivnog PFC dijela ovog napajanja (slika dolje) koji se sastoji od poveće bakrene zavojnice sa feritnom jezgrom umotane u zeleni plašt, jednog Matsushita elektrolitskog kondenzatora (470μF, 400V, 105°C), kao i dva Infineonova Mosfet tranzistora snage (6R190E6, 20A) pripomognuta jednom brzom diodom koja obavlja zadaću povećanja njihove efikasnosti i ubrzavanja rada.

Ispred spomenutih tranzistora tj. pokraj crnog PFC kondenzatora smjestio se jedan pločasti zeleni element zadužen za ograničavanje velikih ulaznih struja prilikom pokretanja napajanja te samim time pruža dodatni stupanj zaštite za ostatak HW-a.
Nakon PFC dijela, signal se predaje na obradu glavnim switching mosfet tranzistorima (K18A50D) koji putem tzv. „double forward“ topologije šalju signal u obliku impulsa glavnom transformatoru (veći zeleni element u sredini donje slike).

Upravo na ovom dijelu se ostvaruje ušteda u potrošnji tj. povećava efikasnost i samim time smanjuje zagrijavanje. Manji zeleni transformator postavljen u neposrednoj blizini je zadužen za obradu +5vsb napona. Ovaj switching dio, kao i PFC stadij je direktno upravljan od strane Champion Micro CM6800TX integriranog kruga koji je također zadužen za neke od sigurnosnih mjera u slučaju previsokog napona primara ili prevelikog opterećenja ove dvije sekcije.
Kao završna faza u obradi glavnih napona ovoga napajanja, dolazimo do sekundara gdje su smješteni izlazni Mosfet tranzistori snage na jednu manju okomitu tiskanu pločicu (slika dolje). Šest tranzistora je povezano u tzv. sinkronizirano ispravljačku topologiju koju odlikuje visoka efikasnost i izuzetna stabilnost.

Ovdje naravno pričamo o tzv. DC-DC principu ispravljanja na sekundaru (o kojem je bilo spomena u početnom dijelu teksta), a njegova glavna odlika jest dobivanje napona na manjim railovima iz jednog glavnog +12V voda koji ih takoreći poslužuje el. energijom.

Na slici iznad moguće je vidjeti izgled DC-DC modula za kreiranje manjih napona (+3.3 i +5V) unutar Corsairovog napajanja. Glavnu riječ u ovom procesu ima APW7159 PWM integrirani krug koji obavlja sinkronizaciju među pojedinim tranzistorima i usklađuje ih sa dolaznim +12V naponom sekundara.

Kao završni nadzorni element u slučaju havarija unutar ovog napajanja postavljen je Weltrendov WT7502 element, koji između ostalog isključuje napajanje u slučaju preniskog/previsokog izlaznog napona, kao i o struji kratkog spoja (+3.3 i +5V).
Za kraj unutarnje analize, jedan kadar kvalitete lemljenja na glavnoj tiskanoj pločici, koji je poprilično solidan primjer uz poneku manju greškicu (za funkcionalnost samog napajanja gotovo zanemarivo).