Docking station mogućnosti

Prilikom pisanja ove recenzije korišten je stariji model Dell E-Port Replicator Docking Station PRO3X koji je predstavljen zajedno s prvom generacijom Core i procesora te prvenstveno namijenjen Latitude seriji. Za Dell Precision seriju primarno se preporuča PRO2x koji uz više priključaka nudi i starije konektore poput Serial i Paralel porta. Kompatibilnost unatrag je stvarno veliki plus, a sam docking station omogućuje jednostavnije svakodnevno korištenje. Osim standardnih USB 2.0 konektora, na docku se nalaze DP, VGA te DVI izlazi za monitor, 10/100/1000 LAN te eSata. Ako pak želimo koristiti višemonitorski sustav, AMD grafička kartica omogućuje korištenje 6 eksternih monitora korištenjem Display Port multy-stream mogućnosti.

Isto tako, M6800 moguće je konfigurirati s WiGig wireless docking stationom, gotovo pa ravnopravnoj zamjeni konvencionalnih rješenja koje nudi podršku za više monitora, Gigabit LANom te nekoliko USB portova preko wireless konekcije.

Software

Sam laptop nije došao s puno predinstaliranog bloatwarea. Tu su Dell-ov standardni Backup and Recovery, Precision optimiser koji nudi informacije o sustavu, mogućnost nadogradnje svih drivera jednim klikom, analizu korištenja te optimizaciju samog sustava ovisno o vrsti softvera koji će se koristiti, kao i prethodno spomenuti Power Manager. Uz to imamo i Protected Workspace – “stakleno zvono” za osjetljive podatke čijem je pristupanju potrebna autentifikacija za svaku promjenu. I na kraju, Dell Controll Vault koji nam daje centralno mjesto za pohranjivanje lozinki te mogućnost logiranja korištenjem smart kartica, odnosno ako ste odabrali konfiguraciju koja podržava čitač otisaka prstiju ili bezkontaktne smart kartice, korištenjem istih.

Jamstvo

Dell Precision serija standardno dolazi s NBD on-site jamstvom. Od veljače prošle godine isto je dostupno i u Hrvatskoj čak i privatnim korisnicima bez dodatne naplate. Nažalost, dostupno je samo u krugu od 160km od Zagreba, dok će ostali prijenosnik morati isporučiti u Dell-ov ovlašteni servis u Zagrebu. Zamjena neispravnog dijela nije idući radni dan, barem ne u Hrvatskoj, ali iz Della nas uvjeravaju da se radi i na tome, s obzirom da se dijelovi po potrebi šalju s centralnog europskog skladišta. Iz našeg iskustva, najduže čekanje bilo je na zamjenu neispravne grafičke kartice u M6600 i radilo se o 5 radnih dana; s obzirom da FirePro M8900 u tom trenu više nije bila dobavljiva Dell je tražio naše osobno odobrenje da isporuči (dvostruko jaču) FirePro M6100.

Za kraj

M6800 definitivno nije za svakoga. Prijenosne radne stanice primarno su namijenjene za zadatke poput CAD dizajniranja, 3D modeliranja te foto i video obrade za korisnike kojima je, uvjetno rečeno, mobilnost bitan faktor. Iako visoke početne cijene, koja za testirani model iznosi oko 2150€, a na njima se nerijetko radi sa softverom čija pojedinačna licenca košta i više od testiranog modela, navedena cijena koju plaćate za brzinu, pouzdanost, kvalitetu izrade i robusnost, trajanje baterije te on-site podršku u gotovo cijelom svijetu – i ne čudi. Masu kao faktor nećemo računati jer to je kompromis na koji morate biti spremni razmišljate li o ovakvoj radnoj stanici, ali moramo spomenuti tek prosječan panel koji kvari inače vrhunski dojam koji ostavlja Dell Precision M6800.