Krenimo redom, prvo par riječi o DFI-u , a onda se bacamo na samu ploču. Dakle DFI (Design for Innovation) tvrtka je koja se u prvom redu bavi proizvodnjom matičnih ploča. U zadnje vrijeme prepoznati su kod svakog PC entuzijasta po odličnim performansama i još boljom mogućnosti overclockiranja tj. izvlačenja svakog atoma snage iz ostalih komponenti. Tvrtka je nastala davne 1981. godine pod upraviteljskom palicom gospodina Y.C. Lu-a. Sjedište tvrtke nalazi se u Taiwanu, točnije u gradu Hsi-Chih. Više od 20 godina iskustva u IT industriji jamči dobru kavalitetu DFI-evih proizvoda, nadamo se da će to i danas biti slučaj.

Prvi pokušaj DFI-a u proboj na tržište CrossFire ploča za Athlone 64 procesore sa ATI-evim Radeon Xpress 200 CrossFire chipsetom (RD480 + SB450), nije toliko dobro prošao. Jednostavno problem je bio u lošim performansama ATI-jevog southbridgea (SB450) koji nije pružao dovoljno da bi se ravnopravno borio sa NVIDIA nForce 4 čipsetom. Ploča je imala slabe rezultate USB 2.0 i SATA kontrolera, a uz sve to bila je izostavljena podrška za SATA II standard. Od sličnih stvari patile su i ploče ostalih proizvođača zasnovane na Radeon Xpress 200 CrossFire chipsetu, jednu takvu Sapphireovu ploču testirao je kolega Arunović.

Poučeni prijašnjim iskustvom, DFI je odlučio još jednom pokušati napraviti primamljivu ploču za A64 procesore sa mogučnošću uparivanja dvije ATI-eve grafičke kartice, tj. sa podrškom za CrossFire. Ovaj put odluka je pala na kombinaciju ATI-evog RD580 northbridgea sa ULi-evim M1575 southbridgeom. To je u principu značilo da ploča dobija podršku za SATA II standard, konkurentne brzine USB 2.0, a i za "šminku" je ugrađena podrška za dvostruke X16 PCIe slotove. Na papiru zvuči odlično, treba vidjeti kako se cijela stvar ponaša u praksi. (Malo je čudna odluka da ULi kojeg je nVidija otkupila, isporučuje čipove najvećem rivalu u grafičkoj industriji ATI-u, no mi nismo ovdje da špekuliramo već da testiramo, za takve stvari postoje mnoge stranice na internetu koje se bave komentiranjem raznoraznih vijesti i glasina).

DFI LanParty UT CFX3200-DR  

Kod prijašnjih modela (baziranihna nForce4 chipsetu) DFI je postavljao oznake "D" -za slabiji paket dodatnih featura, tj. "DR" za najači paket dodatnih featurea. Kod ploče bazirane na ATI-evom čipsetu nema slabije opremljenih ploča, i ovo pokazuje koliko agresivno DFI napada tržište. Popis dodatnih stvari:

  • 2x okrugla UV osjetljiva IDE kabela, okrugli UV osjetljivi floppy kabel, 4x SATA UV osjetljiva kabela, 2x SATA napajanje kabela
  • Karajan audio modul
  • Backapanel
  • Priručnik za uporabu, poster za brzu instalaciju, CD s driverima i softverom, SATA RAID driver disk

Solidna oprema

Oprema koja se dobija sa pločom nije spektakularna, i možda smo i malo više očekivali pogotovo ako se uzme u obzir da je to najjača uzdanica DFI-a sa ATI-evim čipsetom te da nosi „DR“ oznaku. Stvar popravljaju UV osjetljivi kabeli kojih ruku na srce ima dovoljno, a ne kao kod nekih konkurentnih proizvođača koji nude 5 ili više SATA portova, a samo 2 SATA kabela.

Dobra stvar koju je DFI popravio jest puno veći priručnik za razliku od ploča baziranih na nForce4 chipsetu kojima je priručnik imao punih 55 stranica na 6 različitih jezika, što bi reklo 9 stranica po jeziku.

Neugledni Smartguardian

Od softvera koji dolazi sa pločom treba spomenuti Smartguardian. Smartguardian je komad softvera zadužen nadzor sistema (temperatura i voltaža). Nažalost, već se skoro dvije godine Smartguardian uopće nije mjenjao, još uvijek je ostao nekako neugledan, što neznači da je loš, naprotiv svoj posao obavlja korektno, ali mogli su u DFI dati mao truda i ušminkati sučelje. Još jedna stvar koju bi voljeli vidjeti sa DFI-evim pločama, a koju većina konkurencije posjeduje jest komad softvera zadužen za automatski download drivera, BIOS-a i softvera.