A990FXM-A dolazi sa ukupno šest utora za proširenja – tri PCI-E x16 2.0 utora za grafičke kartice, dva PCI-E x1 te jedan klasični PCI utor. Između svakog PCI-E x16 utora se nalazi dovoljno mjesta za dual-slot kartice, tako da će slaganje Crossfirea s tri kartice biti moguće bez improvizacija. S druge pak strane, ploča podržava i SLI, ali ne i 3-Way SLI. PCI utor će kao i uvijek dobrodošao dodatak čak i nakon toliko vremena. Ukoliko koristite dvije grafičke kartice, imat ćete punu propusnost oba utora, dok će se dodavanjem treće propusnost jednog prepoloviti u kombinaciju x16/8/8. Sve u svemu uredan raspored PCI utora. Baterija je smještena između drugog i trećeg PCI-E x16 utora, što ne bi trebalo stvarati problem osim kod korištenja dvije ili tri kartice. Za takve scenarije, na ploču je ubačen i (crveni) jumper za pražnjenje CMOS-a koji se nalazi ispod southbridge hladnjaka.

Na ploči se nalazi šest SATA portova. Svih šest portova podržavaju SATA 6Gb/s standard, te podržavaju kreiranje RAID polja 0, 1, 5 i 10. Svih šest je postavljeno pod kutem od 90°, te su pogonjeno AMD-ovim čipsetom. S druge pak strane, ploča dolazi sa dodatna dva eSATA 6Gb/s utora na backpanelu ploče koji su pogonjeni Marvellovim 88SE9128 kontrolerom. Ono što ne viđamo tako često na pločama novijeg datuma je i dodani IDE konektor koji se nalazi odmah pored SATA portova a postavljen je pod kutem od 90°. Dotični je pogonjen ITE-ovim IT8213F IDE kontrolerom. ECS-ica je opremljena i sa dva gigabitna LAN porta koji su pod komandom dva Realtek RTL8111E kontrolera. Za zvuk je zadužen, također Realtekov, ALC892 audio CODEC. Asmedia ASM1042 kontroler donosi podršku za USB3.0 funkcije na ploči – dva porta na backpanelu, te još dva preko dodatnog 3.5" bracketa koji se može instalirati s prednje ili na stražnju stranu kućišta, ovisno o tome kako vam odgovara. Između PCI utora se nalaze ICS-ov 9LPRS471CKL generator takta, te četiri Futureeletronicsova Pericom PI3PCIE2415ZHE PCI-E Gen2 multipleksera/demultipleksera za dijeljenje dostupnih PCI-E stazica. Trend koji sve više proizvođača u zadnje vrijeme prati je ubacivanje Bluetooth modula na svoje ploče, koji je prisutan i kod testne ECS-ice, a zauzima jedan USB utor na I/O backpanelu.

BIOS na ploči se nalazi u donjem desnom dijelu ploče, te je zalemljen na ploču, što i nije baš najbolji potez budući da je to jedini BIOS čip na ploči. Više nam se sviđa izvedba koju koristi Asus koji na svoje ploče stavlja BIOS u socket, ili recimo Gigabyte koji na sve svoje ploče stavlja dva BIOS čipa s DualBIOS tehnologijom. Od sitnica koje se nalaze na ploči su svakako tipke za paljenje i reset ploče, odnosno računala, koje dobro dođu prilikom testiranja bez kućišta. Na ploči se nalazi tek tri 3-pinska priključka za ventilatore. Naposljetku nam ostaju za spomenuti headeri na dnu ploče. Uz klasičnu postavu front panel audio i ostalih tipaka, tu su i dva USB2.0 i jedan USB3.0 header.

Na stražnjoj strani se nalazi više manje standardna postava, izuzev Bluetooth modula kojeg valja istaknuti. Dva eSATA i dio USB portova je obojeno žutom bojom. Dodan je i optički izlaz. Nabrojimo ostatak:

  • 1x Clear CMOS tipka
  • 1x PS/2 kombo port
  • 8x USB2.0 portova
  • 2x eSATA 6.0Gb/s porta
  • 1x Bluetooth modul
  • 2x RJ45 LAN konektora
  • 2x USB3.0 porta
  • 5x audio izlaza
  • 1x optički S/PDIF izlaz

Softver

Kako smo spomenuli ranije u tekstu, s 990FXM-A dolazi i DVD medij na kojem se nalazi popratni ECS-ov softver za razne namjene, te dakako sami driveri za ploču. Nabrojimo i kratko se osvrnimo na svaku od pristunih aplikacija:

eBLU (BIOS Live Update Utility) – aplikacija za online update BIOS-a.

eDLU (Drivers Live Update Utility) – aplikacija za online update drivera.

eGS (Easy Green Saver) – aplikacija za power management. Dostupna su tri profila, a detaljnije podešavanje razina je moguće putem opcija programa. Trenutno zauzeće procesora je prikazano na vrhu prozora. Instalacijom ovog programa se omogućuje i opcija gašenja i paljenja regulacijskih faza, što možemo vidjeti na onboard LE diodama.

eSF (Smart Fan Utility) – aplikacija za reguliranje brzine vrtnje ventilatora. Dostupno je nekoliko predefiniranih profila, a moguće je i ručno podešavanje custom profila.

eJIFFY – sučelje bazirano na Linux distribuciji namijenjeno brzom bootanju u sistem. Instalira se s medija na disk, te vam omogućava da za osam sekundi imate pristup osnovnim operacijama kao što je recimo surfanje internetom.

BIOS

ECS 990FM-A dolazi sa AMI-jevim UEFI BIOS-om plavo crne boje. Postoje dva načina rada – Easy Mode te Advanced mode koji svakako preporučamo budući da je dostupno puno više opcija. Ulaskom u Advanced varijantu, dočekuje nas nekoliko glavnih izbornika – Main, Advanced, Chipset, M.I.B. X, Boot, Security i Save & Exit. Za razliku od prošlo testirane ECS-ove H67 ploče koja je uz ovu kombinaciju pozadine imala žuta slova, 990FXM-a ima bijela slova koja su čitljivija i preglednija. Uz novi dizajn BIOS-a, opcije su više manje identične starijim verzijama BIOS-a, tako da imamo mogućnost paljenja i gašenja raznih kontrolera na ploči, podešavanja power-saving opcija te dijagnostiku temperatura i regulaciju vrtnje ventilatora. Onaj dio koji nas najviše zanima se krije iza imena M.I.B. X, a obuhvaća overclocking opcije ploče. Prije nego što krenemo s njegovim opisom osvrnimo se na dostupne napone za pojedine komponente koje nam ploča nudi.

ECS A990FXM-A Black Extreme style='mso-fareast-font-family:"Times New Roman"'>
(dostupni naponi)



Napon procesora Od +50 mV do 500 mV (u inkrementima od 50 mV)
Napon northbridgea Od +10 mV do +500 mV (u inkrementima od 10 mV)
Napon memorije Od -300 mV do +600 mV (u inkrementima od 10 mV)
Napon southbridgea Od +10 mV do +150 mV (u inkrementima od 10 mV)

U M.I.B. X sekciji imamo i nekoliko potkategorija – Profile Settings, Processor Power Planes and Voltage Controls, Memory Control i HT Control. U sekciji Profile settings imamo mogućnost čuvanja i učitavanja overclocking profila. Dostupno je samo dva profila, kojim nije moguće dodijeliti ime. U drugoj sekciji možemo mijenjati množitelj procesora, te power-saving opcija istog. U trećoj, Memory Control sekciji imamo mogućnost promjene djelitelja i latencija memorije. U posljednjoj – HT Control sekciji možemo mijenjati množitelj i širinu HT linka. U početnoj, M.I.B. X sekciji možemo mijenjati napone procesoru, northbrigeu, memoriji i southbridgeu. S druge strane tu je i funkcija CPU Unlock koja služi za otključavanje dodatnih jezgri/cachea procesora koji imaju takvu mogućnost. Naposljetku ovdje mijenjamo glavnu frekvenciju HT sabirnice, te imamo realtime pregled trenutnog napona procesora, northbridgea i memorije. Sve u svemu jako uzak spektar mogućnosti za overclocking procesora i dostupnih napona. Uz dostupne napone, problem predstavljaju i prilično grubi koraci za dizanje napona pojedinih komponenti, posebice procesora. Budući smo imali problema s BIOS-om, i po ovom pitanju smo se konzultirali sa ECS-ovih inženjerima zaduženim za BIOS koji tvrde kako problem inkremenata ne leži u BIOS-u nego u kontrolerima zaduženim za regulaciju spomenutih komponenti. Iz tog razloga ćete najčešće davati veće napone nego što biste trebali na nekoj drugoj ploči, upravo radi takvog ograničenja. Samo ponašanje ploče prilikom overclockinga i eventualne mušice ćemo spomenuti niže u tekstu.