EVGA X20 recenzija

Datum objave 30.10.2021 - Krešimir Matanović

EVGA X20 - prvi dio

evga_x20_1 evga_x20_2

Nakon testa modela namijenjenog MMO igranju, X15, stiže i najavljeni test X20 miša koji je namijenjen pucačinama. X20 je miš srodan modelu X17 ali donosi nešto drugačiji senzor i bežičnu vezu. Spomenuti senzor je optički Pixartov 3335 sa 16.000 DPI-a rezolucijom. Ono po čemu je X20 poseban su dva dodatna LOD senzora pa igrači mogu napredno podesiti na kojoj visini će se senzor isključiti.

Kao što smo pisali u recenziji X15 miša, američka se tvrtka EVGA nakon dužeg vremena vratila miševima i ove godine predstavila tri nova modela – X15, X17 i X20. U videu iznad vidimo unboxing i predstavljanje miševa koje su nam ovom prilikom poslali na test. Danas je na redu jasno recenzija drugog, modela X20. Oba miša dolaze u standardnom kartonskom pakiranju na kojem možemo vidjeti izgled proizvoda, te osnovne informacije o njemu. Unutar kutije je X20 smješten u još zaštitnog kartona i blister pakiranje, a uz njega dolazi dva metra dugi opleteni kabel za punjenje baterije miša, a moguć je i žičani rad (USB-A to Micro USB), zatim 2,4 GHz dongle, adapter s USB-A na micro USB te knjižica s brzim uputstvima za rad. Miš dolazi s trogodišnjim jamstvom.

evga_x20_3

X20 je dizajnom i ergonomijom drugačiji od X15, no slijede iste zadane smjernice, te isti oblik orijentiran dešnjacima. Miš je napravljen u potpunosti od plastike, koja je na gornjim površinama gumirana, a s lijeve i desne strane su i gumeni umetci za bolji grip. Boja je crna, kombinacija mat i sjajne plastike, a tu su i srebrni umeci. Kvaliteta izrade je vrlo visoka, miš je robustan i dobro sklopljen. Neki su se korisnici bunili na činjenicu da miš zna automatski kliknuti lijevom ili desnom tipkom pri spuštanju na podlogu, no to u našem slučaju nije bilo tako - koliko god ga jako pustili na podlogu. Miš je ergonomski dakle orijentiran prema dešnjacima, a mjeri 44,52 milimetra na najvišem dijelu, 122,71 milimetar na najdužem i 70,27 milimetara na najširem. Masa je popriličnih 123 grama i to se možda neće svima svidjeti. Nama, koji svakodnevno radimo i igramo se s mišem težine 67 grama (Makalu 67), je trebalo par dana da se prilagodimo ponovno na teži miš. Naravno, veći dio mase X20-tki podiže baterija.

evga_x20_5

Dizajn miša je hrabar i agresivan, gornja je površina nagnuta lagano na desnu stranu kako bi dlan prirodno sjeo na njega i dobio dobar oslonac. Mi koji miševe najčešće koristimo u claw načinu smo se također vrlo lako naviknuli na njega. Posebnost lijeve strane miša je velika srebrna izbočina s EVGA natpisom koja nema nikakvu funkciju, a na nju se prirodno nastavlja crna Sniper tipka koja usporava senzor na 400 DPI-a za stabilnije i preciznije nišanjenje. Površina na koju se naslanja palac je gumirana s uzorkom i pruža dobar grip. U nju su postavljene dvije tipke od sjajne crne plastike (Forward/Backward), a ispred njih su tri LED-ice za signalizaciju pet mogućih DPI postavaka.

evga_x20_4

Obje prednje tipke su gumirane, imaju ulegnuti površinu za prste, a ispod njih su Omronovi prekidači životnog ciklusa 60 milijuna klikova. Scroll kotačić je koračni, gumiran i ugodan za korištenje. Osim scroll funkcije ima i lijevi i desni klik odnosno prekidače. Iznad scroll kotačića su dvije tipke - P za izbor jednog od pet programiranih profila i D za odabir jednog od pet pretpodešenih DPI postavaka. Miš ukupno ima deset tipaka/prekidača na sebi i svi su jasno programabilni. Na sredini pri dnu prednje strane miša nalazi se Micro USB port za spajanje kabela za punjenje baterije, a miš jasno možemo pri tom koristiti kao žičani.

evga_x20_6

Pogled na stražnju stranu miša otkriva njegovu ergonomiju koja je odlično pogođena za one s većom šakom te jasno dešnjake. Udubljenje za palac je lijepo oblikovano, a tipke na sebi s gornje strane imaju izbočine i lako ih je pogoditi. Najviša točka miša se nalazi s lijeve strane koja onda lagano pada prema dolje na desnu stranu. Miš je vrlo ugodan za višesatno korištenje. Na stražnjoj strani pri dnu nalazimo i osvijetljeni EVGA-in logo - jedna od tri RGB LED zone.

evga_x20_7

Pad s lijeva na desno je kao što vidimo blag i taman pogođen za udobno korištenje miša, a brzu akciju omogućava i gumirana površina na desnoj strani. Ona osigurava dobar grip pa je miš lagano pokretati i pomicati - ako izuzmemo činjenicu da je dosta težak. 123 grama će nekima biti previše, no to je cijena koja se plaća za bežični rad, ali i robusnost. Nama je trebalo par dana da se naviknemo na veću silu pokretanja, i to nas nije pretjerano umaralo. Miš je bio dovoljno brz i precizan u brzoj akciji. No naravno, manji i lakši miševi su još brži pa će to biti otegotna okolnost X20-tki ako ste kompetitivni igrač.

EVGA X20 - drugi dio

evga_x20_9b

Na dnu se miša nalaze četiri LPTE nožice (teflon) niskog otpora uz pomoć kojih miš lako klizi po svakoj podlozi. U sredini je Pixartov 3335 senzor koji je prilagođen bežičnim miševima (niska potrošnja), a opet dovoljno je precizan i brz za FPS upotrebu. Maksimalne je rezolucije 16.000 DPI-a, maksimalne brzine praćenja 400 IPS-a i maksimalnog ubrzanja 40g. Dobre brojke koje se u praksi pretvaraju u sposoban i brz miš koji neće razočarati ni na jednoj podlozi. Profesionalnim igračima će puno značiti i dodatak dva LOD senzora (lift off distance) uz pomoć kojih možemo precizno odrediti visinu na kojoj će senzor prestati pratiti, a EVGA to naziva 3-Dimension Array Tech. Algoritam koji radi u pozadini i nadzire sva tri senzora može detektirati minimalno 0,4 do maksimalno 3 milimetra visinu miša od površine, a korisnik može različiti LOD odrediti u različitim smjerovima što poboljšava njegove performanse u igrama. I za kraj, tu nalazimo jedan prekidač za bežični rad s pozicijama 2,4 GHz, Off i Bluetooth, ispod kojega je LED-ica koja svijetli kod uparivanja, te tipka koja služi za uparivanje. Bežična veza na 2,4 GHz je niske latencije i miš je brzog odziva, minimalnog vremena kašnjenja te je pogodan za korištenje u brzim pucačinama. Kod Bluetooth veze se osjeća lagano kašnjenje.

evga_x20_12 evga_x20_13

evga_x20_14 evga_x20_15

Miš u sebi ima 32-bitni ARM Cortex-M4 procesor, a zanimljivo za spomenuti da bežični dongle pokreće Cortex-M0 procesor. U mišu se nalazi i baterija koja mu omogućava bežični rad, koja se brzo puni no brzo i prazni. Mi smo ju uspjeli potrošiti u dva dana intenzivnog korištenja. Ako ste okorjeli igrač koji provodi sate i sate u igri, baterija će se možda i brže isprazniti. Dobro je da se možete nastaviti igrati dok se baterija puni. EVGA Unleash RGB smo upoznali kod recenzije X15 miša, a ovdje on nudi tek malo manje opcija nego kod MMO miša. General Setting meni nudi podešavanje Sleep Moda bitnog kod bežičnih miševa, uključivanje ili isključivanje Angle Snappinga, te odabir report rate-a od 125 do 1.000 Hz. DPI meni nudi odabir i programiranje pet različitih DPI postavaka za On-the-fly promjenu, te šestu Sniper postavku za preciznije nišanjenje. Posebnost kod ovoga miša je i podešavanje dva LOD senzora u ovisnosti o podlozi koju koristimo i odabir nekoliko pretpodešenih, te custom LOD moda. upravo ovaj zadnji omogućava naprednijim korisnicima podešavanje između Xtreme Low, Low i High postavaka za svaki od LOD senzora.

evga_x20_16

evga_x20_10 evga_x20_11

Miš ima tri zone osvjetljenja - rešetke na prednjoj strani, scroll kotačić i logo na stražnjoj strani. Uz pomoć softvera je moguće odabrati i podesiti svaku zonu pojedinačno, ili ih sve tri povezati. Efekti mogu biti  Static On, Breathing, Rainbow, Pulse i Trigger a za svaki možemo podešavati jačinu osvjetljenja, brzinu, te kada će krenuti ili stati. Osvjetljenje je dobro riješeno, boje su vjerne, kao i jačina osvjetljenja.

evga_x20_17 evga_x20_18

Već smo napisali, svaku od deset tipaka miša je moguće programirati za različite akcije i spremiti u jedan od pet mogućih profila koje mijenjamo uz pomoć tipke na mišu. kao i kod X15, moguće je remapiranje tipkovnice (slova, brojevi, simboli, numerički dio, editiranje, funkcijske tipke, keypad, navigacijske tipke, sistemske naredne i E-Shift), multimedijske, web browser naredbe, ali i pozivanje weblink, email i kalkulator aplikacija. Softver nudi i programiranje te odabir Macro naredbe za svaku pojedinu tipku. Softver je stabilan i brz, te omogućava i nadogradnju firmwarea miša i donglea.

evga_x20_9a

EVGA X20 je ozbiljan bežični igrački miš lijepog dizajna, kvalitetnih materijala, robusne izrade i zadovoljavajuće preciznog senzora. U pomoć glavnom senzoru dolaze i dva LOD senzora koji mogu različito detektirati visinu prestanka rada senzora za prednju i desnu stranu miša. Miš je odličan za brze pucačine, a jedina mana mu je velika masa koncentrirana u stražnjoj strani na koju se potrebno priviknuti. Miš je teže pomaknuti po podlozi unatoč PTFE nožicama niskog trenja i potrebna je veća sila. To će pogotovo doći do izražaja kod brzih promjena smjera. Stoga, ako nemate jaču i veću šaku možda ovo nije miš za vas. Ujedno, i autonomiju možemo navesti pod minus, jer je uz cjelodnevno korištenje trajanje baterije samo dva dana - srećom, brzo se puni, a odlično radi i kao žičani miš. Cijena ovoga EVGA-inog miša bez poreza iznosi 105,99 € na njihovom webshopu. Visoka cijena, no iza nje stoji i ozbiljan igrački miš.