Fractal Design Focus 2 RGB recenzija
Datum objave 14.05.2023 - Krešimir Matanović
Focus 2 - prvi dio
Na test nam je pristiglo Fractal Designeovo Focus 2 kućište u RGB Black TG Clear Tint izvedbi. To znači da je kućište crno, s prozirnom bočnom stranicom od kaljenog stakla i opremljeno s RGB ventilatorima. Focus 2 je predstavljeno još prošle godine, a na tržište je došlo kao nasljednih cjenovno prihvatljive Focus G serije. Donosi potpuni redizajn, okrenut prema potrebama modernih PC graditelja, a zadržava povoljnu cijenu i dobru kvalitetu.
Kućište dolazi u običnoj kartonskoj kutiji, nije spremljeno u onu malo deblju i bolju u kakvoj dolaze skuplja Fractal Design kućišta. Ipak, unutar te kutije je odlično zaštićeno u stiro-pjenu i najlonsku vrećicu, a bočna staklena stranica je kao i uvijek oblijepljena najlonom.
Prethodnika ovoga kućišta, Focus G koji je na tržištu od 2017. godine nismo imali prilike testirati no on je predstavljao ulaz u svijet Fractal Designeovih kućišta koja su na glasu kao vrlo kvalitetna. Ovo jasno i sami možemo potvrditi jer smo ih tijekom godina testirali mnoštvo. Focus 2 donosi sve moderne značajke u ovaj niži segment i zapravo je puno drugačije od G modela.
Riječ je o klasičnom mid-toweru koji je napravljen od čeličnih limova, plastike i kaljenog stakla. Orijentirano je prema visokom protoku zraka, pa je prednja maska potpuno otvorena za usis zraka preko metalne rešetke iza koje se nalaze tvornički ugrađena dva 140-milimetarska RGB ventilatora.
Kućište je jednostavnog dizajna, nema tu većih iznenađenja, linije su čiste a rubovi oštri. Nenametljivo i jednostavno kućište u koje stanu i veće komponente, koje će te najvjerojatnije staviti pod radni stol i zaboraviti na njega do sljedećeg čišćenja prašine. Desna bočna stranica je od kaljenog stakla, dok je lijeva limena. Obje su pričvršćene thumb vijcima, koji zbog deblje glave i izbočina na limu ne ispadaju van – praktično rješenje koje Fractal već dugo koristi. Stražnja strana je standardnog rasporeda – na dnu je prorez za ATX napajanje, iznad kojega je sedam limova za dodatne kartice (svaki lim ima vijak), tu je mrežica za 120-milimetarski ispušni ventilator, te I/O prorez. Kućište je dimenzija 472 x 215 x 451 milimetar i mase oko 6,4 kilograma.
Na vrhu se kućišta, na desnoj strani nalazi prednji panel, koji se sastoji od osvijetljene Power tipke, tipke za promjenu osvjetljenja, jack utičnice za slušalice i mikrofon te dva USB 3.0 Type A porta. Postoji i opcija za Type C port, no ona se dodatno naplaćuje. Zanimljivo je da ovo kućište ima RGB kontroler koji kontroliramo s vanjske strane, te je zbog toga, a i nekih drugih detalja vrlo slično Antecovom AX90 kojeg smo testirali nedavno.
Na gornjoj se strani osim prednjeg panela nalazi i rešetka za ventilatore kojih može biti dva 120/140-milimetarska ili pak jedan 240-milimetarski radijator. No, prilikom planiranja treba biti oprezan jer deblji hladnjak na matičnoj ploči može smetati većim ventilatorima kao što će te kasnije vidjeti u našem buildu. Ta je rešetka mogla biti i malo duža pa problema ne bi bilo, a prednji je panel mogao biti uz prednji rub. Odvojeno, u zasebnoj vrećici s mjehurićima zraka dolazi i metalni filtar za prašinu s magnetnim trakama koji se postavlja na vrh. Na dnu se pak nalazi plastični filtar na mjestu na kojem se nalazi usis za napajanje, kojeg se lako ukloni radi čišćenja. Tu su i četiri nožice na kojima kućište suvereno stoji.
Bočna stranica je od kaljenog stakla i prozirna je, no ima crne rubove. S unutarnje se strane nalazi i metalna pločica s utisnutim Fractal logoom što izgleda vrlo efektno, a vidljivije je kada se uključi rasvjeta u kućištu. Kvaliteta materijala i izvedbe jasno nije kao kod skupljih Fractalovih kućišta, ali je jako dobra i zapravo dosta bolja nego kod Anteca AX90 kojeg smo već spomenuli.
Prostor unutar kućišta je jedinstven i nema modernih pregrada na koje smo već navikli. Uz kućište dolaze dva Aspect 14 RGB ventilatora koji se vrte na oko 1.000 okretaja u minuti i ne proizvode mnogo buke. Umjesto njih na prednji dio je moguće montirati i 360-milimetarski radijator, ili tri 120-milimetarska ventilatora. Čudno je kako se Fractal nije odlučio za pokrov napajanja, da se sakrije ono i kabeli, no to je očito pitanje budžeta i uštede.
U kućište stanu Mini-ITX, Micro-ATX i ATX ploče, a s desne, donje i gornje strane se nalaze prorezi za kabele. Nema gumenih organizatora, jer je ovo kućište ipak u nešto nižem cjenovnom rangu. Prostora za komponente ima više nego dovoljno. Stane 170 milimetara visok CPU hladnjak, 405 milimetara duga grafička kartica i 175 milimetara dugačko napajanje. Tvornički su predinstalirani odstojnici za ATX ploče.
Forum
Objavljeno prije 11 minuta
Filmovi - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 25 minuta
A1 i ekstremna potronja baterijeObjavljeno prije 32 minute
PlayStation 5Objavljeno prije 44 minute
Teretana, utezi i sprave za vjebanjeObjavljeno prije 51 minuta
Prelazak na 2.5 GbE mreuNovosti
Hoće li fotografije s mobitela izgubiti boju nakon prijenosa na računalo? Osim kompresije i pretvorbe formata, i AI igra veliku ulogu!
Danas, u eri kad svi fotkamo mobitelima, ti uređaji postali su pravi "artefakti" za hvatanje trenutaka života. Kad pogledamo fotku na ekranu mobitela, sve izgleda spektakularno – boje pršte, detalji su toliko oštri da se čini kao da možemo... Pročitaj više
LG lansira 31,5" 4K Swing Smart Monitor, s postoljem na kotačima, s Microsoft Officeom
LG je upravo lansirao Smart Monitor Swing zaslon s postoljem na kotačima, visokom prenosivošću, integriranim s mnogim pametnim značajkama. Ovaj zaslon ima točnu veličinu od 31,5", 4K UHD rezolucija podržava multi-touch za vizualnu interakci... Pročitaj više
USB 2.0: Od "kralja brzine" 2000. godine do trajne ikone nakon 25 godina
Iako je USB 2.0 prvi put predstavljen 2000. godine, trebalo je nekoliko godina da postane stvarno popularan na osobnim računalima. Danas, 25 godina kasnije, još uvijek ostavlja svoj trag kao jedan od najvažnijih tehnoloških standarda za pri... Pročitaj više
Zašto se Samsung odrekao svega kako bi premjestio svoje telefonsko carstvo u Vijetnam?
Samsung je nekoć bio veliki igrač u Kini, ali nakon nekoliko ključnih događaja, tvrtka je odlučila premjestiti proizvodnju pametnih telefona u Vijetnam i druge zemlje. Što se dogodilo? Zašto su se Koreanci odlučili odreći Kine, unatoč tome... Pročitaj više
Digital Realty u Hrvatskoj dobitnik priznanja Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike za unapređivanje zaštite na radu
Digital Realty (NYSE: DLR), najveći globalni pružatelj rješenja za data centre, kolokacije i međusobno povezivanje neovisnih o oblaku i operatoru, dobitnik je još jednog priznanja za unapređivanje zaštite na radu. Riječ je o godišnjem prizn... Pročitaj više
Sve novosti