Odstranjivanjem limenog pokrivala na kojem se nalazi 135mm ventilator, nailazimo na relativno nepoznatu unutrašnjost tj. platformu koju nije bilo moguće vidjeti na ovim prostorima. Malo istraživanja i pretraživanja korištenih dijelova dovodi nas do tajvanskog ATNG-a. Korištena platforma otkriva neka vrlo zanimljiva, moderna i efikasna rješenja, te kvalitetne japanske komponente. Pritom cijelo napajanje iznutra izgleda relativno jednostavno, uz čist i pregledan dizajn.

Korišteni ventilator je proizveden pod imenom GlobeFan tj. oznakom RL4Z-B1352512M i sljedećih je karakteristika:

Kao što je već spomenuto ranije u tekstu, regulacija ovog ventilatora obavlja se na polu-pasivan način. U ovom slučaju prijelazna granica je 50% opterećenja, tj. do polovice ukupnog opterećenja napajanje je pasivno hlađeno, a iznad toga se uključuje ventilator. Prilikom testiranja ugrađeni ventilator je bio poprilično neodlučan pri nekakvih 400W opterećenja (AC) što je dovodilo do njegovog čestog uključivanja i isključivanja. No ukoliko vaše računalo troši osjetno manje od te brojke, vrlo rijetko ćete vidjeti da se uključuje integrirano aktivno hlađenje.
Možda nije naodmet za spomenuti da se prilikom uključivanja, brzina ugrađenog ventilatora vrlo brzo podiže na nekakvih 900-1,000 RPM-a, što je relativno nagli skok te je (ukoliko posjedujete dovoljno tihu konfiguraciju) itekako primjetan, ali ne i iritantan.

Unutarnji dizajn Fractalovog napajanja ostavlja dojam vrlo uredno posložene, moderne i jednostavne platforme, koja odabirom svojih komponenti itekako pokazuje svoje pretendencije za napad na high-end dio tržišta.

Potpun i pomno odabran tranzijentni filter na slikama iznad vrlo dobro će obaviti svaki zadatak koji je postavljen pred ovo 600W napajanje. Na gornjoj desnoj slici nalazi se prvi dio, koji sadrži po dva žuta poliester (X) i plava pločasta (Y) kondenzatora, kao i feritni čvor, te jednu zavojnicu. Drugi dio tranzijentnog filtra smješten je na glavnoj tiskanoj pločici, a sastoji se od još dva pločasta kondenzatora, tri žuta poliester kondenzatora i jedne zavojnice. Uz to možemo primjetiti i glavni horizontalno postavljeni osigurač, kao i MOV (Metal Oxyde Varistor, žuti okrugli/pločasti element omotan u crnu gumu – lijevi kut, gornje lijeve slike). Između dva žuta kondenzatora (u lijevom uglu) možemo primjetiti i jedan Graetzov element (U15K80R, 15A) za pretvaranje izmjeničnog u istosmjerni napon, koji je montiran na veliki aluminijski hladnjak (zlatne boje, lijevo na slici).

Nakon tranzijentnog filtra napon se obrađuje na aktivnom PFC dijelu napajanja (slika dolje-lijevo):

Iznimno masivna PFC zavojnica (crno-plave boje) uz kondenzator japanskog podrijetla (Nippon Chemi-Con KMR serija, 390uF/400V/105°C), te po jedan mosfet tranzistor (6R190C6) i jedna brza dioda (C3D06060). Ovaj dio napajanja je upravljan sa vrlo efikasnim Champion Micro integriranim CM6502 PFC kontrolerom, te je s obzirom na naprednu topologiju, ovaj niz elemenata i više nego dovoljan za napajanje ove snage.
U lijevom kutu gornje slike moguće je primjetiti dva narančasta kondenzatora, kao i plavu zavojnicu pravokutnog oblika – upravo oni čine tzv. rezonantni (ZVS, LLC) dio switching faze napajanja, uz pomoć još dva mosfet tranzistora (6R190C6) i integriranog LLC rezonantnog kontrolera (CM6901) montiranog sa donje strane glavnog PCB-a.

Upravo na ovom koraku je ostvarena velika efikasnost cjelokupnog napajanja, te je maksimalno smanjena disipacija i zagrijavanje specifično najtoplijeg dijela napajanja.
Gornja desna slika prikazuje raspored modularnih konektora koji su vrlo uredno i logično raspoređeni, a pomoćna modularna pločica je pričvršćena uz pomoć metalnih odstojnika na kućište napajanja.
Nakon primopredaje napona između switching dijela napajanja i glavnog plavog transformatora, te njegove prilagodbe (smanjivanja) na razinu prikladnu za obradu na sekundaru, na kojem se nalaze četiri mosfet tranzistora (IPP023N04, 90A pojedinačno) povezana u tzv. sinkronu topologiju (slika dolje-lijevo).

Pošto se u ovom napajanju radi o stanovitoj DC-DC tehnologiji, tj. manji naponi (+3.3/5V) se proizvode preko +12V raila, ovaj stupanj se pokazao itekako dostatnim za sve moguće obrasce opterećenja koje ovo napajanje može doživjeti u svom radnom vijeku. Dijelovi zaduženi za kreiranje manjih napona na ovom napajanju se nalaze na manjim okomitim tiskanim pločicama koje je moguće vidjeti na gornjoj desnoj slici (vidljive dvije zavojnice i pokoji kondenzator). Između aluminijskog hladnjaka na sekundaru i ove tiskane pločice nalaze se aluminijski kondenzatori tvrtke Nippon Chemi-Con, kao i polimerski (solid) kondenzatori marke CapXon. Budući da je riječ o polimerima, njihovo podrijetlo je u manjoj mjeri zabrinjavajuće, u usporedbi sa situacijom kada bi se radilo o aluminijsko-elektrolitskim primjercima.
Za  svaki od ovih railova (+3.3V i +5V) zadužena su po dva mosfet tranzistora, koji su nažalost imali poprilično nečitljive oznake, pa u skladu s time identifikacija nije bila moguća.

Na glavnom 24-pinskom ATX konektoru je također bilo moguće zamijetiti i posebne mjerne  (Vsense) žice za sve glavne vodove, koje su zadužene za prijenos informacija o ponašanju tih railova, te uz pomoć integriranih krugova, za njihovu korekciju (ukoliko je to potrebno). Povrh sekundarnog aluminijskog hladnjaka nalazi se i mala tiskana pločica zadužena za temperaturnu regulaciju ugrađenog ventilatora, kao i za zaštitu od prevelike radne temperature (slike ispod).

Ispod tri termo-bužira pričvrćena za glavni hladnjak sekundara, nalaze se tri termo-otpornika koji ovisno o temperaturi pomažu u regulaciji napajanja, srazmjerno razini disipacije unutar napajanja. Ova tri elementa povezana su sa spomenutom malom tiskanom pločicom, a cijela operacija termo-regulacije ostvarena je preko ugrađenog integriranog kruga (6Z213).

Kvaliteta lemljenja na ovom modelu napajanja je sasvim solidna, iako mjesta za napredak naravno uvijek ima:

U donjem lijevom uglu također je moguće primijetiti integrirani krug (GR8313) zadužen za reguliranje zaštitnih mjera poput OVP (zaštita od prevelikog napona) i UVP (zaštita od preniskog napona).
Nakon detaljnog uvida u unutrašnjost Fractalovog napajanja, vrijeme je da se dobije uvid i u njegovo ponašenje prilikom opterećenja, stoga na sljedećoj stranici, slijede praktični testovi.