Način testiranja

Testiranje će biti obavljeno pomoću tzv. Load Tester-a vlastite izrade. Razlog za ovakav način pristupa je vrlo jednostavan – pruža daleko preciznije odabiranje opterećenja i isčitavanje rezultata, te je naravno moguće gotovo svako postojeće napajanje opteretiti do maksimuma i usput provjeriti da li su strujne zaštite (OCP), kao i temperaturne (OTP), ali naravno i zaštite preopterećenja (OPP) aktivne. Mjerenje potrošnje će biti izvršeno instrumentom za mjerenje potrošnje el. uređaja (dobavljivim u većim trgovačkim centrima el. opreme) kao što je to bio slučaj i do sada. Mjerenje napona na izlazima će naravno biti obavljano digitalnim multimetrom.



Rezultati testova

Odstupanja u postotcima se računaju na sljedeći način:

Najviši izmjereni napon umanjen za najniži napon i podijeljen sa nominalnom vrijednošću.
Primjer za +12V (PCIe) rail:     (12.04 – 11.90) / 12 = 0.0116 -> odnosno 1.16%

Sveukupno gledajući regulacija na Fractalu izgleda:
+3.3V odstupa 0.9%,
+5V rail odstupa 1.2%,
+12V 8 pinski EPS (fiksni)odstupa 0.08%,
+12V 6+2 pinski PCIe (fiksni) odstupa 1.16%

Što reći za odstupanja napona dobivena mjerenjem – fantastična stabilnost i hvale vrijedne performanse. Regulacija je vjerojatno najbolja strana ovog napajanja i ukupno gledajući pruža najbolju stabilnost od svih dosad testiranih napajanja. Štoviše, čak je i jedan Seasonicov (80Plus Gold) 650W model iz njihove X-serije kapitulirao i pokazao trunkicu slabije rezultate od gore prikazanih. Ovo je izuzetno vrijedan epitet za Fractalovo napajanje, a kako ne bi sve ostalo na regulaciji, pogledajmo kako se ovaj dvojac ponašao pri mjerenju AC potrošnje tj. pri direktnoj usporedbi njihove efikasnosti:

Sasvim pristojna razlika u odnosu na vrlo efikasni Seasonicov model, govori sama za sebe, te odaje tajnu uspješnog i tihog pasivnog rada do približno 400W ukupnog opterećenja. Performansama Fractalovo napajanje potpuno oduševljava, te vrlo lako ostavlja u prašini bilo kojeg konkurenta do 600-injak W dostupnog na našem tržištu.
S druge strane, uobičajeni test preopterećenja napajanja je otkrio da je maksimalna granica, pri kojoj se ovo napajanje isključuje, poprilično konzervativno postavljena tj. maksimum izvučen iz ovog napajanja je tek malo veći (~10%) od deklarirane vrijednosti.
No jedna stvar  na ovom modelu ipak nije odrađena najbolje, a u pitanju je modularni dvostruki  PCI-E kabel, koji je izrađen od vodiča manjeg poprečnog presjeka (20AWG tj. 0.5mm2) u odnosu na uobičajenu praksu u ovoj klasi (16/18AWG odnosno 1.3/0.8mm2).  Kako bi se otkrile eventualne promjene u regulaciji uporabom kabela većeg poprečnog presjeka, izrađen je modularni PCI-E kabel uz pomoć vodiča debljine 2.5mm2, a rezultati su prikazani u tablici ispod:

Iz tablice je vidljivo da je 8pin EPS kabel u prednosti zbog jednog voda više (manji ukupni otpor) i naravno zbog svoje fiksne naravi (manji ukupni otpor na kontaktima), dok fiksni 6pin PCIe kabel ipak pokazuje svoj veći ukupni otpor i naravno veći pad napona. Dvostruki 6pin kabel ostvaruje još veće padove napona iz razloga što je na isti poprečni presjek samo udvostručena ukupna struja, a u usporedbi s njima pojedinačan fiksni 6pin kabel od 2.5mm2 ostvaruje znatno manja odstupanja. Zaključak je jednostavan – savršena regulacija nije moguća bez uporabe kabela odgovarajućeg poprečnog presjeka, koji bi u ovom slučaju (dvostruki 6pin kabel) trebao iznositi barem 16AWG tj. 1.3mm2.

Nakon detaljnih testova, dolazimo i do konačnog zaključka na sljedećoj stranici.