fractal_torrent_10

S donje se strane kućišta nalaze dvije plastične konstrukcije koje na svojim izbočinama imaju gumene podloške. Naravno, služe kao nogice kućišta, a mogu se i ukloniti radi lakšeg pristupa cijeloj donjoj strani. Cijela je donja strana otvorena, te se na njoj nalazi veliki plastični filtar za prašinu, iznad kojeg su tri 120-milimetarska usisna ventilatora. Ovakvu konstrukciju imaju sva tri do sada predstavljena Torrent kućišta, a jasno dio je filozofije visoke protočnosti zraka. Prirodno je da se topli zrak diže prema gore zbog manje gustoće od hladnog, pa će tri ventilatora samo pomoći prilikom usisavanja hladnog zraka izvana i tjeranju toplog prema gore. Ovakva je situacija idealna i za hlađenje moćnih grafičkih kartica.

fractal_torrent_11 fractal_torrent_12

Baš kao i u slučaju Nano kućišta, na vrhu se ovoga nalazi plastični gornji pokrov koji je ovaj put osiguran s dva thumb vijka. Skidanjem vijaka i povlačenjem prema stražnjoj strani pokrov se lako skida pri čemu nam se otkriva veliki prostor za ATX napajanje. U taj prostor stane napajanje od 230 milimetara, a na kosini se nalazi i jedna čičak traka za organizaciju kabela. Iznad nje, se nalaze i fill portovi za nadolijevanje tekućine u rezervoar vodenog hlađenja – ako ga imate, jasno.

fractal_torrent_13

Unutrašnjost ovog velikog kućišta je vrlo prostrana, te prima E-ATX, ATX, mATX, ITX, SSI-EEB i SSI-CEB formate matičnih ploča. Uz to, u tvorničkoj konfiguraciji prima grafičke kartice dužine do 423 milimetar, a s ventilatorima skinutim i do 461 milimetar. Izrezi za provlačenje kabela su gumirani, a guma je čvrsta i ne ispada lako iz ležišta. Kućište je i vrlo duboko pa je moguće ugraditi CPU hladnjake visine do 188 milimetara.

fractal_torrent_14

Na prednjoj se strani tvornički ugrađeni nalaze dva Dynamic X2 GP-18 PWM ventilatora koji imaju razmak između rupa za montažu od 165 milimetara, a debljine su 38 milimetara. PWM kontrola im omogućava promjenjivu brzinu vrtnje u rasponu od 300 do 1.200 okretaja u minuti, što je dovoljno za stvaranje zračne struje do 153,7 CFM-a (kubičnih feeta u minuti) i maksimalnog statičkog pritiska od 2,26 mmH2O. Maksimalna buka prema proizvođaču iznosi 35,4 dB, no mi smo s oko 50 centimetara udaljenosti Meterk MK09 uređajem izmjerili maksimalnih 41,1 dB(A) što je dosta čujno no ne i pretjerano bučno. Osim u ovoj klasičnoj izvedbi, moguće ga je kupiti i u D-RGB/ARGB verzijama.

fractal_torrent_15

Na dno su pak ugrađena tri Dynamic X2 GP-14 PWM ventilatora. Brzina vrtnje se kontrolira putem PWM-a i 4-pinskog konektora, i to između 500 i 1.700 okretaja u minuti. Maksimalni statički pritisak je 1.95 mmH2O, a maksimalni protok zraka je 105.9 CFM-a. Proizvođač navodi maksimalan podatak o buki od 33.7 dB, a mi smo Meterk MK09 uređajem izmjerili čak 47 dB i to na 50 cm od kućišta. Ipak, ventilatori rijetko kada rade na maksimumu i najčešće se zadržavaju na nižim okretajima pri čemu se buka kreće između 40 i 42 dB.

fractal_torrent_16

Ako se uklone ventilatori iz kućišta, tada je moguće na dno montirati radijator vodenog hlađenja dužine do 360 milimetara (maksimalno ima 458 milimetara prostora). Na prednju stranu stane radijator čak do 420 milimetara dužine, a može se ugraditi i 360 x 180 milimetarski radijator, dok na ispušnu stranu kućišta stane 120 ili 140-milimetarski radijator. Time su opcije hlađenja stvarno šarolike, a prostora ima dovoljno za sve, čak i za komotnu ugradnju većih otvorenih sustava vodenog hlađenja.

fractal_torrent_17 fractal_torrent_18a

Prednju plastičnu stranicu skidamo povlačenjem prema van, a na njoj se nalazi plastični filtar za prašinu kojeg je lako ukloniti radi čišćenja. Sprijeda su tvornički postavljena dva GP-18 PWM ventilatora na nosačima koji su specifični za njih. Fractal kao što smo vidjeli isporučuje i dva dodatna nosača koje je moguće ugraditi umjesto postojećih koji onda primaju 120/140 milimetarske ventilatore ili pak radijatore vodenog hlađenja.

fractal_torrent_18b

Po skidanju prednje stranice otvara nam se i mogućnost za vađenje donjeg plastičnog filtra prašine kojeg je lako očistiti. Njegova sitna mrežica neće zaustaviti one najsitnije čestice prašine, no odlična je zaštita protiv krupnijih. Jasno, ovakvi se filtri brzo zapune prašinom i potrebno ih je redovito čisititi ako želite da kućište i komponente unutar njega pravilno “dišu”.

fractal_torrent_19 fractal_torrent_20

Unutrašnjost je vrlo prostrana te prima i najveće E-ATX matične ploče koje će samo djelomično pokriti dva desna gumirana proreza. Kod svih ostalih ploča prostora za organizaciju i provlačenje kabela ima više no dovoljno, a kao što smo napisali ranije u tekstu, prostora ima dovoljno i za sve ostale velike komponente. Fractal je tvornički ugradio odstojnike za ATX ploče, pa kupac to ne mora sam raditi, a sviđa nam se i što je srednji odstojnik izbočen pa služi kao fiksator što uvelike olakšava instalaciju ploče. Fractal je kao i uvijek mislio i na najsitnije detalje.