fractal_torrent_21 fractal_torrent_22

Stražnja je strana kao i uvijek vrlo zanimljiva. Na lijevoj se strani nalaze četiri nosača za 2,5-inčne diskove koji su pričvršćeni svaki s po jednim thumb vijkom. Do njih su tri plastične vodilice koje imaju svaka po čičak traku, a tvornički su tu provučeni svi kabeli prednjeg panela. Kabeli su kvalitetni i dovoljno dugački da dosegnu spojna mjesta na matičnim pločama. Do toga su gumirani prorezi, još dvije čičak trake ta kabele (jedna kosa za kabele napajanja), a na cijeloj se stražnjoj strani nalazi i mnoštvo ušica u metalu za plastične vezice i dodatnu organizaciju kabela. Na desnoj strani se ispod proreza za stražnju stranu matične ploče nalaze dvije ladice za 3,5/2,5-inčne diskove. Tako je ukupan kapacitet ovoga kućišta šest diskova, što bi svakom trebalo biti dovoljno. Svaka od ladica za 3,5-inčne diskove ima gumice za smanjenje vibracija, i svaka je za kućište pričvršćena jednim thumb vijkom. Tako je ovo kućište vrlo praktično i jednostavno za ugradnju hardvera.

fractal_torrent_23

Na dnu se lijeve strane nalazi Nexus 9P PWM hub za ventilatore koji prema imenu prima devet ventilatora, a svi se kontroliraju od strane BIOS-a matične ploče (ili pak softvera). To je vrlo praktično, jer se kabeli agregiraju na jednom mjestu u kućištu i ne zauzimaju puno prostora okolo.

fractal_torrent_24

Za sklapanje sistema smo se odlučili upotrijebiti jače komponente koje će staviti hlađenje na kušnju. Kao baza je poslužila Gigabyteova X570S Aorus Master ploča na kojoj se nalazio moćni Ryzen 9 5950X kojeg je hladila Noctua D15. Grafička kartica je bila moćna Radeonka RX 6900 XT. Ugradnja komponenata u kućište je jednostavna, a one i dalje izgledaju maleno unutar velikog prostora kojeg Torrent pruža.

fractal_torrent_25 fractal_torrent_26

Aranžiranje kabela je jednostavno i lako je napraviti čistu unutrašnjost s čim manje kabela koji će opstruirati protok zraka, Straga je naravno i više no dovoljno prostora za kabele, a također ih je moguće vrlo uredno složiti. Mi smo konfiguraciju nakon testa rastavljali, pa se i nismo naročito trudili sve lijepo posložiti. No, urednost stražnje strane ionako neće puno značiti za performanse, samo za hranjenje vlastitog OCD-a korisnika. Jasno, mi smo ovdje koristili puno manje kabela zbog M.2 SSD-a, ali bilo bi lako složiti i više njih da smo koristili 2,5 ili 3,5-inčne diskove.

fractal_torrent_27

Za napajanje smo koristili Superflowerovo Leadex Platinum snage 1.200 W, a ova slika je zapravo demonstracija kako je uredno moguće provući kabele i s vanjske strane kućišta uz pomoć čičak traka. Tako možete zadiviti prijatelje urednošću i ako vam kućište stoji na stolu – a ovo bi stvarno trebalo!

fractal_torrent_28

Jednom kada se sve pusti u pogon, ventilatori demonstriraju svu silu zračne struje koju su u stanju proizvesti i jedva smo čekali kako će se to odraziti na temperature. Donji ventilatori znaju biti bučniji na višim okretajima, no srećom PWM ih ne tjera tako često do maksimuma, pa je prosjek buke koju stvara zatvoreno kućište s ovakvom konfiguracijom oko 42 dB. To je čujno, no ne toliko čujno koliko bi očekivali od jednog potpuno otvorenog kućišta sa svom silom ventilatora.

fractal_torrent_29

Kao i Nano, i ovo kućište ima jedno LED traku smještenu s donje strane nosača napajanja, koja je nenametljiva i lijepo se uklapa u ostatak osvjetljenja. Ako vam ovo nije dovoljno, naravno da u kućištu ima dovoljno prostora za smjestiti mnoštvo dodatnih LED traka, a potpuno prozirna bočna stranica će se pobrinuti da svjetlost pusti i van kućišta.

fractal_torrent_30 fractal_torrent_31

fractal_torrent_32 fractal_torrent_33

Sve smo upogonili i opteretili procesor i grafiku do maksimuma, kako bi zagrijavanje bilo maksimalno. Na screenshotovima HWInfo64 aplikacije vidimo da je procesor držao dosta visok prosječan Turbo takt, pri čemu mu je temperatura bila zadovoljavajuće niskih 66°C na maksimumu za Tdie CCD-a broj 1. Prosjeci su jasno bili niži. Ni ostale temperature se nisu znatnije dizale, VRM MOS je bila na niskih 43°C, a čipset na 47°C. Memorijski moduli su se maksimalno zagrijali na 39,5°C, a SSD na 48°C. Ni grafička se kartica nije pretjerano grijala – 75°C na maksimumu za GPU, i 95°C za hot spot što je debelo ispod granice. Kakav težak zadatak ima hladnjak grafičke kartice dovoljno govori prosjek struje koji je “vukla” tijekom sat vremena opterećenja od 245 A. Termalne sposobnosti ovoga kućišta su stvarno izvrsne, i idealno je za overclocking i pomicanje granica vašeg hardvera.

fractal_torrent_34

Torrent je s pravom jedno od najboljih, ako ne i najbolje PC kućište predstavljeno u 2021. godini. Beskompromisno je po pitanju hlađenja, a sve zapakirano u lijepi omot s prekrasnom maskom koja je po nama najbolja koju smo ikada vidjeli. Ovo je prava zvijer za hlađenje uzavrelog hardvera i jedne moćne gamerske mašine. Ako ste ljubitelj overclockinga, zbog odlične zračne struje, u ovom je kućištu svaka komponenta dobro hlađena, pa je i izvlačenje maksimuma iz komponenata lako.

Torrent je kvalitetno napravljeno i sklopljeno kućište, materijali su odlični, a Fractal Design je kao i uvijek mislio na najsitnije detalje. Opcija za slaganje kabela je pregršt, a prostora ima za velike komponente, te čak šest diskova. Jedina naša primjedba ide na nemogućnost čvršćeg fiksiranja bočnih stranica. Mehanizam nije loš, no može se desiti da slučajno zapnete i otvorite stranicu. Ako ne želite zračno hlađenje, mnoštvo je opcija i za ugradnju najvećih AIO ili custom loop radijatora i pumpi.

Za kraj dolazi cijena koja je očekivano vrlo visoka. Fractal zna naplatiti svoj trud i kvalitetu pa će te na hrvatskom tržištu za ovo bijelo kućište s prozirnom stranicom morati izdvojiti čak 1.800 kuna. Velika svota novca, no ako već kupujete moćne komponente poput grafičke kartice RX 6900 XT, tada se taj iznos i ne čini visokim.