fractal_torrent_nano_1 fractal_torrent_nano_2

Kada je sredinom prošle godine Fractal Design predstavio Torrent kućište, PC svijet se čudio. Bio je to povratak davno zaboravljenoj orijentaciji gdje je napajanje na vrhu, a matična ploča ispod njega. Sve je to bilo s ciljem da se poveća protok zraka kroz kućište, neophodan sve moćnijem hardveru koji troši sve više struje i više se grije. Sada Fractal predstavlja dva nova modela iz iste obitelji – Compact i Nano. Danas vam donosimo test najmanjeg kućišta koje je maleno, no opet dovoljno prostrano i za jače komponente.

fractal_torrent_nano_3 fractal_torrent_nano_4

Torrent (bujica) Nano dolazi u relativno malenoj kartonskoj kutiji s debljim stijenkama, tradicionalno dizajniranoj u Fractalovom stilu. Unutar kutije se nalazi manja kutija s dodatnom opremom koja je smještena u proreze u stiroporu koji drži i samo kućište. Osim u stiroporu, kućište je umotano i u deblju najlonsku vreću. Fractal dakle ništa nije prepustio slučaju i kućište bi trebalo prezivjeti sve transportne nedaće koje bi ga eventualno mogle snaći.

fractal_torrent_nano_5 fractal_torrent_nano_6

Unutar kutije s dodatnom opremom su izvrsno u stiro-pjeni zaštićeni dodatni nosači za 140/120-milimetarske ventilatore, koje je moguće postaviti umjesto tvorničkog 180-milimetarskog. Tu je i poznati detaljni vodič za korisnike, sa slikovnim opisima svih mogućnosti kućišta, a uz njega su i informacije o jamstvu. U dodatnoj kutijici koja je smještena unutar kućišta nalaze se i plastične vezice za aranžiranje kabela, svi potrebni vijci, te krpica za čišćenje stakla.

fractal_torrent_nano_8

Torrent serija kućišta donosi dizajnersku smjernicu visoke otvorenosti, koja maksimalno povećava protok zraka kroz kućište pa je i vanjski dizajn tome podređen. Prednja je rešetka plastična i u srebrnim tonovima, a dizajn je upotpunjen potpuno bijelom mat bojom – kućište po nama izgleda odlično! Osim u bijeloj izvedbi, moguće ga je kupiti i u crnoj. Kroz široke rešetke u kućište ulazi velika količina zraka koju kroz filtar uvlači tvornički ventilator promjera 180 milimetara. U donjem lijevom kutu se smjestila pločica s natpisom Fractal kako ne bi bilo zabune u čije kućište gledamo. Donja i gornja stranica su zaobljene, što upotpunjava lijepi ukupni izgled i malo podsjeća na moderan dizajn BMW-ovih bubrega.

fractal_torrent_nano_7

Dimenzije kućišta su 417 x 222 x 374 milimetra što nam govori kako ovo i nije baš tipično ITX kućište koje pod svaku cijenu mora biti maleno. Ne, ovo je kućište za moćnije Mini-ITX ili Mini-DTX ploče, na kojima može biti i jači procesor, te ozbiljna grafička kartica. Na lijevom je boku prozirno kaljeno staklo, a desna je stranica puna metalna. Masa ovako opremljenog kućišta je 5,8 kilograma.

fractal_torrent_nano_9

Stražnja strana nas podsjeća na stara kućišta iz 90-tih i 2000-tih koja su u pravilu na vrhu imala napajanja, a onda su sve komponente bile ispod. Fractal je ovo namjerno dizajnirao ovako, zbog što većeg protoka zraka s prednje i donje strane kućišta. Na stražnjoj se strani nalazi prostor za standardno ATX napajanje, ispod kojeg je prorez za stražnje I/O konektore matične ploče, velika rešetka s desne strane i tri lima na dnu za dodatne kartice. Limovi su perforirani i svaki ima svoj thumb vijak koji ga drži. Na lijevoj vertikali (gledano straga) nalaze se tri čičak trake za aranžiranje kabela – odlična ideja!

fractal_torrent_nano_10

Gornja je strana kućišta sastavljena od fiksnog metalnog dijela koji je dio šasije, i plastičnog poklopca u nastavku. U sklopu tog metalnog dijela na prednjoj strani se nalazi i prednji panel. S lijeva na desno na njemu su jackovi za slušalice i mikrofon (odvojeni), USB Type A 3.0 port, bijela osvijetljena Power tipka, još jedan USB Type A 3.0 port, do kojega je USB Type C port te malena Reset tipka. I iz ovog kuta masivna rešetka izgleda impresivno.

fractal_torrent_nano_11

Na donjoj se strani kućišta nalaze dvije plastične konstrukcije s gumenim podloškama koje služe kao noge kućišta i koje ga dovoljno odižu od podloge kako bi usis zraka bio čim bolji. Obje se ove plastične konstrukcije mogu ukloniti čime se olakšava postavljanje usisnih ventilatora u kućište. Tu je tako moguće ugraditi dva 120 ili 140-milimetarska ventilatora (veliki Torrent dolazi s tvornički postavljena tri ventilatora, a kod Nano modela se Fractal nije odlučio postaviti ni jedan). Ispod nosača, a iznad nogica se nalazi i plastični filtar za prašinu, kojeg je moguće izvaditi radi čišćenja kada skinemo prednju stranicu (što ćemo vidjeti kasnije).

fractal_torrent_nano_12

Plastični gornji pokrov tvornički ne dolazi s vijcima, no kasnije ga je radi transporta moguće osigurati s dva vijka. Ovako bez vijaka ga je lakše skinuti (povlači se prema stražnjoj strani), i tada nam se otrkiva prostor za ATX napajanje i ladica za 2,5/3,5-inčni disk. U ladici se nalazi ranije spomenuta kutija u kojoj su vijci i ostala oprema za montažu. Ovdje imamo i prvi dodir s čeličnom šasijom kućišta koja je debela i kvalitetno kompletno pobojana u mat bijelu boju.