Detaljniji pregled kao i uvijek započinjemo s lijeve strane socketa, gdje se u ovome slučaju nalazi napojna jedinica s Intersilovim kontrolerom u glavnoj tik iznad socketa. Desno od napojne jedinice se smjestio PTN3360DBS HDMI/DVI level shifter tik iza jedinog video izlaza na ploči – HDMI konektora. Iza audio konektora nalazi se i poznati Realtekov 8111F Gigabit LAN kontroler, a malo dalje je svoje mjesto pronašao i VLI-ev VL805 USB3.0 kontroler za četiri USB3.0 porta na stražnjem I/O-u. U okolici socketa se nalaze i dva četiri pinska, te jedan tro pinski konektor za ventilatore. Desno od socketa se nalaze dva DIMM utora s podrškom za maksimalnih 16GB DDR3 memorije brzine do 1600MHz. S donje lijeve strane DIMM utora nalaze se i dva BIOS čipa, a još lijevo je smještena i baterija. Uz sami rub su pak smješteni 24-pinski ATX konektor i interni USB3.0 konektor.

Donji lijevi dio ploče zauzima i najzanimljiviji dio ove ploče – audio podsustav. Čine ga Realtekov ALC898 čip koji se nalazi ispod pozlaćenog oklopa, specijalni audio kondenzatori (Nichicon), izmjenjivo operacijsko pojačalo (AMP-UP) i dva Gain Boost prekidača. Bitan dio zvučnog podsustava je i pozlaćeni USB DAC-UP 2.0 konektor koji osigurava zaseban izvor energije Digital-to-Analog konverteru odnosno pojačalu. Kako bi se dalje unaprijedilo audio iskustvo tu su Gain Boost prekidači kojima biramo između 2.5x i 6x modova pojačanja u ovisnosti o izlaznom uređaju, tj. slušalicama ili zvučnicima. Operacijsko je pojačalo kao i kod Sniper.5 ploče moguće zamijeniti drugim (kupuje se zasebno). I za kraj, sve su audio komponente odijeljene tzv. Noise Guard kanalom koji odjeljuje PCB kako bi se eliminiralo eventualni prijenos šuma. Kao i na jačim pločama, kanal je osvijetljen LE diodama. Sve ovo je rezultiralo uvjerljivo najboljim zvukom koji smo imali prilike čuti na nekoj ploči u ovoj klasi. Isprobali smo dvoje slušalice i naše Cambridge Soundworks zvučnike i bili smo zadovoljni. Tek bolje istrenirano uho, razlikovati će kvalitetu između primjerice Sniper.5 i ove H81 ploče – barem na ovoj opremi koju mi koristimo.

Iza zvučnog podsustava nalazi se jedan PCIe X16 utor, tri PCIe x1 utora, te dva legacy PCI utora, ispred kojih se nalazi i ITE-ov I/O kontroler. Na donjem rubu ploče su se s lijeva na desno smjestili F_AUDIO, SPDIF_O, COM, SYS_FAN2, F_USB2.0, F_USB1.0 i F_PANEL konektori. Iznad F_PANEL konektora je ITE-ov PCIe to PCI bridge čip. Desno od njega se nalaze četiri vertikalno postavljena SATA konektora (dva SATA2 i dva SATA3), a iznad njih je aluminijskim hladnjakom pokriveni H81 PCH.

I/O stražnji panel:

  • 1 x PS/2 keyboard/mouse port
  • 1 x HDMI port
  • 4 x USB 3.0/2.0 ports
  • 3 x USB 2.0/1.1 ports
  • 1 x RJ-45 port
  • 1 x optical S/PDIF Out connector
  • 5 x audio jacks (Center/Subwoofer Speaker Out, Rear Speaker Out, Line In, Line Out, Mic In)

Stražnji I/O panel donosi klasični PS/2 konektor za miša ili tipkovnicu, dva USB2.0 i četiri USB3.0 konektora, samo jedan video izlaz – HDMI, RJ45 konektor i pozlaćene Audio izlaze.

UEFI sučelje BIOS-a je tipično za Gigabyte, a u odnosu na stariju generaciju je unaprijeđeno, premda još uvijek nije na nivou Asusa. Najzanimljiviji je dio vezan uz overclocking. Jasno je kako ova ploča ne može imati OC potencijal ili raspon napona kao jedna Z87, ali sama činjenica da dopušta overclocking otključanih modela procesora je vrlo zanimljiva. Softver koji dolazi uz nove ploče je vrlo dobar, tj. znatno je unaprijeđen u odnosu na starije serije. APP Center sadrži i dalje poznate aplikacije kao što su @BIOS, USB Blocker, EasyTune, EZ Setup i Live Update, ali su one sada vizualno atraktivnije i lakše za korištenje. Krenimo na testove!