Gigabyte X670E Aorus Master & X670 Aorus Elite AX recenzija
Datum objave 11.10.2022 - Krešimir Matanović
X670 Aorus Elite AX
X670 Aorus Elite AX dolazi u sličnom pakiranju kao i Masterica, samo je kutija malo manja. Ova je ploča bez onog prefixa E u imenu čipseta, a to znači da je zakinutija za PCIe 5.0 tehnologiju u odnosu na E modele. Ne znači da nema to sučelje, samo ga nema i na M.2 i na PCIe x16 utorima. Ovdje se proizvođač logično opredijelio za M.2 PCIe Gen 5. U videu na prethodnoj stranici smo vidjeli kako izgleda pakiranje, ploča i ostali sadržaj kutije. Jasno je da je riječ o jeftinijoj ploči od prethodne pa je i bundle nešto slabiji:
- Aorus samoljepljivi bedž za kućište
- pamflet o štednji papira (upute za korisnike su sve online)
- WiFi antena s magnetnim postoljem
- G-konektor za prednji panel
- vijak + odstojnik za M.2 socket
- 2x SATA kabela
X670 Aorus Elite AX je ploča standardnih ATX dimenzija (30,5 x 24,4 centimetara) i to je odmah vidljivo u odnosu na model Master. Ploča prati vrlo sličan dizajn kao i skuplji model, s jasno nekim razlikama. Manji su hladnjaci, kako VRM, tako i oni za M.2, a i šare na njima su nešto drugačije. Zgodno je kako su uklopili Aorus natpis koji se proteže s M.2 hladnjaka na hladnjak X670 čipseta. Ploča nema kiča, ti dani su davno završili, a ova čak nema ni RGB osvjetljenja što će mnogi pozdraviti s oduševljenjem. Ozbiljna ploča za ozbiljne korisnike.
Layout je dobro posložen sve je vrlo slično kao kod jačeg modela, no s ipak manje elemenata i mogućnosti. Vidljive su uštede jer nisu korištena metalna pojačanja na DIMM utorima, nema ih ni na konektorima za dodatno napajanje procesora, nema LED dijagnostike itd. Ploča je jednostavnija, no opet donosi sve što nam treba. Gigabyte se kao i uvijek hvali dvostrukom količinom bakra u vodovima PCB-a i poznatim Ultra Durable pristupom u izradi.
Oko socketa se smjestila napojna jedinica koja je u istoj 16+2+2-faznoj konfiguraciji kao kod modela Master, no s ipak nešto slabijim power stageovima (70 s. 105 A). Ploča podržava DDR5 memoriju maksimalno do DDR5-6400 (OC), i to 128 GB (32 GB po DIMM utoru; 1Rx8/2Rx8/1Rx16). Podržani su AMD EXtended profili za overclocking (EXPO). Iznad DIMM slotova se nalaze dva 4-pinska konektora za ventilatore te tri RGB headera. Desno od utora su smještene Power i Reset tipke, 24-pinski konektor za napajanje, jedan 4-pinski konektor za ventilatore, USB 3.2 interni port, i LED-ice za POST dijagnostiku (VGA, CPU, BOOT i DRAM).
Kao što smo već spomenuli, napojna jedinica je 16+2+2-fazne konfiguracije, a korišten je twin dizajn sa 16 Vcore 70-amperskih integriranih MOSFET-a, dva SOC 60-amperska i dva 90-amperska za PCIe. PWM kontroler je Infineonov 14-fazni XDPE192C3B. 70-amperski integrirani MOSFET-i korišteni za Vcore su nam nepoznati, a za ostatak su korišteni Intersilovi 99390 (90A) i ONSemi NCP303160 (60A).
Hladnjak VRM-a je sastavljen od dva aluminijska rebrasta bloka povezana debelom 8-milimetarskom toplinskom cijevi. Senzor na ploči je pokazivao maksimalnih 48°C pod opterećenjem što je odličan rezultat.
Na donjoj se strani ploče nalazi audio jedinica koja je napravljena starog Realtekovog ALC897 CODEC-a, oko kojega su smješteni i audio kondenzatori. Gigabyte ovdje debelo zaostaje za Asusom koji mahom koristi novije CODEC-e i naprednije audio komponente. Uz donji rub se nalaze uobičajeni konektori i headeri. Dva su 4-pinska konektora za ventilatore, a tu se smjestio i CMOS prekidač. LAN kontroler je Realtekov 2,5-gigabitni i on je sasvim adekvatan. Na ovom se dijelu nalaze i tri PCIE x16 utora. Prvi je oklopljen a PCIe x16 4.0 standarda je, dok su donja dva zapravo PCIe 4.0 x4 i PCIe 3.0 x2 slotovi.
Na ovoj su ploči hladnjaci za M.2 SSD-e jednostavniji, nema donjih, no gornji su solidni i imaju termalne podloške. Ispod najvišeg se nalazi M.2 socket koji podržava do 25110 uređaje po PCIe 5.0 x4 standardu i kontroliran je od strane procesora. Prvi ispod njega je također kontroliran od strane procesora no podržava 22110 uređaje po PCIe 4.0 x4 standardu. Donja dva kontrolira čipset i oni podržavaju 22110 uređaje po PCIe 4.0 x4 standardu. Uz to, na ploči se nalaze i četiri SATA 6 Gbps konektora s podrškom za RAID polja diskova.
Dva se čipseta nalaze jedan pored drugog, a s obzirom na to da svaki ima vršnu potrošnju od 7 W, potreban je malo veći aluminijski hladnjak koji svoj posao odrađuje solidno. Temperaturna sonda koja se tu nalazi je zabilježila maksimalnih 63°C. Tu se još nalazi i baterija, te jedan horizontalno smješteni USB 3.2 Gen 1 interni header.
Za razliku od Master ploče koja ima mehanizam na opruzi za pričvršćivanje M.2 SSD-a, na ovoj se ploči nalazi sistem s poklopcem koji također dobro funkcionira no djeluje mrvicu krhkije za čestu upotrebu. Jasno, korisnici će rijetko mijenjati SSD-e pa takvih briga nemaju kao mi koji često postavljamo i skidamo SSD-e s ploča. Inače, onaj masivni hladnjak na Master ploči je bio manje učinkovit od ovoga manjeg na Elite – 54°C vs. 51°C za SSD.
Na stražnjem se panelu nalaze sljedeći elementi:
- 1 x Q-Flash Plus tipka
- 2 x SMA konektora za antenu (2T2R)
- 1 x HDMI port
- 6 x USB 3.2 Gen 1 portova
- 4 x USB 2.0/1.1 portova
- 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A porta (crveni)
- 1 x USB Type-C port, s USB 3.2 Gen 2×2 podrškom
- 1 x RJ-45 port
- 3 x audio jacka
USB utora je dovoljno, a tu je i jedan Gen 2×2 Type C, dok je WiFi po 6E standardu i radi jako dobro. Adapter je poznati MediaTekov MT7922A22M (RZ616) s podrškom za Bluetooth 5.2.
UEFI sučelje BIOS-a je isto kao i kod Masterice i tu nema nikakvih razlika ili iznenađenja. Također ga je za sada moguće nadograditi jedino putem bootabilnog USB-a u flash.nsh aplikacije, pa će to biti problem za manje iskusne korisnike. Mi smo kao i na Master modelu koristili zadnji dostupni BIOS i problema sa stabilnošću nismo imali. Jedini problem kod obje ploče je što se nakon postavljanja ručnih OC postavaka ploča ne želi POST-ati, nego ju je potrebno isključiti pa uključiti nakon čega normalno ulazi u OS – osim ako jasno nismo pretjerali s overclockingom. Softverska podrška je slična kako kod Masterice.
Forum
Objavljeno prije 10 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 17 minuta
Antena za dvb-t2Objavljeno prije 1 sat
Serije - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 1 sat
Smart home/Home security - Pametni prekidaci, senzori i hub: Sonoff, Shelly, Aqara...Objavljeno prije 1 sat
Vivo mobiteliNovosti
Novo Limitirano izdanje DOOM-a
Doom je temelj industrije videoigara. Ne živi samo kroz nova izdanja, već i zato što ga ljudi i dalje žele igrati, čak i nakon svih ovih godina. Zato se 2025. originalni Doom ponovno izdaje za Super Nintendo. Talentirani fanovi Dooma poslje... Pročitaj više
Izlazak Subnautice 2 je pomaknut na 2026.
Subnautica 2 je odgođena, a izdavač je to učinio neposredno prije isplate bonusa od 250 milijuna dolara razvojnim programerima. Odgoda dolazi svega tjedan dana nakon što je Krafton napravio promjene u vodstvu Unknown Worlds studija, uključu... Pročitaj više
Assassin’s Creed Black Flag dobio je par novih funkcija
Korisnik The Hidden One je na X-u otkrio da ako igrači posjete SteamDB stranicu za Assassin’s Creed Black Flag, vidjet će da je ažurirana s opcijama koje originalna igra nije imala. Te značajke uključuju prilagodljive kontrole glasnoće, ste... Pročitaj više
Naughty Dog je iznenada objavio novo ažuriranje za The Last of Us Part 2 Remastered
Naughty Dog je iznenada objavio novo ažuriranje za The Last of Us Part 2 Remastered, koje uvodi novi način igranja pod nazivom “Chronological Experience”, potpuno novi način za doživljavanje priče igre. Ova opcija je odmah dostupna na PS5 i... Pročitaj više
Mobitel miruje, a podaci cure! Android korisnici tuže Google
I dok mobitel leži na stolu i vi mislite da se ništa ne događa, ali Google potajno šalje podatke! Upravo zbog toga su korisnici Androida u SAD-u tužili Google, a porota u San Joseu donijela je presudu – Google mora isplatiti 314,6 milijuna... Pročitaj više
Sve novosti