Zaslon

honor_8_26

Zaslon je širine 6,48 cm, visine 11,51 cm, omjera stranica 16:9 (ili 9:16) i duljine dijagonale 13,21 cm (5,2 inča).  Koristi LTPS (low temperature polysilicon) tehnologiju i TFT je matrice. Pokriva 72,39 posto prednje strane. Pomičnom mjerkom smo izmjerili bočne okvire. Širine su 0,4 mm što je odlično. Rezolucija zaslona mjeri 1080 x 1920 piksela i oštrine je 424 ppi. Nema problema s jasnoćom sitnih fontova. Osim toga, ovaj zaslon  koristi Huawei 3D tehnologiju za upravljanje temperaturom boje omogućujući korisnicima da prilagode tonalitet prikaza. Također je uključen plavi filter iz aplikacije postavke. Prikaz na zaslonu preljeva žućkastom bojom za koju će vam oči zahvaliti i san postati kvalitetniji.

Proizvođač navodi omjer kontrasta od 1500: 1, pa ćemo mu  vjerovati. Kutovi gledanja su izvrsni. Uz maksimalnu svjetlinu je moguće raditi na izravnom zimskom suncu. Nema gubitka svjetline ili u boji kod naginjanja uređaja. Kapacitivni sloj podržava simultane dodire prstima u 10 točaka i način rada s rukavicama.

Hardver i izvedba

 honor_8_27

SoC koji pogoni Honor 8 je HiSilicon Kirin 950 temeljen na TSMC 16nm FinFET arhitekturi. Ima osam jezgri (4x A72 na 2.3 GHz + 4 x A53 na 1.8 GHz). Integrirani je GPU ARM Mali T880MP4 900 MHz. Radna memorija LPDDR4 je kapaciteta 4 GB dok je interna eMMC NAND u našem testnom primjeru 64 GB. Korisniku ostaje oko 53,2 GB za podatke. Također uključen je i5  koprocesor koji smanjuje potrošnju energije rasterećivanjem procesora za obradu podataka dobivenih iz senzora. Sintetička mjerila nisu pokazala vrtoglave rezultate, ali ako usporedimo rezultate s Huawei P9, neki rezultati mjerenja su čak nešto bolji (kao što ćemo vidjeti u grafovima).

U praksi, komponente ispod poklopca su dovoljno snažne za obavljanje svakodnevnih zadataka i komunikaciju. Možete otvoriti desetak kartica ostavljajući u pozadini nekoliko pokrenutih programa bez bilo kakvih zastoja ili trzaja. Za igranje najzahtjevnijih 3D igara (Modern Combat 5: Blackout,  NOVA 3, GT Racing 2) GPU je ipak malo usko grlo što će se vidjeti i po 3DMark rezultatu. U nekom trenutku će biti potrebno smanjiti grafičke postavke. Zato je bolje kvalitetu grafike ostaviti u sredini nego na najvišoj razini  i uživati u igranju.

Ne postoje problemi s pregrijavanjem niti nenadanim  ponovnim pokretanjem uređaja. Zagrijavanja kućišta ima dok se odrađuju intenzivni zadaci ili za vrijeme igranja. To je sasvim normalno jer su grafička kartica i CPU pod velikim stresom u oba slučaja.

Baterija: izdržljivost i brzo punjenje

 honor_8_10

Baterija Li -Po nije korisnički zamjenjiva bez asistencije servisa što može biti nedostatak za neke. Kapaciteta je 3000 mAh (3.8 V; 11,4 Wh), te ima podršku brzog punjenja. Punjač radi u oba načina rada, 5V/2A ili 9V/2A. Koliko je brzo punjenje brzo? Testovi su pokazali sljedeće:

  • 6 minuta: 0 do 10% – temperatura 32 ˚C
  • 10 minuta: 14% – temperatura 35 ˚C
  • 15 minuta:  27% – temperatura 40 ˚C
  • 20 minute:  34% – temperatura 40 ˚C
  • 35 minuta :  50%
  • 60 minuta: 79%
  • 105 minuta: 100%

Uglavnom, praćenjem potrošnje energije većina korisnika ne bi trebala imati potrebu za punjenjem do 23 sata uz razuman broj aktivnih aplikacija u zaštićenom načinu rada koje mogu raditi u stanju mirovanja. Među njima nije bila Facebook aplikacija, poznat gutač energije. Ako ste intenzivni korisnik bilo bi dobro da imate pri ruci punjač ili  power bank, odnosno prijenosnu bateriju  kako bi mogli dopuniti energiju tokom dana. To su nam potvrdila i dva provedena testa baterije:

honor_8_28 honor_8_29

Proizvođač je uključio dva seta alata  za uštedu energije u bateriji kojim se u ovisnosti o načinu rada uređaja može smanjiti potrošnja. To su Smart i Ultra način male potrošnje. Osim ovih alata može se odabrati razlučivost zaslona na 720p, kao i korisnički odabrati koje aplikacije smiju raditi u pozadini.

Svakako trebamo naglasiti učinkovitost Smart moda. Uključili smo ga kada je kapacitet baterije pao na 10 posto, što je bilo prije spavanja. Ujutro, gotovo nakon 8 sati nije se isključio. Tako smo odlučili iskoristili preostali kapacitet i obavili četiri razgovora (svaki je trajao oko 5 -6 minuta), primili i poslali desetak IM poruka. Potom se Honor 8 u kratkom roku napokon ugasio. Još samo jedna sitnica. Ako vam vrijeme uključenog zaslona nešto znači, jer varijacije mogu bit ogromne s obzirom na način korištenja uređaja,  SoT od 5 sati  je moguće izvući na dnevnoj bazi.

Zvuk

 honor_8_30

Test zvuka smo proveli kroz različite audio materijale  od filmova, razgovora do  glazbe  (.flac. mp3). Glasovni pozivi su glasniji od većine konkurentnih uređaja, što je bonus. Zvučnik na dnu je vrlo glasan. Na višim postavkama cijela zvučna slika ima distorzije. Podešavanje glasnoće između 50  i 80 posto daje najbolje rezultate. Slušate li glazbu na  kvalitetne In-ear  slušalice, nedostaje malo basa, ali  srednje i visoke frekvencije su u redu. Ipak treba imati na umu da uređaj nema poseban audio čip, no ne brinite.  Zvuk svakako zadovoljava svakog ljubitelja glazbe u pokretu, osim ako nije šišmiš.