Povezivanje 

honor_8_31

Nije bilo lošeg antenskog prijema u bilo kojem trenutku za vrijeme testiranja uređaja. U osnovnom komunikacijskom dijelu uređaj ima 802.11 ac Wi-Fi (dual band – 2.4G/5G) , VoLTE i 4G +, Voice + . Bluetooth 4.2 LE standard se pokazao odličnim kod povezivanja s raznim slušalicama, a NFC korisnim za uparivanje s nekim BT zvučnicima.

GPS je dobar u navigaciji. Nakon hladnog starta za 25 – 30 sekundi kreće praćenje. Navigacijski modul radi s A-GPS podrškom. No, uređaj nije spreman (još) za komunikaciju s Galileo europskim navigacijskim sustavom.

Nakon povezivanja Honor 8 modela USB kabelom na PC računalo, potrebno je pokrenuti autorun.inf datoteku koja potom pokreće “hisuitedownloader.exe”.  Tek nakon instalacije moći će te prenositi datoteke, fotografije ili glazbu na osobno računalo i obrnuto. Mišljenja smo da su ovi navedeni koraci pomalo ograničavajući jer ne možete direktno prebaciti fotografije iz uređaja.

OS i  aplikacije

 honor_8_11

Naš Honor pokreće Android 6.0 Marshmallow inačica s EMUI 4.1 UI-em.  EMUI će vam se svidjeti ili neće. Budući da danas postoji niz različitih pokretača, popularnije “launchera“, jednostavno se može napraviti modifikacija sučelja koje više odgovara vašem ukusu i navikama korisnika. Važno je znati da za nešto malo više od mjesec dana stiže nadogradnja na Android 7 i EMUI 5.0. Iz tog razloga nećemo ulaziti previše u detalje oko softvera i aplikacija. Spomenut ćemo samo najbitnije.

 honor_8_12 honor_8_13

Postoji samo jedan prečac izravno na zaključanom zaslonu, a to je fotoaparat. Obavijestima se pristupa povlačenjem prsta prema dolje od vrha zaslona, a osnovnim alatima (kalkulator, svjetiljka, opet kamera) povlačenjem prema gore od dna ekrana. Jedna od ugrađenih značajki je sposobnost za pokretanje aplikacije dodirom zaslona crtanjem slova, ali je ograničena na slova C, E, M i W, odnosno četiri aplikacije.

Uređaj ne dolazi opterećen s previše aplikacija. Tu je standardan Google paket aplikacija, sigurnosno kopiranje, upravitelj telefona za optimizaciju sustava, upravljanjem blokiranja poziva, baterijom, zaštićenim aplikacijama  itd.  Na popisu su dvije tipkovnice: izvorna iz Google sustava i druga  – SwiftKey, jedna od boljih tipkovnica za Android……

Za surfanje možete koristiti Chrome ili bilo koji drugi web preglednik koji manje opterećuje resurse uređaja. Detalje vezane uz nadolazeću nadogradnju na Android 7.0 i EMUI 5.0 možete pročitati u  recenziji Huawei Mate 9, a za  Androidu 6.0  i EMUI 4.1  u recenziji Huawei P9.

Kamere

 honor_8_32

Kao što smo već napisali, Honor 8 opremljen je s dvije glavne (stražnje) kamere. To je još jedna sličnost koju dijeli s Huaweiem P9, ali bez Leica potpisa. Obje su rezolucije 12 MP, sa Sony IMX286 senzorima (veličina piksela 1.25 μm), otvora objektiva f/2,2. Jedna kamera ima RGB senzor, druga monokromatski. Snimljene fotografije imaju maksimalnu rezoluciju od 3968 x 2976 piksela u 4:3 omjeru. U 16: 9 formatu  je 3264 x 1840 piksela. Poput  Sony Xperia Z i X koristi elektronsku stabilizaciju. Također podržava laserski automatski fokus. Podržano je    zamućenje pozadine sa simulacijom f/0,95 – f/16, što dosta dobro radi. Na žalost, nećete moći snimati u crno-bijelom načinu rada, ali imate Black and White filter.

Prednja kamera je širokokutna do 80 stupnjeva, 8 MP CMOS senzora veličine piksela 1.4 um i nema autofokus. Za selfije je tu zgodna opcija korištenja ekrana kao bljeskalice.

Od načina snimanja na popisu su panoramske fotografije, noćne snimke, HDR, snimanje slika u brzom slijedu, skeniranje dokumenta,  snimanje nekoliko sekundi zvuka pri snimanju fotografija itd. Profesionalni način rada, međutim, ne može se aktivirati prijelazom prstom od donjeg ruba, mora  se odabrati iz općeg popisa.

U ukupnoj kvaliteti kamere nisu u rangu top modela  dinamičkim  rasponom i detaljima jer je ipak otvor leće nešto manji.  No, kvaliteta snimljenih fotografija, osobito dnevnih, zadovoljit će većinu prosječnih korisnika jer balans bijele boje je vrlo dobar, boje su prirodne i  kutovi nisu mutni. U uvjetima slabog osvjetljenja fotografije pate od nedostatka detalja, ali uz kreativne filtere moguće je zabilježiti nezaboravne trenutak u posebnom svjetlu.

Video zapisi  se mogu snimati  u maksimalnoj rezoluciji od 1920 x 1080 piksela pri 60 sličica u sekundi.  Fokus kod video snimanja  se bori kod brzog mijenjanja svjetlosnih uvjeta (svjetlo-sjene) i ako se krećete vidljivo je podrhtavanje. Zato kod video snimanja, molimo, budite mirni 😀